Race Results for
BTR Park Crit
Kalamazoo, MI
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/09/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hogan Sills   Champaign, IL00:00.0 257611  705 C-U Racing
2 Mac Brennan   East Jordan, MI00:00.0 243416  701 Priority Health U23
3 Paul Jacobson   Richland, MI00:00.0 209765  708 Athletic Mentors Cycling Club
4 Mark Bailey   Grand Rapids, MI00:00.0 248294  704 Unattached
5 Brett Beddow   00:00.0  700 NA
6 Joshua Johnson   00:00.0  707 Cycle Werx
DNP Caleb Bromley   Jackson, MI00:00.0 260816  702 Ann Arbor Velo Club
DNP Brandon Baic   00:00.0  706 NordicSkiRacer.com
DNF Connor Loftus   Plainwell, MI00:00.0 277015  703 Little Caesars

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Adams   Novi, MI00:00.0 80614  17 Unattached
2 Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI00:00.0 34815  32 Athletic Mentors Cycling Club
3 Daniel Klein   Berkley, MI00:00.0 19336  10 wsc
4 Vincent Roberge   Redford, MI00:00.0 190250  24 South Lyon
5 Robert Hockin   Flint, MI00:00.0 164410  Team GIANT - Michigan
6 John Rigdon   Livonia, MI00:00.0 60320  23 South Lyon Cycle Racing Team
7 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI00:00.0 2499  33 Hup United
8 Thomas Archer   Howell, MI00:00.0 153642  28 Lathrup Industries/Giant Bicyc
9 Raymond Dybowski   Waterford, MI00:00.0 10313  WOLVERINE/AMERICAN C&F
10 Robert Iser (1 - Cat2)   South Lyon, MI00:00.0 189026  South Lyon Cycles
11 James Bruce   Novi, MI00:00.0 46453  Lathrup Industries/Giant Bicyc
12 John Sammut   Washington, MI00:00.0 31145  15 Wolverine Sports Club
13 Samuel George   Sparta, MI00:00.0 46693  19 Bicisport West Michigan
14 Christopher Bogedin   Rochester Mi00:00.0 254352  Wolverine Sports Club
15 Brendan Benson   Birmingham Mi00:00.0 214161  27 Essex Brass Cycling Team
16 Lucas Wall   Superior Township, MI00:00.0 54490  12 ABD Cycling Team
17 David Baar   Ada, MI00:00.0 125256  Spout
18 Mark Caswell   New Hudson, MI00:00.0 154491  20 South Lyon Cycle Racing Team
DNP Scott Claes (Cat2)   W Bloomfield, MI00:00.0 106137  Flying Rhino Cycling Club
DNP Jeff Gray   00:00.0  Essex Brass
DNP Thomas Kachelmeyer   Royal Oak, MI00:00.0 18395  Team Giant -MI
DNP Rich Russell   Oxford, MI00:00.0 228348  11 Essex Brass
DNP Michael Wyczalek   Goodrich, MI00:00.0 39106  13 West MI Coast Riders
DNP Brian Kozeliski   Bloomfield Hills, MI00:00.0 156235  16 Wolverine Sports Club
DNP Mathew Baroli   Troy, MI00:00.0 163946  21 Unattached
DNP William McLaughlin (Cat2)   Ferndale, MI00:00.0 76592  22 Unattached
DNP Jimmy McMurray   Grand Rapids, MI00:00.0 166307  25 Team Giant- Michigan
DNP Alvin Nordell   Golden, CO00:00.0 169765  26 Lathrup Industries/Giant Bicyc
DNP David Boboltz   Kalamazoo, MI00:00.0 120317  29 Western Michigan U Cycling
DNP John Zaccone (Cat2)   Richmond, VA00:00.0 159096  31 South Lyon Cycle Racing Team
DNP Mark Olson   00:00.0  30 Bissell
DNP Alex Keomany (Cat2)   Ypsilanti, MI00:00.0 140121  18 South Lyon Cycle/Jittery Joe's

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Elias   Bloomfield Hills, MI00:00.0 250699  318 Team O2
2 Francis Bunn   East Grand Rapids, MI00:00.0 221576  302 Cisco Cycling Team
3 Cody Brown   Highland, MI00:00.0 258051  317 Wolverine Sports Club
4 Jimi Minnema   00:00.0  310 Bissell
5 Peter Beels   Seattle, WA00:00.0 235743  300 Leadout/Chicago Drive Cycling
6 Tim Stersic   Caledonia, MI00:00.0 120653  324 Fusion IT
7 Scott Gifford   Canton, MI00:00.0 113027  305 South Lyon Cycle Racing Team
8 Alan Smith   Bloomfield Hills , MI00:00.0 246978  320 Wolverine Sports Club
9 Eric Hinderager   Meridian, ID00:00.0 224310  322 South Lyon Cycle
10 Scott Kroske   Birmingham, MI00:00.0 225584  308 Wolverine Sports Club
11 Mark Sills   Champaign, IL00:00.0 219887  312 CU Racing
12 John Wolf   Brighton, MI00:00.0 58615  313 Maple Leafs
13 Dominick Zaccone   Brighton, MI00:00.0 85167  314 South Lyon Cycle Racing Team
14 Zachary Maino   Jackson Mi00:00.0 235419  309 South Lyon Cycle Race Team
15 Mac Brennan   East Jordan, MI00:00.0 243416  301 Priority Health U23
16 Nate Cole   Wyoming, MI00:00.0 236397  303 Fusion IT/River City Velo Club
17 Anthony Roth   Kalamazoo, MI00:00.0 131380  311 C-U Racing
18 Chris Aten   Flagstaff, AZ00:00.0 234254  321 Unattached
19 Rodger Bowser   Ann Arbor, MI00:00.0 244327  323 Priority Health - Ann Arbor El
20 Ray Auger   00:00.0  319 Maple Leaf Cycling Club
21 Chad Everts   Hudsonville, MI00:00.0 220011  304 Leadout Racing/Chicago Drive C
22 Eric Kimber   Grand Rapids, MI00:00.0 225461  307 Fusion IT / RCV
23 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi00:00.0 190321  306 Leadout Racing/Chicago Drive C
24 Douglas Hedges   Royal Oak, MI00:00.0 249941  316 Wolverine Sports Club
DNP Mike VanHouten   Grand Rapids, MI00:00.0 239548  315 Bicisport West Michigan

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hogan Sills   Champaign, IL00:00.0 257611  411 CU Racing
2 Rob Wynalda   Comstock Park, MI00:00.0 102436  413 Bissel Mentors
3 Mark Bush   Lawton, MI00:00.0 274918  401 Little Caesars / KBC
4 Ben Penner   00:00.0  410 Ann Arbor Velo Club
5 Kevin Collins   Grand Rapids, MI00:00.0 76192  418 Unattached
6 Nick Fochtman   Grand Rapids, MI00:00.0 263051  405 Leadout Racing/Chicago Drive C
7 Mike Jones   00:00.0  408 Little Caesars Racing
8 Mark Bailey   Grand Rapids, MI00:00.0 248294  414 Unattached
9 Tom Cole   Muskegon, MI00:00.0 229301  402 West Michigan Coast Riders
10 Darryl Dolby   Portage, MI00:00.0 264814  420 Kalamazoo Bicycle Club
11 John Wunderlin   Kalamazoo, MI00:00.0 148149  412 Little Caesars Racing / KBC
12 Paul Borden   Westland, MI00:00.0 248359  400 Trails-edge.com
13 Brian Hancock   Alma, MI00:00.0 145099  407 Team Giant - Michigan
14 JEFFREY HANEY   Rockford, MI00:00.0 273412  416 Cisco
15 David Estefan   Hudsonville, MI00:00.0 59981  403 Fusion IT
16 Loren Hubbard   Dimondale, MI00:00.0 241518  417 Spin Street Bicycles Road Team
17 Scott Fabijanski   Royal Oak, MI00:00.0 256573  404 Wolverine Sports Club
18 Glenn Dik   Rockford, MI00:00.0 111632  419 Cisco Cycling Team
19 Douglas Gatto   Allen Park, MI00:00.0 196826  406 South Lyon Cycling Team
20 Matt Frymire   Grand Haven, MI00:00.0 236830  415 West Michigan Coast Riders
DNF Jonathan Miner   Rockford, MI00:00.0 167714  409 NA

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Young   00:00.0  524 None
2 Joe Kuchsharski   00:00.0  514 Team Active
3 Neil Hubery   00:00.0  523 Grand Rapids Bicycle Co.
4 Devin Winton   Battle Creek, MI00:00.0 255916  513 Team Active Racing
5 Brett Beddow   00:00.0  500 NA
6 Jonathan Ballema   Kalamazoo, MI00:00.0 279364  519 Little Casears
7 Lucas Oostindie   Middleville, MI00:00.0 268132  505 NA
8 Scott Walburn   Rockford, MI00:00.0 276518  512 Rapid Wheelmen
9 Bryan Vaughn   Caledonia, MI00:00.0 261941  515 Fusion IT
10 Terry Sensiba   Middleville, MI00:00.0 272897  509 Fusion IT / RCV
11 Justin Van Beek   00:00.0  511 NA
12 Javier Samayoa   00:00.0  508 Ann Arbor Velo
13 Jim Gallagher   00:00.0  518 Active
14 Matt Berner   Kalamazoo, MI00:00.0 283380  517 Alfred E Bike
15 Justin Pruis   00:00.0  520 KBC
16 Jim O'Connell   Miami, FL00:00.0 277877  504 Ann Arbor Velo Club
17 Paul Raynes   Richland, MI00:00.0 263194  506 Kalamazoo Bicycle Club
18 Tom Cross   00:00.0  516 Little Casears
19 Derek Gibbs   Westland, MI00:00.0 271573  502 Trails Edge Cyclery
20 Greg Aerts   00:00.0  521 AAVC
21 William Figeley   Kalamazoo Mi00:00.0 277504  525 Little Caesars
DNF Charles Beddow   00:00.0  501 
DNF Justin Joque   00:00.0  503 NA
DNF Justin Russell   Allegan, MI00:00.0 280937  507 Unatached
DNF Bradley Sokolowski   00:00.0  510 NA
DNF Micheal Shong   Jackson00:00.0 263349  522 Don Galligher-DRT Consulting

Men - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI00:00.0 34815  116 Athletic Mentors Cycling Club
2 David Hietikko   Ada, MI00:00.0 16121  102 West Mich Coast Riders
3 Mike Jones   Kalamazoo, MI00:00.0 18223  109 Kalamazoo Bicycle Club
4 Raymond Dybowski   Waterford, MI00:00.0 10313  120 WOLVERINE/AMERICAN C&F
5 Robert Hockin   Flint, MI00:00.0 164410  111 Team Giant- Michigan
6 Mark Olson   00:00.0  110 Bissell
7 Mark Sills   Champaign, IL00:00.0 219887  107 C-U Racing
8 Jimmy McMurray   Grand Rapids, MI00:00.0 166307  113 Team Giant- Michigan
9 Francis Bunn   East Grand Rapids, MI00:00.0 221576  100 Cisco Cycling Team
10 Jonathan Morgan   Milford, MI00:00.0 25051  118 Team Giant- Michigan
11 John Sammut   Washington, MI00:00.0 31145  117 Wolverine Sports Club
12 Tim Stersic (1 - Cat3)   Caledonia, MI00:00.0 120653  112 Fusion IT
13 Paul Rivera   Southfield, MI00:00.0 131480  106 Essex Brass
14 Paul Bybee   Hudsonville, MI00:00.0 201513  115 Leadout Racing
15 Kevin Collins   Grand Rapids, MI00:00.0 76192  108 Unattached
16 Randy Rusceak   Howell, MI00:00.0 210730  119 Team Giant- Michigan
17 Thomas Novitsky   Northville, MI00:00.0 227191  103 NA
DNP Anthony Roth (Cat3)   Kalamazoo, MI00:00.0 131380  104 C-U Racing
DNP Michael Wyczalek   Goodrich, MI00:00.0 39106  105 West MI Coast Riders
DNF Scott Dombrowski   Hudsonville, MI00:00.0 52364  114 Leadout Racing

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fredrick Anderson   Okemos, MI00:00.0 1625  221 West Michigan Coast Riders
2 Mark Cahn   W Bloomfield, MI00:00.0 45148  202 Cadieux / Team O2
3 Scott Claes (1 - Cat2)   W Bloomfield, MI00:00.0 106137  203 Flying Rhino Cycling Club
4 Terry Bandstra   Spring Lake, MI00:00.0 206138  200 W. Mich. Coast Riders
5 Rob Wynalda   Comstock Park, MI00:00.0 102436  212 Bissel Mentors
6 Dominick Zaccone   Brighton, MI00:00.0 85167  213 South Lyon Cycle Racing Team
7 Norman Licht (2 - Cat2)   Traverse City, MI00:00.0 233939  208 Hagerty Racing
8 Mike VanHouten   Grand Rapids, MI00:00.0 239548  211 Cisco Cycling
9 Hal BeVier   Traverse City, MI00:00.0 3599  201 Hagerty
10 Dennis Kershner   Sand Lake, MI00:00.0 171932  220 Rapid Wheelmen
11 Bruce Gordon   South Bend, IN00:00.0 100338  207 Schellers Indiana Masters Raci
12 Bernie Clincke   Murfreesboro, TN00:00.0 170290  204 Cadieux/Team O2
13 Harold Jacobson   Columbia, MO00:00.0 179957  219 Kalamazoo Bicycle Club
14 Glenn Dik   Rockford, MI00:00.0 111632  206 Cisco Cycling
15 Brian Sedik   Shelby Twp, MI00:00.0 170291  210 Cadieux Bicycle Club/TeamO2
16 Tony Obermeyer (1 - Cat4)   Simpsonville, SC00:00.0 261820  214 KMK Cycling
17 John Korycki   Kalamazoo, MI00:00.0 47391  218 None
18 Charles Grzanka   Ada, MI00:00.0 256835  216 Athletic Mentors Cycling Club
DNS Jay Muller (Cat3)   Middleville, MI00:00.0 45717  209 Rapid Wheelmen
DNF Tom Cole   Muskegon, MI00:00.0 229301  205 West Michigan Coast Riders
DNF Rick Updike   Plainwell, MI00:00.0 228795  217 Kalamazoo Bicycle Club

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Maguire (1 - Cat2)   Portland, OR00:00.0 263583  604 Athletic Mentors Cycling Club
2 Amy Stauffer   Lowell, MI00:00.0 151668  605 Unattached
3 Haley Wood   Sun Prairie, WI00:00.0 272285  602 Central Plains Cycling
4 Emily Flynn   Eagle Lake, MN00:00.0 234057  600 Team Priority Health/AAVC
5 Laura Melendez   Grand Rapids, MI00:00.0 225973  606 Unattached
6 Vanessa Stauffer   Dearborn, MI00:00.0 237855  603 University of Houston
7 Mary Dekker   Grand Rapids, MI00:00.0 104578  607 Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Tory   Kalamazoo, MI00:00.0 255445  653 Velo Bella
2 Katey Jahnke   00:00.0  652 NA
3 Caitlin Braun   00:00.0  650 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFSpyOSMOCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee