Race Results for
Wolf River Rendevous WORS #11
Shawano, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/28/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendon Coleman   Cedarburg, WI1:31:02.4 275431  1518 Alterra Coffee
2 Joseph Maloney   1:31:15.4  1021 
3 Ryan Voss   1:43:14.4  1002 
4 Phillip Anschutz     2115 Moritz Tire
5 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2019 mars
6 Chris Denny     2023 
7 Eric Dobberfuhl     2922 Geargrinders
8 Chris Hinshaw     2049 Attitude Sports
9 Caleb Lenss     2037 
10 Greg Krieger     2920 Alterra Coffee
11 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2128 MARS
12 Adrian Icenogle     2097 
DNF Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  1042 Stadium Bike
DNF Aristotle Peters   Hartford, WI 242486  1076 EXPO Racing
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  2098 Team MARS
DNF Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2127 EXPO Racing
DNF Leif Byrge-Liebig     2147 Team Cyclopath
DNF Travis Johnson     2199 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Koenig   1:28:16.7  1022 Rib Mountain Cycles
2 Ben Neubauer   1:28:16.9  1013 Performa
3 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:28:50.9 241021  1011 UW-Whitewater / PowerBar
4 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:28:53.1 263354  1519 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Bryan Fosler   1:30:31.2  1521 Bianchi/ GrandPerformance
6 Cody Goettl   1:30:46.6  1514 
7 Michael Sherven   1:35:37.8  1005 
8 Peter Coenen   1:37:01.8  1515 Logeaters
9 Brian Braun   1:39:12.1  1017 UW-Stout/Bad Cat Bicycles
10 Kyle Guerra   1:44:50.3  1038 Mr. Tree
11 Justin Piontek     2182 Muddy Cup
12 Matt Millin     9019 Mountain Outfitters
13 Bradley Stankowski     2931 
14 Matt Radke     2915 
15 Carl Morse     2151 Wheel and Sprocket
16 Andrew Wiesner     2056 Stadium Bike
17 Chad Hoppe     2038 Team Fond du Lac Cyclery
18 Bryan Nell     2914 Ripon College
19 Casey Lamberg     2912 
20 Ryan Wenzlick     2185 Stadium Bike
21 Brad Nagreen     2924 
22 Jonathan Paretsky     2907 Ripon College
23 Paul Westberg     8006 Stadium Bike
24 Cameron Arndt     1838 Ripon College
25 Alex Debbout     2942 Bike Hub
DNF Alex Bird     1015 
DNF Jason Shong     1908 Bike Doctor
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2069 
DNF Chad Glisch     2172 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:27:24.0 164577  1095 Gear-Grinder
2 Nate Jasperson   1:28:52.8  1034 performa cycling
3 Spencer Strigel   1:31:08.1  1070 Team Polska
4 Jesse Shoemaker   1:32:42.3  1027 Performa Cycling
5 David Bender   Kenosha, WI1:36:55.6 260585  1197 BikeJournal.com
6 James Schwindt   1:37:19.7  1520 Fond du Lac Cyclery
7 Jeremy Vogels   1:39:46.7  1053 Performa Cycling
8 Shawn Hoppe   1:42:10.8  1026 Fond du Lac Cyclery
9 David Feuillerat     2165 JVC / MichaelsCycles
10 Eric Fossell     2002 Spokes & Spines
11 Ryan Kleimenhagen     2930 
12 Michael Ziegler     2222 Bikejournal.com
13 Phil MacHac     2918 Big Ring Racing
14 Jim Sadauckas     2132 Hubbard Nepa
15 Ben Marchewka     2080 Team Pedal Moraine
16 Eli Lipp     2908 Eli Lipp
17 Paul Kekstas     8014 Performa Cycling
18 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
19 Andrew Czechanski     2913 
20 Brian Shimkus     2909 
21 Luke Utecht     2028 Performa Cycling
DNF Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  1029 Team Pedal Moraine
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  1084 WORS Posse
DNF Dan Hanson     1106 Magnus
DNF Travis Hutchins     1516 
DNF Christopher Volbrecht     2160 Skinnys Club Tread
DNF Andy Berg     9002 Bike Doctor
DNF Ryan Theel     9009 Bikejournal.com

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Hynes   1:24:37.9  1032 Stadium Bike /Fat Tire Guides
2 Anthony Dipiazza   1:27:17.3  1087 Gear N Up
3 Craig Baumann   1:33:34.2  1049 Spines and Spokes
4 Joel Coon   1:33:37.6  1901 BelGioioso/Stadium/BKB
5 William Livingston   1:34:23.9  1915 JVC/Michael's Cycles
6 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:34:25.5 228524  1007 Guinness / Wheel Werks
7 Krystian Pac   Chicago, IL1:35:19.1 149853  1075 PACT - DISH Network - Miodu !
8 Benjamin Swart   1:37:12.6  1036 Team Pedal Moraine
9 Joe Riesberg     2135 Mountain Outfitters
10 Karl Tillman     2200 Tillmaster Nitro
11 Wally Kunstman     2020 gear grinders
12 Anthony Ferrara     2090 
13 Tyler Jahn     2188 
14 Scott Hietpas     2026 
15 Joshua Bartoszuk     2137 Big Ring Racing
16 Kurt Schwiesow     2932 Tower Clock ExeCenter
17 Chris Welnetz     2937 
18 Robert Mautz     2113 Mountain Outfitters
19 Jeremy Lentz     2018 
20 Sean Strosahl     2938 
21 Chad Harger     2917 
22 Jeff Swanstrom     2925 
23 Matthew Forst     8019 
24 Adam Dowling     2935 
DNF Peter Cherchian     1108 Chainsmokers
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  1191 
DNF Anthony Schwaller     1524 PCW Gear Grinder
DNF Ryan Shiroma     1902 BKB/BelGioioso
DNF Hans Higdon     1913 Cafe HollanderCycling

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Curtes   1:23:17.0  1916 BIG RING RACING / GARAGE864
2 Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:24:59.4 138646  1096 Team Polska FDLCyclery
3 Mike Budd   1:27:16.2  1067 Wheel & Sprocket
4 Rob Fuchsteiner   1:28:26.3  1004 Wildside Velo
5 Glenn Kirst   1:29:19.5  1012 Wheel & Sprocket
6 Ric Damm   Ripon, WI1:30:25.2 205672  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Joe Villalobos   1:31:55.2  1080 Hayes RPM Cycling
8 Greg Cullen   1:33:27.4  1081 bloy concrete
9 Todd Derksen   1:34:37.7  1523 Wheel + Sprocket
10 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:35:40.6 227409  1803 Wildside Velo Club
11 Shawn Brehm     2007 
12 Dave Volpentesta     9011 2 Tired Racing
13 Tyson Schwiesow     2933 Tower Clock Exe Center
14 Jeff Weyenberg     2052 
15 Shawn Hauser     8009 Stadium Bike/H.O.P.E.
16 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
17 Gabriel Ion     2923 
18 Cole Jacobson     2919 
19 Kenny Dretzka     8015 Team Cyclopath
20 Anthony Dombrowski     2103 Pedal Moraine
21 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
22 Steven Janiak     2071 Daredevil Gene
23 Nic Mianecki     9013 Hayes Disc Brakes
24 Jason Ruesch     2934 
25 Jeff Steckbauer     8005 Fattires-N-Beer.com
26 Joel Patenaude     2928 
27 Tim Nass     8001 
28 Matthew Berg     2941 DC Bikes
29 Steve Strobel     2008 
30 Jarrod Kerkhoff     2093 Spokes & Spines
DNF Gabriel Sanchez     1123 
DNF Brent Palmer     2916 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerome Daanen   Racine, WI1:26:21.0 164575  1904 MARS
2 David Compton   Belvidere, IL1:27:04.6 259833  1003 Compton Bros. Racing
3 Roger Lundsten   1:27:25.1  1101 Muddy Cup
4 Mike Curtes   1:27:26.7  1917 Big Ring Racing
5 Greg Jones   1:27:38.1  1200 Hayes Disc Brakes
6 Steve Pribek   1:29:27.1  1023 
7 Glen Stroik   Franklin, WI1:30:01.1 258547  1078 Wheaton Franciscian Healthcare
8 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:31:03.5 242243  1043 Alterra CoffeeMTB Team
9 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:31:03.9 278002  1025 Clif Bar
10 Jeff Hammond   1:31:33.4  1056 Guinness/WheelWerks
11 Mark Cole   1:32:12.3  1140 
12 Steve Jeske   1:32:46.1  1060 Pedal Moraine
13 Steve Miller   1:34:12.7  1037 skinny's
14 Sean Miller   1:34:26.8  1024 Michael's Cycles
15 Nathin Davisson   1:48:46.2  1918 ERB - Racing
16 Brian Hess     2033 
17 Todd Bugnacki     2125 Skinny's Racing
18 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9015 Hayes Brake
19 Dan Szczepanski     2084 BelGioioso
20 Greg Morrow     2017 Pedal Moraine
21 Russ Krueger     2196 Muddy Cup
22 Lee Nesbitt     2244 KORC
23 Michael Quitzon     2123 
24 Matt Luger     2158 Team Pedal Moraine
25 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
26 Wade Flisram     2169 Team Extreme
27 Pat Fry     2936 
28 Troy Olm     2144 
29 Troy Sable     2035 
30 Dan Gacke     2025 
31 Dave Geyer     2072 Stadium Bike
32 Paul Compton     9020 Compton Bros. Racing
33 Bob Schmitt     2101 Cyclopath
DNF Russell Jobs     1919 Hayes Brakes
DNF Mike Owens     2910 Alterra CoffeeMTB Team
DNF David Geibel     9018 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   1:29:30.5  1085 RVO/ Kegel's
2 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:30:41.2 253459  1903 Extreme Bike
3 Robert Schlegel   1:31:04.4  1083 JVC/Michael's Cycles
4 Ross Lemke   1:31:28.0  1055 Team Pedal Moraine
5 Tim Montee   1:31:44.8  1905 hayesg
6 Jeff Seifert   1:33:27.0  1010 Guinness
7 Marcum Martz   1:38:56.2  1059 Mountain Outfitters
8 Don Freitag   1:40:01.6  1517 Big Ring Racing
9 Nick Christofalos     2112 Higher Gear
10 Scott Palmersheim     2146 cyclopath
11 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  2051 Bike Works
12 Kenneth Ramm     2117 Team WORS
13 Jesse Kusserow     2191 
14 Steven Drecoll     2139 
15 Michael Giesen     2087 stadium bike
16 Terry Prewitt     2926 Attitude Sports
17 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
18 Tom Wendland     2009 Team Extreme
19 Rob Hofmann     9016 Team Extreme
20 Anton Koenigsmann     2183 
21 Gary Esko     2341 
22 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2058 Alterra Mountain Bike Team
23 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
24 John Senkerik     2040 Team Extreme
25 Dave Reich     2075 Team Extreme
26 Kenneth Andrews     2202 Spokes N Spines
27 Brian Gill     2921 TekBolt.com
28 Steve Baumann     2044 Stadium Bike
29 Guy Archambeau     2939 
30 Randy Borst     2039 Stadium Bike
31 Rory Noonan     2094 Recyclist
32 Ron Kapaun     2106 
33 Thomas Huffer     2032 Stadium Bike
34 Paul Ihde     8024 Stadium Bike
35 Craig Cline     2929 
DNF Bruce LeBlanc   Waterford, MI 274004  2150 Team WORS

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:27:49.5 28536  1040 CLIF BAR
2 Larry Fish   1:37:18.4  1061 Moritz Tire
3 Brad Tennis     2081 Wildside Velo
4 Jim Feuerstein     2111 Wheel & Sprocket
5 Steve Kapaun     2105 
6 Leo Phelps     2927 Point Pursuit
7 Jerry Leair     2152 Mr. Tree
8 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
9 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
10 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
11 Dan Schuster     2003 
12 William Peters     2067 STADIUM BIKE
13 Daniel Braun     2027 Expo
14 Jeff Pepp     2911 
15 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2068 
16 Dale Lenss     2061 
17 Bruce Parker   Edina, MN 260693  2203 Freewheel BikeShop
18 Bruce Harvey     8020 
19 Steve Ferguson     2083 
20 Steve Manthe     2086 Chainsmokers
21 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
22 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extreme
23 Robert Maloney     2940 
24 Robert Langlois     2065 
DNF Randy Pallex     1045 BelGioioso
DNF JERRY MANTA JR   Bristol, WI 273022  2057 
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2085 Bellin Health
DNF Jim Shong     9007 Bike Doctor

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peariso   Amherst, WI1:34:11.2 139566  Adventure 212
2 Thomas Bender (1 - SM)   Salt Lake City, UT1:34:17.2 230273  24 Adventure 212/Specialized
3 Scott Cole   Stevens Point, WI1:39:20.7 7340  19 Specialized/Hayes/Ergon
4 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:40:10.8 227406  34 wildside velo club
5 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI1:40:33.8 214936  26 Mr Tree
6 Tim Drankus (2 - PR)   Sheboygan, WI1:55:36.7 151397  10 Gear Grinder/Hyundai
DNF Jesse LaLonde   Ely Mn 203490  GF29 / BKB / T6

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:34:10.9 183112  257 
2 Landon Lueck   Madison, WI1:37:28.1 91664  99 Unattachedrs
3 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:38:40.0 207074  79 Gear Grinder
4 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:40:38.9 247082  27 Fond du Lac Cyclery
5 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:41:27.8 242169  46 Attitude Sports
6 Christian Brekke   Stoughton, WI1:45:33.6 244627  28 Log Eaters
7 Scott Ogilvie   St. Louis, MO1:49:04.7 176998  259 Bare Knuckle Brigade
8 Mike Billmeier   Neenah, WI2:06:53.6 217032  31 
DNF Scott Grosz   Madison, WI 185446  83 Raptor

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:38:03.6 182256  20 Team Polska
2 Josh Barrett   Whitewater, WI1:38:04.6 189760  29 Skinny's Fat Tire Race Team
3 Ray Nelson   Woodstock, IL1:38:45.7 193027  100 Club Tread
4 Trevor Olson   Rochester, MN1:39:12.3 264356  41 Muddy Cup
5 David Kay   Appleton, WI1:45:17.6 130383  258 GDVC
6 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:51:52.1 194466  39 Muddy Cup Racing
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  14 Guinness/WheelWerks
DNF jess kruchoski   Hartland, WI 261579  23 Guinness/ Wheelwerks
DNF Bill Nigh   West Bend, WI 197745  30 Team Pedal Moraine
DNF Kerry Drake   Punta Gorda, FL 267401  82 Chainsmokers

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:41:27.6 166066  Team Pedal Moraine
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:43:15.8 259146  11 Hayes
3 John Miller   Madison, WI1:44:02.9 233978  36 
4 John Shull   Libertyville, IL1:45:09.8 259398  15 CLIF BAR
DNF Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI 17365  71 

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonny Fry     6189 
2 Aidan Coleman     6181 
3 Jackson Martin     6190 

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Senderhauf   1:02:01.3  4021 wheel and sprocket
2 Kevin Atkins   1:06:39.6  4802 
3 Samuel Martz   1:07:22.9  4059 Mountain Outfitters
4 Jordan Watkins   Marshfield, WI1:07:25.2 243920  4073 Expo Racing
5 Tony Kaatz   1:07:49.6  4822 
6 Jake Cummings   1:07:54.9  4014 Moritz Tire
7 Carson Pethan   1:10:57.3  4067 Extreme Ski & Bike
8 Collin Coleman   1:14:28.1  4807 
9 Samuel Jansen   1:19:58.6  4094 Mountain Outfitters
10 Brandon Flisram     6002 Team Extreme
11 Cameron Fredrick     6003 Wildside Velo
12 Aaron Stanford     6184 Wildside
13 Jeffrey Martz     6013 Mountain Outfitters
14 Dakota Smith     6016 JVC/Michael's Cycles
15 Roman Kosarzycki     6005 
16 Justin Wentworth     6182 
17 Riley Kunstman     6023 Gear Grinders
18 Shane Holcomb     6019 Fattires-n-beer.com
19 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Team Extreme
20 Ryan Labby     6188 
21 Paul Kelly     6187 
22 Treyor Suess     6186 
DNF Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  4049 Team MARS

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Harrison   1:00:04.2  4159 Bike Hub
2 Ben Senkerik   1:01:51.2  4080 Team Extreme
3 David Flaten   1:02:47.5  4823 
4 Adam Lange   1:02:52.9  4023 Schwag
5 Cameron Schave   1:05:00.8  4082 
6 Alex Mayer   1:06:44.1  4830 Hayes
7 Brian Schoenrock   1:07:22.2  4022 Schwag
8 James Bird   1:07:49.0  4812 ISCopr CyclingTeam
9 Jordan Loeck   1:10:22.6  4790 
10 Freddie Oby   1:13:23.2  4831 Tri Wis
DNF Trent Dietsche   New Berlin, WI 267293  4095 LifeCyclists

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McLaughlin   1:00:27.6  4061 
2 Johnny Chang   Green Bay, WI1:00:30.1 260380  4047 Bellin Health
3 Jacob Becker   1:06:45.0  4054 
4 Walter White   1:06:47.5  4027 
5 Mason Simpson   1:09:36.0  4815 
6 Taylor Otto   1:15:57.5  4816 Recyclist
7 Scott Krueger   1:18:45.1  7019 Muddy Cup
8 Travis Schirpke   1:23:02.9  4057 Team Extreme
DNF Gavin Hoeft     4797 Bike Hub

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Brodjeski   1:14:38.7  4832 
2 Matthew White Jr.   1:16:21.4  4034 
DNF Steven Siewert     4795 Ripon College
DNF Scott Mitchell     4798 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hanson   0:58:54.9  4077 
2 Jeff Bernaeyge   1:01:57.3  4045 
3 Tyler Welnak   1:04:05.9  7106 
4 Jake Swenson   1:07:34.4  4068 Spokes & Spines
6 Grant Zimmermann   1:14:22.0  4801 
7 Kevin Landree   1:21:43.7  4800 
8 Christopher Weisgram   Plover, WI1:22:33.8 213569  4805 
9 Jon Lowery   2:17:07.0  4788 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Diedrich   0:58:56.5  4155 Attitude Sports
2 Jeremy Jonas   1:05:04.2  4003 
3 Bryan Frazier   1:05:53.7  4096 Wildside Velo Club
4 Jason Gibson   1:07:28.6  4799 
5 Dan Wierzba   1:07:38.8  4828 
6 Brian Smith   Janesville, WI1:08:05.5 212540  7015 JVC/Michael's Cycles
7 Tim Gilbertson   1:10:19.0  4824 
8 Marek Kulesza   1:11:05.2  4813 
9 David Vanderloop   1:11:19.1  4044 Gen Xicycle Relief
10 Eric Klister   1:14:36.9  4041 Team Pedal Moraine
11 Corey Hetzel   1:18:16.2  7014 Team Cyclopath
12 Travis Powell   1:29:44.5  4821 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Schirpke   Cedarburg, WI1:04:18.8 268393  4001 Team Extreme
2 Michael Martin   1:04:45.2  4833 
3 Chris Fellows   1:05:44.6  7013 WORS Posse
4 Mark Clinton   1:06:05.7  4112 Attitude Sports
5 Kevin Schuster   1:11:23.1  4052 Gen X/World Bicycle Relief
6 Jon Mathews   1:12:13.2  7102 
7 Randy Jennings   1:12:17.3  7020 Team Extreme
8 Robert N Ross   1:23:01.0  7103 
9 Danny Deetz   2:18:12.1  7104 
DNF Ken Walz     4789 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Wren   1:02:40.2  4078 
2 Larry Hipps   1:03:15.3  4002 Pedal Moraine
3 Scott Ubl   1:08:45.3  4810 
4 Michael Kasper   1:09:09.8  4806 
5 Brian Zinda   1:09:13.3  4083 Fond du Lac Cycle
6 James Korn   1:10:36.9  4803 
7 George Neubauer   1:16:42.2  7105 Mid-Life Cycle
8 Kurt Otto   1:18:03.1  4817 Recyclist
9 Robert Falci   1:21:08.2  7002 
10 Henry Kosarzycki   1:21:36.4  7004 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Osowski   1:01:57.5  4804 
2 Alan Kinnaman   1:02:10.8  4092 
3 Edward Piontek   1:02:35.1  4072 
4 Dan Bucklaew   1:03:23.8  4076 bikejournal.com
5 Michael Miller   1:09:34.3  4033 
6 Mike Hoeft   1:10:27.1  4791 Bike Hub
7 Dan Smith   1:10:29.4  4811 
8 Wally Sniadajewski   1:15:16.4  7009 Point Pursuit
9 Christopher Voss   1:16:15.5  7012 
10 Matthew White   1:16:49.1  4026 
11 James Young   1:19:11.3  4820 
12 Mike Borchardt   1:19:49.7  7008 team extream
13 Dennis Westberg   2:23:10.1  7007 Stadium Bike

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Brauer   1:10:16.8  4085 
2 Chris Kemble   1:10:17.6  4793 
3 Russ Sobotta   1:10:28.0  7011 Mountain Outfitters
4 James Simmons   1:11:55.8  4826 
5 John Hemphill   1:14:07.8  4827 
6 Jerry Dietsche   1:14:26.5  4060 
7 Dan Marchewka   1:16:00.3  4787 
8 Ted Batzer   2:12:51.4  4016 
9 Richard G Finch   2:12:56.4  4008 
10 Richard Wenborne   2:13:03.2  4007 Stadium Bike
11 Jeffrey Lampone   2:13:36.2  4809 

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Seering     3185 Ripon College
DNF Meghan Korol     3018 Magnus

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra Nicklas     3016 
2 Sara E Birdsall     3037 Performa Cycling

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlene Olson     3034 Gen X

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenda Zimmermannthorp     3025 
DNF Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3035 Team Pedal Moraine

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Kelly Boettcher     3033 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3193 
2 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
3 Roxanne Rogers     3026 Big Ring Racing
DNF Renee Geyer     3007 Stadium Bike

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske (1 - PR)   Stanford, CA1:33:25.3 190109  504 Hayes Disc Brakes
2 Abby Strigel (2 - PR)   Madison, WI1:36:49.7 202434  502 Team Polska FDL

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI1:41:24.5 202278  515 muddy cup racing

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:40:46.1 227849  525 Mr Tree
2 Amelia Barber   Salt Lake City, UT1:45:47.7 222910  521 Team WORS
3 Regina Livingston   Chicago1:51:02.8 258314  572 Alterra MTB / TwinSix

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:40:11.7 227405  507 Wildside Velo Club
2 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:44:37.3 223874  508 Team Pedal Moraine
3 Renee Bach   Madison, WI1:54:35.5 242850  511 Chain Smokers
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  516 Team Wors

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI1:46:47.1 212636  513 Alterra CoffeeMTB Team

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI1:42:17.3 18621  519 Planet Bike

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marilee Collier     6009 Muddy Cup Racing
2 Kenzie Otto     6185 Recyclist

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   1:13:33.8  5187 Riverbrook Momentum
2 Lizzy Sobotta   2:05:35.7  5035 Mountain Outfitters
3 Samantha Falci   2:05:37.9  5003 
4 Emily Shull   Libertyville, IL2:07:27.8 264455  5002 CLIF BAR
5 Samantha Kosarzycki   2:19:31.2  5009 Alterra CoffeeMTB Team
6 Sarah Gill     6015 TekBolt.com
7 Anna Poulton     6008 CLIF BAR
8 Monica Gabrielson     6017 Wildside
9 McKenzie Daanen     6025 Mars
10 Maja Holcomb     6020 Fattires-n-beer.com

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:19:54.1  5015 Team Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meg Suess   1:16:58.5  5192 
2 Christa Kussmann   1:18:48.8  5180 Ripon College
3 Stephanie Shimkus   2:06:16.6  5182 
4 Samantha Czerwinski   2:12:43.0  5193 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Olson   1:15:42.4  5012 
2 Melinda Propson   2:06:28.9  5011 Performa Cycling
3 Jessica Brown   2:07:31.5  5178 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Lyman   1:15:59.6  5181 
2 Nicole Weyenberg   2:06:20.6  5195 
3 Elizabeth Legaspi   2:11:30.9  5026 Fattires-n-Beer
DNF Cheryl Inglis     5179 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Martin   1:16:29.7  5198 
2 Jodi Rummelhart   2:06:54.4  5027 Kenosha Drivers Club.com
3 Chasity Gabrielson   2:12:52.5  5023 Wildside Velo
DNF Sheri Farrell     5016 Chainsmokers

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolleen Kralovec   1:17:11.0  5189 
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:17:25.6 10328  5050 Clif Bar Midwest
3 Lorie Hemphill   2:05:51.2  5196 
4 Shelia Christofalos   2:06:10.2  5004 REACTAVOX
5 Sue Borchardt   2:08:17.7  5008 team extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   1:14:34.0  5024 WildSide
2 Rose Lenss   2:05:44.7  5006 
3 Debbie Suess   2:09:21.4  5191 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpyOSMOSierra NevadaShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee