Race Results for
Winsted Woods
Winstead, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/20/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Haydock   1:40:17  686 
2 Zachary Nichols   Fiskdale, MA1:48:15 278251  688 
3 Brian Spring   1:59:35  687 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Feltmate   Danbury, CT1:24:47 267446  467 
2 Jeramie Vaine   1:39:45  457 
3 Sean Gramling   1:44:41  458 
4 Jorge Vargas   1:46:55  461 
5 Randy Myers   1:47:47  463 
6 Mitchell Clement   1:48:50  464 
7 Trevor Tomasino   1:49:55  470 
8 Taylor Valentine   New Haven, CT1:50:27 178280  456 
9 Michael Desrochers   1:58:31  459 
10 C.Sean Daley   2:04:04  460 
11 Dan Fama   2:22:13  465 
DNF Rene Robert     469 
DNF Josh Merchant     462 
DNF Nick Borsari     466 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominique Desmond   1:30:15  357 
2 Johnny Valdes   1:30:41  366 
3 Jeff Gelt   1:30:44  355 
4 Jacob Harris   Swanzey, NH1:34:18 249276  361 
5 Jake Colvin   Wallingford, CT1:35:21 270420  358 
6 Morgan Hanna   1:36:39  354 
7 Craig Kennedy   Suffield, CT1:37:10 65969  352 
8 DUANE TURGEON   Westfield, MA1:37:27 279409  374 
9 Scott Hood   1:38:37  365 
10 Michael Kelly   1:40:52  353 
11 Shawn Patenaude   1:41:36  368 
12 Maison Chen   1:43:25  375 
13 Alex Roskin   1:43:55  362 
14 george shaw   Brookline, MA1:44:45 262494  351 
15 Dan Biscup   1:44:49  360 
16 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:44:50 254815  356 
17 Douglas Coleman   Freeport, NY1:45:01 257758  359 
18 Norman Spring   1:51:10  372 
19 Joseph Stein   1:51:14  364 
20 Steve Salo   Oakdale, CT1:51:17 198303  367 
21 Davis Wornall   1:51:47  350 
22 Sylvain Loize   1:57:35  369 
23 Rich Blair   1:57:55  363 
24 Matthew McPartland   Bethel, CT1:59:14 271276  371 
25 Rob Dunn   2:01:12  373 
26 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI2:05:59 114646  370 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Provost   Putnam, CT1:38:50 190002  
2 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:40:19 75160  
3 Frank Dally   Bethel, CT1:40:52 207866  
4 Matt Ballard   Belchertown, MA1:41:40 92416  11 
5 Charles Dorn   1:45:11  15 
6 Gerald Gilsinger   1:45:48  13 
7 John Allen   East Berlin, CT1:46:56 239954  
8 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:47:43 87557  
9 Gerald Oleksak   1:47:47  16 
10 Alex Salazar   1:49:53  10 
11 Will Raymond   1:51:34  14 
12 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:58:16 223384  
13 Dave Fitzgerald   1:59:32  
14 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:00:08 8363  12 
DNF Mike Metcalfe     
DNF Jim Boggs     17 
DNF Anthony Pace   West Granby, CT 210054  

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Pruitt   Holmes, NY1:41:46 242236  229 
2 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI1:45:16 276617  227 
3 Anderton Bentley   Hopkinton, MA1:51:25 167149  228 
4 John Weferling   2:08:14  226 
5 John Lockwood   West Simsbury, CT2:17:35 175524  230 
6 Charles Clark   2:18:34  231 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Bielik   Winsted, CT1:40:28 245573  102 
2 Gregg Hamel   1:47:15  101 
3 Thomas Thomson   North Attleboro, MA2:00:05 132886  100 

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Gillen   2:11:42  252 
2 Aaron Oakes (1 - PR)   Richmond, VT2:13:21 180389  251 
3 Thom Parsons   Wrentham, MA2:16:10 208960  258 
4 Sean Cavanaugh   Danbury, CT2:17:57 173881  261 
5 Arthur DeGraw   Flagstaff, AZ2:18:40 151849  254 
6 Mike Montalbano   Hewitt, NJ2:20:04 214668  260 
7 John Foley   Fiskdale, MA2:24:06 121026  255 
8 Paul Simoes   2:35:58  257 
9 Brian Firliet (1 - SM)   Rutland, VT2:45:30 183891  253 
DNF Tyler Johnson     259 
DNF Alec Donahue     845 
DNF Andrew Freye   Allentown, PA 164856  256 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seamus Powell   Round Top, NY2:12:00 242397  51 

Men - EX - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Stine   1:54:02  482 
2 James Harmon   Fort Collins1:54:09 265280  481 
3 Chris Robins   2:05:54  839 
4 JC Coughlin   Franklin, MA2:19:23 231677  483 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:56:39 246346  120 
2 Randall Jacobs   Brighton, MA1:58:35 266868  112 
3 Andrew Grabarek   Clinton, CT1:59:45 151246  121 
4 Matthew Green   2:02:06  118 
5 Mike Festa   Devon, PA2:03:08 149744  115 
6 Eric Carlson   Bristol, CT2:01:10 233018  113 
7 Colin Reuter   Somerville, MA2:04:12 147771  111 
8 Miles Ericson   Granville, MA2:07:42 153128  122 
9 Jeff Landfried   Amherst, MA2:09:18 245747  119 
10 Brad Warren   Fitchburg, MA2:12:52 259600  117 
11 Mark Lockwood   West Simsbury, CT2:17:55 180948  116 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   Litchfield, CT1:54:04 6022  836 
2 Greg Waggoner   1:55:57  852 
4 Kevin Sweeney   Medford, MA1:56:45 245271  833 
5 Chris LeDonne   1:57:03  850 
6 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:58:49 38209  846 
8 Steven Mancuso   North Haledon, NJ2:01:25 253675  842 
9 Robert Cruz   Weymouth, MA2:02:48 144424  835 
10 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:03:11 136666  848 
11 James Bilodeau   Easthampton, MA2:04:40 50634  838 
12 Emile Smith   Canaan, NH2:09:14 230005  851 
13 Todd Bearse   Pembroke, MA2:09:40 247459  844 
14 Alexander Pearson   2:10:11  840 
15 Robert Czepas   Middletown, CT2:12:37 236438  855 
16 David Terrell   2:14:22  854 
17 David Hildebrand   Ellington, CT2:18:41 160538  841 
18 John Meyerle   Monroe, CT2:18:55 174385  853 
19 James Brockway   Hopewell Junction, NY2:21:31 223607  847 
DNF Arthur Roti   Granby, CT 30703  849 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Jensen   Windsor, CT1:56:36 94818  954 
2 Johan Koserius   1:56:41  955 
3 Jeff Molongoski   1:59:52  950 
4 Ken Welch   Hopewell Jct, NY2:02:05 37650  952 
5 Royce Yeomans   Springfield, MA2:03:04 143685  949 
6 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY2:13:28 199172  956 
7 Paul Kolb   Mebane, NC2:14:27 245298  951 
8 Christopher Flagg   Westfield, MA2:18:33 179600  957 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT2:01:15 210960  180 
2 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:11:25 174438  184 
3 John Taloumis   Chicopee, MA2:12:36 243942  181 
4 Steve Arsenault   Keene, NH2:16:23 211263  185 
5 Christopher Logan   Keene, NH2:17:35 21464  182 
6 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:31:24 190114  183 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg DiSanto   1:12:06  877 
2 Harrison Najmowicz   1:17:28  874 
3 Aaron House   Great Barrington, MA1:19:39 229608  875 
4 Brandon Smiley   1:26:27  878 
5 Ben Bowden   1:32:02  872 
6 Chris Boiyliam   1:35:23  879 
7 Caleb Booth   1:35:58  873 
8 Arthur Copstein   1:58:32  870 
DNF Joe Cohen     871 

Men - BG - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Clark   1:18:41  204 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jonathan Sawn   1:20:17  200 
3 Graig Judge   Killingworth, CT1:37:31 263122  202 
4 Nicholas Olsen   1:49:45  203 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Betti   1:17:26  303 
2 Scott Ruel   1:28:20  309 
3 Aaron Dornback   1:29:44  301 
4 Judd Clarke   1:31:15  305 
5 Greg Bailey   1:41:11  308 
6 Chris Silkman   1:46:44  307 
7 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:50:41 239350  300 
8 Keif Bryant   1:54:02  302 
9 Norman Spring   1:59:22  304 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark MacFarlane   1:09:35  407 
2 Jonathan Tarbox   1:17:03  404 
3 James Marshall   West Hartford, CT1:20:42 263789  401 
4 Frank Navone   1:21:43  406 
5 Art Randolph   1:22:54  408 
6 Armand Arekian   Averill Park, NY1:25:47 86411  402 
7 Titian Bue   1:29:02  403 
8 Phillip Warren   Poland, NY1:29:13 37288  400 
9 Kevin Wall   1:46:21  405 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Smiley   1:35:48  132 
2 Kevin Keogh   Brockton, MA1:38:20 218473  131 
3 Harrison Burgess   Avon, CT1:47:55 261367  130 

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Badger   0:49:55  876 
2 Matthew Smiley   0:51:59  907 
3 Charlie Ryan   1:08:56  906 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:52:46 261368  511 
2 Kate Baylis   Essex, CT2:17:20 259735  513 
3 Ilana Brito   2:59:00  514 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Fuchs   Hartford, CT2:04:17 268361  275 
2 Shasta Jensen   New York, NY2:11:22 248090  276 Sids Bikes/Cannondale
3 Marilyn Quinlan   Canton, CT2:18:02 2865  277 

Women - PR/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Pearson   2:05:15  280 
2 Karen Potter   Shrewsbury, MA2:08:15 150561  282 
3 Darcy Foley   Sturbridge, MA2:22:13 175568  281 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linnea Koons   Roxbury, MA2:22:35 224763  148 
3 Cynthia Bischoff   Mebane, NC2:52:01 267449  147 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:20:05 225308  88 
2 Rachel Brown   Somerville, MA2:31:44 127342  87 
3 Laura Jensen   2:34:27  89 
4 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:42:07 2763  86 
5 Christine Berian   2:44:19  90 

Women - BG - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Haillie Shaw   1:39:21  81 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Marshall   1:29:16  813 
2 Kelly Hoffman   1:30:50  70 
3 Brittny Badger   1:35:26  69 
4 Leslie Coffey   1:37:19  984 
5 Paula Melo   1:38:56  68 
6 Nicole Hildebrand   1:47:44  67 
7 Kristen Lukach   Salem, MA2:00:01 268384  66 
DNF Janet Lorang     65 

Women - BG - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sadie St. Germain   1:34:06  80 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOCUOREShimanoBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee