Race Results for
Chippewa Valley Firecracker (2008 WORS #6)
Eau Claire, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/06/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI1:38:47.9 242486  1076 EXPO Racing
2 Ryan Kann   1:41:43.1  1079 
3 Joseph Maloney   1:43:51.8  1021 
4 Kyle Warras   1:49:35.2  1125 Muddy Cup
5 John Kummer   1:55:23.1  1071 Fattires and Beer
6 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  2119 Alterra Coffee
7 Theodore Peters   Hartford, WI 267190  2126 EXPO Racing
8 William Griesbach     2066 Point Pursuit
9 Leif Byrge-Liebig     2147 Team Cyclopath
10 Caleb Lenss     2037 
11 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  2098 Team MARS
12 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2019 mars
13 Phillip Anschutz     2115 Moritz Tire
14 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2128 MARS
15 Chris Denny     2023 
16 Chris Hinshaw     2049 Attitude Sports
17 Adrian Icenogle     2097 
18 Rudy Konz     2136 Gear N Up
19 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2127 EXPO Racing
20 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
21 Tayler Schoenberg     2693 Chi-Hi Cycling
22 Jack Nelson     2661 
23 Casey Hildebrandt     2627 
24 Adam Falteisek     2682 
25 Calvin Schellinger     2624 
26 Philip Thaldorf     2636 
27 Lionel Rocheleau     2648 Kenosha Velosport
DNF Ryan Voss     1002 
DNF Cody Shaide     1100 
DNF Alex Grohmann     2649 Gary FIsher 29er Crew
DNF Greg Parker     9012 Team Extreme

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Koenig   1:35:49.9  1022 Rib Mountain Cycles
2 Jake Begley   1:38:16.8  1014 Spring Street Sports
3 Matthew Muraski   1:40:00.7  1099 The Route
4 Ben Neubauer   1:43:05.1  1013 Performa
5 Aaron Deutchman   1:44:25.6  1352 Peace Coffee
6 Kyle Guerra   1:45:29.4  1038 Mr. Tree
7 Jaqueb Huot   1:47:33.7  1965 SPH Cycling
8 Taylor Bogdanske   1:48:01.7  1044 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Jonathan Kay   1:48:44.6  1370 
10 Zachary Giffey   1:51:38.5  1964 
11 Alex Bird   1:52:07.0  1015 
12 Michael Sherven   1:52:07.1  1005 
13 Peter Coenen   1:54:10.1  1349 Logeaters
14 Jason Shong   1:55:19.3  1908 Bike Doctor
15 Brian Braun   1:59:05.0  1017 UW-Stout/Bad Cat Bicycles
16 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  9001 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
17 Jay Millin     2168 Mountain Outfitters
18 Justin Piontek     2182 Muddy Cup
19 Nate Seckora     9073 
20 Devon Dyreson     2652 
21 Matt Millin     2659 Mountain Outfitters
22 Shane Sullivan     2695 
23 Russel Goessl     2679 UW-Platteville
24 Brent Kann     2692 
25 Josh Sullivan     9072 Spring Street Spirits
26 Chad Glisch     2172 
27 Danny Holtermann     2332 Gen Ex
28 Lee Bengel     9064 MNJRC
29 Ben Schams     2671 
30 Chad Hoppe     2038 Team Fond du Lac Cyclery
31 Andy Borell     9014 Attitude Sports
32 Scott Anderson     2669 
33 Adrian Deasy     2680 
34 Jared Duffy     2653 UW Stout/Bad Cat Bikes
35 Paul Westberg     8006 Stadium Bike
36 Samuel Spooner     2686 Spring Street Sports
37 Kevin Schams     2673 
DNF Tony Wagner     1069 Gear Grinder
DNF Bill Street     1089 Gear Grinder
DNF Kenny Smith     1354 
DNF Mike Smith     1359 UMD
DNF Sebastian Corby     1385 Log Eaters
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2069 
DNF Matthew Banasik     2635 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Grosz   1:38:46.9  1098 Raptor
2 Jason Gosse   Eau Claire, WI1:40:12.5 257462  1084 WORS Posse
3 Constantine Peters   1:40:18.4  1063 EXPO Racing
4 David Thomas   1:41:38.1  1066 Team Magnus
5 Nate Jasperson   1:41:56.9  1034 performa cycling
6 Spencer Strigel   1:42:18.9  1070 Team Polska
7 John Sutherland   1:45:28.4  1382 
8 David Bender   Kenosha, WI1:45:35.1 260585  1197 Bikejournal.com
9 Neil Zacharek   1:45:41.8  1500 
10 Brian Flug   1:47:25.4  1968 Spring Street Sports
11 Derek Hay   1:48:28.2  1093 Team Magnus
12 Shawn Hoppe   1:49:22.7  1026 Fond du Lac Cyclery
13 Jesse Shoemaker   1:50:52.1  1027 Performa Cycling
14 Dan Hanson   1:53:43.9  1106 Magnus
15 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2632 KORC
16 Adam Rumphol     2640 
17 Brady Koss     2641 
18 David Feuillerat     2165 JVC / MichaelsCycles
19 Jake Komosa     2107 
20 Eric Fossell     2002 Spokes & Spines
21 Michael Manhardt     2655 
22 Brian Thompson     2658 
23 Jim Sadauckas     2132 Hubbard Nepa
24 Josh Giffey     9070 
25 James Schwindt     2001 Fond du Lac Cyclery
26 Kevin Black     2663 Powerbar
27 Michael Ziegler     2222 Bikejournal.com
28 Wesley Frame     2643 
29 Sean Holmes     2677 
30 Robert Wiltzius     2660 Fat Tires N Beer
31 Chris Chapek     2647 
32 Michael Baranowski     9066 
33 Steve Ruppel     2143 Performa Cycling
34 Jake Schams     2672 
35 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2646 Iowa City Cycling Club
36 Christopher Volbrecht     2160 Skinnys Club Tread
37 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
38 Travis Christman     2675 Anybody's
39 Ryan Theel     9009 Bikejournal.com
40 Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
41 Jeremy Mitoraj     9071 
42 Eric Steffen     8021 bikejournal.com
43 Andy Berg     9002 Bike Doctor
DNF Jeremy Vogels     1053 Performa Cycling

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Hynes   1:38:41.5  1032 Stadium Bike /Fat Tire Guides
2 Mark Lewis   1:39:20.6  1376 Team Overdrive
3 Anthony Dipiazza   1:41:08.5  1087 Gear N Up
4 Peter Cherchian   1:41:54.5  1108 Chainsmokers
5 Tim Scanley   1:42:14.8  1018 Alterra Coffee
6 Jamison Beisswenger   1:42:15.4  1363 Peace Coffee
7 Clayton Summitt   1:42:35.9  1375 
8 Aaron Sturgis   1:42:39.1  1365 Spring Street Sports
9 Scot Van Asten   1:43:04.4  1361 Polska
10 Matt Block   1:43:47.9  1052 Bikeman.com
11 Eric Pompeo   1:43:55.0  1920 team extreme
12 Aaron Douglas   1:44:03.6  1364 
13 William Livingston   1:44:10.2  1915 JVC/Michael's Cycles
14 Chad Klaus   1:44:11.5  1091 
15 Jason Vinar   1:45:58.0  1386 Silver Cycling
16 Ryan Shiroma   1:46:13.0  1902 BKB/BelGioioso
17 Andy Hoenisch   Madison, WI1:46:46.7 208707  1380 Big Ring Racing
18 Tony Pirolo   1:47:52.3  1082 Hayes
19 Craig Baumann   1:48:10.6  1049 Spines and Spokes
20 Marcin Nowak   1:49:52.5  1097 Team Polska
21 Clayton McLagan   1:50:13.6  1367 Peace Coffee
22 Dan Wheeler   1:52:46.1  1360 Gopher Wheelmen CC
23 Nathan Woolever   1:58:24.7  1802 Wildside Velo Club
24 Michael Dambrosio   2:21:29.4  1970 
25 Carl Nienow   2:22:50.2  1358 
26 Joe Riesberg     2135 Mountain Outfitters
27 Jesse Bell     2174 Sisu Cycles
28 Bryan Rhody     2696 Peace Coffee
29 Tyler Jahn     2188 
30 Wally Kunstman     2020 Gear Grinders
31 Scott Hietpas     2026 
32 Bradley Byrge     2148 Cyclopath
33 Karl Tillman     2200 Tillmaster Nitro
34 Joshua Blum     2676 No Fear/ J85 Racing
35 Noah Michaelsen     2683 
36 Dan Knudsvig     2637 
37 Chad Robida     2657 Peace Coffee
38 Brandon Manske     2694 
39 Tyler Grenzow     2685 The Route
40 Jimmy Toombs     2177 
41 Jason Roggenbauer     2178 Mountain Outfitters
42 Jason Hoffe     2642 JaCor
43 Ben Leach     2700 
44 Anthony Ferrara     2090 
45 Chris Welnetz     2629 
46 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
47 Chad Juel     2664 Happy Mutant
48 Noah Marcus     2625 C.O.R.P.
49 Brian Benson     8067 fattrires-n-beer.com
50 Tim Sanders     8069 Stadium Bike
51 David Cade     2651 
52 Michael Olm     9021 GenX/World BIcycle
53 Matthew Forst     8019 
54 Jason Mork     2166 Point Pursuit
55 Chad Johnson     2698 
56 Aaron McGinnis     2089 Gen X / World Bicycle Relief
57 Matt Blanshan     8070 
58 Samuel Vorpahl     8072 
59 Jeff Gau     2689 
60 Ryan Wyttenbach     2656 
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  1191 
DNF Sean Nelson     1373 the hub cycling league
DNF Joel Coon     1901 BelGioioso/Stadium/BKB
DNF Hans Higdon     1913 Cafe HollanderCycling
DNF Erich Ponath     1962 Fattires-N-Beer
DNF Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2130 Team Extreme
DNF Ben Rubenzer     2634 
DNF David Slovick     2644 
DNF Andrew Dahl     2690 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Curtes   1:38:06.2  1967 Twin 6/ Vanilla
2 Joe Curtes   1:38:06.3  1916 Garage 864 / T6 / Bens
3 Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:40:01.1 138646  1096 Team Polska FDLCyclery
4 Matt Zak   1:40:20.3  1346 Mesabi Extreme/RMHC
5 Glenn Kirst   1:41:03.4  1012 Wheel & Sprocket
6 Brian Merklein   1:41:35.5  1094 Big Ring Racing
7 Dan Tavela   1:42:18.1  1068 Skinnys Club Tread
8 Jim Chapman   1:43:09.4  1356 
9 Rob Fuchsteiner   1:43:14.3  1004 Wildside Velo
10 Chris Burg   1:43:44.4  1384 Freewheel Bike
11 Kerry Drake   1:44:35.4  1909 Chainsmokers
12 Joe Greatens   1:44:50.8  1362 Nordik UNDR
13 Joe Villalobos   1:44:57.3  1080 Hayes RPM Cycling
14 Eric Noreen   1:45:52.6  1353 Gettysburg Bicycle
15 Mike Budd   1:46:25.2  1067 Wheel & Sprocket
16 Brent Gale   1:49:07.2  1966 Twin Six
17 Brad Skillicorn   1:49:41.9  1969 Brones
18 Troy Meives   1:50:00.9  1371 
19 Carl Voss   1:51:59.9  1801 Muddy Cup
20 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:52:19.5 205152  1907 Team Extreme
21 Matthew Horner   Savage, MN1:53:51.9 261909  1961 
22 Cal Collins   1:56:46.8  1377 Wannabee Racing
23 Pat Batz   1:57:59.2  1379 
24 Daniel Logan   Osceola, WI 278481  9063 RVCC-Brones Bike Shop
25 Shawn Brehm     2007 
26 Matthew Johnson     2300 Freewheel Bike
27 Jason Sparbel     9074 
28 Jason Henry     9003 Half Arce Cycling
29 Anthony Dombrowski     2103 Pedal Moraine
30 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
31 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2138 Wheel Fast Racing
32 Jeff Weyenberg     2052 
33 Nick Pettis     8074 
34 Shawn Houser     2699 
35 Jeff Stoik     2654 
36 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
37 Curt Demott     2163 Performa Cycling
38 Kenny Dretzka     8015 Team Cyclopath
39 Erik Johnson     2645 
40 Nic Mianecki     9013 Hayes Disc Brakes
41 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2060 
42 Tim Nass     8001 
43 James Haworth     2697 
44 Chris Hoyme     8010 mountain outfitters
45 Andrew Holle     2626 
46 Steve Strobel     2008 
DNF Gabriel Sanchez     1123 
DNF Dan Seanor     2631 
DNF Marc Miller     2670 Spokes N Spines
DNF Troy Schaden     8071 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Curtes   Mequon, WI1:38:28.8 227470  1917 Big Ring Racing
2 Jerome Daanen   Racine, WI1:39:32.3 164575  1904 MARS
3 Roger Lundsten   1:40:27.8  1101 Muddy Cup
4 Greg Jones   1:41:00.7  1200 Lake Geneva Cyclery
5 Steve Pribek   1:41:50.6  1023 
6 David Compton   Belvidere, IL1:43:01.6 259833  1003 Compton Bros. Racing
7 Steve Miller   1:44:26.9  1037 skinny's
8 Ken Krebs   1:44:37.8  1072 Chicago Performance.com
9 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:44:39.0 278002  1025 clif bar
10 Mark Cole   1:45:04.0  1140 
11 Sean Miller   1:45:28.8  1024 Michael's Cycles
12 David Bell   Madison, WI1:45:33.4 135493  1105 Chain Smokers
13 Pat Dowling   1:47:47.0  1374 Penn Cycle
14 Steve Jeske   1:48:18.0  1060 Pedal Moraine
15 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI1:50:12.4 61542  1960 Spring Street Sports
16 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:50:29.6 242243  1043 Alterra CoffeeMTB Team
17 Todd Nesuold   1:50:43.9  1368 MCT/Tonka
18 Thomas McBurney   1:52:50.5  1357 Peace coffee
19 Scott Sumner   1:53:24.4  1834 Fattires N Beer
20 Greg Duckett   2:03:16.8  1835 Alterra
21 Nathin Davisson   2:14:37.9  1918 ERB - Racing
22 Todd Bugnacki     2125 Skinny's Racing
23 Rob Belz     2668 
24 Russ Krueger     2196 Muddy Cup
25 Curt Schlough     2662 
26 Jim Jaglo     2684 LCR
27 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9015 Hayes Brake
28 Dan Szczepanski     2084 BelGioioso
29 Brian Hess     2033 
30 Kelly Longtine     2190 Chainsmokers
31 Bob Callaway     2012 Vernon Trails
32 Lee Nesbitt     2244 KORC
33 Stephen Wisner     9065 Overdrive Cycling
34 Michael Quitzon     2123 
35 Troy Sable     2035 
36 Troy Olm     2144 
37 Matt Luger     2158 Team Pedal Moraine
38 Joseph Spooner     2687 Spring Street Sports
39 Dan Getzen     2031 Skinny's Racing
40 Wade Flisram     2169 Team Extreme
41 Dan Gacke     2025 
42 Kelly Skinkis     9067 
43 Rob Roehl     2630 
44 Dean Eide     8068 Strangebrew Racing
45 Paul Compton     9020 Compton Bros. Racing
46 Dean Zigman   Sussex, WI 231559  2004 
47 David Fitzwater     2650 Vernon Trails
DNF Russell Jobs     1919 Hayes Brakes
DNF Timothy Bates   Madison, WI 53247  1963 Bare Knuckle Brigade
DNF John Budzynski     2186 
DNF James Blodgett     2628 Overdrive Cycling
DNF David Geibel     9018 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   1:41:32.1  1383 Loon State Cyclists
2 Jeff Seifert   1:41:55.9  1010 Guinness
3 Thomas Gaier   1:44:20.1  1369 
4 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:47:02.9 253459  1903 Extreme Bike
5 Paul Ayres   1:47:03.9  1351 Red Flint Racing
6 Milt Schmida   1:47:53.7  1381 Velo Club
7 Tom MacOne   1:55:11.8  1041 Alterra Coffee
8 Tim Montee   1:56:27.2  1905 hayes
9 Ron Kay   Rice Lake, WI2:00:02.2 210985  1959 Hayes Disc Brakes
10 Bob Phelps     2170 Alterra Coffee
11 Brian Kelley     2120 Kelley Chiro/New Auburn Builde
12 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  2051 Bike Works
13 Kenneth Ramm     2117 Team WORS
14 Scott Logue     2011 Vision Quest
15 Jesse Kusserow     2191 
16 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2058 Alterra Mountain Bike Team
17 Tim Larson     2193 
18 Keith Wolf     8017 Team Extreme
19 Rob Hofmann     9016 Team Extreme
20 Bruce Brown   Indianola, IA 263804  2633 MOB Racing
21 Steven Drecoll     2139 
22 Timothy Blob     2095 GearNUp
23 Donald Fox     2681 LCR
24 Gary Esko     2341 
25 Anton Koenigsmann     2183 
26 Michael Madden     2691 
27 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
28 Sean Bujold     2667 Bianchi Grand Performance
29 Randy Borst     2039 Stadium Bike
30 Ron Kapaun     2106 
31 James Rocheleau     9068 Chiropractic Partners
DNF Sean Shields     1102 chiropractic partners
DNF Don Freitag     1350 Big Ring Racing
DNF Nick Christofalos     2112 Higher Gear
DNF Steve Hoppman     2122 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Bruce LeBlanc   Waterford, MI 274004  2150 Team WORS
DNF Mike Hill     2639 
DNF Jeff Greatens     2678 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:39:52.6 28536  1040 CLIF BAR
2 James Sniadajewski   1:46:17.4  1030 Point Pursuit
3 Larry Fish   1:48:52.4  1061 Moritz Tire
4 Jamie Mannion   1:49:51.3  1347 lacrosse velo
5 Gary Meader   1:51:09.8  1366 
6 James Grant   Fountain City, WI1:51:38.9 134086  1348 Independent Fabrication
7 Mark Wilhelmson   1:52:12.8  1372 Ski Hut
8 David Wellskopf   1:53:06.4  1378 
9 Jon Derksen   Appleton, WI1:55:12.0 245217  1064 Wheel and Sprocker
10 Larry Reimer   1:55:12.2  1914 JVC/Michael's Ccles
11 Wayne Fish     2073 Fish Nordic
12 Kurt Steil     2688 
13 Keith Kaufman     2623 Overdrive Cycling
14 Brad Tennis     2081 Wildside Velo
15 Jerry Leair     2152 Mr. Tree Racing
16 Steve Kapaun     2105 
17 Gary Gross     9069 Penn Cycle
18 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
19 Bob Boone     8066 
20 Jim Washatka     2674 
21 Dan Schuster     2003 
22 Tom Bengel     2621 SPBRC
23 Jay Tegeder     2665 Loon State
24 Bill Stuber     2666 
25 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2131 Wheelfast
26 Ron Kubala     2070 
27 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
28 Bob Ferrara     2082 
29 Mark Muraski     2189 Route
30 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2154 Skinny's Racing
31 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2068 
32 Dale Lenss     2061 
33 Steve Week     2198 
34 Daniel Braun     2027 
35 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
36 Jim Shong     9007 Bike Doctor
37 Steve Manthe     2086 Chainsmokers
38 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2085 Bellin Health
DNF Randy Pallex     1045 BelGioioso
DNF JERRY MANTA JR   Bristol, WI 273022  2057 
DNF Gary Bevin     2638 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse LaLonde   Ely Mn1:58:27.3 203490  GF29 / BKB / T6
2 Mark LaLonde   Madison, WI1:58:32.2 226412  GF29/BKB/T6
3 Mike Phillips (1 - PR)   Chicago, IL1:59:48.4 84647  Adventure 212/Specialized
4 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:02:32.2 135975  81 MOMENTUMENDURANCE.COM
5 Chris Peariso   Amherst, WI2:02:35.2 139566  Adventure 212
6 Jesrin Gaier (1 - SM)   Hayward, WI2:04:25.8 232669  12 TREK / VW
7 Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:06:11.7 50845  22 
8 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:06:24.1 227406  34 wildside velo club
9 Thomas Bender (2 - SM)   Salt Lake City, UT2:07:00.1 230273  24 Adventure 212/Specialized
10 Brian Matter   Sheboygan, WI2:07:30.6 85929  Gear Grinder-Hyundai
11 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:07:51.5 83047  192 TREK / VW
12 Eric Thompson   Shoreview, MN2:08:27.2 150540  182 Lees-McRae College
13 Sean Sindt   Austin, TX2:09:00.9 235943  200 Bicycle Sport Shop
14 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:10:39.5 145071  70 Planet Bike/ GTT
15 Tim Drankus (2 - PR)   Sheboygan, WI2:12:04.2 151397  10 Gear Grinder/Hyundai
16 Nathan Guerra (3 - PR)   Oconomowoc, WI2:12:52.5 214936  26 Mr Tree
17 Ben Moore (4 - PR)   Boulder, CO2:16:25.3 228791  49 Velo Rochester
18 Scott Cole   Stevens Point, WI2:16:43.6 7340  19 Specialized/Hayes/Ergon
19 Eddie Karow   Stpaul, MN2:32:00.1 281195  188 LCR Misfits
DNF Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN 228026  187 LCR

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN2:13:22.1 279039  186 Peace coffee
2 Kelby Shaw   Milwaukee, WI2:34:46.6 232522  18 KHS/Kenda

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Lueck   Madison, WI2:03:59.7 91664  99 Open For Sponsors
2 Carlos Haeckel   Madison, WI2:05:56.4 227622  51 Alterra / Sunringle Factory
3 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:06:01.6 207074  79 Gear Grinders
4 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:07:06.1 242169  46 Attitude Sports
5 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:07:33.0 261138  203 #NAME?
6 Raymond Nickles   Maplewood, MN2:12:53.3 279231  185 LCR
7 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN2:13:58.0 134220  195 Kenwood Racing
8 Aaron McCombs   Sahuarita, AZ2:15:04.4 261210  33 Guinness / Wheel Werks
9 Christian Brekke   Stoughton, WI2:15:50.2 244627  28 Log Eaters
10 John Fang   Milwaukee, WI2:18:50.6 256151  67 Bare Knuckle Brigade
11 Jason Kingsbury   La Crosse, WI2:18:59.9 199235  69 Happy Mutant Multisport
12 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI2:19:45.5 93290  52 Team Magnus
13 Justin Lund   Tomahawk, WI2:20:03.5 216962  40 EVOMO / Rudy Project
14 John McDermott   Saint Paul, MN2:25:41.2 223017  179 Diamondback Bicycles
15 Mike Billmeier   Neenah, WI2:26:16.1 217032  31 
16 Nathan Johnson   La Crosse, WI2:38:40.9 263266  65 Muddy Cup
DNF Tim Pacholski   Newberlin, WI 246502  55 Velo Trocadero
DNF Matt Gehling   Madison, WI 214485  74 Trek Store Madison

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:06:00.6 182256  20 Team Polska
2 Joshua Shively   La Crosse, WI2:06:58.9 32513  196 La Crosse Velo
3 Barry Tungseth   Stillwater, MN2:08:08.7 211935  191 Flat City cycling club
4 Josh Barrett   Whitewater, WI2:09:03.2 189760  29 Skinny's Club TREAD
5 Ray Nelson   Woodstock, IL2:09:58.9 193027  100 Club Tread
6 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:10:58.5 205988  35 TEAM WHEATON
7 Trevor Olson   Rochester, MN2:11:46.4 264356  41 Muddy Cup
8 John Gatto   Oak Forest, IL2:14:13.4 121461  43 MARS/TWIN SIX
9 Bill Nigh   West Bend, WI2:14:33.5 197745  30 Team Pedal Moraine
10 Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:15:05.4 135611  189 Larson Cycle Racing
11 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:15:06.3 256256  88 GuinnessWerks
12 Devin Curran   Onalaska, WI2:15:53.6 211576  62 Spot Brand Hollywood Cycles
13 Aaron Swanson   Ashland, WI2:16:34.0 209665  80 Swanson Financial Services
14 Tim Stone   Minneapolis, MN2:19:17.5 200623  201 BKB/Kenwood
15 Jason LaBella   Chicago, IL2:20:01.6 219648  14 Guinness/WheelWerks
16 Erik Pueschner   La Crosse, WI2:20:03.4 190491  58 Lax Velo
17 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:21:41.1 78139  53 Polska
18 jess kruchoski   Hartland, WI2:21:49.8 261579  23 Guinness/ Wheelwerks
19 Shane Kullman   St Paul, MN2:27:06.4 19986  194 Loon State Cyclists
20 Eric Guse   St Louis Park, MN2:33:25.5 211199  193 Flat City Cycling
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  39 Muddy Cup Racing
DNF Thomas Lapinski   Minneapolis, MN 119574  199 Freewheel

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI2:07:40.7 166066  Team Pedal Moraine
2 Todd McFadden   Duluth, MN2:10:47.3 134734  184 Ski hut
3 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:11:36.5 259146  11 Hayes
4 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:13:49.6 98534  44 Team Pedal Moraine
5 John Miller   Madison, WI2:14:05.3 233978  36 
6 John Shull   Libertyville, IL2:14:27.2 259398  15 CLIF BAR
7 Maury Malanaphy   Hudson, WI2:15:51.3 22236  202 G. Fischer/Ride Club
8 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:21:13.1 16155  183 
9 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL2:25:40.5 224373  45 Guiness/Wheelwerks
DNF Eric Peterson   Wausau, WI 208618  16 
DNF Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI 17365  71 
DNF Robert Marhefke   River Falls, WI 22498  197 Happy Mutant

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Johnson   Minneapolis, MN2:17:32.2 18031  198 
DNF William Danielson   Smyrna, GA 280426  180 Riverbrook

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Wisner     6124 Overdrive Cycling
2 Aidan Coleman     6127 
3 Devon Horner     6117 
4 Erik Weber     6118 
5 Leo Weisbrod     6128 LCR
6 Jack Johnson     6119 Freewheel Bike

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garret Post   0:42:09.3  4051 Point Pursuit
2 Andrew Senderhauf   0:42:14.0  4021 wheel and sprocket
3 Jake Cummings   0:43:43.1  4014 Moritz Tire
4 Zach Peterson   0:43:48.4  4020 
5 Gage Rodriguez   0:44:57.4  4049 Team MARS
6 Carson Pethan   0:45:09.6  4067 Extreme Ski & Bike
7 Jordan Watkins   Marshfield, WI0:45:18.1 243920  4073 Expo Racing
8 Josey Weik   0:45:19.4  4521 Ski Hut
9 Adam Kay   0:47:04.8  4490 Team Momentumntum
10 Ryan Kay   0:47:26.3  4491 Team Momentumntum
11 Malachi Romportl   0:47:34.8  4552 
12 Logan Schlough   0:49:54.0  4557 
13 Garth Post   0:51:04.1  4090 Point Pursuit
14 Nathan Barrett   0:51:05.5  4555 
15 Duncan Weisbrod   0:51:19.0  4534 LCR
16 Jonathan McBurney   0:51:20.4  4520 
17 Hayden Schlough   0:51:34.6  4558 
18 Collin Coleman   0:52:23.3  4525 
19 Dylan Luebbe   0:52:50.9  4498 
20 Parker Blob     6011 GearNup
21 Calvin Henderson     6126 Henda Rocket
22 Brandon Flisram     6002 Team Extreme
23 Fletcher Arlew     6130 
24 Aaron Hoyme     6010 Mountain Outfitters
25 Jeffrey Martz     6013 Mountain Outfitters
26 Cameron Fredrick     6003 Wildside Velo
27 Alex Weber     6121 
28 Alex Kay     6120 Team Momentumntum
29 Nolan Goldberger     6129 MOB Cyclery
30 Riley Kunstman     6023 Gear Grinder
31 Roman Kosarzycki     6005 
32 Luke Eide     6122 Strangebrew Racing
33 Shane Holcomb     6019 Fattires-n-beer.com
34 Andrew Schirpke     6001 Team Extreme
35 Emmet Quint     6125 
36 Andrew Lahr     6132 
37 Dakota Smith     6016 JVC/Michael's Cycles
38 Jack Jones     6006 
39 Taylor Blodgett     6116 Overdrive Cycling
40 Timothy O'Meara     6018 Mountain Outfitters Junior
41 Brady Foate     6131 
DNF Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  4032 CLIF BAR
DNF Rex Nelson     4549 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Rand   0:41:33.7  4048 
2 Greg Krieger   0:42:39.2  4055 Alterra Coffee
3 David Flaten   0:43:09.2  4504 
4 Peter Mueller   0:44:25.6  4542 The Hut
5 Erik Aksland   0:45:11.4  4012 clif bar
6 Trent Dietsche   New Berlin, WI0:45:27.2 267293  4095 LifeCyclists
7 Dan Demott   0:47:17.2  4553 Performa Cycling
8 Jacob Seeley   0:48:16.0  4524 
9 Ben Zirngibl   0:49:41.3  4481 
10 Mitchell Sletner   0:51:02.8  4563 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Becker   0:42:43.4  4054 
2 Henry Hougen   0:43:05.2  4560 
3 Kyle Johnson   0:43:49.6  4037 Gear n Up
4 Johnny Chang   Green Bay, WI0:43:59.6 260380  4047 Bellin Health
5 Taylor Otto   0:44:01.1  4496 Recyclist
6 Alex Zirngibl   0:45:16.8  4493 
7 Kristof White   0:45:33.9  4568 
8 Hayden Hougen   0:46:09.0  4562 
9 Cory Halvorson   0:46:27.1  4540 
10 Sean McLaughlin   0:49:02.6  4061 
11 Christopher Jeasen   0:49:18.5  4556 Momentum Riverbrook
12 Scott Krueger   0:49:24.7  7019 
13 Walter White   0:57:50.5  4027 
14 Travis Schirpke   1:10:14.0  4057 Team Extreme

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Goettl   0:40:37.9  4503 
2 Ryan Begley   0:42:07.0  4544 
3 Nick Krcma   0:42:57.3  4500 CBW
4 Christopher Stratton   0:43:00.1  4519 
5 Jonathan Blanchard   0:43:07.8  4053 
6 Bradley Stankowski   0:43:25.8  4532 
7 Mark Johnson   0:43:53.7  4548 
8 Mike Kubala   0:44:31.4  4031 
9 Brandon Roth   0:44:35.3  4517 
10 Nick Wierzba   0:45:06.3  4501 CBW
11 Jason Gillis   0:49:49.0  7072 
12 Christopher Smith   0:51:27.3  7073 
13 Mike Kurth   0:53:13.2  7071 
14 Matthew White Jr.   0:55:17.6  4034 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hanson   0:41:13.3  4077 
2 Charles Krall   0:41:17.0  4530 
3 Jake Swenson   0:41:52.4  4068 Spokes & Spines
4 Aaron Mix   0:42:02.5  4046 
5 Rick Larson   0:42:03.7  4564 Eau Claire Bike + Sport
6 Jeff Bernaeyge   0:42:20.0  4045 
7 Kevin Gonzales   0:43:06.8  4507 
8 Jerry Tiffany   0:45:09.5  4486 
9 Craig Peterson   0:46:36.7  4518 
10 Ray Roberts   1:05:15.6  7077 Bike Doctor
11 Shawn Kurth   1:21:50.1  4516 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Rogge   0:41:08.3  4559 
2 Joe Walvoord   0:43:43.7  4483 
3 Jereme Rauckman   0:44:36.7  4502 
4 Marin Tank II   0:44:38.1  4492 Team Cyclopath
5 Eric Klister   0:45:13.0  4041 Team Pedal Moraine
6 Steve Swartz   0:45:26.5  4487 
7 Brian Smith   Janesville, WI0:45:29.0 212540  7015 JVC/Michael's Cycles
8 David Vanderloop   0:45:29.2  4044 Gen Xicycle Relief
9 Brad Miller   0:46:02.7  4494 Eau Claire Bike and Sport
10 Mark Anderson   0:46:32.4  7070 
11 Benjamin Spanel   0:46:53.7  4485 
12 Matthew Patterson   0:49:49.6  4506 
13 Corey Hetzel   0:53:18.2  7014 Team Cyclopath
DNF Adam Shircel     4488 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Hamlin   0:41:29.0  4550 RedJacket - BlueSky Health
2 Matt Weik   0:41:41.1  4522 
3 Jack Schirpke   0:44:37.8  4001 Team Extreme
4 Robert Dunahee   0:45:07.7  4482 
5 Aric Kinney   0:45:55.8  4547 
6 Jeffrey Jones   0:46:08.9  4018 
7 Shawn Walker   0:46:27.0  4535 
8 Mark Clinton   0:46:28.0  4112 Attitude Sports
9 Randy Jennings   0:47:33.6  7069 Team Extreme
10 Tony Marx   0:47:37.9  4533 Team Poop
11 Kevin Schuster   0:47:48.3  4052 Gen X/World Bicycle Relief
12 Matt Kuehl   0:49:15.3  4512 Club Tread
13 Scott Yurjevich   0:49:31.0  4039 Gen X Cycling
14 Scot Hendricks   0:49:33.5  4514 LCR
15 Steve Anderson   0:52:12.9  4511 
16 Rob Nieth   0:59:16.7  7001 
17 Danny Deetz   1:00:46.0  7067 
DNF Chris Fellows     7013 WORS Posse

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Wren   0:41:52.0  4078 
2 Jody Arlen   0:44:35.3  4539 
3 Dale Crowell   0:45:13.0  7076 
4 James Ledebuhr   0:46:06.5  7074 
5 Steve Beach   0:46:15.7  4005 
6 Steve Caron   0:46:23.1  4536 
7 Tim Logan   0:52:09.0  4484 
8 Dan Wall   0:52:22.0  4538 
9 David Krattley   0:52:57.4  4565 
10 Keith Polfuss   0:53:07.4  4505 
11 Robert Falci   0:54:44.6  7002 
12 Richard Volk   0:54:59.6  7075 
13 Kurt Otto   0:55:29.3  4497 Recyclist
14 Henry Kosarzycki   0:56:34.5  7004 
15 Thomas Burgraff   1:02:58.9  4554 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Gill   0:43:18.2  4066 TekBolt.com
2 Jon Holcomb   0:43:44.8  4093 Fattires-n-beer.com
3 Steve Stilwell   0:44:17.6  4541 
4 Daniel Gray   0:44:19.7  4508 
5 Dan Bucklaew   0:45:02.6  4076 bikejournal.com
6 Daniel Begley   0:45:03.5  4479 
7 Edward Piontek   0:45:32.3  4072 
8 Alan Kinnaman   0:45:56.4  4092 
9 Michael Richards   0:46:40.6  4510 
10 Phil Oliveri   0:47:19.7  7010 
11 Matthew White   0:48:16.5  4026 
12 Christopher Voss   0:49:27.7  7012 
13 Wally Sniadajewski   0:49:47.1  7009 Point Pursuit
14 Joel Johansen   0:53:42.0  4091 
15 Michael Krattley   1:00:03.7  4513 
16 Dennis Westberg   1:11:41.9  7007 Stadium Bike

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Hintz   0:41:06.4  4545 Overdrive Cycling Club
2 Bruce Parker   Edina, MN0:44:21.1 260693  4035 Freewheel BikeShop
3 David Carignan   0:47:04.8  4499 
4 Rory Deutchman   0:49:01.6  7068 
5 Chris Hougen   0:49:09.8  4561 
6 Frank Sniadajewski   0:49:30.1  4079 Point Pursuit
7 Tim Kilness   0:49:32.6  4543 TBAMR
8 Michael Cisek   0:50:01.3  4529 Ridley Factory
9 Larry Marx   0:50:03.9  4526 
10 Robert Heintz   0:50:31.5  4531 
11 James Simmons   0:50:33.1  4566 
12 Jerry Engen   0:50:40.1  4528 
13 Mark Sabel   0:51:44.3  4527 
14 Mike Brauer   0:54:13.8  4085 
15 Roger Christensen   0:57:15.4  4546 
16 Jerry Dietsche   0:57:54.4  4060 
17 Jay Hoppe   1:02:16.5  4017 Fond du Lac Cyclery
18 Dan McGlynn   1:04:36.3  4480 
19 Scott Foate   1:05:25.5  4551 
20 Richard G Finch   1:05:32.1  4008 
DNF Ted Batzer     4016 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3017 Team Extreme
2 Moriah Griesbach     3014 Point Pursuit
3 Micole Hendricks     3141 
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3003 CLIF BAR

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Guerra     3031 Mr. Tree Racing
2 Meghan Korol     3018 Magnus
3 Ann Mischka     3147 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Austin     3010 
2 Regina Livingston     9503 JVC/Michael's Cycles/TwinSix
3 Terra Nicklas     3016 
DNF Alexandra Kerl     3135 Verve Racing

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Wittwer     3145 Gopher Wheelman
2 Margaret Williams     3140 
3 Karlene Olson     3034 Gen X
DNF Michelle Scanley     3030 Alterra

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Horner     3138 
2 Joan Carlson     3139 Overdrive Cycling
3 Carrie Barrett     3143 
4 Ann Holsen     3009 
5 Brenda Zimmermannthorp     3025 
6 Melinda Roach     3142 
7 Angella Collins     3149 
8 Sandra Frigo     3148 
DNF rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3011 MARS / TWIN SIX

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Wiese     8073 Moritz Tires
DNF Molly Wolf     3032 Guiness/Wheel Werks
DNF Kelly Boettcher     3033 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Skillicorn     3136 Brone's bike shop
2 Paula Liske     3137 
3 Lori Belz     3144 
4 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
5 Lisa Pearson     3146 
6 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
7 Cheryl Post     3024 Point Pursuit

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3015 MADFORCS
2 Deb Sniadajewski     3005 Point Pursuit
3 Gretchen Montee     9504 Muddy Cup Racing

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI1:45:10.3 202434  502 Team Polska FDL
2 Holly Liske (2 - PR)   Stanford, CA1:47:45.2 190109  504 HAYES DISC BRAKES

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:02:25.0 202278  515 muddy cup racing

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:55:38.4 240092  522 Mercy/Specialized
2 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:56:48.3 227849  525 Mr Tree
3 Amelia Barber   Salt Lake City, UT1:57:45.2 222910  521 Team WORS
4 Sarah Lukas   Eagle River, WI1:57:46.9 218422  510 Gear Grinder/Hyundai
5 Jennifer Whitedog   2:14:20.6  505 Skinnys Racing

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:50:30.4 212753  554 Ski Hut
2 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:50:58.7 157882  557 
3 Claire Cannon   Madison, WI1:55:14.8 269897  516 Team Wors
4 Holly Klug   Chicago, IL1:59:03.5 213523  512 Killjoy
5 Corey Coogan   Minneapolis, MN2:00:40.5 261947  555 Ridley Factory
6 Alison Tungseth   Stillwater, MN2:04:52.0 261843  556 Flat City Cycling
7 rachael gatto   Oak Forest, IL2:06:03.5 263512  558 Mars Twin Six
8 Sara Brokaw   Minneapolis, MN2:10:14.9 197605  553 Verve Racing
9 Brittany Nigh   West Bend, WI2:14:54.2 197744  518 Team Pedal Moraine
10 Gina Kenny   Orland Park, IL2:23:55.7 210270  517 Team Extreme
DNF Lisa Krayer   North Freedom, WI 227405  507 Wildside Velo Club

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:51:16.0 226461  506 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:05:42.5 212636  513 Alterra CoffeeMTB Team

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marilee Collier     6009 Muddy Cup Racing
2 Kenzie Otto     6123 Recyclist
3 Hanna Mork     6022 Point Pursuit

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   0:50:08.9  5131 
2 Lizzy Sobotta   0:58:41.4  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
3 Emily Shull   Libertyville, IL0:58:47.8 264455  5002 CLIF BAR
4 Samantha Falci   0:58:47.9  5003 
5 Meghan Barrett   1:01:00.6  5148 
6 Samantha Kosarzycki   1:06:09.2  5009 Alterra CoffeeMTB Team
7 Rachael Jensen     6004 Riverbrook Momentum
8 Sarah Gill     6015 TekBolt.com
9 Maja Holcomb     6020 Fattires-n-beer.com
10 Anna Poulton     6008 CLIF BAR
11 Kate Weber     6114 
12 Taylor Horner     6113 
DNF Tally Danielson     6115 Momentum

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Henderson   0:54:35.1  5136 Hendu Rocket
2 Emily Johansen   1:09:46.8  5029 Team Extreme

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carly Hougen   0:52:44.3  5149 
2 Justina Smet   1:01:43.8  5138 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Olson   0:51:53.5  5012 
2 Tiffany Hunt   0:54:39.4  5141 
3 Katie Lauer   0:58:38.0  5142 
4 Olga Voss   1:03:00.4  5001 Muddy Cup
5 Desta Meyer   1:04:46.2  5139 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karyn Nyhus   0:50:21.7  5151 Overdrive Cycling
2 Michelle Miller   0:54:27.4  5135 
3 Rebecca Crocker   0:56:02.6  5144 
4 Erikka Byrge   1:00:02.7  5021 Team Cyclopaths
5 Bo Carney   1:02:57.5  5145 
6 Molly Opel   1:05:11.2  5143 N/A
7 Elizabeth Legaspi   1:11:10.8  5026 Fattires-n-Beer

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lundsten   0:52:55.1  5152 Muddy Cup
2 Sheri Farrell   0:52:57.6  5016 Chainsmokers
3 Jodi Rummelhart   0:53:55.7  5027 Kenosha Drivers Club.com

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharel Martin   0:49:37.8  5150 
2 Amy McTavish   0:54:34.8  5140 LCR
3 Barbara Daanen   1:07:24.6  5025 MARS

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Poulton   0:56:38.4  5147 
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:00:27.6 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Borell   0:56:43.4  5017 Attitude Sports
2 Rose Lenss   1:00:32.4  5006 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaCUOREShimanoBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee