Race Results for
Marion Classic
Marion, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/08/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Howard (1 - Pro)   Grand Rapids, MI 193840  92 UCI CT: Bissell Pro Cycling Team
2 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674  74 Texas Roadhouse Cycling Team
3 Hayden Godfrey     66 Team Inferno Pro Cycling
4 Thomas Soladay   Glendale, CA 220775  80 UCI CT: TIME Pro Cycling
5 Facundo Bazzi     Aerocat/Latino Cycling Team
8 Andrew Crater   Greenville , SC 70612  69 Team Wheel & Sprocket
9 James Baldesare   Kent, OH 63797  61 Team Inferno Pro Cycling
10 Christopher Uberti   Greenville, SC 238311  84 Turin Bicycle/Barker+Nestor
11 Marco Aledia   Worthington, OH 58428  60 Team Inferno Pro Cycling
12 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263  15 Alderfer Bergen
13 Mike Sherer   Boulder, CO 232977  17 Alderfer Bergen
14 Jeffrey Schroetlin   Argenta, IL 66615  ABD/Gear Grinder Cycling
15 Bennet Van der Genugten (1 - Cat1)   Bloomington, IN 194787  65 Team Inferno Pro Cycling
16 Aaron Hubbell   Durham, NH 54434  48 NUVO Cultural Trail
17 Morgan Schmitt   Woodinville, WA 189118  24 UCI CT: Bissell Pro Cycling Team
18 Robert White   Brown Deer, WI 197162  ABD/Gear Grinder Cycling
19 Derek Graham   Cedar, MI 102695  20 Athletic Mentors Cycling Club
20 Ryan White   Grafton, WI 201290  ABD/Gear Grinder Cycling
21 Daniel Campbell   Dayton, OH 259383  96 RGF Solutions Cycling Team
22 Tom Burke   Grand Rapids, MI 179205  83 West Michigan Coast Riders
23 Rich Harper   Raleigh, NC 175041  64 Team Inferno Pro Cycling
24 David Williams   Grand Rapids, MI 225765  25 Priority Health U23 Team
25 Jonathan Jacob   Indianapolis, IN 226733  87 
26 John Doyle (2 - Pro)   Banner Elk, NC 225327  95 UCI CT: Bissell Pro Cycling Team
27 H Thomas (Tom) Hanley   Indianapolis, IN 118736  37 MOB Squad - U Build IT
28 Andy Moskal   Columbus, OH 213069  56 RGF Solutions Cycling Team
29 Todd Cornelius   Indianapolis, IN 170836  35 Indiana Hand Center
30 David Stone   St Joseph, IL 53468  41 Lucas Oil Cycling
31 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082  53 RGF Solutions Cycling Team
32 Derek Witte (2 - Cat1)   Grand Rapids, MI 41402  26 Bissell Masters/Elite
33 Graham Howard   Grand Rapids, MI 180491  91 UCI CT: Bissell Pro Cycling Team
34 Brett Stewart (3 - Cat1)   Indianapolis, IN 206762  ABD/Gear Grinder Cycling
35 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283  72 Texas Roadhouse Cycling Team
37 Jeff Braumberger   Mansfield, OH 46774  62 Team Inferno Pro Cycling
38 Derek Laan (4 - Cat1)   Bloomington, IN 173347  82 Turin Bicycle/Barker+Nestor

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ren-Jay Shei   Bloomington, IN 267725  322 TEAM TORTUGA CYCLING
2 Clayton Feldman   Colorado Springs, CO 257674  307 Team WM
3 Joseph Bosemer   Louisville, KY 237064  304 BOLLA Cycling Team
4 Ramon Vasquez   Yoder, IN 122487  329 KOEHLINGER KELLEY
5 Matthew Light   Warsaw, IN 277747  317 Alderfer Bergen
6 Matthew Johnson   Warsaw, IN 139614  310 Alderfer Bergen
7 Brett Lane   Gosport, IN 229989  314 Team Mack Racing Assn
8 Valentin Todorow   Atlanta, GA 258097  323 BLACK KEY BULLS CYCLING
9 David Anderson   Frankton, IN 51680  327 MOB Squad - U Build IT
10 David Lewis   Huntertown, IN 200944  316 KELLY/KOEHOLINGER
11 Timothy Hall   Leo, IN 115242  328 3rvs/Koehlinger/Kelly
12 Eric Johnson   Franklin, IN 254616  311 USA PISTA ELITE
13 Dan Loescher   Louisville, KY 221383  318 Team Louisville
14 Douglas Green   Charlotte, NC 231100  308 WALKER COMPANIES - OLYMPUS HOMES
15 Devin Hurst   Lancaster, OH 260192  334 Savage Hill Cycling Team
16 Joshua Prater   Indianapolis, IN 28616  301 MOB Squad - U Build IT
17 Blayne Roeder   Lafayette, IN 212307  320 Some Guys Cycling
18 Matt Jones   Indianapolis, IN 239173  312 USA PISTA ELITE
19 James Kruse   Moorestown, NJ 274954  313 3rvs/Koehlinger/Kelly
20 Chad Salla   Greenville, SC 228233  321 Alderfer Bergen
21 Aaron Bobinsky   Indianapolis, IN 156296  330 
22 John Moore   Bellbrook, OH 256479  331 Team Dayton Bicycling
23 Rob Rhodes   Granville, OH 97673  333 Walker Companies-Olympus Homes
24 Jason Mygrant   Noblesville, IN 58623  326 
25 Alan Alderfer   Winona Lake, IN 121172  302 Alderfer Bergen
26 Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283  309 TURIN/BARKER+NESTOR
27 Cliff Kugler   Weston, FL 175537  332 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Neibler   Indianapolis, IN 149774  410 
2 William Sherman   Indianapolis, IN 134321  409 
3 Taylor Gaines   Bloomington, IN 200600  405 TEAM TORTUGA
4 Mark Damschroder   Miamisburg, OH 57601  403 ST. JAMES UNITED METHODIST CHURCH
5 Stan Huffman   Kettering, OH 217938  401 Team Abundance
6 Zachary Steever   Cincinnati, OH 245721  415 Team Abundance
7 Brad McCracken   Fort Wayne, IN 258432  411 DRT Racing
8 Brian Milburn   Fishers, IN 226799  418 
9 Naveen John   West Lafayette, IN 275471  419 
10 Todd Steiner   South Bend, IN 215335  412 
11 M. Shayne Dillinger   Beavercreek, OH 267052  402 Team IPro
12 Kaleb Naegeli   Durham, NC 263165  414 IC3
13 Joseph Schurger   Muncie, IN 239993  407 
14 Kenneth Risher   Indianapolis, IN 242038  416 MOB Squad - U Build IT
15 James Heth   Upland, IN 265351  404 REDDING VELO

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francisco Jimenez   Greenville, SC 279881  453 DRT RACING
2 JOE GEHLHAUSEN     451 
3 David Poole   Portland, IN 277544  459 
4 Peter Gray   South Bend, IN 263406  452 Miami Flyers
5 Kirk Weesner     417 
6 Scott Myers   Centerville, OH 267128  454 Team Dayton Bicycling
7 Alexander Frist   Indianapolis, IN 274409  460 
8 Luke Weber   Daleville, IN 272923  457 COLAVITA OHIO CYCLING
9 STEPHEN SMITH     456 
10 Andrew Otte   West Lafayette, IN 281578  455 
11 Jeff Basile     458 

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendi Thomas   Walla Walla, WA 223064  165 Team Revolution
2 Krystal Lacy-McNutt   Germantown, OH 200960  155 Team Kenda Tire
3 Elizabeth Freudenberger   Washington, DC 210256  153 TEAM AWESOME / JENI'S ICE CREAM
4 Brooke Crum   Westerville, OH 215956  161 Team Columbus
5 Jennifer Greenberg   Chicago , IL 231027  162 
6 Diana Schowe   Auburn, IN 256006  157 DRT Racing
7 Pamela Loebig   Bloomington, IN 241443  168 Team Revolution
8 Rita Klofta   Greencastle, IN 269149  163 Depauw U Cycling
9 Diane Kaeser     166 
10 Julie Bembenista   Munster, IN 259389  152 TEAM TORTUGA
11 natalie carroll   Saint Louis, MO 281002  167 
12 Kristina Heath   Louisville, KY 258814  154 
13 Anna SKLORENKO     158 MARIAN COLLEGE
14 Erin Whitmore   Arlington 252497  164 Unattached
15 Anne Young     159 Hammerhead Racing
16 KRISTEN METHERD     156 
17 Erin Axley   Carmel, IN 273876  160 
18 ELAINE FERRELL     151 UNATTACHED

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerShimanoSierra NevadaCUORESpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee