Race Results for
Dead Dog XC Mtn Bike Race
Trussville, AL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/13/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackson Hagan   00:29:02  431 
2 Zach Davis   01:14:24  454 
3 Alec Justice   01:32:38  490 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Thomas   01:07:27  486 
2 Justin Pender   01:12:17  460 
DNF Riley Spahn   DNF  437 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Tamburello   Vestavia, AL01:04:29 97892  469 
2 Scott Mills   Montgomery, AL01:05:21 274019  453 
3 Tagg Rogers   Semmes, AL01:06:54 185339  477 
4 Jonathan LeDue   01:08:56  451 
5 Tim Fiquett   01:12:20  446 
6 Shane Wallace   01:12:21  445 
7 Brit Marshall   01:12:34  482 
8 Lee Neal   01:12:38  470 
9 Craig Benoit   01:13:18  492 
10 Robert Stewart   01:14:13  478 
11 Andy Laird   01:20:45  483 
DNF Michael Enervold   Birmingham, ALDNF 261399  489 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Wiles   01:08:49  430 
2 Frank Brockson Jr   Downingtown, PA01:09:27 259134  472 
3 Dave Thomas   01:12:36  485 
4 Michael Cruise   Wetumpka, AL01:15:11 218851  419 
5 Mitch Moses   01:16:08  459 BUMP
6 Chris Johnson   01:19:50  473 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Falls   01:20:15  455 DCBC
2 Lonnie Vogan   01:29:10  448 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Robins   01:00:52  487 
2 Hardwick Gregg   Helena, AL01:05:33 14094  488 
3 John Karrach   01:06:18  474 
4 Brent Marshall   01:08:33  471 
5 Stephen Erickson   Little Rock, AR01:08:37 255356  481 
6 Patrick Wigley   01:14:48  476 
7 Michael Cassibry   01:25:48  479 

Men - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Omar Fraser   Vestavia Hills, AL01:16:32 272675  505 
2 William Fyfe   Huntsville, AL01:18:43 172779  500 
3 Brandon Curtis   Lone Tree, CO01:19:51 232881  506 
4 Casey Fannin   Birmingham, AL01:23:04 173088  508 
5 Stephen Carter   Owens Cross Roads, AL01:25:07 6351  502 
6 Chad Taylor   Prattville, AL01:27:30 35067  503 
7 Gary Snodgrass   Oldfort, TN01:31:21 115558  507 
DNF Randy Kerr   DNF  501 
DNF David Hiott   Clanton, ALDNF 223580  504 

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Preston York   01:20:00  466 
2 Keith Walker   01:22:00  435 

Men - BG - Junior - 14 under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carter Anderson   Dunwoody, GA00:35:27 268382  468 
2 Tucker Ratcliff   00:35:36  443 
3 Josh Snow   00:40:05  434 
4 Hunter Headley   01:02:23  465 
5 Campbell Holley   01:06:20  475 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Headley   01:30:36  464 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacoby Voigt   00:50:05  427 
2 Mark Molson   00:55:40  458 
3 Jeff Jones   01:00:13  428 
4 Patrick Foley   01:08:48  461 
5 Derrick Helms   01:14:39  429 
6 Evan Lucas   01:26:59  442 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Parker Parker   00:52:12  452 
2 Slade Boothe Boothe   00:55:11  440 
3 Zachary Janes   Suwanee, GA00:59:41 259303  449 
4 Chip Whitley   01:00:40  450 
5 Greg Gilbert   01:08:20  441 
6 Randy Bryant   01:18:13  425 
7 Jim Smith   01:21:23  423 
8 Chris Jones   01:21:49  424 
9 Michael Smitherman   01:25:49  435 
DNF Jason Brown   DNF  444 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darren Swanson   Wetumpka, AL00:55:17 242746  457 
2 Billy Forbes   00:59:26  439 
3 David Anderson   Dunwoody, GA01:00:35 268383  467 
4 Steve Timms   01:04:26  426 
5 Tony Jewah   01:06:11  436 
6 Joey Downey   01:12:34  463 
7 Jimmy Hobart   01:32:58  432 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Snow   01:00:49  433 
2 Glen Mouldor   01:42:21  447 

Women - Youth Series

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Camille Bowers     355 
1 Richard Moses     359 BUMP
1 Andrew Moses     358 BUMP
1 Iliana Garcia     357 
1 Trevor Benoit     356 
1 Rebecca Downey     353 
1 Sydney Jones     348 
1 Caleb Bradley     350 
1 Chloe Jones     352 
1 Selah LeDuc     349 
1 Coleman Cruise     347 
1 Lucy Cruise     346 

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lila Bowers   01:13:48  484 
2 Heather Ladd   01:14:24  480 
3 Maiike Everts   01:28:21  491 

Women - BG - 1-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christy Dettner   00:58:36  422 

Women - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natalie Smith   01:03:26  420 
2 Susan Downey   01:12:36  462 
3 Vicki Maseur   01:12:51  456 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaCUOREBonk BreakerOSMOShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee