Race Results for
Atlantic Regional JR Track Championship
Trexlertown, PA
(Event Information)
View By:
Track on 08/03/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Team Time Trial - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ05:29.88 259615  48 Colavita Racing
1 Nick Iacovelli   Bloomfield, NJ 273826  43 Colavita Racing
1 Stephen Tvedt   New York 240628  99 Colavita Racing

Men - Team Sprint - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Iacovelli   Bloomfield, NJ01:15.02 273826  43 Colavita Racing
1 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ01:15.02 259615  48 Colavita Racing
1 Stephen Tvedt   New York01:15.02 240628  99 Colavita Racing

Men - Sprints - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Baranoski   Perkasie, PA 213251  25 Cycle Sports/Zaveta Construction
2 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891  53 JVR Sports
3 Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360  35 Guys Racing

Men - Sprints - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Khary Ward   Brooklyn, NY 250490  96 CRCA
2 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ 259615  48 Colavita Racing
3 Matthew Goldsmith   Park Ridge, NJ 221802  41 Westwood Velo/ Trade Manage Capital
4 Nick Iacovelli   Bloomfield, NJ 273826  43 Colavita Racing
5 Stephen Tvedt   New York 240628  99 Colavita Racing

Men - Out of Competition - 2 K

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA02:49.06 115508  241 Main Line/BiKyle

Men - Out of Competition - 200 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anton Quist   Norfolk, VA11.51 71710  296 Evolution
2 Matthew Diefenbach   Pottstown, PA12.03 142263  297 Alliance
3 William Lampe   12.28  298 Ind
4 Scott Butler   Nazareth, PA12.49 139818  295 Bikeline
5 Dale Phillips   Slatington, PA12.60 224558  240 LWA/Bikeline
6 Justin Cruz   Pennington, NJ18.46 255025  38 Colavita Racing

Men - Out of Competition - 3 K

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Carpenter   Bethlehem, PA04:05.59 208252  238 Bike Line/LWA
2 Tim Fitzgerald   Orefield, PA04:19.48 244932  294 JVR Sports

Men - Out of Competition - 500 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Butler   Nazareth, PA36.47 139818  295 Bikeline
2 William Lampe   37.16  298 Ind
3 Anton Quist   Norfolk, VA37.16 71710  296 Evolution
4 Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA43.38 115508  242 Main Line/BiKyle

Men - Out of Competition - Kilo

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Phillips   Slatington, PA01:20.25 224558  240 LWA/Bikeline
2 Adam Carpenter   Bethlehem, PA01:20.57 208252  238 Bike Line/LWA
3 Tim Fitzgerald   Orefield, PA01:21.51 244932  294 JVR Sports

Men - Out of Competition - Team Sprint

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Diefenbach   Pottstown, PA01:09.72 142263  297 Alliance
1 Anton Quist   Norfolk, VA01:09.72 71710  296 Evolution
1 Scott Butler   Nazareth, PA01:09.72 139818  295 Bikeline

Men - Kilo - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Tvedt   New York01:16.27 240628  99 Colavita Racing
2 Nick Iacovelli   Bloomfield, NJ01:18.41 273826  43 Colavita Racing
3 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ01:18.89 259615  48 Colavita Racing
4 Khary Ward   Brooklyn, NY01:20.48 250490  96 CRCA

Men - 8k Scratch - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Baranoski   Perkasie, PA 213251  25 Cycle Sports/Zaveta Construction
2 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891  53 JVR Sports
3 Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360  35 Guys Racing
4 Dennis Nowak   Ozark, MO 190816  55 Ozark CC

Men - 8 K Points - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calan Farley   Pittstown, NJ 233338  52 Young Medalist
2 Christopher Baranoski   Perkasie, PA 230465  10 Cycle Sport/Zaveta Construction
3 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201  47 Bikeline / LWA
4 Jacob Hoover   Fogelsville, PA 233340  42 Bikeline/LWA
5 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999  49 Gotham Cyclists
6 Colin Fitzgerald   Orefield, PA 234908  100 JVR Sports
7 Jonathan Bright   Barto, PA 249282  34 Vortex Cycling Club

Men - 500 M - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Shafer   Nazareth, PA45.13 269390  51 Young medalist
2 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ46.87 241677  97 Vortex Cycling Club
3 Colin Kelly   Ottsville, PA49.37 264906  95 Unatt
4 Austin Bright   51.62  30 Vortex Cycling Club
5 Justin Cruz   Pennington, NJ54.81 255025  38 Colavita Racing
6 Graden Beasley   56.63  26 Cyclefitness Cycling Club

Men - 500 M - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calan Farley   Pittstown, NJ39.46 233338  52 Young Medalist
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA41.92 230201  47 Bikeline / LWA
3 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA42.94 213999  49 Gotham Cyclists
4 Christopher Baranoski   Perkasie, PA43.13 230465  10 Cycle Sport/Zaveta Construction
5 Jonathan Bright   Barto, PA43.54 249282  34 Vortex Cycling Club
6 Jacob Hoover   Fogelsville, PA44.67 233340  42 Bikeline/LWA
7 Colin Fitzgerald   Orefield, PA45.00 234908  100 JVR Sports

Men - 500 M - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Baranoski   Perkasie, PA38.83 213251  25 Cycle Sports/Zaveta Construction
2 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA39.26 235891  53 JVR Sports
3 Charles Hanlon   Phoenixville, PA41.41 237360  35 Guys Racing

Men - 4k Scratch - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calan Farley   Pittstown, NJ 233338  52 Young Medalist
2 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999  49 Gotham Cyclists
3 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201  47 Bikeline / LWA
4 Christopher Baranoski   Perkasie, PA 230465  10 Cycle Sport/Zaveta Construction
5 Jonathan Bright   Barto, PA 249282  34 Vortex Cycling Club
6 Jacob Hoover   Fogelsville, PA 233340  42 Bikeline/LWA
7 Colin Fitzgerald   Orefield, PA 234908  100 JVR Sports

Men - 3 K - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Iacovelli   Bloomfield, NJ04:08.25 273826  43 Colavita Racing
2 Stephen Tvedt   New York04:11.53 240628  99 Colavita Racing
3 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ04:12.60 259615  48 Colavita Racing
4 Khary Ward   Brooklyn, NY04:21.19 250490  96 CRCA

Men - 2k Scratch - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ 241677  97 Vortex Cycling Club
2 Colin Kelly   Ottsville, PA 264906  95 Unatt
3 Andrew Shafer   Nazareth, PA 269390  51 Young medalist
4 Justin Cruz   Pennington, NJ 255025  38 Colavita Racing
5 Austin Bright     30 Vortex Cycling Club
DNS Graden Beasley   Naugatuck, CT 282795  26 Cyclefitness Cycling Club

Men - 200 M - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Baranoski   Perkasie, PA12.85 213251  25 Cycle Sports/Zaveta Construction
2 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA13.19 235891  53 JVR Sports
3 Charles Hanlon   Phoenixville, PA13.72 237360  35 Guys Racing

Men - 200 M - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Khary Ward   Brooklyn, NY12.37 250490  96 CRCA
2 Matthew Goldsmith   Park Ridge, NJ12.89 221802  41 Westwood Velo/ Trade Manage Capital
3 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ12.97 259615  48 Colavita Racing
4 Stephen Tvedt   New York13.58 240628  99 Colavita Racing
5 Nick Iacovelli   Bloomfield, NJ13.70 273826  43 Colavita Racing

Men - 1k Scratch - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ 241677  97 Vortex Cycling Club
2 Andrew Shafer   Nazareth, PA 269390  51 Young medalist
3 Colin Kelly   Ottsville, PA 264906  95 Unatt
4 Justin Cruz   Pennington, NJ 255025  38 Colavita Racing
5 Austin Bright     30 Vortex Cycling Club
6 Graden Beasley   Naugatuck, CT 282795  26 Cyclefitness Cycling Club

Men - 10k Scratch - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ 259615  48 Colavita Racing
2 Nick Iacovelli   Bloomfield, NJ 273826  43 Colavita Racing
3 Stephen Tvedt   New York 240628  99 Colavita Racing
4 Matthew Goldsmith   Park Ridge, NJ 221802  41 Westwood Velo/ Trade Manage Capital

Men - 10 K Points - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Baranoski   Perkasie, PA 213251  25 Cycle Sports/Zaveta Construction
2 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891  53 JVR Sports
3 Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360  35 Guys Racing
4 Dennis Nowak   Ozark, MO 190816  55 Ozark CC

Men - 10 K Points - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Iacovelli   Bloomfield, NJ 273826  43 Colavita Racing
2 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ 259615  48 Colavita Racing
3 Stephen Tvedt   New York 240628  99 Colavita Racing
4 Matthew Goldsmith   Park Ridge, NJ 221802  41 Westwood Velo/ Trade Manage Capital

Women - Out of Competition - 2 K

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Myers   Danbury, CT02:55.56 228117  239 Team Kenda Tire
2 Celeste Merey   03:20.24  299 Independent

Women - Out of Competition - 200 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanna Wiersma   12.88  242 P.D.Q.
2 Celeste Merey   15.63  299 Independent
3 Ariana Cruz   Pennington, NJ17.67 249200  37 Colavita Racing

Women - Out of Competition - 3 K

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Myers   Danbury, CT04:25.94 228117  239 Team Kenda Tire

Women - Out of Competition - 500 M

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanna Wiersma   39.01  242 P.D.Q.
2 Andrea Myers   Danbury, CT43.82 228117  239 Team Kenda Tire
3 Celeste Merey   46.76  299 Independent

Women - 500 M - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA41.75 232118  98 Vortex Cycling Club
2 Taylor Farnsworth   Schnecksville, PA44.59 230872  54 JVR Sports
3 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA45.44 240336  50 LWA
4 Ariana Cruz   Pennington, NJ51.48 249200  37 Colavita Racing

Women - 5 K Points - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  98 Vortex Cycling Club
2 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336  50 LWA
3 Taylor Farnsworth   Schnecksville, PA 230872  54 JVR Sports
4 Ariana Cruz   Pennington, NJ 249200  37 Colavita Racing

Women - 4k Scratch - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  98 Vortex Cycling Club
2 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336  50 LWA
3 Taylor Farnsworth   Schnecksville, PA 230872  54 JVR Sports
4 Ariana Cruz   Pennington, NJ 249200  37 Colavita Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpyShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee