Race Results for
Illinois State Time Trial Championship
Harvard, IL
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 08/03/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Swartzendruber   Chicago, IL0:41:59:37 154822   
2 Lance Niles   Lafayette, CO0:42:58:52 233828   
3 Scott Pearson   Lisle, IL0:43:25:27 60955   
4 Tomasz Boba   Des Plaines, IL0:45:20:24 265181   
5 Rory Shackles   Cape Girardeau Mo0:47:17:03 232712   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christan Griego   Elkhorn, WI0:44:04:59 249212   
2 Ryan Freund   Lake In The Hills, IL0:44:45:85 279249   
3 Doug Peterson   Oak Park, IL0:47:18:02 215919   
4 Timothy Hermanas   Lockport, IL0:47:38:82 244472   
5 Craig Erbach   Madison, WI0:48:56:10 213231   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben-Jamin Widoff   Woodstock, IL0:44:32:16 143322   
2 Mark Foster   Columbia, IL0:44:40:91 237642   
3 Charles Gerlach   Chicago, IL0:47:08:24 268712   
4 Daniel Dodson   Palatine, IL0:48:09:17 277590   
5 Keith Vogl   Glen Carbon, IL0:49:18:56 239787   
6 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL0:49:45:83 250244   
7 Krystian Pac   Chicago, IL0:50:16:96 149853   
8 Colm Flannery   Chillicothe, IL0:50:58:80 263421   
9 David Ingham (1 - Cat5)   Palatine, IL0:51:19:62 280596   
10 Greg Marsh (2 - Cat5)   Palatine, IL0:51:26:69 281128   
11 Adam Rutkowski   0:54:43:94   
12 ryan thormann   Chicago, IL0:55:17:00 282359   
13 David Sampson   1:05:39:89   

Men - Master - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Ross   Washington, DC0:44:19:55 113835   
2 Brian Akers   0:45:54:09   
3 Derric Ungaro   Woodstock, IL0:45:57:05 273108   
4 Peter Allen   Irvine, CA0:47:44:42 237891   
5 Chris Kinonen   Chicago, IL0:48:21:87 56408   
6 Scott Foster   0:56:33:02   
7 Richard Striedl   1:00:45:02   

Men - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Mosora   Lisle, IL0:45:01:59 199219   
2 Michael Stevens (1 - Cat4)   Lake In The Hills, IL0:45:07:69 172491   
3 Stuart Ross   Washington, DC0:45:08:70 113835   
4 Michael Stodden   Lake Zurich, IL0:47:06:61 244617   
5 Douglas Boduch   0:47:59:50   
6 Russell Carr   Glenview, IL0:49:43:81 283072   
7 Richard Mstowski   Downers Grove, IL0:54:14:89 189289   
8 John Verna   0:55:28:45   

Men - Master - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Otto   Madison, WI0:42:32:83 61837   
2 Charles Gerlach   Chicago, IL0:45:17:36 268712   
3 Reed Oliff   Arlington Heights, IL0:45:17:52 192928   
4 Joseph Frost II   0:47:11:79   
5 Edmond Hickey   Nashville, TN0:49:24:76 177266   
6 David Lockhart (1 - Cat5)   Batavia, IL0:49:31:40 277807   
7 Ken Letkeman   Stillwater, MN0:50:01:18 253802   
8 Richard Inzunza   Elmhurst, IL0:52:35:29 283775   

Men - Master - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Swartzendruber   Chicago, IL0:43:41:45 154822   
2 Michael Jones   Chicago, IL0:44:34:87 58254   
3 James Kambol   Lake Forest, IL0:47:07:91 67542   
4 James Sneddon   Schaumburg, IL0:47:20:00 218848   
5 Andrew Tschampa   Glen Ellyn, IL0:48:08:32 89323   
6 Dean Conterato   0:48:45:50   
7 Jeff Clarkin   Wilmette, IL0:50:23:70 259456   
8 Robert Knutson   0:50:51:09   
9 Peter Mesner   0:51:31:54   
10 Brian Van   Murphysboro, IL0:51:34:38 227927   
11 David Brubaker   Wilmette, IL0:53:08:42 52717   
12 Richard Hill   0:53:17:82   
13 Michael Gannon   0:54:16:89   
14 Michael Haji-Sheikh   0:54:39:48   

Men - Master - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Simon   Lake Barrington, IL0:42:54:59 32742   
2 Elmer Colyer   Dubuque, IA0:44:13:73 263217   
3 Dan Norbeck   0:46:01:42   
4 Ron Mattson   0:46:50:44   
5 Tim Zoph   0:48:53:15   
6 Mark Muschinski   0:53:23:79   
7 Preston Keefe   0:50:26:20   
8 Christian Evans   0:52:35:39   
9 Richard Kryszak   Oak Lawn, IL0:53:06:18 87120   
10 John Reimbold   Carbondale, IL0:58:57:45 210686   
11 Steven Greene   Hampshire, IL0:59:37:67 277588   
12 Kent Billingsley   Carol Stream, IL0:59:57:64 226096   

Men - Master - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Doughty   Aurora, IL0:43:40:18 45274   
2 Daniel Madsen   Crystal Lake, IL0:46:51:20 196949   
3 Walter Stoops   Lombard, IL0:50:41:58 34295   
4 Richard Palmer   Walworth, WI0:52:44:94 280204   
5 john duncker   Geneva, IL0:53:42:18 273680   

Men - Master - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Mehlenbeck   Milwaukee, WI0:48:13:04 47107   
2 Dennis Jurs   0:51:30:77   

Men - Master - MR - 65-70

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Peter Turula   0:57:11:63   
3 Don Schiff   1:03:16:33   
553039 Sr Frost     Joseph 

Men - Master - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Beam   1:04:04:65   

Men - Junior - JR - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Schneider   Deerfield, IL0:40:41:69 215756   

Men - Junior - JR - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Rosenfield   Lake Forest, IL0:31:09:27 246114   
2 John Pontarelli   Wilmette, IL0:34:36:58 264878   

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Dust   Chicago0:47:38:53 77447   
2 Leigh Thompson   Winnetka, IL0:47:55:62 265683   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cecile Redoble   Chicago, IL0:56:01:70 237408   
2 Ginger Sides   Naperville, IL1:09:36:28 170599   

Women - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Burnham (1 - Cat3)   Bartlett, IL0:52:56:72 171613   
2 Wendy Gaddey   Waukegan, IL0:56:40:49 241055   

Women - Master - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Jarosz   Whitewater, WI0:54:54:42 268081   

Women - Master - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Gill   1:00:24:03   

Women - Master - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Beam   0:59:51:70   

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alice Gerlach   0:56:49:70   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaOSMOShimanoBonk BreakerCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee