Race Results for
White Lightning
Grand Rivers, KY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/21/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Scelzi   Paducah, KY1:51:59.00 244652  63 Team Wood-N-Wave
2 Thomas Gaines   Grand Rivers, KY1:55:51.00 232219  45 Team Wood-N-Wave
3 Andrew Black   Wildwood, MO1:58:37.00 270072  22 
4 Richie Slagle   Columbia, TN2:1:27.00 260100  31 
5 Eric Scelzi   Paducah, KY2:3:28.00 244651  61 Team Wood-N-Wave
6 Nicholas Leonard   Owensboro, KY2:14:1.00 240152  24 
7 Dan Hall   Christiana, TN2:14:12.00 243734  104 NMB
8 Tanner Hurst   Gallatin, TN2:17:2.00 277734  109 Bikers Choice Team
9 Andrew Moorman   Edwardsville, IL2:18:51.00 266247  132 Bikewold
10 Matt Nolen   Gallatin, TN3:22:46.00 278503  108 Bikers Choice Team

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Ochs   Cape Girardeau, MO1:58:53.00 247248  90 Cyclewerx
2 Mark Dement   Lascassas, TN2:22.00 85810  98 starbrite carwash/moab
3 Tim Spencer   Nolensville, TN2:4:19.00 271828  68 NMB
4 Steven Myers   Buffalo Valley, TN2:6:54.01 237510  Middle Tennessee Velo
5 Reed Lilley   Antioch, TN2:7:50.00 243724  67 NMB
6 Patrick Swanson   Collierville, TN2:10:13.00 247376  51 Stanky Creek Cycling
7 Steven Swindall   Fayetteville, TN2:10:19.00 163303  12 Elk River Cycling
8 Steve Bivens   Evansville, IN2:10:54.00 257617  14 
9 Mark Conkright   Grand Rivers, KY2:12:0.00 278509  59 Team Wood-N-Wave
10 Marvin Suria   2:13:41.00  100 Cumberland Transit
11 Michael Claycomb   2:13:51.00  103 Riverport Cannondale
12 Kevin Bohanon   Paducah, KY2:13:59.00 240198  Team Wood-N-Wave
13 Richard Dixon   2:14:16.00  117 River City Cannondale
14 Ryan Lemmon   Saint Louis, MO2:19:16.00 277604  142 Mesa Cycles
15 Scott Taylor   2:19:30.01  143 Cycle Werx
16 Joshua Jacobs   Memphis, TN2:20:30.00 147718  71 Memphis Velo
17 Trevor Stith   2:21:34.00  78 Schellers
18 Jeremy Nagoshiner   Nashville, TN2:28:33.00 267424  99 Cumberland Tansit
19 David Lewis   2:32:9.00  127 
20 Brant Caronongan   2:40:33.00  11 
21 Brian Havener   Owensboro, KY2:43:38.00 192077  120 Rivercity Cannondale
22 David Merrick   2:49:7.00  25 
23 Chris Kazlavskas   3:50.00  102 River City Cannondale
24 eric manaska   Murfreesboro, TNDNF 272912  42 NMB

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Scelzi   Paducah, KY1:57:29.00 243809  62 Team Wood-N-Wave
2 Francis Fessler   Brentwood, TN2:8:31.00 218743  54 Columbia Cycling
3 Todd Nix   Owensboro, KY2:9:52.00 242343  30 
4 Jason Pate   Arlington, TN2:10:52.00 259722  50 Stanky Creek Cycling
5 Nathan Evans   Paducah, KY2:10:53.00 277193  70 Team Wood-N-Wave
6 Chris Davis   2:12:13.00  13 
7 Kent Stanley   Nebo, KY2:13:50.00 33826  114 PAC
8 Michael Watts   Slaughters, KY2:15:9.00 278493  140 PAC
9 Larry Dunn   Memphis, TN2:16:7.00 224112  52 Stanky Creek Cycling
10 Andrew Leonard   Clarksville, TN2:30:36.00 270399  36 Team Wood-N-Wave
11 Bob Kay   2:32:38.00  29 
12 Daryl Durell   DNF  33 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stanley Wills   Brush Creek, TN2:29.00 179899  134 Starbrite / Moab
2 Robert Eslick   Nashville, TN2:6:55.00 259697  129 NMB
3 Paul Bittner   2:13:6.00  131 
4 J Kirk Strader   Greenville, KY2:15:56.00 179900  92 Team Wood-N-Wave
5 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN2:16:51.00 133305  39 Columbia Cycling Club
6 Thomas Gee   Paris, TN2:18:0.00 13000  137 Jackson Sports
7 Kenneth Capps   2:18:35.00  113 
8 Donnie Crider   Atwood, TN2:23:5.00 159864  64 Jackson Spokes
9 Kenneth Marshall   Columbia, TN2:28:5.00 22604  72 Yeti/Columbia Cycling Club
10 David Kay   2:37:45.00  46 

Men - Single Speed - Master - 36161

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Collins   Kirksey, KY1:57:31.00 115886  17 Team Wood-N-Wave

Men - Single Speed - Master - 36162

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Taylor Ladd   Paducah, KY1:57:42.00 246264  65 Team Wood-N-Wave

Men - Single Speed - Master - 36163

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Trevor Giles   Murfresboro, TN1:59:53.00 199228  26 Starbrite carwash/moab

Men - Single Speed - Master - 36164

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Corey Blair   Columbia, TN2:35.00 225840  40 Columbia Cycling Club

Men - Single Speed - Master - 36165

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Phillip Yopp   Paducah, KY2:5:47.00 243002  18 Team Wood-N-Wave

Men - Single Speed - Master - 36166

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Samuel (Skip) Tune   Murfreesboro, TN2:8:55.00 193096  97 Starr Bright Club

Men - Single Speed - Master - 36167

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Keith Schaper   2:9:46.00  125 

Men - Single Speed - Master - 36168

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Jacob Stone   Thompson's Station, TNDNF 209108  138 Team Wood-N-Wave

Men - PR/SM - 36161

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Slowinski   Louisville, KY2:37:31.00 121030  135 Clarksville A Team
2 Dustin Greer   Cedar Hill, TN2:43:42.00 178240  56 Team Wood-N-Wave

Men - First Timer - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Zych   1:16:44.00  55 

Men - First Timer - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Nolen   43:17.00  16 
2 Brad Rose   45:13.00  96 PAC

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Thrower   Jackson, MO2:55:0.00 258895  48 Cyclewerx
2 Andrew McKinney   Black Mountain, NC2:59:52.00 253908  118 MSU/WNW
3 John Carr   Nashville, TN3:3:8.00 165544  57 Cumberland Transit
4 Bill Moore   Columbia, TN3:7:6.00 225839  38 Columbia Cycling

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Breslin   St Louis, MO2:48:2.00 194722  21 
2 Daniel Fuhrmann   Rolla, MO2:49:34.00 138408  101 Route 66 Chode Squad
3 Wesley Biermann   Ballwin, MO2:54:59.00 221886  32 DRJ Racing
4 Tom Spence   Columbia, TN3:2:19.00 113908  53 Columbia Cycling Club
5 Tommy Clark   Memphis, TN3:5:42.00 251480  110 Star Bright/Moab
6 William Morehead   Jackson, TN3:18:21.00 105869  Jackson Spokes

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Harrison   Smithville, TN2:54:2.00 239424  Moab/Kenda
2 Mark Dodson   West Paducah, KY2:56:8.00 149877  133 Team Wood-N-Wave
3 Mark Poore   Cookeville, TN3:3:23.00 94493  128 Moab Merlinbike
4 Joseph Sweeney   Kingston Springs, TN3:9:47.00 237093  75 Mid Tennessee Velo
5 Joseph (Todd) Clifton   Lawrenceburg, TN3:16:2.00 184255  41 Columbia Cycling Club
6 Butch Carter   Dickson, TN3:18:11.00 169443  Jackson Spokes

Men - Clydesdale - Master - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hack   2:10:27.00  123 Pennyrile Area Cyclists
2 Randy Conner   Knoxville, TN2:11:19.00 7569  44 SCO
3 Daniel Spann   Brentwood, TN2:21:8.00 267362  66 NMB
4 Ted Wrapp   2:31:9.00  147 Cumberland Tansit
5 Stephen stenhouse   Nashville, TN2:44:37.00 271753  136 NMB
6 Kevin Trent   Powell, TN2:55:55.00 195825  34 

Men - BG - Junior - *10-12*

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Paul Tapp   33:59.00  79 Team Wood-N-Wave
2 Aaron Martin   36:18.00  Team Wood-N-Wave

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carson Beckett   1:18:36.00  47 Team Wood-N-Wave
2 Charles Capps   Mount Juliet, TN1:34:51.00 260219  73 Team NMB
3 John Howard   1:35:1.00  145 NMB
4 jacob manaska   Murfreesboro, TN2:1:26.00 277499  43 NMB

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Smith   1:16:23.00  121 Cyclewerx

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Rose   1:8:13.00  83 Pennyrile Area Cyclists

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Schupp   1:5:37.00  95 
2 Matt Schwelker   1:8:23.00  152 Wash U. Cycling
3 Cody Whitaker   1:9:53.00  10 Team Wood-N-Wave
4 Paul Raider   1:12:31.00  111 
5 Roger Cunningham   1:14:29.00  93 
6 Travis Kahre   1:22:45.00  116 
7 Adam Jones   1:26:43.00  112 Bikeworld
8 Chad Jimerson   1:33:19.00  23 
9 Dustin Spresser   1:38:45.00  88 
10 Eddie Spresser   DNF  87 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calvin Schanks   1:7:57.00  115 
2 Ray Parez   1:15:0.00  141 Cycle Werx
3 Rick Zimmer   1:15:18.00  37 Team Wood-N-Wave
4 Stan Holland   1:17:33.00  74 
6 Larry Roberts   1:24:26.00  154 Team Wood-N-Wave
7 Barry Strawn   1:28:39.00  146 
8 Alyn Brown   1:32:44.00  124 

Men - BG - Junior - 39544

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dillon Richey   2:53.00  151 PAC
2 Jackson Watts   3:14.00  148 PAC
3 Denver Fessler   4:14.00  174 

Men - BG - Junior - 39638

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Watts   19:56.00  149 PAC

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Greer   1:8:16.00  150 Team Wood-N-Wave
2 Tony Griffith   1:10:46.00  76 Team Wood-N-Wave
3 Scott Gentile   1:18:57.00  35 Team NMB
4 Stephen Capps   Mount Juliet, TN1:24:1.00 276822  27 
5 Kevin Spaibnhoward   1:25:4.00  106 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Suitor   1:19:6.00  69 Team Wood-N-Wave

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hope Hays   Grand Rivers, KY2:51:25.00 278508  58 Team Wood-N-Wave
2 Alexandra Elliott   Auxvasse, MO2:59:59.00 242494  19 Team Wood-N-Wave

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Brown   Nashville, TN2:44:26.00 252425  15 Team Wood-N-Wave
2 Laura Sweeney   Kingston Springs, TN2:19:40.00 237090  82 Moab

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Ragland   Huntsville, AL2:25:3.00 277053  CAF

Women - First Timer - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Karraker   60:4.00  130 Bluegrass Cycling Club

Women - First Timer - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gita Sturm   1:12:8.00  107 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey LaPresta   Rolla, MO3:16:11.00 182342  94 Route 66 Cycle Squad
2 Kiersta Tucker   Custer, KY3:31:36.00 258820  77 Riversity/Cannondale
3 Jennifer Morehead   Jackson, TN3:40:43.00 209407  Velo Bella Kona
4 Amy West   Littleton, CO4:1:15.00 271422  49 Cyclewerx

Women - BG - Junior - *10-12*

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Collins   40:21.00  144 Team Wood-N-Wave
2 Peytoon Schell   41:28.00  139 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Kercheval   1:20:42.00  119 MSU

Women - BG - Junior - 39638

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Whitaker   29:33.00  Team Wood-N-Wave

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaye Story   Calvert City, KY1:40:3.00 277537  91 Team Wood-N-Wave

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoBonk BreakerSpyCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee