Race Results for
Willow Time Trial
New Boston, MI
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 04/26/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolaas Vermeulen   Pinckney, MI 260245   AAVC

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexey Vermeulen   Pinckney, MI 258681   AAVC
2 James Anderson   Mesa, AZ 220662   AAVC
4 James Moir   Farmington Hills, MI 278632   AAVC

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Veltkamp   Coleman, MI 262847   TriCity Cyclists
4 Mark Sherman   Marshall, MI 266493   Team Active Racing

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Bromley   Jackson, MI 260816   AAVC

Men - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Rex   Perrysburg, OH 198321   Saturn of Toledo
2 Jonathan Morgan   Milford, MI 25051   Giant
3 Brian Geffe   Perrysburg, OH 173369   Saturn of Toledo
4 Paul Rivera   Southfield, MI 131480   Essex Brass
5 Jason Brake   Dearborn, MI 214085   South Lyon Cycle Team
6 Ron Stack   Fenton, MI 177087   Cyclefit
7 David Rieland   Troy, MI 29849   Team O2

Men - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Martin   Arden 79183   American Cycle and Fitness
2 Mark Wolowiec   Davisburg, MI 41215   Flying Rhinos Cycling Club
3 Terry Bandstra   Spring Lake, MI 206138   West MI Coast Riders
4 Tim Faas   Farmington Hills, MI 208526   Wolverine Sports Club
5 Scott Claes   W Bloomfield, MI 106137   Flying Rhinos Cycling Club
6 Larry Bohnsack   Brighton, MI 40759   AAVC
7 Michael Faehnle   Sylvania, OH 159245   Saturn of Toledo
8 John Shedlock   Wixom, MI 61308   AAVC
9 Neal Martin   Perrysburg, OH 197153   Saturn of Toledo
10 James Kubiak   Ludington, MI 241160   West MI Coast Riders
11 Jim Levinsohn   New Haven, CT 76031   AAVC
12 David Fejedelem   Clio, MI 188495   Cyclefit
13 Brian Sedik   Shelby Twp, MI 170291   Team O2
14 Bernie Clincke   Murfreesboro, TN 170290   Team O2
15 Eric Phreed   Lansing, MI 161040   Team Venom Spin Street
16 Mark Lovejoy   Andover, MA 151790   Unattached
17 Jack Crawford   Grand Haven, MI 272321   Loose Spokes Lake Effect
18 Thomas Dell   East China, MI 277474   Prestige Cycle Club
19 David Durkee   Stanwood, MI 275789   Rapid Wheelmen
20 Scott Foreman   Lansing, MI 269596   Unattached

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Gilboe   Oakland, MI 13242   Prestige Cycle Club
2 David Linden   Yellow Springs, OH 190519   Flying Rhinos Cycling Club
3 douglas mcclellan   Waterford, MI 253564   Unattached
4 Douglas Kirk   Kalamazoo, MI 242100   Kalamazoo Bike Club
5 Franklin (Frank) Kistler   Toledo, OH 192365   Saturn of Toledo
6 Jay Muller   Middleville, MI 45717   Rapid Wheelmen
7 Thomas Costello   Grosse Pointe Park, MI 258721   Maple Leaf Cycling Club
8 Harold Wilson   Bowling Green , OH 256005   Maumee Valley Wheelmen
9 Bill Guisinger   Birmingham, MI 224995   Flying Rhinos Cycling Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Burke   Grand Rapids, MI 179205   West MI Coast Riders
2 Jonathan Card   Sylvania, OH 6078   Saturn of Toledo
3 Gary DeAngelis (1 - Cat2)   Plymouth, MI 154468   South Lyon Cycle Team
4 Raymond Dybowski   Waterford, MI 10313   Wolverine Sports Club
5 Kenneth Vernier   Sterling Heights, MI 201821   Essex Brass
6 Robert Iser (2 - Cat2)   South Lyon, MI 189026   South Lyon Cycle Team
7 Robert Foshag   Monroe, MI 88653   Unattached
8 Adam Sczech (3 - Cat2)   Maumee, OH 200042   Pista Elite
9 Kyle Lake   Grand Rapids, MI 221613   West MI Coast Riders
10 Brian Kozeliski   Bloomfield Hills, MI 156235   Wolverine Sports Club
11 Alvin Nordell   Golden, CO 169765   Lathrup Industries Giant
12 Thomas Markley   Dearborn , MI 120070   Unattached
13 Benjamin Christian   Novi, MI 70790   Team Giant

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Morrissey   Ann Arbor, MI 221669   South Lyon Cycle Team
2 Chris Aten   Flagstaff, AZ 234254   South Lyon Cycle Team
3 Tony Wieczorek   Trenton, MI 240820   South Lyon Cycle Team
4 Eric Hinderager   Meridian, ID 224310   South Lyon Cycle Team
5 Scott Kroske   Birmingham, MI 225584   Wolverine Sports Club
6 John Burrows   Northville, MI 213849   South Lyon Cycle Team
7 Zachary Maino   Jackson Mi 235419   South Lyon Cycle Team
8 Dominick Zaccone   Brighton, MI 85167   South Lyon Cycle Team
9 Andrew Frelitz   Chicago, IL 227677   TriCity Cyclists
11 Jeremy Woolcock   Kalamazoo, MI 207563   Unattached
12 Douglas Hedges   Royal Oak, MI 249941   Wolverine Sports Club
13 Eric Chase   Tucson, AZ 209612   ACE Hardware
14 John Wolf   Brighton, MI 58615   Maple Leaf Cycling Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Minnema   Jenison, MI 258591   Bissell
2 Tim Best   Sault Sainte Marie, MI 248700   Unattached
3 Scott Fabijanski   Royal Oak, MI 256573   Wolverine Sports Club
4 Matthew Younkins   Campbell, CA 264170   Racing Greyhounds
5 Mac Brennan   East Jordan, MI 243416   Team Priority Health
6 Andrew Lee   Lansing, MI 167025   Team Venom Spin Street
7 Christopher Wiederhold   Petersburg, MI 228761   Maumee Valley Wheelmen
8 Anthony Ponton   Macomb Twp, MI 197417   Flying Rhinos Cycling Club
9 Douglas Gatto   Allen Park, MI 196826   South Lyon Cycle Team
10 Dominick Wieczorek   Trenton, MI 240821   South Lyon Cycle Team
11 Brian Jankowski   Redford, MI 269427   Racing Greyhounds
12 Loren Hubbard   Dimondale, MI 241518   Team Venom Spin Street
13 Tim Sherrow   Fenton, MI 90890   Flying Rhinos Cycling Club
14 John Harris   Mason, MI 137917   Team Venom Spin Street
15 Steve Saunders   Shelby Township, MI 247923   Wolverine Sports Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 todd hoover   East China, MI 277279   SC Bicycles
3 Mark Bush   Lawton, MI 274918   Little Caesars Cycling Team
4 Russell Kissel   Riverview, MI 276762   Team SignOutfitters.com
5 Michael Green   Farmington Hills, MI 261599   Bikeman.com
7 Jochen Faber   Ann Arbor, MI 111553   Unattached
10 Keith Grand   Harper Woods, MI 263250   Team O2
12 David Johnson   Toledo, OH 224884   Maumee Valley Wheelmen
18 James Santangelo   Sterling Heights, MI 256472   Cadence Cycle
19 Thomas Novitsky   Northville, MI 227191   Unattached
20 Tim Polack   Eagle, MI 278281   Team Venom Spin Street
21 Markus Nee   Ann Arbor, MI 244486   AAVC
22 Doug Schueneman   South Lyon, MI 273363   Unattached
26 James Ignash   Clawson, MI 276023   Flying Rhinos Cycling Club
27 Dennis Hamel   Comstock Park, MI 276322   Rapid Wheelmen
28 Tyrone Holmes   Scottsdale, AZ 241465   Cycling Saddlemen
29 Derek Sneideraitis   Bloomfield Hills, MI 244188   Wolverine Sports Club
31 Clayton Francis   Hamburg, MI 254529   Unattached
34 John Nemenski   Novi, MI 109879   Wolverine Sports Club
35 Jack Miner   West Bloomfield, MI 278177   Team Active Racing
36 aaron osburn   Jackson, MI 276524   AAVC
37 Michael Shong   Jackson 263349   Team Active Racing
39 Sean Kelly   Riverview, MI 246562   Team Signoutfitters.com
40 Mark Jones   Northville, MI 176315   Red Lantern Racing

Women - Cat 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Mitchell   Toledo, OH 218741   Saturn of Toledo
2 Ann Ferris   Ann Arbor, MI 228695   Team Priority Health
3 Jennifer Mitchell   Toledo, OH 208609   Team Priority Health

Women - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Kroll   Lafayette, IN 196469   Saturn of Toledo

Women - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Schroeder   Nederland, CO 193694   Wolverine Sports Club
2 Laura Johnson   Ann Arbor, MI 110465   Team Priority Health
3 April Yerge   Farmington Hills, MI 186984   Team Priority Health

Women - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Kirk   Kalamazoo, MI 208216   Team Bissell
2 Linda Martin   W Bloomfield, MI 79182   American Cycle and Fitness

Women - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merry Vander Linden   Bloomfield Hills, MI 265734   Flying Rhinos Cycling Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Ward   Rochester Hills, MI 247101   Team O2
5 Angela Bowers   Augusta, MI 267945   Team Active Racing
6 Melinda Calgie   Toledo, OH 273831   Saturn of Toledo
9 Sally Green   Westland, MI 264363   Cycling Saddlemen

Women - Cat 4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Lavinia Raffoul   Temperance, MI 194625   Saturn of Toledo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyCUOREOSMOShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee