Race Results for
Priority Health Cycling Classic
Grand Rapids, MI
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/06/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Daksiewicz   Howell, MI 47027  647 Team GIANT-MI
2 John Coyle   Streamwood, IL 45211  641 Wolverine / American C & F
3 Houston Peterson   Kalamazoo, MI 48753  621 Indiana Masters
4 James Bruce   Novi, MI 46453  645 Lathrup Industries
5 Jonathan Morgan   Milford, MI 25051  648 Team GIANT-MI
6 Hal BeVier   Traverse City, MI 3599  608 Hagerty Racing
7 Mark Swartzendruber   Chicago, IL 154822  612 Lucas Oil Cycling Team
8 John Myers     630 Bells Brewery
9 Samuel George   Sparta, MI 46693  622 Cisco Cycling
10 Steve Andriese   Traverse City, MI 209048  601 ABG/Bissel club
11 David Stone   St Joseph, IL 53468  636 Scarlet
12 Tom Cole   Muskegon, MI 229301  639 West Michigan Coast Riders
13 Garnett Abbey     634 D'Ornnella
14 Michael Krywanski   Rockford, MI 77307  605 Cisco Cycling
15 Paul Bybee   Hudsonville, MI 201513  623 Leadout Racing/Chicago Dr. Cycling
16 John Rigdon   Livonia, MI 60320  637 South Lyon Cycle Racing Team
17 Robert Iser   South Lyon, MI 189026  626 South Lyon Cycle Racing Team
18 Jimmy McMurray   Grand Rapids, MI 166307  628 Team GIANT-MI
19 Daniel Klein   Berkley, MI 19336  635 Wolverine / American C & F
20 Randy Rusceak   Howell, MI 210730  649 Team GIANT-MI
21 Mark Wolowiec   Davisburg, MI 41215  642 Flying Rhino
22 Norman Licht   Traverse City, MI 233939  625 Hagerty Racing
23 Terry Ritter   Royal Oak, MI 135609  614 Team GIANT-MI
24 Daniel Dubes   Rockford, MI 10066  638 Athletic Mentors
25 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280  640 Toshiba Santo
26 Craig Rawlings   Grand Rapids, MI 208778  603 Bissell
27 Robert Laybourn   Washington, DC 52829  617 Unatttached
28 Raymond Dybowski   Waterford, MI 10313  616 Wolverine / American C & F
29 Terry Bandstra   Spring Lake, MI 206138  624 West Michigan Coast Riders
30 Joseph Lekovish   Northville, MI 166429  613 South Lyon Cycle Racing Team
31 Fredrick Anderson   Okemos, MI 1625  615 West Michigan Coast Riders
32 Mike VanHouten   Grand Rapids, MI 239548  606 Cisco Cycling
33 Michael Wyczalek   Goodrich, MI 39106  631 West Michigan Coast Riders
34 unknown rider      
35 Francis Bunn   East Grand Rapids, MI 221576  643 Cisco Cycling

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Langley   Gaithersburg, MD 105456  21 Priority Health pb Battley HD
2 Paul Martin   North Royalton, OH 207549  40 Texas Roadhouse
3 Ricardo Escuela     47 Successful Living
4 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674  43 Texas Roadhouse
5 Mark Hekman   Winston Salem, NC 72192  26 Toshiba Santo pb Herbalife
6 Karl Menzies     HealthNet pb Maxxis
7 Cody Stevenson     31 Jittery Joe's
8 Jonathan Page   Northfield, NH 27066  20 Priority Health pb Battley HD
9 Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559  Team Type 1
10 Jonathan Cantwell     30 Jittery Joe's
11 Derek Laan   Bloomington, IN 173347  59 Turin/ Barker + Nestor
12 Kenneth Hanson   San Diego, CA 194969  55 Cal Giant Berry Farms/Specialized
13 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082  56 RGF Solutions
14 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283  42 Texas Roadhouse
15 Brian Adams   Novi, MI 80614  62 Lathrup Industries/Giant
16 Daniel Quinlan   Salem, OH 214530  63 Elves and More NE Ohio
17 Ryan Gamm     35 Inferno Racing
18 Marco Aledia   Worthington, OH 58428  34 Inferno Racing
19 Rich Harper   Raleigh, NC 175041  37 Inferno Racing
20 Charles Hutcheson   Petaluma, CA 54686  24 Priority Health pb Battley HD
21 Christopher Uberti   Greenville, SC 238311  65 Turin Bicycling Society
22 Steven Howard   Grand Rapids, MI 193840  11 Bissell
23 Remi McManus   Boise, ID 76788  38 Inferno Racing
24 Benjamin Whitehead   Belmont, MI 183938  53 Bissell Masters/Elite
25 Ben Renkema   Greenville, SC 193086  64 Turin Bicycling Society
26 Ryan Dewald     23 Priority Health pb Battley HD
27 Derek Graham   Cedar, MI 102695  51 Bissell Masters/Elite
28 Tom Burke   Grand Rapids, MI 179205  66 West MI Coast Riders
29 Gregory Christian   St Simons Is Ga 186412  58 Turin/ Barker + Nestor
30 Stephen Spencer   Lombard, IL 47693  50 ABD Cycling Team
31 Vincent Roberge   Redford, MI 190250  57 South Lyon Cycle Racing Team
32 Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI 34815  52 Bissell Masters/Elite
33 Charles (Joe) Eldridge   Johns Creek, GA 194777  Team Type 1
34 Thomas Archer   Howell, MI 153642  61 Lathrup Industries/Giant
35 Benjamin Kneller   Durango, CO 172961  33 Jittery Joe's
36 Robert Daksiewicz   Howell, MI 47027  60 Lathrup Industries/Giant

Men - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Coyle   Streamwood, IL 45211  560 Wolverine
2 Nathaniel Williams   Grand Rapids, MI 220678  538 West Michigan Coast Riders
3 Samuel George   Sparta, MI 46693  528 Cisco
4 Eric Hinderager (1 - Cat3)   Meridian, ID 224310  546 South Lyon Cycle Racing Team
5 Ciro Viviano     512 Maple Leaf C.C.
6 Waylon Janowiak   Michigan City, IN 258509  522 United South Shore Racing
7 Lucas Wall   Superior Township, MI 54490  502 ABD Cycling Team
8 Scott Anderson   Boulder, CO 190521  558 Bissel
9 Scott Gifford   Canton, MI 113027  517 South Lyon Cycle Racing Team
10 Eric Peters   Columbus, OH 173218  527 National Engineering
11 Matt Scott (1 - Cat2)   Brighton, MI 119440  553 Priority Health Mens Elite
13 James Minnema   Jenison, MI 258591  503 Athletic Mentors
14 Christopher Mosora   Lisle, IL 199219  542 Scarlet Fire
15 Dan Jansen   Grand Rapids, MI 132114  567 Unattached
16 Drew Karlberg   Philadelphia, PA 232723  504 Chester Cty Velo/Iron Hill Brewery
17 Scott Kroske   Birmingham, MI 225584  548 Unattached
18 David Baar   Ada, MI 125256  519 Spout.com
19 Garnett Abbey     506 D'Ornellas
20 Jordan Smitter (2 - Cat3)   Byron Center, MI 236759  547 Priority Health Mens Elite
21 Peter Beels   Seattle, WA 235743  507 Leadout Racing/Chicago Dr. Cycling
22 Tim Keeley (3 - Cat3)   Glen Ellyn, IL 259953  501 ABD Cycling Team
23 Kevin Momber   Durham, NC 156785  525 Grand Rapids Cycle
24 Terry Bandstra   Spring Lake, MI 206138  531 West Michigan Coast Riders
25 Craig Rice (4 - Cat3)   Plymouth, MI 214438  540 Midwest Cycling
26 Andys Burns   Delaware, OH 5573  513 PET RESOURCE NETWORK
27 Eric Phreed   Lansing, MI 161040  518 Spinstreet/Venom
28 James Maino   Chester Springs, PA 22199  526 South Lyon Cycle Racing Team
29 Jimmy McMurray   Grand Rapids, MI 166307  535 Team Giant Michigan
30 Brent DelRosario   Rochester Mi 232619  550 Wolverine
31 Robert Iser (2 - Cat2)   South Lyon, MI 189026  533 South Lyon Cycle Racing Team
32 Andrew Weir   South Ogden, UT 169810  515 Priority Health Mens Elite
33 Anthony Roth (5 - Cat3)   Kalamazoo, MI 131380  505 C-U Racing
34 Alan Antonuk   Santa Monica, CA 200093  521 Trails Edge Cyclery
35 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi 190321  508 Leadout Racing/Chicago Dr. Cycling
36 Michael Wyczalek   Goodrich, MI 39106  543 West Michigan Coast Riders
37 Jacob Lietaert   Grand Rapids, MI 224863  545 Unattached
38 Nate Cole   Wyoming, MI 236397  534 River City Velo
39 Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283  537 Turnbay
40 John Rigdon   Livonia, MI 60320  557 South Lyon Cycle Racing Team
41 Rich Stark   Ann Arbor, MI 210510  532 Priority Health Mens Elite
42 Christopher Boer   Grand Rapids, MI 111940  520 spout.com
43 Tim Finkel   Shelby Twp., MI 216738  555 Wolverine
44 Andrew Florian   Kalamazoo, MI 198114  556 Priority Health Mens Elite
45 Brian Rosewarne   Ann Arbor, MI 140149  514 Priority Health Mens Elite
46 Cory Dubrish   Grosse Pointe Farms, MI 199004  544 Wolverine
47 Russell Reed   Seymour, IN 237418  510 Lucas Oil Cycling Team
48 David Stone   St Joseph, IL 53468  566 Scarlet Fire
49 Brian Bangma   Ada, MI 175053  524 Grand Rapids Cycle

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Jones   Kalamazoo, MI 18223  333 Little Caesars/Kalamazoo Bike Club
2 Kevin Collins   Grand Rapids, MI 76192  319 Grand Rapids Bicycle Co
3 Tony Bozzio (1 - Cat5)   East Lansing, MI 280479  308 Cole Sport
4 Rob Wynalda   Comstock Park, MI 102436  304 Bissel mentors
5 Gregory Brown   Traversecity, MI 279437  324 Hagerty Racing
6 Nick Fochtman   Grand Rapids, MI 263051  330 Leadout Racing/Chicago Dr. Cycling
7 Clifford Onthank   Traverse City, MI 26766  370 Hagerty Racing
8 Tom Scott     342 Rapid Wheelmen
9 Daryn Tubbergen     328 jade cycles
10 Devin Winton   Battle Creek, MI 255916  346 Team Active Racing
11 Mark Kline   West Chester, PA 257973  307 Chester Cty Velo/Iron Hill Brewery
12 Eric Blankin     365 XXX Racing-Athletico
13 Douglas Gatto   Allen Park, MI 196826  345 South Lyon Cycle Racing Team
14 Sam DeYoung   Spring Lake, MI 280610  320 Grand Rapids Bicycle Co
15 Justin Van Beek   Holland, MI 244169  354 unattached
16 Don DeMeyer   South Bend, IN 228696  309 ECFA/Honeywell
17 Loren Hubbard III     361 Team Venom
18 Todd Heminger   Rockford , MI 251654  305 Bissell
19 Darryl Dolby   Portage, MI 264814  367 Little Caesars/Kalamazoo Bike Club
20 David Estefan   Hudsonville, MI 59981  313 Fusion IT/RCV
21 Stephen Barnes   Portage, MI 225155  335 pizza pizza racing
22 Dale Carley   Alto, MI 237745  312 FUSION IT/RCV
23 Paul Havens   Jenison, MI 279713  331 Leadout Racing/Chicago Dr. Cycling
24 Joel Bierling   Rockford, MI 249284  339 Rapid Wheelmen
25 Alexey Vermeulen   Pinckney, MI 258681  302 Ann Arbor Velo Club

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Pic     202 Colavita/Sutter Home p/b Cooking Light
2 Lauren Franges   Asheville, NC 103456  221 Team Tibco
3 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345  214 Cheerwine
4 Erica Allar   Tucson, AZ 174914  209 Aaron's Pro Cycling Team
5 Meredith Miller   Boulder, CO 143575  210 Aaron's Pro Cycling Team
6 Nichole Wangsgard   Cedar City, UT 100972  207 Colavita/Sutter Home p/b Cooking Light
7 Theresa Cliff-Ryan   Cedar Springs, MI 231296  222 Verducci/Breakaway Racing
8 Samantha Scheider     206 Colavita/Sutter Home p/b Cooking Light
9 Kacey Manderfield   Kutztown, PA 221431  224 Verducci/Breakaway Racing
10 Shontell Gauthier   Austin, TX 80726  204 Colavita/Sutter Home p/b Cooking Light
11 Martina Patella   Oakland, CA 195334  228 Value Act Capital Cycling
12 Sarah Maguire   Portland, OR 263583  212 Bissell
13 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955  227 Aaron's Pro Cycling Team
14 Jennifer Rasmusson   Ashburn, VA 237733  217 HPC powered by Altarum
15 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302  226 HUB
16 Alison Powers   Pinecliffe, CO 98704  205 Colavita/Sutter Home p/b Cooking Light
17 Jenette Williams   Proctorville, OH 143297  218 HPC powered by Altarum
18 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  219 Team Kenda Tire
19 Michele Bote   Lancaster, PA 68760  215 HPC powered by Altarum
20 Robin Farina   Smartsville, CA 205968  213 Cheerwine
21 Elizabeth Nettles   Seattle, WA 179798  211 Avanti
22 Samantha House   Akron, OH 206620  229 Elves and More NE Ohio Race Team
23 Jessica Cok     231 Team Kenda Tire
24 Tara Tasma   Grand Rapids, MI 225567  233 Team Giant MI
25 Christy Keely   Holland Mi 267467  232 Priority Health
26 Susan Hefler   Herndon, VA 15670  216 HPC powered by Altarum
27 Andrea Dvorak   Crozet, VA 190817  203 Colavita/Sutter Home p/b Cooking Light
28 Iona Wynter Parks     208 Colavita/Sutter Home p/b Cooking Light
29 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  220 Team MedPlan

Women - Cat 2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara Tasma (1 - Cat2)   Grand Rapids, MI 225567  422 Team Giant
2 Amy Staufer     415 Bissel
3 Emily Walling   Kettering , OH 255284  411 Team Dayton Cycling
4 Johanna Schmidt (2 - Cat2)   Traverse City, MI 236546  413 Hagerty Racing
5 Tiffany Bangma     403 Team Chica Chain
6 Cheryl Olson   Delton, MI 140154  416 Bissel
7 Aimee Lahann (1 - Cat3)   Ann Arbor, MI 266066  420 Team Priority Health/AAVC
8 Christi An Hansley (3 - Cat2)   Ft. Lauderdale, FL 209417  419 Team MedPlan
9 Laura Johnson (2 - Cat3)   Ann Arbor, MI 110465  408 Team Priority Health/AAVC
10 Laura Melendez   Grand Rapids, MI 225973  417 Bissel
11 Aimee Allen     402 Maple Leaf C.C.
12 Emily Flynn (3 - Cat3)   Eagle Lake, MN 234057  407 Team Priority Health/AAVC
13 Ann Ferris (4 - Cat3)   Ann Arbor, MI 228695  406 Team Priority Health/AAVC
14 Jennifer Peters   Columbus, OH 278486  412 National Engineering
15 Lauri Brockmiller   Traverse City, MI 275925  410 Hagerty Racing
16 Mary Decker     414 Giant
17 Molly Friedman     418 Team Kendra Tire
18 Sue Semaszczuk   Lincolnwood, IL 240476  423 ABD
19 Whitney Kroll   Lafayette, IN 196469  421 Maumee Valley
20 Kellie Williams     405 Team Chica Chain
21 Janelle Holt     409 Team Type 1
22 Heather Kubiak     401 Chica Chain-GRBC
23 Carey Seven     404 Team Chica Chain

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee