Race Results for
Clarks Valley Elite TT Championship 40 and 20 KM
Harrisburg, PA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 08/31/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Johnson   Ardmore , PA 237498   Battley Harley-Davidson
2 James Camut (1 - Cat1)   Pittsburgh, PA 197155   Cycling Center/JBCA
3 Adam Anderson   Bridgeport, WV 229983   Mountain Roads Racing
4 Jeffrey Miller   Lewistown, PA 168732   Central Penn Racing
5 Glenn Snyder   Davenport, FL 149075   UPMC Cycling Performance
6 Brian Trdina   Frederick, MD 56798   ERA Cycling
7 Christopher Kuhl   Dillsburg, PA 175354   Hershey Cancer Institute-GPOA-Cannondale
8 Richard Straub   State College, PA 126976   Human Zoom Cycling
9 Michael Carney   Mechanicsburg, PA 159716   Lost Boys Racing inc.
10 George Kotokis   Philadelphia, PA 46984   Guys Racing
11 Ryan Mitchell   Troy, NY 197369   Elite Bicycles

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Whitaker   Lancaster, PA 188739   Spinners Cycling
2 Brian Hopkins   Mechanicsburg, PA 224793   Unattached
3 James Walls   West Chester, PA 223959   Chester County Velo- Iron Hill
4 Patrick Hankins   Newville, PA 245569   South Mountain Velo Club
5 Robert Grimwood   Lewisberry, PA 259837   Phenix Velo
6 Joseph Lanza   Narberth, PA 73550   Guys Racing
7 Kevin Farmer   Landisville, PA 222726   Spinners Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McLaughlin   West Chester, PA 255963   Human Zoom Cycling
2 Rick Fesler      Elite Bicycles
3 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   Main Line Cycling Club-Bikyle
4 Karl Connolly   Baltimore, MD 239736   Lateral Stress Velo Inc.
5 Ben Reynolds   Annapolis, MD 147430   Bayside Velo/Bike Doctor
6 Christian Wareikis   Ardmore, PA 150790   Guys Racing
7 Tyler Bauer   Philadelphia, PA 275726   Quaker City Wheelmen
8 Rob Brothers   Bala Cynwyd, PA 219669   Quaker City Wheelmen
9 Steve Owens   Friendship, MD 222509   Annapolis Bicycle Racing Team
10 Thomas Dreyer   York, PA 268240   Phenix Velo
11 Francis Dougherty   Havre De Grace , MD 197576   Lateral Stress Velo Inc.
12 Edward Klock-McCook   King Of Prussia, PA 211704   Human Zoom Cycling
13 Karl Krause   Kennett Square, PA 206573   First State Velo Sport
14 Richard Maynard   West Chester, PA 97543   West Chester Cycling Club
15 John Furia   Lewisburg, PA 186269   Bucknell University
16 Sean Cabrey   Hockessin, DE 229625   Tri State Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Apollo   Harrisburg, PA 251254   Yellow Breeches Racing
2 Steve Sandacz   Wayne, PA 135690   Main Line Cycling Club-Bikyle
3 Howard Iseri   Wellsboro, PA 267906   Unattached
4 Hans Schenk   Lovettsville, VA 95648   Unattached
5 Michael Gonzalez   Lancaster, PA 266995   Unattached
6 Joel Ankeny      Thome Insurance
7 Chris Romano   Woodbridge, VA 282981   Unattached

Men - Master - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis Secreto (1 - Cat2)   Philadelphia, PA 156847   Human Zoom Cycling

Men - Master - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen May (1 - Cat1)   Lebanon, PA 134837   ERA Cycling
2 David Hilton   Philadelphia, PA 226542   Philadelphia Ciclismo
3 Paul Polensky (1 - Cat4)   Carlisle, PA 207221   Yellow Breeches Racing
4 Daniel Frank   Cherry Hill, NJ 193785   Guys Racing

Men - Master - MR - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Barrett   Easton, PA 75409   Lehigh Wheelmen Assoc
2 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   Main Line Cycling Club-Bikyle
3 Michael Spinnler   Hagerstown, MD 266514   Antietam Velo Club Inc
4 Kevin Saint Clair   Philadelphia, PA 92253   Main Line Cycling Club-Bikyle
5 Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo Limited
6 Jeff Buck      Team Rose City
7 John Epting   Washington, DC 50713   DC Velo Limited
8 David Rattigan   Schuylkill Haven, PA 225259   Unattached
9 James Hartnett   Gettysburg, PA 46664   South Mountain Velo Club
10 James Diffendall   Mountville, PA 130527   Spinners Cycling
11 Steven Abbott      Cyclonauts
12 Murray Davis   Bel Air, MD 208383   Lateral Stress Velo Inc.
13 Tim Toms   Lebanon, PA 96371   Unattached
14 Mark Croneberger   Auburn, PA 92166   Susquehanna Bicycle Racing Team
15 Vince Curtis      Unattached
16 Patrick Cabrey   Hockessin, DE 46935   Tri State Velo

Men - Master - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Howard Corner   West Chester, PA 200025   Morgan Stanley Cycling Team
2 Merrick Frampton   Reistertown, MD 167588   Chesapeake Wheelmen
3 George Stauffer (1 - Cat5)   Williamsport, PA 92462   Susquehanna Valley Velo Club

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Veronneau   Wayne, PA 264024   Kutztown Cutters
2 Lorraine Lipfert   Harleysville, PA 242666   Charm City Cycling LLC
3 Patricia Marzi (1 - Cat3)   Kutztown, PA 191454   Salamander Racing
4 Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080   Young Medalists/Team Dual Temp
5 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   Salamander Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Shiffer-Tustin      Yellow Breeches Racing
2 Nancy Heller   Philadelphia, PA 212455   Tri State Velo
3 Lisa Gonzalez   Lancaster, PA 278325   Spinners Cycling
4 Karen Polensky      Yellow Breeches Racing
5 Sarah Lanphier      Elizabethtown College

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFCUORESpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee