Race Results for
Valley City Street Fair Road Race
Valley City, OH
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/24/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Hopkins   Shaker Heights, OH 77267  710 Team Columbus/Torelli
2 Erik Lesco   Massillon, OH 207847  716 Stark Velo
3 Phillip Hines   Sagamore Hills, OH 63240  703 Logon Earth Sky
4 John Lowry   Keene, NH 68474  717 Stark Velo
5 Bruce Pisarek   Powell, OH 73174  711 COBC
6 Richard Gould   Hudson, OH 251266  705 Rainbow Inks
7 Thomas Humphrey   Cleveland, OH 17120  706 Spin/RR Donnelly
8 Jay Downs   Jeannette, PA 47806  722 WVA Health Care
9 David Young   Norwalk, OH 146636  709 Team Orrville
10 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805  704 Lake Effect
11 William Koehler   Columbus, OH 168200  707 Echelon
12 Peter Scacheri   Shaker Heights, OH 214963  721 Snakebite Racing
13 Brett Davis   University Heights, OH 207616  719 Solon Bicycle
14 Brian Limkemann   Lakewood, OH 48690  713 Spin/RR Donnelly
15 William Marut   Painesville, OH 169120  702 Lake Effect
16 Ray Huang   Cleveland Heights, OH 16965  712 Team Columbus
17 Daniel Rhule   Delaware, OH 111750  708 Olympus Luxury Homes
18 Tom Fossen     720 Spin/RR Donnelly
19 Polo Fernandez   North Royalton, OH 56780  715 RGF Solutions/Panthers
20 Joel Schmidt   Wooster, OH 31638  701 Team Orrville
21 Donald Bunker   Apple Creek, OH 204055  714 Stark Velo
22 Louis Moschetta     718 unattached

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sal Ponzio   Girard, OH 67715  416 MVC
2 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715  423 Lake Effect
3 Peter Czerwinski   Dublin, OH 252055  421 Echelon
4 Jim Yankush   Youngstown, OH 72219  415 MVC
5 Doug McConaha   Galena, OH 51774  410 Walker Homes
6 Sebastian Birch   North Canton, OH 189341  419 Stark Velo
7 Larry Pandy   Mentor, OH 55504  411 MVC
8 Marty Withrow   Dublin, OH 270583  414 Echelon
9 Richard Brink   Cleveland, OH 4859  407 RGF Solutions/Panthers
10 John Ehrlinger   South Euclid, OH 209482  422 Snakebite Racing
11 Edward Cortright   Tucson, AZ 221110  406 Pactimo
12 Richard Wiley   West Salem, OH 227669  408 Team Orrivlle
13 Blair Fraley   Columbus, OH 193213  409 Echelon
14 Thomas Eberlein   Fairview, PA 184358  417 unattached
15 Anthony Smith   Rocky River, OH 45951  412 Pista Elite
16 Neal Martin   Perrysburg, OH 197153  413 Maumee Valley Wheelman
17 Larry Kilbane   Strongsville, OH 45541  418 unattached
DNF Giuliano Maddamma   N Royalton, OH 45630  420 Pista Elite

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franklin (Frank) Kistler   Toledo, OH 192365  565 Maumee Valley Wheelman
2 George Liolios   Munroe Falls, OH 45603  563 Rainbow Inks
3 Mark Finkenbine   Cleveland Heights, OH 47108  564 Square Wheels
4 J Todd Lee   Gahanna, OH 53782  561 Walker Co.
5 Ralph Pajka   Parma Heights, OH 233487  562 unattached
DNF George Conti   Powell, OH 118852  560 Team Roll

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082  636 RGF Solutions/Panthers
2 Paul Martin   North Royalton, OH 207549  641 Texas Roadhouse
3 David Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665  639 RGF Solutions/Panthers
4 Justin Kanter   Moon Twp, PA 201399  625 UPMC Cycling Performance
5 Stephan Kadar     640 RGF Solutions/Panthers
6 Scott Moro   Mechanicsburg, OH 205611  637 Ohio Ortho
7 Jeff Braumberger   Mansfield, OH 46774  631 Team Inferno
8 Andy Moskal   Columbus, OH 213069  635 RGF Solutions/Panthers
9 Josh Halvax   Mansfield, OH 253371  632 unattached
10 Anthony Rienzi   Madison, WI 238318   RGF Solutions/Panthers
11 Daniel Quinlan   Salem, OH 214530  617 Elves & More Racing
12 Justin Piccorelli   Berea, OH 198292  614 Spin/RR Donnelly
13 Jeremy Kirchin   Seven Fields, PA 237434  626 UPMC Cycling Performance
14 Christopher Connelly   Cleveland, OH 243232  633 Bio Wheels Racing
15 Andrew Clarke   Medina, OH 212538  638 RGF Solutions/Panthers
16 Russell Fogle   Akron, OH 229343  624 Rainbow Inks
17 Kris Siatkowsky   Pittsburgh, PA 225709  619 Pro Graphics
18 Matthew Weeks   Rocky River, OH 232237  630 Lake Effect
19 Eric Peters   Columbus, OH 173218  628 National Engr.
20 Anthony Marut   Painesville, OH 235395  618 Lake Effect
21 Todd Bolgrin   Greer, SC 150143  613 Lake Effect
22 Robert Martin   Brecksville, OH 49126  634 RGF Solutions/Panthers
23 Gary Burkholder   Parma, OH 235538  615 Snakebite Racing
24 James Matson   Columbus, OH 60978  627 National Engr.
25 Andrew Will (1 - Cat2)   Westerville, OH 222893  620 Roll
26 Mitch Gabel   Lakewood, OH 262227  621 Spin/RR Donnelly
27 Jeffrey Cartledge   Austin, TX 201008  622 Lake Effect
28 Andys Burns   Delaware, OH 5573  629 Team COBC.com

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Turi   North Canton, OH 209312  StarkVelo
2 Christopher Smith   Canton, OH 263109  11 Stark Velo
3 Jason Halloran   Lakewood, OH 170377  Spin
4 Edgar (Ted) Ingraham   Akron, OH 127941  Rainbow Inks
5 Tom Fossen   Berea, OH 259370  Spin
6 John Bodell   Westerville 258095  Spin
7 Ted Pablo     12 Unattached
8 K. Scott Carter   Rocky River, OH 251065  Lake Effect
9 Kelly Crooks   Washington, PA 193558  Pro Graphics
10 Matthew Bockbrader   Lakewood, OH 261597  Spin
11 John Vilevac III   Elyria, OH 278245  Snakebite Racing
12 Jason Leaman   Copley, OH 246492  10 Stark Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Pattison     129 unattached
2 Brett Sudetic   Brecksville, OH 283160  140 RGF Solutions/Panthers
3 Jared Atkins   Stow, OH 261442  137 unattached
4 scott gartman   Salt Lake City, UT 282666  133 unattached
5 Steve Foy     144 unattached
6 Michael Larimer   Bay Village, OH 267814  147 Snakebite Racing
7 Joseph Holmes   Barberton, OH 194192  134 unattached
8 Mark Erdmann     123 unattached
9 David Cramer     146 unattached
10 Jeff Kompa   Cleveland Ohio 282965  136 unattached
11 Mark Chapman   Canton, OH 198311  121 Rainbow Inks
12 William Flecher   Medina, OH 277014  131 Stark Velo
13 Stephen Flora     150 unattached
14 Bryan Dail   Milan, OH 259460  143 unattached
15 Brent Thompson   Cuyahoga Falls, OH 278707  142 unattached
16 Dan Peplin     141 unattached
17 David Leathers     132 unattached
18 Eric Schmidt   Shreve, OH 236700  122 Kinetics
19 James Votaw   Norton, OH 276818  149 Stark Velo
20 Leigh Atkins     138 unattached
21 Bob Anthony     145 unattached
22 David Walkowiak   Parma, OH 220575  125 Colavita
23 Alfred Dottore   Garfield Heights, OH 195985  126 Chagrin River Racing
24 David Frye     130 unattached
25 Robert Sroka   North Royalton, OH 270997  127 Lake Effect
26 Michael Sladick     124 unattached
27 Todd Durfee     151 unattached
28 Joseph Belich     139 unattached
29 Richard Jones   Hilliard, OH 231365  148 National Engr./COBC
30 Tom Facklam     128 
31 Michael Chapman     152 unattached

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH 143111  357 Lake Effect
2 jane geisse   Chagrin Falls, OH 261161  356 
3 Gwennyth Davis   Tallmadge, OH 245157  360 Lake Effect
4 Jeanette Shires   Hamilton, OH 271728  359 Team Dayton
5 Jennifer Hjelle   Columbus, OH 237242  358 Team Dayton

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Quinlan   Salem, OH 227179  264 Elves & More Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Arnold     467 
2 Mary Anthony     468 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaUSACDFOSMOShimanoCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee