Race Results for
Toyota of Stuart FL Cup Criterium
Stuart, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/08/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL 237816   Cycle Logic
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL 256024   Colavita Racing Inc.
3 James Mertens   Vero Beach, FL 269208   Colavita Racing Inc.
4 AUSTIN WRIGHT      Unattached

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Felipe Gonzalez      Unattached
2 Lucas Wardein   Naples, FL 233364   Orlando Road Club Inc
3 Ricardo Gil   Doral, FL 273617   Unattached
4 Christian Teather   Merritt Island, FL 256023   Colavita Racing Inc.
5 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita Racing Inc.
6 Nicholas Blanchard   Merritt Island Fl 276240   Colavita Racing Inc.

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank DeLaRosa   Miami, FL 53380   Team Sol
2 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   Blue Star Cycling Team
3 Oreisi Lopez   Hialeah, FL 272669   Sun Cycling Team
4 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   Team Mapei
5 Frank Lopez   Largo, FL 21574   Herbal Life/bike America Racing Team
6 Ortelio Marin   Miramar, FL 246897   Sun Cycling Team
7 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   Atlantic Shores Velo
8 Wayne Burgess   Boynton Beach, FL 195916   ZMotion
9 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   Orlando Velo
10 Miguel Puldon   Hialeah, FL 221399   Sun Cycling Team
11 Pager Humberto   Opa Locka, FL 246898   Herbal Life/bike America Racing Team
12 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19 Cycling
13 Juan Carlos Valera   Deland, FL 212434   Atlantic Shores Velo
14 Ray Reinders   Trinity, FL 248260   Gearlink Team
15 Erik Hjortaas   Naples, FL 232824   Naples Velo
16 Scott Pfaff   Alachua, FL 237462   Cycle Logic
17 Ricardo Gonzalez   Weston, FL 243187   Unattached
18 Kevin Parker   Plant City, FL 185996   Unattached
19 Adam Schmitt   Naples, FL 236599   Naples Velo
20 Conrad Gomez   Miami Beach, FL 68370   Strictly Bicycles Cycling
21 Chad Spicer   Orlando, FL 64976   Orlando Velo
22 Joseph Hamilton   Orlando, FL 103846   Team 19 Cycling
23 Kurt Phillips   Lakeland, FL 49190   Team Bent's/Central Florida Euro Cars
24 Chris Bishop   Lakeland, FL 144608   Team Bent's/Central Florida Euro Cars
25 Alex Yarnall   Delray Beach, FL 268644   Unattached
26 Ross Williams   Lakeland, FL 38289   Team American Classic
27 Peter Pawlus   Sarasota, FL 252549   Unattached
28 Greg Cousins   Pompano Beach, FL 257512   Bicycle Generation
29 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026   Unattached
30 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   Unattached
31 Vance James   Lakeland, FL 47935   Team 19 Cycling
32 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   Unattached
33 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540   Florida Velo
34 eduardo gonzalez      Unattached
35 Miguel Castaneda   Sarasota, FL 187976   Unattached
36 Grant Hansen   Pompano Beach, FL 194759   Bicycle Generation
37 Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
38 Joel Leffler   Coral Springs, FL 152167   Unattached
39 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL 202293   Unattached
40 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL 246899   Unattached
41 Armando Garcia   Hialeah, FL 210743   Unattached
42 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL 11814   Unattached
43 Robert Gassmann   Palm Beach Gardens, FL 202254   Unattached
44 Edixon Rodriguez   Weston, FL 208000   Unattached
45 Alexander Gutierrez   Lantana, FL 261320   Velo's Cyclery
46 Stephen Motz   Cordova, TN 218326   Naples Velo
47 Bryan Crement   Wilmington, DE 45218   Jacksonville Racing Club
48 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL 20915   Unattached
49 Jorge Cortes   Weston, FL 140447   Unattached
50 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   Atlantic Shores Velo
51 Paul La Fontaine   Fort Lauderdale, FL 244121   Unattached
53 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL 239227   Unattached
54 Michael Graham   Tampa, FL 13862   Unattached
55 Marco Beltran   Hollywood, FL 225734   Unattached

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wills Powell   Plantation, FL 69855   Herbal Life/bike America Racing Team
2 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   Florida Velo
3 Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328   Treasure Coast Cycling Association
4 Charles Rosenthal   Hollywood, FL 194343   Herbal Life/bike America Racing Team
5 Marco Beltran   Hollywood, FL 225734   Unattached
6 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
7 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL 198843   Herbal Life/bike America Racing Team
8 Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332   Pro Cycles
9 Kirby Johnson   Largo, FL 191757   Gearlink Team
10 Joe Cole   Pompano Beach, FL 118399   Herbal Life/bike America Racing Team
11 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Unattached
12 James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
13 Michael Chiarella   Clearwater, FL 253573   Florida Velo
14 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Colavita Racing Inc.
15 Jack Gottlieb   Parkland, FL 214680   Unattached
16 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Unattached
17 Jorge Michelana   Miami Lakes, FL 242143   Miami Masters
18 James McConnell   Orlando, FL 176305   Orlando Road Club Inc
19 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   Unattached
20 John Butler   Jupiter, FL 51372   Treasure Coast Cycling Association
21 Gene Mondazze   Hollywood, FL 213437   Unattached
22 Agustin Sanz   Port St Lucie, FL 79502   Treasure Coast Cycling Association
23 Scott Snyder   Fort Pierce, FL 50019   Unattached
24 Thomas Teather   Merritt Island, FL 60123   Treasure Coast Cycling Association
25 Bryan Crement   Wilmington, DE 45218   Jacksonville Racing Club
26 Martin Kastan   Sarasota, FL 65093   Best Of The Bay Cyclist
27 Paul Hardison   Saint Augustine, FL 212835   Colavita Racing Inc.
28 James Kane   Clearwater, FL 271987   Florida Velo
29 Roger Phanord   Fort Lauderdale, FL 158010   Herbal Life/bike America Racing Team
31 Jack Keiser   Tampa, FL 208976   Best Of The Bay Cyclist
32 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
33 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
34 Doug Ewing   Weston, FL 212506   Herbal Life/bike America Racing Team
35 John Faulk   Jacksonville, FL 115188   Colavita Racing Inc.
36 Paul Lincoln   Weston, FL 268915   Herbal Life/bike America Racing Team
37 Stephen DeSena   Hobe Sound, FL 212190   Unattached
39 Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278   Gruppo Strada
40 Patrick Anthony Nelson   Fort Lauderdale, FL 290937   Unattached
42 Kirk Wilstermann   Palm City, FL 179226   Treasure Coast Cycling Association
43 Bill Alley      Unattached

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Lecznar   New Port Richey, FL 238352   Gearlink Team
2 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   G2 Health
3 Steven Vocino   Lantana, FL 136363   Unattached
4 Earl Henry   Pinellas Park, FL 45449   Best Of The Bay Cyclist
5 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298   Unattached
6 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Unattached
7 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   Unattached
8 Greg Algood   Oldsmar, FL 259650   Florida Velo
9 Bob Pfarr   Denton, TX 266597   Team Mapei
10 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   Gearlink Team
11 David Butcher   Lake Mary, FL 141566   Glory Racing
12 Wayne Larochelle   Ocean Park, ME 122210   Glory Racing
13 Keith Norris   Melbourne, FL 173999   Unattached
14 John Wells   Palm City, FL 63912   Unattached

Women - Cat /1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Julie Bishop   Lakeland, FL 217819   Team Revolution
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Hub Racing
4 Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789   Herbal Life/bike America Racing Team
5 Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171   Unattached
6 Karina Kroll   Weston, FL 157601   Herbal Life/bike America Racing Team
7 Christi An Hansley (1 - Cat2)   Ft. Lauderdale, FL 209417   Tristar Cycling Team
8 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120   Herbal Life/bike America Racing Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653   Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennie Collins   Lake Mary, FL 274388   Atlantic Shores Velo
2 meiryele dos anjos   Boca Rato, FL 274999   Herbal Life/bike America Racing Team
3 brooke hjortaas   Naples, FL 274089   Naples Velo
4 Patricia Gonzales   Tampa, FL 259281   Team American Classic
5 Donna Moore   Pembroke Pines, FL 190808   Herbal Life/bike America Racing Team
6 Lisa Schneider   Boca Raton, FL 221768   Unattached
7 Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177   Unattached
8 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita Racing Inc.
9 Julie Pitts   Inverness, FL 272986   Citrus Cycling
10 April Sharp   Weston, FL 276786   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFSpyBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee