Race Results for
Fluidride Cup #4 -Downhill
Port Angeles, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 08/24/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Kruse   3.49.43  599 Hurricane Racing
2 Kole Wetlerell   3.51.02  397 
3 Kolton Sinskie   3.57.96  78 ODS
4 Dayton Luna   Lynden, WA4.08.25 278776  106 
5 Cody Simons   4.29.12  297 Trail Head Cycle

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Brian Mullen   3.09.81  91 Jacks Bicycle Center
3 Eben Kiehl   3.12.55  555 
4 Mason Shannon   3.14.71  339 Bend Cyclery
5 Trevor Parson   3.19.47  560 Fanatik Bike Shop
6 Chase Schmidt   3.20.71  350 Dirt Corp
7 Shane Wise   3.20.81  685 
8 Nick Freedman   3.21.83  342 
9 Dory Schjelluerup   3.26.91  300 
10 Andy Tran   Seattle, WA3.29.17 268982  566 Syndrome/ Hally Hansen/Transition Freest
11 Norm Griswold   3.29.32  597 Smith Optics/Gohuckyourself.com./Transit
12 Willie Hobbs   3.31.54  562 
13 Dillon Gero   3.32.18  354 
14 Blake Bryant   Sequim, WA3.35.83 295176  588 
15 Scott Nelson   3.43.37  355 
16 Dylan Luna   Lynden, WA3.54.94 278775  105 Jacks Bicycle Center
17 Tyler Simons   3.59.26  154 Trail Head Cycle
18 Eric Schneck   4.00.49  356 Bicycle Butler
19 Grant Bleil   4.03.77  184 
20 Ian Smith   4.28.71  564 
661 Dylan Justus   Scott  366 O'Neal

Men - SP - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Miller   Portland, OR3.15.37 281440  307 trailhead Cycles/ Ihatebikes.net
2 Eaton Eaton   3.17.54  388 
3 Leluyer Leluyer   3.18.32  382 
4 Fedelspiel Fedelspiel   3.19.81  563 
5 Pruitt Pruitt   3.20.82  324 Momentum
6 Huebner Huebner   3.22.23  330 
7 Tyrell Hedlund   Kent, WA3.26.99 281429  351 Project 529
8 Zollner Zollner   3.27.69  579 
9 Beale Beale   3.27.83  215 Wheel Sport East
10 Mckinley Mckinley   3.29.67  577 
11 Wike Wike   3.30.04  598 Beamteam/Hurricane Racing
12 Hansen Hansen   3.31.43  558 
13 Lindemann Lindemann   3.35.28  387 
14 Cox Cox   3.44.72  40 Stump Garden Racing
15 Rice Rice   3.45.31  583 
16 Daniel Jaffe   Seattle, WA3.57.15 190943  385 Recycled Cycles
17 Beach Beach   4.16.43  353 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Robson   3.13.34  378 
2 Michael Adamson   North Bend, WA3.22.37 249606  84 One Ghost Industries
3 Casey Bayless   3.22.50  262 Transition/Trail Head/ESB
4 Graham Barry   3.23.88  168 Dirt Corp
5 Coy Miller   Caseyville, IL3.24.02 270672  290 Wheel Sport EastWCR
6 Ted Davis   3.25.55  161 Recycles Cycles/DWB Racing
7 Mike Garcia   3.27.27  567 Team Mukai
8 Vince Wetherell   3.29.43  396 
9 Pip Masion   3.31.93  551 Dirty White Boy Racing
10 Matthew Denvelle   3.32.60  570 GL6 Racing
11 Jerry Solethworth   3.34.37  163 
12 Justin Self   3.36.79  584 OLYFREERIDE
13 John Barr   3.37.15  512 Project 529
14 Brian Stone   3.42.54  303 
15 Chad Wonder   3.46.24  596 
16 Sean Halberg   3.46.35  205 ODS
17 Warren Peterson   3.55.21  394 
18 Eric Livingston   4.08.17  345 
19 John Mueller   4.12.97  683 
20 Johnny Chen   4.23.64  593 Speed Metal
DNF Nelson Dan   DNF  323 DWB

Men - SP - Senior - 40-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Parson Chad   3.30.58  380 

Men - SP - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sinskie Shawn   3.07.86  118 ODS
2 Kalkhoven Chris   3.24.94  467 Trail Head Cycles
3 Kieffer Bill   3.29.49  537 Team Pysco
5 Andrew Voight   Seattle, WA3.39.27 269429  160 Recycled Cycles/Dirty white boy
6 George Smith   Longview, WA3.43.02 258930  276 Foes/Boone Dog Bike/No Fear/661/Hayes/Ga
7 Emmel Dan   3.54.67  371 
8 Mccracken Jim   4.03.32  265 Transition
9 Thoms David   4.03.53  279 
10 Ledbetter Carl   4.14.51  529 project 529
11 Baker Roger   4.18.08  578 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Tuttle   3.18.68  378 GHY Bikes
2 Boe McGee   Bellevue, WA3.22.74 193517  374 go-ride.com
3 Keith Thompson   Issaquah, WA3.25.36 35447  
4 Neil Strobel   3.26.76  323 Fluidride
5 Jared Hobbs   Portland, OR3.27.35 104216  53 Team Asland/Formula
6 Colin Tobin   Bellingham, WA3.30.37 280742  62 Fanatik Bike/Plunder
7 Chris Bateman   3.29.43  361 Plunder Racing/ Fanatik
8 Eric Loney   Longview, WA3.29.88 230743  38 Progect 529 / 661
9 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR3.30.70 230753  341 Team Robot
10 Brad Watt   Cornelius, OR3.33.19 199561  565 Trail Head Cycles
11 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA3.40.77 199663  58 Progect 529
12 Damon Johnson   Puyallup, WA3.44.62 201316  585 Intense Maxxis
13 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA3.45.64 228041  203 Downhill Zone
14 Jeff Jackson   Spokane, WA3.46.85 247058  358 
15 Jerry Knight   Seattle, WA3.49.05 252778  553 Fluidride
16 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA3.57.59 149251  518 
DNF Willy Bartlett   Kellogg, IDDNS 274189  286 Wheel Sport East

Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Anderson   Beaverton, OR3.35.26 277058  39 Stump Garden Racing
2 David Richmond   Mckinleyville, CA4.27.70 94986  293 Hurricane Racing/Arrow/Pirate DH
3 Byron Boots   Sequim, WA6.41.84 295173  590 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Guse   Fall City, WA3.19.63 262456  158 Dirt Corps
2 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA3.22.51 247503  204 Downhill Zone
3 Andrew Widman   3.26.63  143 
4 Galen OMoore   Bellingham, WA3.28.46 282262  395 
5 Harrison Phelps   Sammamish, WA3.33.92 261547  331 Downhill Zone
6 Conner Mishalanie   Kirkland, WA3.35.63 264407  575 Team Mukai
7 Chris Emmel   Issaquah, WA3.36.69 277864  225 
8 Derek Batchlder   3.37.23  600 Trail Head Cycles
9 Mason Sowdon   3.37.62  582 
10 Jeff Witten   3.37.91  595 
11 Tyler Morton   Issaquah, WA3.42.99 264779  122 
12 Jake Grob   Kirkland, WA3.43.26 265425  99 
13 Casey Hoffman   Portland, OR4.01.89 262706  376 Wheel Sport East

Men - EX - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Funk   Lake Oswego, OR3.31.84 230741  145 Team Robot
2 Blaine Horner   3.32.42  362 Plunger/Fanatic
3 Jonathan Ross   3.33.54  400 
4 Patrick Hunter   3.35.32  372 Fanatik/Plunder
5 Tyler Bates   3.37.51  121 Speed metal
6 Sam Burkhardt   Bellingham, WA3.37.85 94281  348 Transition Bikes
7 Alex Hausen   3.38.00  278 
8 Bryan Crum   Spokane, WA3.38.25 114586  289 West Coast Racing/661/spy
9 Brad Tibbs   Seattle, WA3.41.96 278021  363 
10 Greg Allen   3.43.19  681 
11 Charles West   Algona, WA3.43.97 278767  340 GHY Bikes
12 Andrew Matrin   3.44.15  373 
13 Trevor Louniere   3.45.33  352 Speed metal DH/go huck yourself
14 Bryan Kieffer   Puyallup, WA3.48.28 100849  93 Psycho
15 Nick Frazen   3.55.38  257 Gravity/DWS
16 Jesse Kieffer   Puyallup, WA3.57.60 100850  98 Psycho/Foes/Azonic/Arrow
17 Jeff Rees   Spokane Valley, WA3.57.85 93452  391 Wheelsport East
18 Travis Errekson   4.00.92  338 
19 Rob McCarthy   Portland, OR4.01.62 150078  180 Trail Head Cycles/Republik
20 Kyle Passen   Auburn, WA4.04.66 180024  364 
21 Jesse Huntington   Redmond, OR4.05.94 277769  574 Team AWESOmE
22 Adam Schueffier   4.09.14  377 Downhill Zone
23 Alec Josephson   4.09.35  572 Wheelsport East

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Pitton   Bellingham, WA3.30.11 214418  360 Fanatik Bike
2 Nick Camus   Ashland, OR3.37.37 272429  471 Ashland Mountain Adv./Bear Creek bikes/A
3 Frank Robbins   Kirkland, WA3.37.48 196813  499 
4 Matthew Patterson   Snoqualmie, WA3.37.89 231152  159 Dirt Corps
5 Brant Ness   Lake Oswego, OR3.41.33 283599  538 Nastro
6 Kyle Ness   Aptos, CA3.43.67 278768  321 Maple Leaf Pumptrack
7 Daniel Myers   3.50.87  90 Speed Metal Racing
8 Peter Donley   Oregon City, OR3.53.19 280301  323 Momentum/pow
9 Scott Tucker   3.55.58  117 ODS
10 Kevin Hall   Bellingham, WA3.55.93 173510  398 
11 Glenn Graham   Forks, WA3.59.36 209281  561 GL Six
12 Randy Burtis   Yakima, WA4.08.15 212131  589 Team Maxxis/Intense
13 Tristyn Duenr   4.09.44  260 Dirt Corps
14 Urie Lambert   Arlington, WA4.33.14 263647  594 
15 Scott Erickson   5.43.45  592 
DNF Edward Jones   Astoria, ORDNF 102579  440 Kona/Syncros

Men - EX - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bentley   Fall City, WA3.46.04 199389  304 Team Sega/FSA/Michelin
2 Mark Brent   Seattle, WA3.57.50 261906  101 Bones Over Metal.com
3 Nolan Byers   Seattle, WA4.14.90 198702  287 ODI Maxxis
4 Steve Hoffman   Spokane, WA4.16.98 269425  501 Wheel Sport East
5 Todd Olson   Welches, OR4.28.27 163220  112 
6 Arnold Mukai   Issaquah, WA5.08.34 150045  365 Team Mukai
7 Jeffrey Haymes   Lacey, WA5.40.00 116719  559 

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Tripp   3.27.50  554 
2 D.Nash Grimm   3.48.03  322 
3 Jordan Jones   5.14.51  581 Jones Race Team
4 Nathan Emmel   5.45.72  370 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Christofferson   3.15.96  381 Finatic
2 Anthony Moravec   3.21.53  367 
3 Maverick Evans   3.23.53  573 Syndrome Racing
4 Anthony Leonarduzzi   3.38.67  349 Dirt Corps
5 Corburn Erskine   3.55.84  569 Syndrome Racing
6 Jon-Erik Slotle   5.37.27  336 

Men - BG - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tobias Roberts   3.10.76  337 
2 Brian Benson   3.14.65  586 
3 Bernie Rihn   3.15.75  552 
4 Cory Yalowicki   3.18.14  557 Crazy Monkey Racing
5 Jake Johnson   3.18.53  587 
6 Alex Zbarazky   Seattle, WA3.20.46 283841  571 Recycled Cycles/ Syndrome Racing
7 Stephen Dzierzanowski   3.27.12  368 
8 Josh Siebold   3.29.55  369 
9 David Rorabaugh   3.30.00  185 DWB Georgetown Brewing Rycled
10 Steve Westenhiser   3.36.49  333 
11 Matt Jones   4.55.17  329 DWB

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF David Snyder   DNF  591 FOCF

Men - BG - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Mishalanie   3.48.85  556 Crazy Monkey Racing
2 Jim Shaver   3.51.59  576 QTA/Quimper Trails Assn.
3 Stuart Macrae   4.10.51  85 Quimper Trails
4 Bob Hollander   5.55.37  251 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bartley McDaniel   Pacific, WA3.09.37 95886  487 Center Cycle/fsa
2 Lars Sternberg   Ferndale, WA3.13.13 185351  Fluidride/Foxshox
3 Curtis Keene   Santa Monica, CA3.14.75 112383  343 Specialized/Decline
4 Derek Chambers   3.15.90  379 Pink Bike/Devinci/NRG
5 Kieran Bennett   3.17.52  346 KB Racing
6 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA3.18.99 90123  20 Factory Rotec & Center Cycle
7 Casey Northern   Port Angeles, WA3.19.76 117615  Fluidride/Vitrtual Descent
8 Nathan Riddle   Ashland, OR3.22.01 118818  14 Fluidride/Vitrtual Descent
9 Phillip Wiering   Beaverton, OR3.27.63 228668  Fluidride/Maxxis
10 Simon Lawton   Seattle, WA3.38.48 20586  70 Fluidride
11 Amado Stachenfeld   Berkeley, CA3.57.87 209079  344 WTB/Gamut USA
DNF David Camp   DNF  69 Sol Vista Bike Park

Women - SP - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Reilly   3.55.98  137 
2 Cherry Thomas   3.59.37  111 
3 Lisa Ness   4.02.24  376 Mapleleaf pumptrack
4 Jessica Serdowich   4.14.18  347 
5 Ashley Smeltzer   4.27.02  110 Stump Garden Racing
6 Jennifer Tell   4.28.65  259 Dirt Corps
7 Summer Northern   4.30.69  113 ODS
8 Corrine Greve   5.19.21  481 

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsey Stevens   Spokane, WA4.12.25 268172  79 Jerry Kids / Nuun
2 Dawn Lambert   Mount Vernon, WA4.17.33 214419  483 Speedy Beaver Racing
3 Cassandra Stamm   Carnation, WA4.33.66 278785  77 
4 Angela Weston   Bellingham, WA4.47.87 208440  399 Team Indifference
5 Brooke Shore   Bellevue, WA4.55.15 199612  492 Speedy Beaver Racing
6 Katrina Sweet   Kenmore, WA5.07.04 120909  686 Trips for Kids
DNF Jaime Rees   DNF  389 Wheel sport east

Women - BG - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Asta Sestrap   4.15.27  114 
2 Yuonne Gillette   4.43.64  164 
3 Amanda Markey   4.55.57  393 Fanatik
4 Rachel Delateur   5.10.21  463 GL6/Norco

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Holden   Scotts Valley, CA4.00.37 198434  71 Katiholden.com
2 Joy Mutoli   Granite Falls, WA4.20.85 212522  Mutoli Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESierra NevadaSpyUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee