Race Results for
Massanutten YEE-HA! VA Downhill State
McGaheysville, VA
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/10/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J.B. Frith     127 
2 Alex Couture     126 
4 Derek Kranzel     129 
5 Robbie Taylor     138 
6 Aaron Gordon   Tobaccoville, NC 232111  128 
7 Logan Mullally     137 
8 Robert Schreiber     132 
9 Jonathan Howard     141 
10 Sam Pensler     131 
11 Ben Stablow     134 
12 Travis Whitt     136 
13 Austin Perkins     139 
14 Sean Connolly     125 
15 Ryan McGiboney     130 
16 Rob Suter     135 
17 Stuart Cox     140 

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Yuroshek   Tempe, AZ 277459  336 
2 George Berger     320 
3 Forrest Black     333 
4 Lindgren Carroll     322 
5 Zachary Cutright     323 
6 Alex Ohman     332 
7 Charlie Brand     321 
8 Clay Patterson     340 
9 David Pachowicz     335 
10 Jacob McGlauflin     328 
11 Christopher Trapp     342 
12 Chris Esper     324 
13 Matt Sanders     346 
14 Anthony Palmieri     329 
15 Joseph Sanders     345 
16 Jonathan Howlette     326 
17 Ty Holmes     325 
18 Jason Peaster     330 
19 Michael Gavagan     339 
20 Aaron Kachurik     338 
21 Clayton Schaefer     343 
22 Rob Liston     344 
23 Adam Cain     341 
24 Steve Mayernick     327 
25 Luigi Canali     337 
DNS Kenan Hopkins     334 
DNP Joshua Ratliff     331 

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Schueler     375 
2 Mancil Gray     369 
3 Steve Ford     367 
4 Levi Pike     373 
5 Adam Franklin     368 
6 Brandon Barber     381 
7 Stephen Luke     382 
8 Chip Gray     380 
9 Riagan Orr     371 
10 Matt Peloquin     372 
11 James Broughton     365 
12 Richard Salemme     374 
13 Brian Miller     379 
14 Justin Wood     378 
15 Gregory Vig     376 
16 Alexander Eriksson     366 
17 Kevin Whalen     377 
18 Ian Brown     383 
DNS Dennis Jensen     370 

Men - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilson     409 
2 Gerald Rehm     405 
3 Stefan Daney     408 
4 Larry Rambo     406 
5 Timothy Hope     398 
6 Michael Rothenbeck     407 
7 Ron Stimach     411 
8 Richard Garyantes     395 
9 Andrew Folcher     403 
10 Erik Whalen     402 
11 Jonathan Kranzel   Mount Carmel, PA 246448   399
12 John Graichen     396 
13 Michael Hogsett     397 
15 Ralph Rostas     401 
16 Ricky Kranzel   Dunmore, PA 227842  400 
DNS Jeff Keisler     404 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jurgen Beneke     14 
2 Jason Memmelaar     16 
3 Trevyn Newpher     
4 Christopher Herndon     21 
5 Adam Raphael     12 
6 Jason BECKLEY     10 
7 Todd Bosch     20 
8 Justin Gregory   Ligonier, PA 229600  
9 Dan Whitehead     18 
10 Benjamin Hulse     24 
11 Brian PRICE     13 
12 Matt Griffin     23 
13 Luke Snyder     11 
14 Corey Greeneltch     
15 Chris HIGGERSON     17 
16 Tim Price     25 
17 Erick Carlson     
18 Cecil Linder     
19 Tom Shomper     
20 Kip Smith     19 
21 Jeremy Raney     22 
22 Marvin Scanland     
23 Michael Mullen     
DNS Greg Nelson     
DNF BJ TREGLIA     15 

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Talotta     287 
2 Doug Ferguson     290 
3 Andrew Mueller     282 
4 Ben Ramsbottom     291 
5 Kevin Nishiyama     283 
6 Jeff Dein     286 
7 Craig Folsom     281 
8 Jackson Cox     289 
9 Tim Richardson     294 
10 James Boyer     288 
11 Jason Eaton     292 
12 Mark Wallace     284 
DNS Michael Dart     280 
DNS Jeremy Bazzle     293 
DNF III Koehn     285

Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Glime     54 
2 Jeremy Bazzle     53 
3 David Pachowicz     52 
DNS Michael Nazmack     51 
DNP Michael Dart     50 

Men - EX - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neko Mulally     107 
2 Ethan Quehl     109 
3 Parker Worthington     111 
4 Seth Kemp     110 
5 Nathan Pensler     106 
6 Vinny Edwards     108 
7 Ross Ciminelli     105 

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Gallagher   Middletown, NY 214443  189 
2 John Stewart     191 
3 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA 212921  196 
4 Chris Patton     194 
5 Chris Carleton     180 
6 Steven Trottier     192 
7 David Layman     187 
8 C.J. Coudret     181 
9 Charles Baker     199 
10 Andrew Farrell     183 
11 David Smith     200 
12 Bobby Ward     202 
13 Stephen Solt     190 
14 David Custer     182 
15 Matt McHale     203 
16 Burke Saunders   Great Falls, VA 200536  198 
17 Wilson Sansbury     186 
18 Kent Anderson     195 
19 Jonathan Kranzel   Mount Carmel, PA 226078  184 
20 Robert Thodal     197 
21 Scott Phillips     188 
22 Kevin Cockerham     193 
DNS Derek Lahr     185 

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Adams     215 
2 Kevin Liebig     221 
3 Jesse Jakomait     220 
4 Wesley Boucher     233 
5 Stephen Porraro     227 
6 Todd Nicholas     231 
7 David Perez     226 
8 Mike Hartlove     232 
9 Jason Rudy     228 
10 David Mee     222 
11 Shawn Metcalf     223 
12 Matt Slater     229 
13 Chad Hanicak     219 
14 John Pentecost   Golden, CO 27673  225 
15 William Allison   Roxbury Ny 248108  230 
16 Steve Battaglini     216 
17 Bryan Courtright     218 
18 Mike Trimble     234 
DNS David Ciminelli     217 
DNS Brady Owens     224 

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Dallegro     256 
2 Nick Fortune     260 
3 Phil Cook     255 
4 James MacNaughton     258 
5 Steve Cihylik     259 
DNP Donald Lilly     257 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Hoffman     165 
2 Dane Neary     168 
3 Ace Savarese     164 
4 Cody Allison     163 
5 Andrew Mills     162 
6 Michael Fisher     167 
7 Zachary Price     161 
8 Nick Cornell     160 
9 Christopher Moreland     166 

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Fields     422 
2 Chris Stratmann     428 
3 Alex Lyashenko     426 
4 Alan Tarwater     424 
5 Jonathan Dale     427 
6 Cameron Allen     420 
7 Brian Ward     423 
8 Shawn Holt     425 
DNP Dan Delli-Colli     421 

Men - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Irvin     446 
2 Robert Portvliet     441 
3 Brandon Edwards     445 
4 William Mathisen     443 
5 Walter Connare     440 
6 Michael Fenili     444 
DNS James Thompson     442 

Men - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Stablow     455 
2 Doug Tate     457 
3 Bruce McCann     460 
4 Deiter Ward     459 
DNP Mark VanMeter     458 

Men - JR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Fesperman     70 
2 Sam Groner     74 
3 Will O'Brien     72 
4 Eric Vest     71 
5 Jackson Groner     73 

Women - PR/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Haywood     48 
2 Ellen Adams     41 
3 Stephanie Gubernat     47 
4 Amanda Pilling (1 - PR)   Royal Oak, MI 247847  46 
5 Vicki Koch     45 
6 Kathi Krause     40 
7 Tamara Peloquin     43 
8 Anne Vig     44 
9 Alicia Hamilton     42 

Women - BG - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Daney     91 
2 Kristine Koch     87 
3 Kristin Cousin   Hagerstown, MD 246821  85 
4 Amy Coleman   Glen Allen, VA 286662  89 
5 Dreama Davis   Midlothian, VA 400496  90 
6 Tammy Allison     86 
DNP Anna Cain     88 

Women - JR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Allison   Woodstock 269964  81 
2 Olivia Allison     80 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyCUOREUSACDFBonk BreakerShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee