Race Results for
South Mountain Time Trial
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 05/10/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ0:26:25 219148   Summit Velo

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler0:25:23 196300   Landis/Trek
2 Scott Overmyer   Phoenix0:41:34 204576   Saguaro Velo

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Chorost   Tucson, AZ0:23:37 272430   Syncardia

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Drawbaugh   0:21:48   Southwest Hand Cycles
2 Richard Kovacs   0:22:29   
3 Donald Guess   Chandler, AZ0:22:52 185959   San Tan/Paragon
4 joe roberts   Phoenix, AZ0:23:25 275101   team phoenix police
5 William Hazlett   0:24:49   Freak Factor
6 Bill Mulroy   0:27:05   
7 John Solle   Phoenix, AZ0:29:56 239861   Procon / 1st National Bank of Arizona
8 Bryan Jensen   0:30:06   

Men - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve McNamee   Scottsdale, AZ0:21:00 189612   Le Scomparse
2 Scott Schraff   0:21:20   Bicycle Haus
3 Chris Poole   Phoenix, AZ0:21:55 120794   Team Waste Management
4 Efraim Rojas   Phoenix, AZ0:24:07 53459   ECFA/Honeywell

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Conover   Mesa, AZ0:19:44 7593   HLHAP
2 Raymond Dunn   Mt. Pleasant, SC0:21:01 61654   GST Racing
3 George Esahak-Gage   0:22:18   
4 Marvin Makus   Tucson, AZ0:22:24 247801   Summit Velo
5 john steele   0:24:26   
6 Wade Grow   0:24:28   
7 John Fritz   Chandler, AZ0:26:46 49933   Trek Landis
8 Eddie McKee   Gilbert, AZ0:27:06 167315   Landis/Trek
9 Michael Navaille   0:31:42   

Men - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Lewis   Tucson, AZ0:21:31 21068   Team Rhino
2 David Bixby   Phoenix, AZ0:22:22 125651   Team RPM
3 Christopher Kobran   Tucson, AZ0:22:39 19516   3D/Atlantic Cyclery
4 James Feldhan   Phoenix, AZ0:24:03 11406   
5 Jorge Caviedes   Mesa, AZ0:26:19 67755   Honeywell
6 martin liddell   0:26:28   
7 Joseph Zazzera   Scottsdale, AZ0:26:57 226851   
8 Reed Johnson   Gilbert, AZ0:27:29 271772   
9 Hugo Gonzalez   Chandler, AZ0:47:23 191654   

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Williams   Los Angeles, CA0:20:40 38334   Bicycle Haus Racing
2 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ0:22:05 77005   landis cyclery
3 Jon Wickstrom   0:23:29   
4 David Lehnen   Tempe, AZ0:23:56 204907   Landis/Trek
5 Robert Wible   Phoenix, AZ0:27:45 51242   Procon/1st National Bank AZ

Men - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Klusman   0:25:49   

Men - MR - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LeRoy Kopel   Tempe, AZ0:26:03 181079   
2 Parke Hautem   Scottsdale, AZ0:27:58 251622   
3 Jack Quinn   Phoenix, AZ0:28:38 257821   Phoenix Consumers Cycling Club

Men - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Deichman   Tucson, AZ0:28:13 56635   saguaro velo
2948 Richard Reynolds   Tempe, AZInc 186922   Arizona Cycling Racing Team

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Miller   Flagstaff, AZ0:18:20 52030   Landis Trek VW
2 Lewis Elliot   Scottsdale, AZ0:18:40 57576   WM
3 Cody Hall   Scottsdale, AZ0:19:47 58522   Bicycle Haus
4 DouG Powell   Phoenix, AZ0:21:44 122778   AZphalt Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Mukavetz   0:26:58   Missing Link Racing
2 Eric Sedlmayer   0:40:11   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Brown   0:19:03   
1 Charles Royalty   Tempe, AZ0:19:03 153317   

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Swanson   Tucson, AZ0:18:51 195946   SummitVelo
2 Stephen Slabodnick   Chandler, AZ0:19:09 192679   Landis/Trek
3 Kyle Ward   Tucson, AZ0:19:22 230240   Team WM
4 kevin kirkwood   0:20:11   Bicycle Haus
5 Chris Poole   Phoenix, AZ0:21:41 120794   Team Waste Management
6 Michael Larsen   Mesa, AZ0:22:18 54672   Focus Cyclery

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Allender   Gilbert , AZ0:20:32 238128   Swiss American Racing
2 Darryn Biggerstaff   Canon City, CO0:20:54 88544   
3 David Gay   Bartow, FL0:21:11 216047   San Tan Racing
4 Darik Russell   Chandler, AZ0:22:31 142123   Procon / 1st National Bank of Arizona
5 David Green   Phoenix, AZ0:22:52 216863   San Tan Racing/Paragon

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ0:20:11 257201   procon/1st national bank of az
2 Jarrod Barnes   San Antonio, TX0:21:24 89596   Procon / 1st National Bank of Arizona
3 Judah Cain   Phoenix, AZ0:21:40 256553   Procon/1st National Bank of Arizona
4 Anthony Molieri   St Louis, MO0:21:49 257783   ASU Cycling
5 Patrick Rhodes   Tempe, AZ0:22:00 247715   Procon/1st National Bank of Arizona
6 Michael Krall   0:22:06   SwissAmerican
7 Dane Maggart   0:22:30   PPC
8 Robert Chorost   Tucson, AZ0:22:56 272430   Syncardia
9 Brian Ward   Phoenix, AZ0:23:49 107599   Yuma Bike Club-Sahara Racing
10 Mark Atkins   Tempe, AZ0:24:32 268329   Team Waste Management
11 Larry Blessing   Mesa, AZ0:27:19 188607   ECFA/Honeywell Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Herrera   Tempe, AZ0:19:55 210732   Procon/1st National Bank of Arizona
2 Alan Brown   Phoenix, AZ0:20:53 272708   ASU Cycling
3 Jonathan Shaw   Gilbert, AZ0:21:05 231414   DCB Extreme Adventures
4 Jonathan Wolter   Chandler, AZ0:22:04 256607   
5 Benjamin Erlandson   Tempe, AZ0:22:40 270310   Procon/1st National Bank of AZ
6 Stephen Klock   Phoenix, AZ0:22:51 264300   Swiss American
7 John Sellinger   Phoenix, AZ0:23:01 270834   
8 Edwin Escamilla   Mexico City0:23:11 248032   tribe racing
9 Mark Bibbey   Chandler, AZ0:23:35 254986   Focus Cyclery
10 Andrew Cope   Clearwater, FL0:24:29 279994   Az Tri Club
11 Jeremy Longstreet   0:24:34   
12 Stephen Atkins   Tempe, AZ0:24:36 272200   San Tan/Paragon
13 Jacob Hernandez   0:24:37   
14 jay kennedy   0:24:43   hlhap
15 LEE WEISS   0:24:59   
16 John Nadeau   0:25:26   
17 Jason Mingus   Phoenix, AZ0:26:09 263828   
18 Thomas Jenkins   Tempe, AZ0:26:11 257997   Team WM
19 John Boswell   Tucson, AZ0:26:25 239528   Old Pueblo Velo
20 Wolfgang Oswald   0:29:21   
21 Stephen Duffy   Gilbert, AZ0:29:44 275769   
22 Kevin Weitzel   Scottsdale, AZ0:35:35 43022   Tribe Racing

Women - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kenny Polley   Peoria, AZ0:27:23 255203   

Women - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Thiry   0:24:58   
2 Christine Phillips   Chandler, AZ0:25:10 264011   Strada Racing
3 Karen Zazzera   Scottsdale, AZ0:26:47 221409   Team Kenda Tire
4 Kristen Hannay   Phoenix, AZ0:33:37 227260   tribe racing
5 Deborah Skinner   0:41:04   

Women - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marlene Zuhl   Phoenix, AZ0:27:33 140960   Mountain Velo Cycling Team
2 Monica Suriano   Chandler, AZ0:28:52 275696   Team Kenda Tire

Women - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Farago   Mesa, AZ0:25:02 141474   Tribe Racing
2 Cheryl Miller   Phoenix, AZ0:27:09 200704   Tribe Racing
3 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ0:27:36 220124   Patentit!/Rideclean

Women - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula DeFreitas   Tempe, AZ0:27:34 247487   Strada

Women - MR - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Chadwick   Tempe, AZ0:32:15 319444   STRADA Racing

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marisa Russell   Chandler, AZ0:22:33 179145   Procon / 1st National Bank of Arizona

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan French   Phoenix, AZ0:22:49 157545   Tribe Racing
2 Kristen Hetzel   Tucson, AZ0:23:09 239691   Summit Velo
3 Sarah Swanson   Tucson, AZ0:23:11 219930   Summit Velo
4 Luisa Bryce   Denver, CO0:23:19 255727   Specialized D4W/Bicycle Haus
5 Sabrina Savage   Mesa, AZ0:24:48 272258   White Mountain Road club/ Landis
6 Heidi Clayton   Phoenix, AZ0:24:52 155568   Specialized D4W/Bicycle Haus

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandra Kluve   Scottsdale, AZ0:23:53 239037   Specialized D4W/Bicycle Haus
2 Cindy Sanchez   Tucson0:24:08 231145   Summit Velo
3 Corinna Pietruszynski   Tucson, AZ0:24:15 192082   Summit Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Shackelton   Scottsdale, AZ0:26:58 249570   Colavita AZ
2 Peg Mitchel   Colorado Springs, CO0:27:34 236786   Tribe Racing / MOTORTABS
3 Liz Merritt   Mesa, AZ0:28:00 254640   Team Kenda Tire
4 Lisa Osinga   0:28:10   Tribe
5 Jen Tischaefer   0:28:36   Tribe
6 Jessicca Walsh   0:28:57   Tribe
7 Jill Sugg   Anthem, AZ0:29:50 270889   AZ Colavita
8 Shelley Hermsen   0:30:24   Tribe Racing Team
9 KERRIE JANIK   0:30:53   TRIBE
10 Jennfier Nelson   Chandler, AZ0:31:37 275415   Tribe
11 Courtney Darby   0:31:58   Tribe Racing
12 LaVerne Lindsey   0:50:02   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaSpyUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee