Race Results for
Channel 3 MTB Race-Cross Country
Andover, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/08/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Haydock   1:27:59  451 
2 Zachary Nichols   Fiskdale, MA1:36:08 278251  452 
3 Aaron House   Great Barrington, MA1:37:15 229608  450 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Brewster   1:13:09  629 
2 Cary Fridrich   Somerville, MA1:16:25 141247  621 
3 Konrad Kulikowski   1:19:57  628 
4 Jeff Lukach   1:25:03  624 
5 Paul Bickford   Chester, CT1:26:03 200820  625 
6 Brandon Baker   Ashburnham, MA1:33:12 205912  622 
7 Vincent Galatreo   1:38:01  626 
8 Daniel Fama   Westfield, MA1:47:13 226286  627 
9 Sean Drew   Stratford, CT2:01:04 210920  623 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kelly   1:15:08  549 
2 DUANE TURGEON   Westfield, MA1:16:37 279409  554 
3 Dominique Desmonts   Norwalk, CT1:17:14 9311  546 
4 Harry Stover   Brooklyn, CT1:19:42 211872  559 
5 Johnny Valdes   Newington, CT1:20:13 183519  562 
6 Craig Kennedy   Suffield, CT1:20:36 65969  558 
7 Dan Orzell   1:20:52  552 
8 Jake Calvin   1:21:32  572 
9 Ernie Lozeau   1:22:21  563 
10 Guillaume Loize   1:22:44  568 
11 Brennan Downes   1:25:17  564 
12 Morgan Hanna   New Britain, CT1:25:21 241697  548 
13 Sylvain Loize   1:25:35  570 
14 george shaw   Brookline, MA1:25:58 262494  550 
15 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:28:52 254815  555 
16 David Flagg   1:30:45  565 
17 Alex Roskia   1:32:36  561 
18 Willie King   1:32:48  553 
19 Dan Biscup   1:33:24  567 
20 Chuck Nguyen   Providence, RI1:35:19 182794  566 
21 Richard Blair   Winchester, MA1:38:10 258237  560 
22 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:42:35 114646  571 
23 Brian Spring   1:48:14  569 
24 Adriano Frechel   1:49:05  547 
DNF David Baxter   Cranston, RI 195246  545 
DNF Michael Whitfield   Etna, NH 216414  551 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Mosher   Boxborough, MA1:15:40 140765  726 
2 Maximino Veiga   Danbury, CT1:18:42 86327  710 
3 Frank Dally   Bethel, CT1:21:46 207866  714 
4 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:22:23 87557  704 
5 John Allen   East Berlin, CT1:23:08 239954  719 
6 Geoffrey House   Great Barrington, MA1:23:22 70131  713 
7 Adam Steidinger   1:23:35  712 
8 Anthony Laskaris   Chelmsford, MA1:25:37 82626  705 
9 Michael Provost   Putnam, CT1:27:10 190002  709 
10 Mike Rossi   1:28:05  718 
11 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:28:41 75160  727 
12 Matt Ballard   Belchertown, MA1:29:01 92416  724 
13 Tracy Montoya   1:29:54  721 
14 Joseph Kidd   Oxford, CT1:31:14 50768  703 
15 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:33:07 223384  711 
16 David Powell   Longmeadow, MA1:34:31 253074  708 
17 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT1:37:55 260691  706 
18 Anthony Pace   West Granby, CT1:38:45 210054  707 
19 James McNeill   1:47:00  716 
DNF Jim Boggs     723 
DNF Wayne Cunningham   Wayland, MA 91485  720 
DNF Sean Davidson   Richmond, ME 254298  700 
DNF George Kenty     725 
DNF Gerald Oleksak   Westfield, MA 154663  722 
DNF John O'Keefe     717 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Napolitano   1:27:08  803 
2 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI1:29:38 276617  800 
3 Harold Green   Hatfield, MA1:38:32 226151  801 
4 john weferling   East Longmeadow, MA1:40:43 272347  802 
5 Randy Rowland   1:59:09  807 
6 John Lockwood   West Simsbury, CT2:01:13 175524  805 
DNF William Bonin     804 
DNF Anderton Bentley     806 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bascombe   Cumberland, RI1:16:01 130108  101 
2 Jonathan Bielik   Winsted, CT1:39:20 245573  102 
3 Thomas Thomson   North Attleboro, MA1:52:29 132886  100 

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Patrick (1 - PR)   Milford, CT1:24:56 77698  356 
2 Nathan Ringquist   1:29:56  832 
3 John Foley   Fiskdale, MA1:31:21 121026  510 
4 Mike Joos (2 - PR)   Reston, VA1:32:15 136615  504 
5 Mike Bartlett   1:32:19  511 
6 Gregory Carpenter   Durango, CO1:33:56 191158  508 
7 Paul Simoes   1:35:06  503 
8 Brian Firliet (1 - SM)   Rutland, VT1:36:27 183891  505 
9 Lawrence (Skip) Brown   Somerville, MA1:37:42 5155  509 
10 Harry Precourt   Sudbury, MA1:48:36 202963  502 
11 Richard Visinski   Fairfield, CT1:48:58 221223  506 
DNF Aaron Oakes (PR)   Richmond, VT 180389  500 
DNF Thom Parsons   Wrentham, MA 208960  501 
DNF Matthew O'Keefe   Ipswich, MA 83528  507 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Walsh   0:29:53  160 
2 Marco Lambert   0:33:11  161 

Men - Expert Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Stine   1:34:06  683 
2 James Harmon   Fort Collins1:36:48 265280  684 
3 Glenn Giglio   Manchester, CT1:43:14 13215  680 
4 Royce Yeomans   Springfield, MA1:43:45 143685  682 
DNF Ted Yobaccio     681 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Brackett   Brownfield, ME1:51:35 268346  740 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Feltmate   Danbury, CT1:33:23 267446  819 
2 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:35:59 246346  830 
3 Ben Corbalis   Portland, OR1:41:35 184819  831 
4 Sean Daley   Plymouth, MA1:42:00 160898  825 
5 Colin Reuter   Somerville, MA1:42:08 147771  817 
6 Randall Jacobs   Brighton, MA1:42:09 266868  823 
7 Eric Carlson   Bristol, CT1:42:10 233018  815 
8 Mukunda Feldman   Easthampton, MA1:44:41 145271  829 
9 Nathan Pepin   Seattle, WA1:44:48 249643  826 
10 Matthew Green   Hatfield, MA1:45:37 226152  816 
11 Keith Berkoben   San Francisco, CA1:46:05 261063  822 
12 Miles Ericson   Granville, MA1:54:12 153128  833 
13 William Rowland   Shelburne, VT1:59:35 247006  821 
14 Katriel Statman   Lexington, VA2:04:11 239294  828 
DNF Andrew Thompson   Winchendon, MA 189770  820 
DNF Robert Poole   Brunswick, ME 224748  827 
DNF Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA 143505  824 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:28:41 38209  928 
2 Alec Donahue   Easthampton, MA1:32:40 129914  926 
3 Brian Cantele   Litchfield, CT1:34:44 6022  927 
4 James Tosca   Osterville , MA1:35:23 35793  924 
5 Cliff Kenyon   Coventry Ct1:36:11 18959  934 
6 Guenter Hofel   1:40:22  932 
7 David Booth   1:40:35  925 
8 Robert Cruz   Weymouth, MA1:40:49 144424  920 
9 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:42:35 136666  929 
10 Robert Carmen   Simsbury, CT1:43:02 111810  930 
11 Keith Reynolds   Burlington, MA1:44:44 242949  923 
12 David Hildebrand   Ellington, CT1:48:01 160538  922 
13 Judd Milne   Reston, VA1:50:48 113729  921 
14 Robert Czepas   Middletown, CT1:56:29 236438  933 
DNF Keith Gauvin   Ellington, CT 125555  931 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hines   East Wareham, MA1:30:49 16266  355 
2 Jonathan Bold   Marstons Mills, MA1:31:36 117383  352 
3 Michael Rowell   Bedford, MA1:31:39 76361  353 
4 Stuart Jensen   Windsor, CT1:34:44 94818  361 
5 Johan Koserius   Sandy Hook, CT1:36:07 125973  363 
6 Brian Rutter   Belchertown, MA1:39:17 168738  359 
7 Gray Eldridge   Falmouth, MA1:41:31 103758  354 
8 Steve Alger   Uncasville, CT1:46:42 134091  350 
9 Michael Zocchi   Arlington, MA1:47:14 39534  358 
DNF Robert Bisson   Fall River, MA 3786  351 
DNF Paul Nyberg   Goshen, CT 82305  362 
DNF Mark Gunsalus   Dudley, MA 146710  360 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Curley   Taunton, MA1:41:02 8380  180 
2 Andrew Chambers   Bolton, CT1:41:39 210960  182 
3 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:47:14 174438  184 
4 Michael Todisco   Holliston, MA1:57:41 156639  181 
5 Jerry White   Auburn, NH2:10:16 71270  183 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Samson   0:53:35  
2 Nolan Garon   1:03:48  
3 Dale Baker   East Hampton, CT1:05:48 266316  
4 Brian Pamaylaon   1:06:18  
5 Jeffrey Green   1:12:58  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Clark   0:51:22  201 
2 Jonathan Sawn   Granby, CT0:52:25 262054  202 
3 Brandon Shordone   0:56:32  206 
4 Brendon Mahoney   0:56:59  200 
5 Michael Haskell   0:57:52  203 
6 David Lambert   1:01:57  205 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Person   Hudson, MA0:47:53 211432  305 
2 Judd Clarke   Fairfield, CT0:55:09 279583  304 
3 Shawn Zahner   0:56:55  307 
4 Aaron Dornback   0:57:09  301 
5 Richard Sczesniak   1:02:20  309 
6 David Keppler   Rowe, MA1:06:26 271586  302 
7 Duane Samuel   1:07:01  303 
8 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:07:09 239350  306 
9 Karl Speirs   1:18:50  310 
10 Norman Spring   1:23:24  308 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Titian Bue   0:48:46  403 
2 Jonathan Tarbox   0:50:53  409 
3 Kevin Wall   0:53:04  410 
4 Frank Navone   0:54:05  405 
5 James Marshall   0:54:33  408 
6 Ken Hamel   0:56:49  404 
7 Armand Arekian   Averill Park, NY0:58:30 86411  400 
8 Phillip Warren   Poland, NY1:01:07 37288  402 
9 Juan Cardenas   1:01:53  412 
10 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:04:14 268805  407 
11 Stephen Carney   1:09:11  411 
12 Jeffrey Scornavacca   Bellingham, MA1:17:46 203060  406 
DNF Chris St. Germaine     401 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Meikle   Sayre, PA0:53:39 211727  527 
2 John Torrey   0:58:09  533 
3 Douglas McBournie   Colchester, CT1:03:40 211976  528 
4 Kevin Keogh   Brockton, MA1:03:41 218473  526 
5 Charles Bierce   1:05:32  530 
6 John Rothemich   Slatersville, RI1:11:00 269640  531 
7 Peter Friedman   1:11:19  529 
8 Daniel Smiley   Burlington, CT1:13:54 243134  532 
9 Harrison Burgess   Avon, CT1:20:02 261367  525 

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Chambers   0:34:41  665 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:34:06 261368  901 
2 Natalia Boltukhova   1:37:06  906 
3 Allison Snooks   Westboro, MA1:40:41 247307  904 
4 Anna Bosenfeld   1:41:30  903 
5 Nahysa Martinez   1:44:59  907 
6 Jessica Kukla   Apo, AE2:43:14 236287  900 
DNF Kate Baylis     905 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT1:38:41 201114  976 
2 Cathy Rowell   Bedford, MA1:40:58 146312  981 
3 Susan Lucek   1:42:28  978 
4 Mary Fuchs   Hartford, CT1:48:17 268361  977 
5 Marilyn Quinlan   Canton, CT1:53:08 2865  979 
6 Theresa Carilli   Lexington, MA1:59:55 176884  975 
7 Miriam Kovhitzer   2:41:22  980 

Women - PR/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA1:40:59 166426  277 
2 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA1:45:31 103270  276 
3 Marci Titus Hall   Groton, MA1:50:54 163971  278 
DNF Melanie Swartz   Reston, VA 142510  275 

Women - EX - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh1:51:50 209806  67 
3 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:09:39 258965  66 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA1:58:29 225308  80 
2 Laura Jensen   Windsor, CT2:20:00 190960  82 
DNF Marianne Stover   North Yarmouth, ME 150507  81 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sadie St. Germaine   1:01:06  601 
2 Emily Curley   Taunton, MA1:03:43 254284  602 
3 Rachel Chambers   1:05:59  603 
4 Hailie Shaw   1:14:27  600 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Leslie Coffey   1:04:23  606 
3 Kelly Hoffman   West Hartford, CT1:08:32 262386  614 
4 Paula Melo   1:10:30  610 
5 Brittney Badger   1:13:19  615 
6 Nicole Hildebrand   1:14:35  613 
7 Amanda Warner   Strasburg, VA1:16:25 264298  611 
8 Kristen Lukach   Salem, MA1:19:38 268384  609 
9 Natasha Bangel   1:30:29  616 
DNF Jade Goh     607 
DNF Allison Kukla   Manchester, NH 249164  608 

Women - BG - Junior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmine Scott   0:57:14  612 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marjorie Bowen   0:59:23  120 
2 Michelle Carney   1:00:54  124 
3 Karen Muffatti   1:03:27  125 
4 Linda Hood   Auburn, NH1:12:25 220299  122 
5 Harley Ericson   1:42:24  123 
6 Julie Lockhart   Dunstable Ma1:48:16 226695  121 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerShimanoSpySierra NevadaUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee