Race Results for
RideClean Arizona State Championship Criterium 200
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/12/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   unattached
2 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Procon/ 1st National bank of AZ
3 Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   Bicycle Haus Racing
4 John Salskov   Tempe, AZ 113251   Bicycle Haus Racing
5 Timothy Risley   Phoenix, AZ 52596   PCCC
6 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon/1st National Bank of Arizona
7 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon / 1st National Bank of Arizona
8 James ROBINSON      NA
9 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American Racing

Men - Masters - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   RideClean
2 greg MCGLINN      Colavita Arizona Regional
3 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
4 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Bicycle Haus Racing
5 Brad Bochart   Tempe, AZ 176618   Procon / 1st Natl Bank AZ
6 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   RideClean
7 Justin Martin   Irmo, SC 145915   Colavita AZ
8 Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Procon/1st Nat'l Bank AZ
9 Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833   HLHAP
10 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bicycle Haus
11 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   ProCon / 1st Nat Bank of AZ

Men - Masters - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American
2 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   Eclipse Racing
3 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
4 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
5 Scott SCHRAFF      Bicycle Haus
6 Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   Swiss American
7 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
8 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Team Waste Management
9 Bob SMITH      Phoenix Consumers Cycling
10 Charles Royalty   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing / Paragon
11 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   ECFA/Honeywell
12 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon / 1st National Bank of Arizona
13 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Procon / 1st National Bank of Arizona
14 Douglas Terrell   Phoenix, AZ 47706   Unattached
15 Todd Mion   Greenville , SC 50781   RideClean
16 David Green   Phoenix, AZ 216863   San Tan Racing/Paragon
17 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Camel
18 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Team Vitesse
19 Kevin Riseborough   Chandler, AZ 177853   
20 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Canyon Bicycles
21 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   Procon/1st National Bank of Arizona

Men - Masters - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J (Kipp) Metzger   Tucson, AZ 254621   Team RPM
2 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
3 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   ECFA/Honeywell
4 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
5 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   RideClean
6 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   RideClean
7 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ 79108   Procon Cycling
8 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
9 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
10 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling Team
11 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   procon/1st national bank of az
12 Anthony Ritter   Scottsdale, AZ 248286   Team Dayton

Men - Masters - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Roberts (1 - Cat3)   Tucson, AZ 108768   South West Hand
2 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
3 Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   unattached
4 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   Team RPM
5 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Team Waste Management
6 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team Waste Management
7 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
8 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team One
9 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team Waste Management
10 Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand cycling team
11 Charles Kincheloe   Tucson, AZ 205329   Procon/1st National Bank AZ
12 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
13 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Landis/Trek
14 martin liddell   Gilbert, AZ 257215   San Tan/Paragon
15 Stephen Atkins   Tempe, AZ 272200   San Tan/Paragon
16 J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   S.W. Hart
17 Gary Lawrence   Green Valley, AZ 209843   Saguaro Velo

Men - Masters - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   team rpm
2 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   landis cyclery
3 John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   Bicycle Ranch
4 Tom Overdeck   Paradise Valley, AZ 207176   Procon/1st National Bank AZ

Men - Masters - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   Team RPM
2 Dennis Krueger   Tucson, AZ 219732   SUMMIT VELO
3 Tony Contreras   Surprise, AZ 7624   Swiss American Racing
4 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Summit Velo

Men - Masters - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Beal   Scottsdale, AZ 142073   Team RPM

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Mazich   Yuma, AZ 196405   Team Waste Management
2 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
3 Cody Hall   Scottsdale, AZ 58522   Bicycle haus Racing
4 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo
5 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   RideClean
6 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Team Waste Management
7 David Nelson   Tempe, AZ 141105   JBCA/Cycling Center
8 Travis Erwin   Salt Lake City, UT 241581   Mafia Racing
9 Ryan O'Connor   Cincinnati, OH 91766   ProCon
10 Patrick Goguen   Hopedale, MA 195075   C.L. Noonan/Coast to Coast
11 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
12 Daniel Vasichek   Great Falls, MT 236861   RideClean
13 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
14 Christian Helmig   Highland Village, TX 245316   Metro Volkswagen Cycling Team
15 Ryan Zupko (1 - Cat2)   Chandler, AZ 170296   Swiss American Racing Team
16 Ronald Jensen   Tucson, AZ 82670   Team Waste Management
17 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle haus Racing
18 Timothy Doud (1 - Cat1)   Tucson, AZ 198782   Team Waste Management
19 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   RideClean
20 Kyle Ward (2 - Cat2)   Tucson, AZ 230240   Team WM
21 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
22 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American
23 Todd Mion   Greenville , SC 50781   RideClean
24 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Swiss American
25 Austin King   Phoenix, AZ 43315   Team Waste Management
26 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   RideClean
27 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
28 Zac Coolman   Scottsdale, AZ 61037   Team Waste Management
29 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Bicycle haus Racing
30 Jonathan Parrish (2 - Cat1)   Chandler, AZ 147952   team WM
31 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   ProCon
32 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Team Waste Management
33 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   RideClean
34 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   RideClean
35 Bruno Jaremko (3 - Cat2)   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt/ A&P
DNF Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bicycle haus Racing
DNF Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Team Waste Management
DNF Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   Bicycle haus Racing
DNF Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   RideClean
DNF Jestin Kuettel   Phoenix, AZ 131144   Taser
DNF Lewis Perna   Rochester, MN 56269   Schwab/Torelli
DNF Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Landis/Trek
DNF Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   Team Waste Management
DNF Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   ECFA/Honeywell

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Keller      Team Waste Management
2 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Team Waste Management
3 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   unattached
6 Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Team Waste Management
7 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   ECFA/Honeywell
8 Sean Stephenson   Phoenix, AZ 107476   Sean Stephenson
9 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   Procon/1st National Bank of Arizona
10 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
11 Jose Velazco   Coolidge, AZ 191841   ECFA/Honeywell
13 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Mafia Racing
14 Travis McMaster   Anthem, AZ 127936   Mafia Racing
15 Manny Goguen   Hopedale, MA 209949   MRC
16 Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Procon/1st National Bank of Arizona
17 Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   University of Arizona Cycling
18 Jeffrey Shingler   Plano, TX 51454   Procon/1st National Bank of Arizona
19 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   Eclipse Racing
20 Kenneth Ellis   Tucson, AZ 40545   Saguaro Velo
21 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   RideClean
22 Kevin Riseborough   Chandler, AZ 177853   San Tan Racing
23 Jayson Middlemiss   Colorado Springs, CO 232818   mafia racing
24 Kyle D'Auria   Tucson, AZ 206249   Waste Management
25 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon / 1st National Bank of Arizona
27 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Titus
28 David Green   Phoenix, AZ 216863   San Tan Racing/Paragon
DNF James Robinson   Cave Creek, AZ 109724   NA
DNF Dan Shannon   Tucson, AZ 170966   Summit Velo
DNF JEFFERY EDWARDS   Tracy, CA 255271   NuVision
DNF Danny Kam   Las Vegas, NV 165840   NuVision
DNF John Peterson   Phoenix, AZ 57203   Summie Velo
DNF Foye Troute   Hixson, TN 35970   Chipotle
DNF Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon / 1st National Bank of Arizona
DNF Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team Waste Management
DNF Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American Racing
DNF Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Racelab u-23
DNF Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon/1st National Bank of Arizona
DNF Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ 79108   Procon Cycling
DNF Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Swiss American
DNF Brian Smith   Coronado, CA 204521   Team Waste Management
DNF Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   Procon/1st National Bank of Arizona

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Taser
2 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   unattached
3 Doug Flynn   Yuma, AZ 236220   YBC - Sahara Racing
4 Zack Heim   Tempe, AZ 195290   San Tan Racing/Paragon Cycling
5 Matt French   Phoenix, AZ 157544   Waste Management
6 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Procon/1st National Bank of Arizona
7 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   Taser
8 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   SWISS AMERICAN RACING
9 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   procon/1st national bank of az
10 Todd Lang   Collierville, TN 202064   Red Rock Racing
11 lane sanders      focus cyclery
12 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
13 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Team Vitesse
14 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   COLAVITA RACING AZ
15 Ken Ferguson   Litchfield Park, AZ 254504   Colavita Arizona Regional Team
16 J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   S.W. Hart
17 Vandon Jenerette   Phoenix, AZ 62293   Procon
18 Edward Gilligan   Tucson, AZ 41964   GST Racing
19 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   Procon/1st National Bank of Arizona
20 Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   Yuma Bike Club
21 Joshua Werve   Phoenix, AZ 220177   Team Waste Management
22 Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   unattached
23 John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   Team RPM
24 Will Samsky   Scottsdale, AZ 238140   Team Waste Management
25 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   ProCon / 1st Nat Bank of AZ
26 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
27 Russell Payne   Phoenix, AZ 173371   Landis/Trek
28 John Locke   Mesa, AZ 267929   San Tan Racing/ Paragon
29 martin liddell   Gilbert, AZ 257215   San Tan/Paragon
DNF Brock Boynton   Madison, WI 264070   TASER International
DNF Eric Wasson   Phoenix, AZ 237323   Green Mountain Sports
DNF Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand cycling team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Mendez   Mesa, AZ 274250   ECFA/Honeywell
2 Chris Wylie   Colorado Springs Co. 274480   COLAVITA
3 MARIOS MARKOU   Scottsdale, AZ 269079   Team Waste Management
4 Jeff Biever   Phoenix, AZ 251657   Strada Racing
5 David Wilcox   Chandler, AZ 275113   San Tan Racing/Paragon
6 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Canyon Bicycles
7 Chad Bakken   Lone Tree, CO 273145   Eclipse Racing
8 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing
9 RIck Martin   Fountain Hills, AZ 186938   Ace Asph./A&p
10 Eric Yatko   Chandler, AZ 258248   Strada Racing
11 John Sellinger   Phoenix, AZ 270834   Unattached
12 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   Unattached
13 richard giordano   Chandler, AZ 274800   STRADA RACING
14 Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   Syncardia
15 Chad Hatfield   Phoenix, AZ 273237   Procon/1st National Bank of AZ
16 Mike Lamb   Scottsdale, AZ 269273   Unattached
17 Anthony Chavez   Tucson, AZ 266284   Scott & White
18 Charles Langley   Mesa, AZ 271650   Santan/Paragon
19 Stephen Medcroft   Avondale, AZ 182487   Phoenix Consumers
20 Jonathan Shaw   Gilbert, AZ 231414   DCB Extreme Adventures
21 Stephen DUFFY      Unattached
22 Anthony Ritter   Scottsdale, AZ 248286   Team Dayton
23 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   Team WM
24 Michael Shannon   Queen Creek, AZ 251760   Landis/Trek
25 Rory HUBBELL      Unattached
DNF Jorian Merril      Unattached

Men - Junior - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148   Summit Velo
2 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   unattached
3 Cole ROBERTS      
4 Jack Ball   Peoria, AZ 256817   Swiss American Racing

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler 196300   Landis/Trek
2 Michael Atkins   Tempe, AZ 276027   San Tan/Paragon

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   Syncardia
2 Daniel Conley   Payson, AZ 251389   unattaced
3 Jordan Freeman      Notre Dame Strada
4 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   Team Waste Management

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing
2 Mark Atkins   Tempe, AZ 268329   Team Waste Management
3 Alexander Yanish   Phoenix, AZ 255929   Notre Dame Strada
4 Christian Spencer   Scottsdale, AZ 255981   Notre Dame Strada
5 Christopher Wilkinson   Flagstaff, AZ 260408   Team Waste Management

Women - Masters - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Ribes   Tucson, AZ 269054   Southwest Hand

Women - Masters - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Irene Pang   Newport News, VA 40484   Athletes By Design
2 Peg MITCHEL      Tribe Racing / MOTORTABS

Women - Masters - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Mulvaney   Gilbert, AZ 255740   Tribe Racing
2 Rachel Gioannini   Las Cruces, NM 202385   Summit Velo
3 Nancy Ellis   Tucson, AZ 59854   Desert Foxes

Women - Masters - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johanna Roberts   Tucson, AZ 108769   Southwest hand
2 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   Summit Velo
3 Linda Fahey   Tucson, AZ 220980   Summit Velo

Women - Masters - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing
2 Liz Merritt   Mesa, AZ 254640   Team Kenda Tire

Women - Masters - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   Summit Velo
2 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team Rhino

Women - Masters - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianna Kimball   Phoenix, AZ 180320   SUMMIT VELO

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Black   Tucson, AZ 239348   Trek/Landis
2 Mary Hall   Scottsdale, AZ 176755   Specialized D4W/Bicycle Ha
3 Carla Lohn (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 268692   Procon Cycling/1st National Bank of Az
4 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   Procon Cycling/1st National Bank of Az
5 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   Tribe Racing
6 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   Specialized D4W/Bicycle Ha
7 Holly Mulvaney   Gilbert, AZ 255740   Tribe Racing
8 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Specialized D4W/Bicycle Ha

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicette Quintero   Bend, OR 23818   Team Helens
1 Angela Axmann   Phoenix, AZ 245615   Schampa Racing
2 Christine Phillips   Chandler, AZ 264011   Strada
2 Lisa Ribes   Tucson, AZ 269054   NA
3 Shawn Shackelton   Scottsdale, AZ 249570   Colavita AZ
3 Sabrina Savage   Mesa, AZ 272258   Landis/Trek
4 Linda Fahey   Tucson, AZ 220980   Summit Velo
4 Johanna Roberts   Tucson, AZ 108769   Southwest Hand
5 Peg Mitchel   Colorado Springs, CO 236786   Tribe Racing / MOTORTABS
5 Irene Pang   Newport News, VA 40484   Athletes By Design
6 Diana Anderson      RideClean/Team Focus
6 Corinna Pietruszynski   Tucson, AZ 192082   Summit Velo
7 Carrie Hansen   Weymouth, MA 273144   Procon/1st Nat Bank of AZ
7 Tamara Lamb   Westlake Village, CA 179319   Eclipse
8 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   Summit Velo
9 Sue Adkins   Laveen, AZ 226643   Team Kenda Tire
10 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing

Women - Junior - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eileen Ball   Peoria, AZ 256816   Swiss American Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOBonk BreakerShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee