Race Results for
Shiloh Showdown
Government Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/28/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gunner Foucault   3.45.84  648 Accent Window Tint / Clearbrg
2Dan Kruse   3.51.33  599 Hurricane Racing
3551.11Cody Simons   Scappoose, OR3.54.33 278774  699 Trail Head Cycle
4John Danials   3.56.58  728 Shilo Cyclery / CCP
5Jacob Schooley   3.58.83  644 Utopia Optics / Fuel Clothing
6Nash Grimm   4.02.13  332 Mom & Dad
7Travis Moroz   4.06.18  618 
8Derek DeYoung   4.09.92  777 SEGA
9584.44Kolton Sinskie   Port Angeles, WA4.15.98 281434  678 ODS/Sound Bikes & Kayak
10590.00Dayton Luna   Lynden, WA4.31.07 278776  717 

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Swan   3.24.19  91 Shiloh Cyclery
2Klye Lindermann   3.24.48  771 
3512.86Brian Mullen   Bellingham, WA3.25.71 278779  770 Jack's Bicycle Center
4Chase Schmidt   3.29.33  737 Dirt Corps
5525.71Dylan Luna   Lynden, WA3.30.49 278775  170 
6Dory Schielgerup   3.34.71  734 
7Cole Eaton   3.34.37  735 
8Adam Ransavage   3.35.72  738 
9Wood Skinner   3.36.39  741 
10Anthony Leonarduzzi   63.39.30  736 Dirt Corp
11564.29Alex Zbarazky   Seattle, WA3.42.75 283841  432 
12Matt Huston   3.43.56  763 
13Maverick Evans   3.47.26  739 Syndrome Racing
14Drew Jamieson   3.53.88  349 
15590.00Hayden McLaughlin   Hillsboro, OR3.55.39 283316  762 Trail Head Cycles

Men - SP - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stowell Josh   3.19.31  670 
2Miller Max   3.25.70  666 Trailhead Cycles/Ihatebikes.net
3Wike Tyler   3.33.13  598 Beam Team/Hurricane Racing
4MacDonald Jesse   3.36.07  526 Hurricane Racing
5555.38Alex Zbarazky   Seattle, WA3.36.12 283841  682 Syndome Racing/ Recycled cyckes. 661
6Cox Alastair   3.37.63  654 Stump Garden Racing
7Harris-Capuano Shane   3.39.10  p759 
8Hedlund Tyrell   3.40.04  665 Project 529
9Robbins Teddy   3.40.31  674 Myself
10Francisco Gidean   3.41.57  684 
11Beale Nick   3.44.05  650 wheelsport east
12Maxin Monty   3.44.42  628 Kona Budz
13Knorr Kevin   4.05.51  773 Northwest Bike Tech
14Merten Ryan   4.20.25  633 Kona Budz

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1527.46Aaron Dull   Vancouver, WA3.20.68 180827  723 trailhead Cycles
2558.73Coy Miller   Caseyville, IL3.30.46 270672  290 Wheel Sport East
3Carey Hopkins   3.35.40  539 Momentum pow

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1527.46Coy Miller   Caseyville, IL3.29.01 270672  640 Wheel Sport East
2Chris Melton   3.29.65  668 Drop N Zone
3541.36Mike Robson   Bothell, WA3.31.97 118582  378 
4Carey Hopkins   3.33.57  539 Momentum / Pow
5Jim Gouin   3.37.05  634 OLYFREERIDE
6Jamison Unger   3.40.40  653 Christina's Racing
7Troy Fisher   3.40.79  726 
8Storm Trooper   3.43.10  641 wheel Sport East/Winter Sport
9Mike Garcia   3.43.27  675 Team Mukai
10Graham Berry   3.48.80  702 Dirt Corps

Men - SP - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11Justin Self   3.52.53  630 OLYFREERIDE
12Rod Hasty   3.54.83  541 www.tribe503.com

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1498.21Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR2.22.85 230753  725 Team Robot
2501.34Eric Loney   Longview, WA2.23.08 230743  622 Progect 529 / 661
3504.47Keith Thompson   Issaquah, WA2.26.96 35447  
4507.59Jared Hobbs   Portland, OR2.29.67 104216  686 Team Asland/Formula/Arrow
5Aaron Nachtrub   2.30.86  316 Team Robot/Giant Bikes
6513.85Brad Watt   Cornelius, OR2.31.98 199561  707 Trail Head Cycles
7Tyler Gorz   2.34.02  602 
8520.10Sean Murphy   Wallace, ID2.34.16 163662  638 Wheel Sport East
9523.23Nathan Marsh   Bonney Lake, WA2.34.34 199663  664 Project 529
10Darryl Bartlett   2.35.22  601 
11529.49Dan Swan   Boring, OR2.38.68 163218  41 Shiloh Cyclery
12532.62Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA2.38.72 228041  203 Downhill Zone
13535.74Brian Gerrard   Lake Tapps, WA2.39.18 149251  693 
14538.87Boe McGee   Bellevue, WA2.40.64 193517  687 Go-Ride.com
15Shane May   2.44.31  658 Downhill Zone
16545.13Jeff Jackson   Spokane, WA2.53.89 247058  647 Wheel Sport East
17548.25Brad Delzer   Gresham, OR2.54.18 137087  50 Shiloh Cyclery
18551.38Jerry Knight   Seattle, WA3.02.70 252778  721 Fluidride

Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alan Thompson   3.32.95  722 
2545.48Ben Anderson   Beaverton, OR3.40.28 277058  649 Stump Garden Racing
3Teak Daniels   3.41.49  642 Beam Team
4Bryce Timm   3.50.67  723 Battle Ground Bicycle
5561.91Todd Olson   Welches, OR3.53.33 163220  112 
6567.38David Richmond   Mckinleyville, CA3.58.37 94986  293 Hurricane Racing/Arrow/Pirate DH
7Kyle Mahonoen   3.58.72  724 
8578.34Jesse Kieffer   Puyallup, WA4.14.28 100850  667 Psycho Foew / Azomic Arrow

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jimmy Bass   2.31.09  643 Wheel Sport East
2403.01Conner Mishalanie   Kirkland, WA2.37.04 264407  715 Team Mukai
3415.41Harrison Phelps   Sammamish, WA3.37.39 261547  710 Downhill Zone
4427.81Brian Guse   Fall City, WA2.40.12 262456  635 Dirt Corps/Transition Bikes
5Jake Grob   2.47.87  646 
6452.61Casey Hoffman   Portland, OR2.52.18 262706  706 Wheel Sport East
7Derek Batchlder   2.52.18  669 Trail Head Cycles
8477.42Chris Emmel   Issaquah, WA2.58.63 277864  672 

Men - EX - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1402.76Bryan Crum   Spokane, WA2.30.74 114586  704 West Coast Racing/661/Wheel Sport East
2415.24Patrick Funk   Lake Oswego, OR2.34.26 230741  694 Team Robot
3427.72Bryan Kieffer   Puyallup, WA2.34.45 100849  626 Psycho / Foes Azonic
4440.20Chris Farm   Monmouth, OR2.34.66 230744  698 Cycle country/Santiam Bike
5452.69Sam Burkhardt   Bellingham, WA2.41.97 94281  151 Transition Bikes
6465.17Christopher Wamsley   Liberty Lake, WA2.43.23 265434  651 Wheelsport East
7Andrew Fink   2.45.45  691 Mojo Wheels Racing
8490.14Lloyd Smith   Portland, OR2.45.78 249176  616 foes/661
9Javier Araya   2.46.57  637 
10515.10Travis Erickson   Seattle, WA2.50.85 228147  614 Transition Bikes/GoHuckyourself.com
11527.59Rob McCarthy   Portland, OR2.52.50 150078  716 Trail Head Cycles/Republik
12540.07Jeff Rees   Spokane Valley, WA2.53.69 93452  656 Wheelsport East
13552.55Charles West   Algona, WA2.54.57 278767  613 Ghy Bikes
14565.03Jesse Huntington   Redmond, OR3.01.08 277769  604 Team Awesome
15577.52Killian Funk   Portland, OR3.04.81 265538  695 
16590.00Cory Hess   Billings, MT3.11.80 230197  605 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.15Matthew Patterson   Snoqualmie, WA2.37.06 231152  159 Dirt Corps
2Paul Lacava   2.38.43  696 Giant Bicycles
3487.99Khristian Hansen   Olympia, WA2.41.05 278766  652 Volocanic Manfactering
4507.90philip schlosser   Bothell, WA2.42.96 278001  688 
5527.82Kyle Ness   Aptos, CA2.43.51 278768  321 Maple leaf Pumptrack
6547.74Rich Densmore   Spokane, WA2.50.13 198986  680 West Coast Racing

Men - EX - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7440.50Shawn Schooley   Soldotna, AK2.56.30 241784  645 Utopia Optic Fuel
8515.25Jerry Southworth   Ravensdale, WA2.57.59 283597  620 
9590.00Edward Jones   Astoria, OR2.59.83 102579  623 Kona/Syncros

Men - EX - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.61Chris Bentley   Fall City, WA2.41.82 199389  304 Sega/black diamond bikes
3473.85Mark Brent   Seattle, WA2.47.24 261906  621 Bones Over Metal.com
4499.10Shawn Sinskie   Port Angeles, WA2.49.58 281433  679 ODS
5524.35Nolan Byers   Seattle, WA2.59.42 198702  287 ODI / 661
6549.59Steve Hoffman   Spokane, WA3.05.48 269425  705 Wheel Sport East
7574.84Arnold Mukai   Issaquah, WA3.42.27 150045  662 Team Mukai
24632Darrell Jamieson   La Center, WATeam Sega 230745  337 Azonic

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordan Jones   4.11.52  624 Jones Racing
3Chance Hopkins   4.54.29  540 Momentum / Pow
4Tosh Young   5.10.42  498 Team Psycho
5Joseph Rager Jr.   5.19.28  298 
6Christian Jamieson   6.13.02  535 boone Dog Bikes
44803Chase Jamieson   Boone Dog Bikes  338 Team Sega

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Wilson   4.14.39  719 Momentum
2Blake Burgress   4.09.62  772 Shiloh Cyclery

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1488.64Bartley McDaniel   Pacific, WA2.17.71 95886  625 Center Cycle/fsa
2498.78Lars Sternberg   Ferndale, WA2.18.66 185351  Fluidride/Foxshox
3508.91Luke Strobel   Issaquah, WA2.19.99 181052  660 Team Maxxis
4519.05Phillip Wiering   Beaverton, OR2.23.70 228668  659 Fluidride/Maxxis
5529.18Ethan Mutoli   Granite Falls, WA2.25.58 90123  606 Mutoli Racing / Factory Rotec & Center C
7539.32Simon Lawton   Seattle, WA2.26.19 20586  10 Fluidride
8549.46Darrell Young   Portland, OR2.27.07 43482  68 Arrow/ Team Psycho
9Jim Jormorton   2.27.70  610 
10569.73Casey Northern   Port Angeles, WA2.27.80 117615  Fluidride/Vitrtual Descent
11579.86Adam Craig   Bend, OR2.35.72 94510  712 Giant MTB Team
12Ewan Fafard   2.37.14  778 Core Bikes
DNFRichard Mukai   Issaquah, WARotec 150044  661 Troy Lee Desigins

Women - SP - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cherry Thomas   3.57.87  111 
2Ashley Smeltzer   4.13.52  655 Stump Garden Racing
3554.29Shelby Reilly   Gresham, OR4.15.42 263084  137 Shiloh Cyclery / CCD
4Jennifer Tell   4.21.23  697 Dirt Corps
5Jessica Serdowich   4.26.54  377 
6575.71Sandy Densmore   Spokane, WA4.27.74 212143  681 West Coast Racing
7Corrine Grene   4.59.04  639 
8Amanda Bauer   5.15.93  615 Boone Dog Bikes

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jaime Rees   3.10.12  657 Wheel sport east
2540.60Chelsey Stevens   Spokane, WA3.20.86 268172  636 Nuun
3565.30Cassandra Stamm   Carnation, WA3.34.25 278785  629 
4590.00Brooke Shore   Bellevue, WA3.50.79 199612  671 Speedy Beaver Racing

Women - EX - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9Asia Sestrap   6.33.76  114 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cheyenne Smith   5.24.98  294 Hurricane Racing/Arrow
2Adrianna Moroz   6.21.25  617 

Women - BG - Senior - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Yvonne Gillette   4.40.86  619 
2Rachel DeLateur   5.04.91  663 GL6/Norco

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joy Mutoli   Granite Falls, WA14.57.79 212522  607 Mutoli Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee