Race Results for
Ken Woods Memorial Road Race
Cannon Falls, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/28/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   
2Jake Mittelstaedt   Northfield, MN 262194   
3Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   
4Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colton Barrett   Indianapolis, IN 224589   
2Addison Bain   Dexter, MN 217783   
3Alexender Meyer      
4Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669   
5Sam Lewis      

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Baker   Brooklyn Park, MN 63040   
2Ray Coyle   St Paul, MN 200899   
3James Cullen   Hudson, WI 107902   
4Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   
5Greg Goblirsch      
6Bruce MacGibbon   Eden Prairie, MN 70685   
7Paul Rennert   Minnetonka, MN 83289   
8Mark Verhulst   Peosta, IA 75472   
9Chad Macy   Victoria, MN 147601   
10Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   
11Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   
12Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   
13John Bagley   Saint Cloud, MN 2236   
14Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   
15Vincent Bernet   Fridley, MN 124925   
16Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   
17Ron Trebesch      
18Jared Roy      
19Eric Piche   Golden Valley, MN 164416   
20Pat Dowling   St. Louis Park, MN 44129   
21Michael Duerr   Chaska, MN 10109   
22Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   
23Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   
24Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486   
25Eli Anthony      
26Steven Hiebert   Saint Paul, MN 158237   
27Jay Henderson      
28Matt Stein   Northfield, MN 221389   
29David Peterson   Minneapolis, MN 239997   
30Kevin Schaeffer   York, PA 73472   
31Timothy Kinney   Litchfield, MN 48882   
32Ted MacLeod   Minneapolis, MN 47858   
33John Redmond   Carrollton, TX 203926   

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Potter      
2David Pramann   Burnsville, MN 28606   
3Doug Regester   Minneapolis, MN 29433   
4David Herbert   Rochester, MN 173959   
5Robert Mairs   Mendota Heights, MN 76189   
6Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486   
7Brian Guitar      
8David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   
9Robert Benedum      
10Brian Abery   Apple Valley, MN 181594   
11John Stamm   Afton, MN 149093   
12Richard Spielberg   No City, MN 48903   
13Dag Selander      
14Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   
15Bruce Harick   Minneapolis, MN 15080   
16Tim Holmstrom   Excelsior, MN 64807   
17Michael Spengler   Minneapolis, MN 134178   
18Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   
19Sam St Pierre   Golden Valley, MN 225214   
20Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   
21Richard Weisbecker   Mendota Heights, MN 198869   
22David Hastert   Minneapolis, MN 15371   
23Bruce Svingen      
24William (Jay) Tegeder   Saint Paul, MN 35162   
25Steven Markuson      
26Barry Ross   Hopkins, MN 211258   
27Tom Bengel   St Paul, MN 200781   
28Chris Paidosh   Saint Anthony, MN 241169   
29Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   
30Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   
31Steve Mittelstaedt   Northfield, MN 262195   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633   
2Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   
3Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   
4Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   
5Aric Hareland   Seattle, WA 172133   
6Andrew Minier   Anoka, MN 135556   
7Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   
8Daniel Casper   Northfield, MN 214654   
9Mike Johnson      
10Adam Hanson   Duluth, MN 108535   
11Jason Snider   Wayzata, MN 33354   
12Anthony Coughlin (1 - Cat1)   Duluth, MN 148252   
13Darrin Homme   Plymouth, MN 63341   
14Gregg Brandt   Winona 227165   
15Lance Beuning      
16Ryan Hebert (1 - Cat2)   Eau Claire, WI 180690   
17Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   
2Nathan Hoffman   Annandale, MN 210564   
3Chris Ripp      
4Malte Meintrup   Saint Paul, MN 253279   
5Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055   
6Mark Mettler   Grandin Nd 196896   
7James Lockwood   St Paul, MN 128526   
8Brian Dahl   Fargo, ND 70110   
9Matt McDonough   Minneapolis, MN 202076   
10Andy Schlicht   Saint Cloud, MN 211221   
11Michael Bantle   Eden Prairie, MN 226488   
12John Schoofs   Boulder, CO 262597   
13Clayton Summitt   St Paul, MN 211181   
14Owen Thoele      
15David Hackworthy      
16Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   
17Mario Minelli   Kasson, MN 108490   
18Ken Plagge      
19Tim Hayes   Gainesville, FL 208801   
20Michael Lava      
21David Bucholz   St Paul, MN 201319   
22Mathew Allen   Minneapolis, MN 200426   
23Todd Nesvold   Forest Lake, MN 174302   
24Alan Thomas   Lakeville, MN 209865   
25Rhett Finley   Wayzata, MN 233002   
26Shannon Smith   St. Paul, MN 222039   
27Patrick Horrigan   Omaha, NE 238002   
28John Ohotto   Maplewood, MN 132883   
29Peter Schweich   Minneapolis, MN 149524   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088   
1Michael Minneti   St. Paul, MN 224207   
2Tim LaBerge   Saint Paul, MN 218685   
2John Rotach   Anoka, MN 227296   
3Thomas Russell   Edina, MN 170446   
3Guy Alvarez   Lino Lakes, MN 155011   
4Tim Smith   Olympia, WA 241621   
4Craig Faulkner   Mendota Heights, MN 244650   
5Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
5Trevor Walz   Steamboat Springs, CO 244662   
6Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   
6Taylor George   Apple Valley, MN 245466   
7Martin Lacey   Saint Paul, MN 193390   
7Nathaniel Swanberg   Boulder, CO 224974   
8Chad Christianson      
8Alec Kloss   Minneapolis, MN 220354   
9Timothy Lewis   Minneapolis, MN 208233   
9Jeff Kluck   Sioux Falls, SD 198417   
10Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   
10Yorgos Arambadjis   Minneapolis, MN 221717   
11John Fleck (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 242637   
11NOAH WILSON (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 236672   
12Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195   
12Christopher Clark   Saint Michael, MN 245057   
13Timm Jacobson      
13Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427   
14Jason Gaines      
15Carlton Mitchell   Maple Grove, MN 212092   
16Steve Laurel   Longmont, CO 240886   
17Michael Waataja   Golden Valley Mn 210991   
18Charles Anderson   Blaine, MN 73373   
19Russell Loucks   Eagan, MN 182695   
20Jeff Evanson   Medina, MN 255457   
21Chad Christenson   Cambridge, MN 100189   
22Neil Hailstone   Denver, CO 126055   
23Robert Rolle   Plymouth, MN 226727   
24Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   
25Kris Venfert      
26Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   
27Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333   
28David Uppgaard      
29Paul Brazzell (1 - Cat5)   Stillwater, MN 203932   
30Jeff Colbert      
31Marc Kermisch   Maple Grove, MN 80629   
32Robert Nanneker      
33Sean Bujold      
34Mike Berkopec   Eagan, MN 3460   
35Greg Lagar      
36Brian Erickson      
37Michael Mayer      
38Timothy Franz (2 - Cat5)   Minneapolis, MN 224914   
39Markus Bohler   Any Town, NY 242465   
40Andrew Ruggles   Minneapolis, MN 251471   
41Brett Lovaas   Minnetonka, MN 234346   
42Jim Thornston      
43James Redmond   Saint Paul, MN 242535   
44Matt Christiaansen   Elk River, MN 239659   
45Rich Whitman   Naperville, IL 224365   
46Brian Hasty   Hudson, WI 241638   
47Kevin Berger (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 53836   
48Jeff Gunderson      
49Jonathon Kortebein   Minneapolis, MN 65492   
50Ted Siefkes   Burnsville, MN 181584   

Women - Pro1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   
2Shana Sturla   Minneapolis, MN 168265   
3Cathryn Watson   San Antonio, TX 204807   
4Linda Sone   Northfield, MN 224939   

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   

Women - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Danielle Barrett   North Saint Paul, MN 228674   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   
2Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   
3Jeannette Sample   Minneapolis, MN 223137   
4Susan Swift   Eden Prairie, MN 188916   
5Sara Brokaw   Minneapolis, MN 197605   
6Kristin Arntzen      
7Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408   
8Barbara Harick   Minneapolis, MN 53285   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carrie Swiggum      
2Alexandra Lacey      
3Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   
4Amber Schult      
5Annie Bakken   Minneapolis, MN 224975   
6Amy Hanenburg   Minneapolis, MN 262138   
7Seana Giardini   Hugo, MN 179174   
8Margaret Sproat   Duluth, MN 223910   
9Jessica Wittwer   Saint Paul, MN 245325   
10Heather George      
11Holly Rotach      
12June Sayers   Duluth, MN 149107   
13Cheryl Barker      
14Julia Mairs   Mendota Heights, MN 257976   
15Ann Moyer   Rochester, MN 227226   
16Sarah Pritzker      
17Julee Taylor   Saint Paul, MN 245293   
18Linda Stone   Minnetonka, MN 224372   
19autumn connell   Saint Paul, MN 262604   
20Gabriella Tsurutani   Minneapolis, MN 242080   
21Amy Campbell      
22Becca Heath      
23Tracy Bergemann   Saint Paul, MN 244529   
24Kristy Lavigne      
25Jennifer Bodany      
26Maleaha Laski   Minneapolis, MN 245778   
27Marla Arampatzis   Aberdeen, SD 177951   
28Amy Moran   Minneapolis, MN 263480   
29Karen Jasicki   Eau Claire, WI 226673   
30Brenna Greenfield      
31Nicole Waxmonsky      
32Rachel Wandrei      
33Catherine Hernandez   Minneapolis, MN 250883   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee