Race Results for
Campmor H2H Race #4 Darkhorse Gallop
New Windsor, NY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/15/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Henry      
2 Daniel Suhr      
3 Frank Lovell      
4 Stephen Conroy      
5 Robert Swart   Middletown, NY 139784   
6 Bren Moran   Colts Neck, NJ 112616   
7 Paul Livornese      
8 Christopher DeNuma      
9 Sal Crochiola      
10 Mark Waters      
11 Ian Powell      
12 Fred Brown   Hillsborough, NJ 261198   
13 Tom Rossi      
14 Chris Webb      
15 Daniel Ingerdall      
16 Antony Bright      
17 Steve Pruschki      
18 Lee Herchenroder      
19 Charles Sanborn IV      
20 Mike Gratcofsky      

Men - SP - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Spinks      
2 Dillon Van Vart      

Men - SP - Junior/senior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marshall Paulson   West Orange, NJ 247145   
2 Evan Gilardi      
3 Dan Cocks      
4 Tyler Conlon      
5 Thomas Wachtler   Haskell, NJ 280495   
6 Dan White      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Nasca   Beacon, NY 275314   
2 Frank Zgoda      
3 Sean Gramling      
4 Anthony Coneski      
5 Matt Sordill      
6 Kenny Schmitt      
7 Jamie Myers      
8 Chris Dietrich   Flemington, NJ 91682   
9 Christopher Fidler      
10 Leopoldo Perez Alonso      
11 Julien Jaborska      
12 Mike Kucharski      
13 Matt Wattes      
14 William Wiesmantel      
15 Vincent Galatro   Princeton Junction, NJ 249760   
16 Danny Esposito      
17 Steve McDonald      
18 Joaquin E. Canizales      
19 Erik Wilburn   West Point, NY 251422   
20 Sean Drew      
21 Geoff Leven      
22 Nicholas Glasser      
23 Kyle Paolucci   Ho-ho-kus, NJ 252803   

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Anderson   Point Pleasant, NJ 269506   
2 Mark Romanovsky      
3 Marco Moro      
4 Felipe Leite   Brooklyn, NY 20849   
5 John Arias   Morganville, NJ 83178   
6 Neil Sudol   Milford, PA 112607   
7 Justin Torrento      
8 A. Alexander Barry      
9 Jason Ginty      
10 Steve Magyera      
11 Bill Dove      
12 Jae Choi   New York, NY 281443   
13 Todd Van Sickle      
14 Michael Romanovsky   Poughquag, NY 146461   
15 Julian Robinson      
16 Carlos Osuna      
17 David Molnar      
18 Frank Barrett      

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Kolb      
2 Michael Kelly   Watertown, CT 94642   
3 Wade Davis   New York, NY 252825   
4 Edward Haack   Rye, NY 250343   
5 Frank O'Reilly      
6 William Romollino   Allendale, NJ 236221   
7 Jeff Eckert      
8 Aaron Thall      
9 Bryan Martin      
10 Scott Warren      
11 Robert Young      
12 Alex Roskin      
13 Guillame Loize      
14 Noah Gellner   New York, NY 275745   
15 Joseph Zurawski      
16 Manny Perillo      
17 Jose Hernandez      
18 Jason Cairo      
19 Eric Model      
20 Tod Christianson   Fair Lawn, NJ 145342   
21 Cima Bue   Jeffersonville, NY 173038   
22 Ted Lystig      
23 Chris O'Bara      
24 Chris Byrnes   Pompton Plains, NJ 224438   
25 Stephen Porraro   Highland, NY 40667   
26 Prentice Bisbal   New Brunswick, NJ 84621   
27 Robert Dunn   Mahwah, NJ 199355   
28 Kent Maslin      
29 Thomas Hill      
30 Matt Moscato      
31 Demetrios Farmakopoulos      

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Sellers      
2 Frank Dally   Bethel, CT 207866   
3 Frank Sabat      
4 Rob Glick      
5 Keith Hala      
6 Sandro B. Correia      
7 Victor Schepisi      
8 Leandro Germosen      
9 Walter Reynolds   Montgomery, NY 110123   
10 Jeffrey Stickle   Sussex, NJ 203382   
11 Ron Nagel      
12 Ken Clark      
13 Alex Salazar      
14 Evan Smith      
15 Ray McCarthy      
16 Elcid Cabangon   Wallkill, NY 279581   
17 Nick Tambe      
18 R. Declerck      

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904   
2 William Dooley      
3 Steve Arket      
4 David Degange      
5 Don Maloney      
6 Douglas Carpenter   Tarrytown, NY 281444   
7 Charles Sanborn III      
8 T Perkins   South Plainfield, NJ 111892   
9 Chris Tummey      
10 Rene Vargas      
11 tony accurso   White Plains, NY 263617   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Henderson   Stockholm, NJ 15784   
2 John Corwin   Middletown, NY 76547   
3 John Warren      
4 Mark Blasch      
5 Ray Ruyack   Brewster, NY 60500   
6 David Daniel   Stockholm, NJ 248435   
7 Kevin DeClerck      
8 Bryan Petersen      
9 James Gambino      
10 Arthur Westphal   Warren, NJ 37839   
11 Nick Nixon      
12 Richard Zipper      
13 Donald Snoop   Middleburgh, NY 104325   

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Favata   Rosendale , NYOptional 135665  Optional Optional
2 Aaron Snyder (1 - PR)   State College, PA 204182   
3 Andrew Alesio (2 - PR)   Zieglerville, PA 233011   
4 Andrew Thomas   Stone Ridge, NY 35332   
5 Michael Mooradian (3 - PR)   Saratoga Springs, NY 79201   
6 Luis Francisco   Mahopac, NY 124782   
7 Dylan Alesio (4 - PR)   Zieglerville, PA 233553   
8 Mike Montalbano   Hewitt, NJ 214668   
9 John Burns   Hingham, MA 149237   
10 Robert Campos (1 - SM)   Nesconset, NY 101149   
11 Sean Cavanaugh   Danbury, CT 173881   
12 Matt Miller   Nazareth, PA 206833   
13 Maurice Gamanho   Lebanon, NJ 218359   
14 Joseph Azze   Sloatsburg, NY 222315   
15 David Lyons (5 - PR)   Branchville, NJ 212759   
16 Robert Kelley   Patterson, NY 148571   
17 Jamie Clechenko (2 - SM)   Saratoga Spgs, NY 7107   
18 Arthur White   Hohokus, NJ 37936   
19 Donald Snoop Jr   Beverly, MA 82776   

Men - EX - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Foco   Glenwood, NJ 87347   
2 Erik Kristiansen   Sussex, NJ 242906   
3 Benjamin Tufford   Chesterfield, NJ 106778   
4 Brian Kelley   Pawling, NY 133393   
5 Eddie Velasquez      
6 Joseph Gratcofsky   Boulder, CO 244611   
7 Jeffrey O'Hara   Budd Lake, NJ 208491   
8 robert witte   Vernon, NJ 261752   
9 Michael Rave   Montgomery, NY 222435   
10 Joseph Baldacci   Fair Lawn, NJ 168962   

Men - EX - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Kapetanakis   Hamburg, NJ 246556   
2 James McCabe   Bridgewater Nj 267691   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Feltmate   Danbury, CT 267446   
2 Mike Festa   Devon, PA 149744   
3 Alistair Siebert   New York, NY 263431   
4 Geoffrey Lenat   Dover, NJ 139224   
5 Zachary Koop   Ridgefield Park, NJ 246254   
6 Jeff Sowa   Clifton, NJ 242104   
7 Kevin Ballou   Saratoga Springs, NY 256065   
8 Eric Carlson   Bristol, CT 233018   
9 Matthew Majka   Andover, NJ 246771   
10 Jonathan Favata   Mechanicville , NY 184938   
11 Steve Godlewski   Saratoga Springs, NY 224786   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Waggoner   New York, NY 171792   
2 Blake Swan   Kingston, NY 147634   
3 Steven Mancuso   North Haledon, NJ 253675   
4 Patrick Walter   Philadelphia, PA 132630   
5 Paul Schumacher   Huntington, NY 31875   
6 Danny Habig   Massapequa, NY 259066   
7 Noah Meineke   Sparta, NJ 209399   
8 Chris LeDonne   Caldwell, NJ 152242   
9 Keith Goldman   Huntington Station, NY 175729   
10 Thomas Pannorfi   Ringwood, NJ 250154   
11 Alex Pearson      
12 Christopher Facas   Hillsborough, NJ 43711   
13 James Brockway   Hopewell Junction, NY 223607   
14 Frank Doty   Westbrookville, NY 161406   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Williams   Stony Point, NY 38300   
2 Johan Koserius   Sandy Hook, CT 125973   
3 Ken Welch   Hopewell Jct, NY 37650   
4 William Christman   Rockaway, NJ 269885   
5 David Kahl   West Milford, NJ 18414   
6 Paul Kolb   Mebane, NC 245298   
7 Esteban Rodriguez   Woodside, NY 153034   
8 Ed Burgess   Newburgh, NY 5491   
9 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY 230224   
10 Gordon Davies   Vernon, NJ 8727   
11 Dave Barr   Ayer, MA 229059   
12 David Van Wart   West Milford, NJ 36483   
13 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172   
14 Mark Salvagin   Middletown, NY 225016   
15 Scott Paine   Greenfield Center, NY 229859   
16 Frank Ferrarese   West Caldwell, NJ 11504   
17 Bill Drakontaidis      
18 Mark Mahoney      
19 Jeff Coneys   Oakland, NJ 211901   

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sullivan   Poughquag, NY 96768   
2 Anthony Muffatti   Bethel, CT 174438   
3 Ralph Pruitt   Holmes, NY 242236   
4 Thomas Stanowski   Greenwood Lake, NY 212761   
5 Warren Moe   New York, NY 24676   
6 Joseph Monga   Hibernia, NJ 277438   

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Hasert   Highland Lakes, NJ 279675   
2 Ekrem Ayhan   Hackettstown, NJ 285024   
3 Philip Franiak      
4 Dylan Oliva      

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Arket      
2 Eric Petersen      
3 Connor Warren      
4 Cesar Castillo      
5 Eric Otto      
6 Wayne Buchanan      
7 Jeffrey Sauerman      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Epidiy      
2 Rodrigo Ribiero      
3 Andrew Rizzi      
4 Navid Mostatabi      
5 William Bazzano      
6 Michael Quaglio      
7 Alex Bernier      
8 Matt Hill      
9 Colin Watters      
10 Isik Durmus      
11 Robert Osterhoudt      
12 Mike Napoli      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Pilato   Morris Plains, NJ 280460   
2 Carlos Gomez      
3 Jason Reyes      
4 James Billett   New York, NY 207598   
5 David Castner   Highland Lakes, NJ 279509   
6 John Griffiths   New York, NY 275210   
7 Joseph Latronica   Hamburg, NJ 248589   
8 Joe Neubig      
9 Robert Ost      
10 John DeMan      
11 Jonas Sigle   New York, NY 279457   
12 Ivan Germosen      
13 Ramon Hernandez   Bellport, NY 271647   
14 James Bazzano      
15 Tony Ceneri      
16 james BOYD   Walker Valley, NY 282439   
17 James Edwards      
18 Rocco Condatore      
19 Matthew Tamasco   Livingston, NJ 279632   
20 Glenn Metzger      
21 Stephen Marencik      
22 Richard Catello      
23 Kevin Bickford      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephane Courtois      
2 christopher walsh   Warwick, NY 279532   
3 Pablo Toribio      
4 Curt McDermott      
5 J.P. Pibouin      
6 Curtis Cess      
7 Steven Pisanro      
8 Robert Long      
9 John Ficarra      
10 Frank Donovan      
11 Stephen Loffredo      
12 Eric Bloom      
13 Laurent Sauranet      
14 William Albers      
15 Jack Alpert      
16 Scott Smith      
17 John Czarecki      
18 David Pritchard      
19 Sergio Oliva      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Nasca      
2 Ed O'Connell      
3 James Wood      
4 Seth Glasser      
5 Jim Love      
6 Gerard Remsen   Wharton, NJ 29530   

Women - SP - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Phillippo      
2 Jessica Kates   Princeton Junction, NJ 201343   
3 Maryanne Surowice      
4 Ilana Brito      
5 Eileen Dalton   Clifton, NJ 260696   
6 Samantha Langton      

Women - SP - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandra Schreyer      
2 Shasta Jensen   New York, NY 248090   
3 Emma Ebeling      
4 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY 278614   
5 Ruth Tummey      
6 Nadine Dalesandro      
7 Karen Bouloucon      
8 Missy de Bruin      
9 Emily Johnson   Brooklyn, NY 264528   
10 Sherry Shapiro   Frenchtown, NJ 274097   
11 Heather Kahl   West Milford, NJ 18415   
12 Diana Hulboy   Philadelphia, PA 196130   
13 Lynn Stickle      
14 Denise Mast      

Women - EX - Junior/senior - 15-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Winberry   Bend, OR 244090   
2 Cynthia Bischoff   Mebane, NC 267449   
3 Wendi Sebastian   Vernon, NJ 230244   
4 Jocelyn Linscott   Hewitt, NJ 244668   

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darlene Phillips   Ansonia, CT 225420   
2 Jessica Hoeverman   Toms River, NJ 211404   

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Castner      
2 Erin Stickle      

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victoria Boughton      
2 Alyssa Mease      
3 Kim Marcelino      
4 Jennel Ortiz      
5 Jennifer Holmes      
6 Payal Shah      

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jean Van Steenberghe      
1 Anne Tummet      
2 Sandie Reilly      
3 Yvonne Ridgwell      
4 Helene Conti      

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Pearson   Pound Ridge, NY 212760   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSpyUSACDFSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee