Race Results for
Coyote Hill Classic-Cross Country
W Fairlee, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/25/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Cherrington   Hillsborough, NH1:12:10 267701  226 
2 Nathaniel Williams   Lynnfield, MA1:12:55 264870  230 
3 Nick O'Brien   Williston, VT1:15:06 264708  229 
4 Luke Reed   Williston, VT1:16:26 263031  228 
5 Richard Sanderson   1:17:55  227 
6 Evan Martell   1:19:06  232 
7 Tate Colbert   Norwood, MA1:34:20 278453  231 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Boyd   1:07:40  465 
2 Andrew Pattyjohn   1:09:32  459 
3 Trevor Tomasino   1:10:10  461 
4 N/A   Everett, WA1:10:14 126026  456 
5 Ethan Blackburn   South Burlington, VT1:18:37 245771  460 
6 Nevin Rallis   Windham, ME1:27:56 248423  457 
7 Vincent Galatro   Princeton Junction, NJ1:30:00 249760  464 
8 Daniel Fama   Westfield, MA1:38:01 226286  458 
9 Sean Drew   Stratford, CT1:45:18 210920  463 
DNF Ryan Barlow     462 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Harris   Swanzey, NH1:06:32 249276  359 
2 Harry Stover   1:08:25  365 
3 Johnny Valdes   1:09:07  361 
4 Shawn Patenaude   Moretown, VT1:09:26 100810  354 
5 Michael Kelly   Watertown, CT1:11:14 94642  357 
6 Craig Kennedy   Suffield, CT1:12:40 65969  356 
7 Morgan Hanna   New Britain, CT1:13:57 241697  355 
8 DUANE TURGEON   Westfield, MA1:14:38 279409  362 
9 justin sheldon   Denver, CO1:16:58 280424  351 
10 george shaw   Brookline, MA1:18:37 262494  352 
11 Carl Ring   Rumney, NH1:18:38 189874  353 
12 Steve Salo   Oakdale, CT1:20:30 198303  363 
13 Gerald Chabot   Bolton, VT1:30:26 77718  364 
14 Adriano Frechel   1:31:50  358 
15 Michael Whitfield   Etna, NH1:35:56 216414  350 
DNF Jesse McCool     367 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Seib   Bryant Pond, ME1:10:22 77357  36 
2 Sean Davidson   Richmond, ME1:10:27 254298  41 
3 Craig Mello   1:10:41  38 
4 Ken Vanburen   1:12:01  58 
5 David Skrocki   Keene, NH1:13:12 227104  44 
6 Wayne Cunningham   Wayland, MA1:13:29 91485  42 
7 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:14:49 87557  40 
8 Chris Milliman   1:14:51  49 
9 Frank Dally   Bethel, CT1:15:16 207866  57 
10 Mark Gurney   1:16:21  51 
11 Michael Provost   Putnam, CT1:16:44 190002  37 
12 Matt Ballard   Belchertown, MA1:17:08 92416  50 
13 John Allen   East Berlin, CT1:17:40 239954  43 
14 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:18:21 8363  45 
15 Todd Mathews   1:18:56  54 
16 Eric Marro   Nashua, NH1:20:32 22572  39 
17 Sandy Kelsey   1:20:45  47 
18 Gerald Oleksak   Westfield, MA1:20:50 154663  59 
19 Tracy Montoya   1:22:53  55 
20 Jim Bobby   1:24:18  60 
21 Rich Wolfe   1:26:00  46 
22 Wayne Barlow   1:31:01  56 
23 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT1:33:05 260691  52 
24 Robert Tyszko   Milford, NH1:37:58 188896  35 
25 Juan Cardenas   1:40:15  53 
26 Ken Hamel   1:41:15  48 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Biron   Arlington, MA1:19:56 3756  87 
2 Larry Martel   1:21:30  90 
3 Dan O'Neil   1:23:00  88 
4 William Bonin   1:49:40  89 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Buck   1:19:36  100 

Men - Pro/SemiPro/ExpertOpen

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Lindine   North Ogden, UT1:54:10 205717  259 
2 Adam Snyder   Westminster, MA1:56:07 122912  270 
3 Thom Parsons   Wrentham, MA2:00:46 208960  263 
4 Mike Mooridian   2:02:30  266 
5 Mike Joos   Reston, VA2:03:16 136615  258 
6 Aaron Oakes   Richmond, VT2:03:25 180389  251 
7 Sean Cavanaugh   Danbury, CT2:03:44 173881  269 
8 Nathan Ringquist   Westminster, MA2:05:09 140698  271 
9 Todd Wheelden   Kents Hill, ME2:08:10 83109  254 
10 Jeffrey Whittingham   Waitsfield, VT2:08:29 135428  255 
11 Paul Simoes   2:08:43  268 
12 Ben Silberfarb   Norwich, VT2:10:40 32650  253 
13 Jon Rowe   Bennington, VT2:10:44 30742  265 
14 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:10:57 119525  264 
15 Michael Patrick   Milford, CT2:11:31 77698  262 
16 Jamie Clechenko   Saratoga Spgs, NY2:11:39 7107  257 
17 Tom Sampson   Holderness, NH2:12:14 160766  267 
18 Gregory Carpenter   Durango, CO2:16:56 191158  732 
19 Harry Precourt   Sudbury, MA2:25:02 202963  252 
20 Brian Firliet   Rutland, VT2:27:48 183891  261 
DNF Greg Montello   Malden, MA 24794  260 

Men - Exsinglespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Belchak   Killington, VT1:35:20 172803  52 
2 Robert Stine   1:36:20  56 
3 Brian Kelley   Pawling, NY1:38:00 133393  53 
4 Glenn Giglio   Manchester, CT1:40:50 13215  55 
5 Emile Smith   1:45:46  57 
6 James Harmon   Fort Collins1:48:44 265280  54 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seamus Powell   Round Top, NY1:37:25 242397  332 
2 Patrick Cafferky   Richmond, VT2:04:26 261937  331 
DNF Sam Darling   Charlotte, VT 232731  334 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Feltmate   Danbury, CT1:35:01 267446  486 
2 Noah Tautfest   Northfield, VT1:38:08 268345  335 
3 Colin Reuter   Somerville, MA1:42:20 147771  484 
4 Matthew Williams   Asheville, NC1:42:40 210373  495 
5 Ben Corbalis   Portland, OR1:46:28 184819  488 
6 Jeff Landfried   1:46:30  493 
7 Sean Daley   Plymouth, MA1:47:13 160898  487 
8 John Hughson   Schenectady, NY1:47:20 243361  490 
9 Matthew Green   Hatfield, MA1:49:06 226152  485 
10 Eric Carlson   Bristol, CT1:50:04 233018  481 
11 Miles Ericson   Granville, MA1:53:08 153128  496 
12 Steve Godlewski   Saratoga Springs, NY2:09:37 224786  482 
DNF David Diamond     494 
DNF Nathan Pepin   Seattle, WA 249643  489 
DNF Brad Warren   Fitchburg, MA 259600  492 
DNF Derek Brinkerhoff   Lakewood, CO 182630  491 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Letendre   1:33:03  791 
2 Juan Munster   Norwalk, CT1:33:18 248905  778 
3 Brian Cantele   Litchfield, CT1:35:30 6022  786 
4 E Matt Germon   Lincoln, VT1:35:40 158486  782 
5 Brian Currier   Newport, NH1:37:00 222011  777 
6 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:39:08 38209  787 
7 Curtis Bolvin   1:40:00  781 
8 Cameron Cook   Burlington, VT1:40:06 7635  776 
9 Steven Jurczak   Stamford, CT1:41:48 107747  785 
10 Andrew Wellman   1:42:28  779 
11 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:42:54 136666  784 
12 Todd Bearse   Pembroke, MA1:44:50 247459  789 
13 Keith Reynolds   Burlington, MA1:46:00 242949  783 
14 Kevin Sweeney   Medford, MA1:46:38 245271  788 
15 Steve Wallace   Burlington, VT1:47:20 181141  780 
16 Robert Carmen   Simsbury, CT1:51:38 111810  792 
17 Christian Baks   Poughkeepsie, NY2:07:58 223736  775 
DNF Rich Morin     790 
DNF Ethan Parsons     793 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Paine   Greenfield Center, NY1:45:46 229859  164 
2 Royce Yeomans   Springfield, MA1:46:00 143685  159 
3 William McFadden   Norwich, VT1:48:03 247184  158 
4 Michael Good   Wilmington, MA1:48:47 141590  162 
5 Bruce Lingelbach   1:51:26  163 
6 Don Harmeyer   Underhill, VT1:53:27 267133  157 
7 Timothy Young   Exeter, NH1:57:10 106827  160 
DNF Ross Bonacci   Newtown, CT 93099  161 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wert   Thetford Center, VT1:44:50 37748  534 
2 Andrew Chambers   Bolton, CT1:45:57 210960  532 
3 Paul Curley   Taunton, MA1:47:09 8380  536 
4 Alan Moats   West Fairlee Center, VT1:47:10 24656  542 
5 Phillip Bannister   Putney, VT1:52:07 111633  541 
6 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:53:08 174438  539 
7 Christopher Logan   Keene, NH1:53:23 21464  535 
8 Gary Musgrove   Abington, MA1:54:06 230851  538 
9 Steve Arsenault   Keene, NH2:01:58 211263  537 
10 Michael Todisco   Holliston, MA2:02:06 156639  533 
11 Dennis Curran   2:19:21  540 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeb Leister   0:38:33  
2 Tyler Samson   West Hatfield, MA0:38:44 275070  
3 Bill Harmeyer   0:40:30  
4 Henry Harmeyer   0:44:22  
5 Tyler Berliner   Richmond, VT0:46:17 267301  
6 Nolan Garon   0:51:21  
7 Brian Pamaylaon   0:54:38  
8 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:04:16 311452  
9 Charlie Ryan   1:20:41  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Sawn   0:39:16  201 
2 Anthony Clark   0:41:52  202 
3 Graig Judge   Killingworth, CT0:50:53 263122  200 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Keppler   Rowe, MA0:48:46 271586  300 
2 Edward Atwell   Wolfeboro, NH1:03:36 178112  302 
DNF Mark Meyerrose   Norwich, VT 206966  301 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Tarbox   0:39:40  400 
2 Art Randolph   0:43:20  302 
3 Stephen Carney   0:50:44  403 
4 James Marshall   0:53:09  401 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Torrey   0:48:04  133 
2 Kevin Keogh   Brockton, MA0:52:52 218473  130 
3 Harrison Burgess   Avon, CT1:00:56 261367  131 
4 Bernard Monahan   1:25:59  132 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Saravsky   1:44:20  71 
DNF Samantha Barlow     72 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:27:12 261368  148 
2 Alex Jospe   Newton, MA1:30:49 225940  146 
3 Jessica Kates   Princeton Junction, NJ1:36:08 201343  149 
DNF Grace Hughes   Waitsfield, VT 253201  147 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Fuchs   Hartford, CT1:32:47 268361  646 
2 Carrie Lemieux   1:36:46  645 
3 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY1:38:16 278614  643 
4 Marilyn Quinlan   Canton, CT1:44:44 2865  647 
DNF Stacey Moseley   Pawcatuck, CT 201114  644 

Women - Pro/ExpertOpen

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lea Davison   Jericho, VT2:19:32 164014  280 
2 Alex Rokita   2:37:27  281 
DNF Maureen Bruno Roy   Arlington, MA 103270  282 

Women - EX - Master - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Susan Lynch   Medfield, MA2:02:34 225308  27 
4 Rachel Brown   2:18:04  29 

Women - EX - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Vanduke   1:57:40  116 
2 Elizabeth White   1:59:21  115 
3 Linnea Koons   2:00:06  113 
4 Caitlin Curran   Waitsfield, VT2:03:20 248945  112 
5 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:16:02 258965  111 
6 Parker Tyler   Salt Lake City, UT2:17:50 213764  114 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kemper   Northampton, MA1:56:58 256407  26 
2 Emmy Monahan   Hampden, ME1:57:20 190556  28 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Noble   0:51:20  81 
2 Emily Curley   0:52:17  80 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Muffatti   0:50:42  123 
2 Michelle Carney   0:52:32  122 
3 Brandi Atwell   Wolfeboro, NH1:02:33 280581  121 
DNS Catherine Womack     120 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFBonk BreakerSpyCUOREOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee