Race Results for
Bio Wheels/United Dairy Farmers UCI Cyclo Cross
Fairfield, OH
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 10/12/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 McShane Ian      
2 Haley Gavin      
3 Mandrola Will      
4 Madis Ryan      
5 Gruenwald Michael      
6 Goertemiller Bennett      
7 Beirne Niccholas      
8 Beckmeyer Evan      
9 Walsh Martin      
10 RADEMACHER ANDREW      
11 Lyle Michael      

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renck Spencer      
2 Madis Erick      
3 Sroka Robert      
DNF Cooper Simon      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Powers   Easthampton, MAOptional 117328  Optional Cyclocrossworld.com
2 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA 3771   
3 Troy Wells   Durango, CO 112599   Team CLIF BAR
4 Daniel Summerhill   Centennial, CO 194799   Clif Bar
5 Bjorn Selander   Hudson, WI 192966   Ridley Factory
6 Jonathan Baker   Boulder, CO 186350   Vitamin Cottage
7 Barry Wicks   Corvallis, OR 134223   KONA
8 Joachim PARBO      CCV Leopard Cycles
9 Erik Tonkin   Portland, OR 35742   Kona/FSA Factory Team
10 Mark LaLonde   Madison, WI 226412   PLANET BIKE
11 Brian Matter   Sheboygan, WI 85929   Gear Grinder
12 Weston Schempf   Rockville, MD 122030   C3-Sollay.com
13 Stephen Tilford   Topeka, KS 35598   Trek Stores
14 Adam McGrath   Springfield, OR 177776   Van Dessel
15 Greg Wittwer   Richmond, VA 111687   ALAN North America Cycling Team
16 Guillaume DESSIBOURG      Team BMC-Teker
17 Brent Prenzlow   Carlsbad, CA 28646   Celo Pacific/Alan
18 Justin Robinson   Bonny Doon, CA 30191   California Giant Berry Farms/Specialized
19 Daniel Campbell   Dayton, OH 259383   RGF
20 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263   BikeReg.com
21 Michael Wissink   Walled Lake, MI 119033   SPECIALIZED
22 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   Barbasol
23 Jeff Weinert   Lake Orion, MI 37591   Giant
24 Joshua JOHNSON      Big Shark Racing
25 Andrew Wulfkuhle   Lancaster, PA 153981   C3-Sollay.com
26 Steve Fisher   Seattle, WA 204225   Rad Racing/Hagens Berman
27 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA 128164   Rad Racing/Hagens Berman
28 Nathan Rice   Durham, NC 29688   Michelob Ultra-Big Shark
29 Sean Babcock   Beaverton, OR 261628   Team S&M
30 Ryan Gamm   Oxford, OH 149656   Inferno Pro Cycling
31 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   Krystal Cycling Team
32 Ben Popper   Burien, WA 246206   HRS / Rock Lobster
33 Andrew Llewellyn   Louisville, KY 222859   Calistoga Racing Team
34 Michael Kennedy   Louisville, KY 256322   Barbasol
35 John Bailey   San Diego 233503   Bailey Bikes
36 Matthew Ashley   Clarkston, MI 192357   Flying Rhino Cycling Club / Tailwind
37 David HACKWORTHY      Ridley Factory
38 Ernesto Marenchin   Stow, OH 41544   speedgoat.com
39 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
40 David Hutton   Chattanooga, TN 234035   Hincapie Barkley
41 John Grant   Louisville, KY 193579   Texas Roadhouse
DNS David (Shawn) Adams   Akron, OH 179664   Lake Effect
DNS Gordon Daniell   Brooklyn, NY 43348   Bolla Cycling Team
DNS Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA 147208   Redlinebikes.com
DNF Richard Toler   Dayton, OH 66088   Team Kreitler Rollers
DNF John Behrens   San Diego, CA 119862   Bailey Bikes
DNF Chance Noble   Camarillo, CA 183803   California Giant Berry Farms/Specialized
DNF Mitchell Kersting   Louisville, KY 237344   Barbasol
DNF Nick Tinsler   Cincinnati, OH 206244   Darkhorse Racing-RPC Mechanical
DNF Mike Sherer   Boulder, CO 232977   Pony Shop
DNF Aaron Hawkins   Fort Wayne, IN 244459   Chrysalis Ventures Cycling
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724   Alderfer Bergen
DNF Justin HINES      HandlebarsCC
DNF wes STEPHENSON      rapid city cycle
DNF Guy VANKRIMPEN      Rapid City Cycle
DNF Jeff Courter   Boulder, CO 7937   Horizon Organic Cycling Team
DNF Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   DRT Racing
DNF Nathanael Wyatt   Swannanoa, NC 127000   Carolina Fatz/Santa Cruz/Sram
DNF William Stolte   Topeka, KS 34257   HRRC/Trek Stores
DNF Brian Nieport   San Diego, CA 168607   

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Black   Austin, TX58540   Optional
1 Scott Young   Millersport, OH1 lap 109205   
1 Matthew Koehn   1 lap   
1 Michael Otting   Cincinnati, OH1 lap 26933   
1 Mitchell Beckner   Troy, OH1 lap 183739   
1 Derek Wilford   Euclid, OH1 lap 134363   
1 William Marut   Painesville, OH1 lap 169120   
1 Charles Garner   Louisville, KY1 lap 244315   
1 Robert Kendall   Georgetown, IN1 lap 117036   
1 Douglas Dobrozsi   Loveland, OH1 lap 108781   
1 Bill Kennedy   Louisville, KY1 lap 172301   
1 Dan Ramsey   1 lap   
1 ANDYS BURNS   1 lap   
2 Mark Legg     
3 Phillip Noble   Xenia, OH52520   
4 Dave Weaver   Towson, MD37442   
5 Michael McShane   Louisville, KY23836   
6 Mark Kutney   Earlysville, VA211474   
7 Don Cameron   White Lake, MI94327   
8 Albert Senft (1 - Cat1)   Albuquerque, NM32168   
9 Brian Baker   Louisville, KY128381   
10 Frederick Rose   Bloomington, IN10 30553   
11 Philip Webb   Louisville, KY11 98515   
12 Mark Strecker   Cincinnati, OH12 58401   
13 Rick Lyons   Louisville, KY13 157236   
14 Keith McMahon   Wilmette, IL14 64020   
15 Robert Bobrow (1 - Cat2)   Louisville, KY15 4035   
16 Robert Selle   Oakland Twp, MI16 102586   
17 Marc Vettori   Elkton, MD17 81136   
18 Blaine Heppner   Louisville, KY18 256278   
19 Brian Andriot   19   
20 Jeffrey Craft   Madison, OH20 8033   
21 Timothy Beirne   Louisville, KY21 57060   
22 Rudy Sroka   N Royalton, OH22 33715   
23 Fred Wittwer   Charlottesvle, VA23 38738   
24 Bill Crank   Lexington, KY24 8075   
25 Lance Fagerberg   Louisville, KY25 11159   
26 Dwight Wyatt   Fairview, NC26 220066   
27 Joseph Bellante   Cincinnati, OH27 199092   
28 Charles McDaniel   Wilmington, DE28 142617   
29 Brad Wunderlich   Louisville, KY29 39083   
30 Mark Wolowiec   Davisburg, MI30 41215   
31 Dag Selander   Hudson, WI31 93949   
32 Michael Seaman   Mt Pleasant, MI32 32045   
33 Daniel (Dan) Lach   Terrace Park, OH33 119674   
34 Joseph Brown   Grayling, MI34 157319   
DNS Kristopher Auer   Baltimore, MDDNS 2065   
DNS William Baldwin   Cincinnati, OHDNS 236845   
DNS Doug Hamilton   Fairborn, OHDNS 198036   
DNF Mathew Baroli   Troy, MIdnf 163946   
DNF Richard Bilson   River Hills, WIdnf 216822   
DNF John Ehrlinger   South Euclid, OHdnf 209482   
DNF Brent Evans   Novelty, OHdnf 11037   
DNF Judd Milne   Reston, VAdnf 113729   
DNF Michael Otting   Cincinnati, OHdnf 26933   
DNF John Riedel   Plain City, OHdnf 60626   
DNF Timothy Saari (Cat2)   Rochester Hills, MIdnf 197477   
DNF Todd Turner   Yellow Springs, OHdnf 59765   
DNF John West   Bardstown, KYdnf 265025   
DNF Brian Wieczorek   Ligonier, PAdnf 38143   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Bahnson   Newark, DE 227837   
2 Jacob Virostko   Columbus, IN 202432   
3 Keith Lucas   Custer, KY 209624   
4 Chris Mayhew   Pittsburgh, PA 88693   
5 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   
6 Tony Wieczorek   Trenton, MI 240820   
7 Micheal Jernigan   Lexington, KY 178469   
8 Chad Salla   Greenville, SC 228233   
9 Nathaniel Cornelius   Lexington, KY 123271   
10 Anthony Marut   Painesville, OH 235395   
11 Jason Halloran   Lakewood, OH 170377   
12 Kyle Wingler   Alexandria, OH 245279   
13 Matthew Fox   Greendale, IN 242712   
14 Christopher Nevitt   Louisville, KY 259511   
15 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
16 Michael Chewning   Cincinnati, OH 259605   
17 Steven Gers   Bellevue, KY 239935   
18 matthew light      
19 Patrick Kelly      
20 Joseph Hall   Columbus, OH 221249   
21 Cameron Jackson   Akron 243794   
22 Michael Dulin   Louisville, KY 84921   
23 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   
24 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
25 Christopher Chartier   Hamilton, OH 207349   
26 Royden Kern   Lexington, KY 156112   
27 Mason Morgan   Westerville, OH 252334   
28 Peter Thompson   Ortonville, MI 245538   
29 Nick Barbieri   Louisville, KY 264377   
30 Andrew Millard   Cincinnati, OH 42755   
31 Mark Rucker   Cincinnati, OH 285039   
32 Brent Emhoff      
33 Brian Collier   Burlington, KY 284326   
34 Josh Biven   New Albany, IN 234251   
35 John Markstein   Columbus, OH 220375   
36 Robert Thomas   Chicago, IL 220562   
37 David Groen   Powell, OH 189291   
38 Mark Caffyn   Ortonville, MI 252670   
39 David Schell   Ft Thomas, KY 31523   
40 David Steiner   Chagrin Falls, OH 209770   
41 Mark Farmer   Columbus, OH 208828   
42 Martin Bearden   Louisville, KY 269250   
43 Brian Jankowski      
44 Layne Peters   Columbus, OH 91115   
45 Ryan Lindsay   Loveland, OH 156487   
46 Matthew Johnson   Warsaw, IN 139614   
47 Scott Bond   Greenfield, IN 190551   
48 Duane Walker   Louisville, KY 220314   
49 Matthew Bell   Cincinnati, OH 89801   
50 Kurt Smits   Fairfax, OH 33328   
51 Cameron Poole   Maineville, OH 267244   
52 Kerry Nordstrom   Cincinnati, OH 237155   
DNF Ben Bonney   Dayton, OH 270229   
DNF Cody Joel   Prospect, KY 259625   
DNF Evan Robinson   Pittsburgh, PA 261413   
DNF Ryan Williams   Bay Village, OH 200908   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   

Men - Cat 3/4 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Loman   Fairlawn, OH 236165   
2 jeff schoeny   Cincinnati, OH 277142   
3 Gregory Charkoudian   Lexington, KY 238856   
4 Wayne Cook      
5 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145   
6 Rodney Roof      
7 Marty Smith      
8 Steven Webster   Louisville, KY 272506   
9 Nathan Mirus   Batavia, OH 280756   
10 Vincent Mysliwiec   University Place, WA 219322   
11 Brian Bishop   Springboro, OH 222878   
12 Jerry Hayes II      
13 Thomas Mulpagano   Carmel, IN 142260   
14 Michael Wakeley   Ottawa, IL 211313   
15 John Thomas   Loveland, OH 142385   
16 Joe Servaites      
17 Chris Halioris   Crestwood, KY 211555   
18 James O'Loughlin      
19 Pope Mobley      
20 Justin Forbes   San Marcos, CA 106788   
DNF Chris Carville      
DNF Lars Andersen      
DNF John Harris      
DNF Tony Franklin      

Men - Cat 3/4 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel (Dan) Lach   Terrace Park, OH 119674   
2 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
3 Darrell Edwards   Fisherville, KY 225715   
4 Lou Beckmeyer   Cincinnati, OH 239440   
5 Jonathan Spicker   Cincinnati, OH 45961   
6 JOHN PATRICK RADEMACHER   Loveland, OH 269307   
7 Rick Adams   Dunedin, FL 209771   
8 Harry Wicks   Butler, KY 120150   
9 Dan Ramsey   Cincinnati, OH 260179   
10 Fraser Cunningham   Cincinnati, OH 227743   
11 Frank Troiano      
12 Scott Belcher   Cincinnati, OH 275510   
13 Mark McKenney   Mason, OH 270287   
14 Mark Luking (1 - Cat4)   Louisville, KY 170678   
15 Randy Morris      
16 Todd King      
17 Paul Colavincenzo      
DNS Gary Dugovich   Monaca, PA 10134   
DNF Mike McDaniel      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Humble   Signal Mountain, TN 253857   
2 Cory St Clair   Cincinnati, OH 238230   
3 NATHAN ROBERSON      
4 Kyle Thomas   Denver, CO 255466   
5 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
6 Dave Mundy      
7 Gary Burkholder   Parma, OH 235538   
8 John Wischmeier      
9 Luke McLaughlin      
10 Rob Marquart      
11 Jaden Sempsrott   Maineville, OH 285450   
12 Michael Riley   Highlands Ranch, CO 281880   
13 Samuel Janes   Lexington, KY 184197   
14 Peter Hills   Loveland, OH 117544   
15 Matt Becher      
16 Keith Morlen   Clarksville, IN 49756   
17 Naz Hamid   Chicago, IL 261291   
18 Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129   
19 Corey Green   Mason, OH 150266   
20 Riley Marn      
21 Darren Ling      
22 Scott Wesseler   Columbus, OH 267544   
23 Mike Frankeberger      
24 matteo bardelli      
25 Joe Ashley      
26 Michael Miller      
27 William Farrell      
28 Adam Schmidt      
29 Derrick Young      
30 William Meek   Lebanon, OH 285149   
31 lance brown   Cincinnati, OH 284915   
32 Scot Herrmann   Loveland, OH 196635   
33 Daniel Bartholomew      
34 Scott Jankowski      
35 Geoff Thielmeyer      
36 Brian Schultz      
37 Michael Galinger      
38 Timothy Strege   Racine, WI 226857   
DNS Cameron Poole      
DNF James Billiter   Cincinnati, OH 285273   
DNF Dave Bradley   Mccordsville, IN 283667   
DNF Tim Delgado   Cincinnati, OH 209838   
DNF Stephen Farrens   Washington Court House, OH 284653   
DNF Richard McCreary   Cincinnati, OH 139952   
DNF Scott Murschel   Cincinnati, OH 202250   

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Webb Eden      
2 Dobrozsi Rachel      
3 McShane Cate      
4 Haley Frances      

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Compton   Colorado Springs, CO 55820   Spike Professional/Primus Mootry
2 Georgia Gould   Fort Collins, CO 183192   LUNA Women's MTB Team
3 Rachel Lloyd   Fairfax, CA 107283   California Giant Berry Farms/Specialized
4 Susan Butler   Portland, OR 211472   MonavieCannondale.com
5 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345   C3 Sollay
6 Deidre Winfield   Charlottesville, VA 205256   Velo Bella - Kona
7 Devon Haskell   Logan, UT 210903   The Pony Shop
8 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606   Planet Bike
9 AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN 217836   Barbasol Sobe/Cannondale
10 Barbara Howe   Berkeley, CA 129067   Velo Bella
11 Kari Studley   Bothell, WA 207049   VeloBella
12 Catherine Walberg   Bainbridge Island, WA 36933   TREK
13 Anne Schwartz   Grosse Pointe Woods, MI 119057   Flying Rhino Cycling Club
14 Shannon Gibson   Durango, CO 156279   VeloBella
15 Lauri Webber   Newark, DE 160128   Secret Henry's Team
16 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   Vantaggio/ Specialized
17 Robert Smiley   Santa Cruz, CA 271887   
18 Deb Sweeney Whitmore   Sylva, NC 189097   BMW Bianchi
19 Cara Applegate   Asheville, NC 133102   BMW-Bianchi p/b Hendrick BMW
20 Amanda McKay   Columbus, IN 191704   BioWheels/Reece-Campbell Racing
21 Whitney Kroll   Lafayette, IN 196469   Cane Creek
22 Melanie Swartz   Reston, VA 142510   
23 Melanie Black   Houston 40370   Moto Velo
24 Lana Atchley   Huntington Beach 207288   Bailey Bikes
25 Rachel Steele   Toledo, OH 200328   
26 Jennifer Maxwell   Washington, DC 61179   team kenda tire

Women - Cat 3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ballew Tiffany      
3 Bridget Donovan   Cincinnati, OH 119776   
4 Christine McCarthy (1 - Cat3)   Columbus, OH 266083   
5 Pamela Loebig   Bloomington, IN 241443   
6 Michelle Morris   Cincinnati, OH 236167   
7 Teri Meek      
8 Angela Mysliwiec (1 - Cat4)   University Place, WA 235492   
9 Kathleen Wulfkuhle   Lancaster, PA 234036   
10 Nancy Henderson      
11 Hannah Mossman   Cincinnati, OH 260364   
12 Alicia DiCello      
13 Alison Bedingfield   Cincinnati, OH 284729   
14 Brooke Crum      
15 jeni roosen   Cincinnati, OH 271257   
16 Polly Cambron      
17 April Beckner   Troy, OH 193162   
18 Sadie Deckard      
19 Mary Craighead      
20 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   
DNF Leah Halloran      
DNF Olivia Jaras   Louisville, KY 197054   
DNF Jillian Kellbach   Columbus, OH 220409   
DNF Teri Meek   Lebanon, OH 282273   

Women - Cat 3/4 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH 143111   
2 Melissa Kurzhals   Cincinnati, OH 188644   
3 Gerry Schultze      
4 diane vettori   Elkton, MD 252359   
5 Shellie Heggenberger      
6 Christina Halioris   Crestwood, KY 275569   
7 Suzanne Webster   Louisville, KY 278792   
8 Jamie Clifton (1 - Cat3)   Hilliard, OH 262572   
9 Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
10 Melissa Corliss      
DNF Susan McDaniel      
DNF Sheila Senft      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESierra NevadaOSMOSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee