Race Results for
Iola Bump & Jump (2007 WORS #1)
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/06/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Geyer   Green Bay1:31:08.6 230075  1013 Stadium Bike
2 Ryan Kann   1:35:40.7  1103 Adventures/Spectrum
3 Sean Parker   1:37:33.2  1058 Team Extreme
4 Kelby Shaw   Milwaukee, WI1:41:55.3 232522  1066 
5 Aristotle Peters   Hartford, WI1:43:23.6 242486  1008 EXPO ExpeditionSupply
6 Josh Gazdecki   1:49:14.4  1110 Alterra Coffee
7 Kyle Warras     2007 Muddy Cup Cafe
8 John Kummer     2145 Fat Tire and Beer
9 Ben Overeem     2358 
10 Ryan Voss     2130 GenX
11 Joseph Maloney     2056 
12 Joshua Rupnow     2151 Team Extreme
13 Brad Peterson     2091 Wheel and Sprocket
14 Nicholas Reese     2157 
15 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2003 Gear N Up
16 Rudy Konz     2365 Gear N up
17 Caleb Lenss     2054 
18 Greg Parker     9004 Team Extreme
19 Alan Johnson     2059 Fattires N Beer
20 Theodore E. Peters     2025 EXPO Racing
21 Joel De Witt     2115 Fond du Lac Cyclery
22 Austin Hook     2085 
23 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2087 MARS
24 Lee Demet     2394 
25 Derrick Greed     2364 
26 Nate Hahkes     2372 Gear'N'Up
27 Ted Sobotta     2221 Mountain Outfitters
DNF Cody Shaide   Rice Lake, WI 229145  1102 Adventures/Spectrum
DNF Andrew Leslie   Kenosha, WI 189815  2368 Kenosha Velosport

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Myrick   Chattanooga, TN1:27:30.0 172684  1221 UWW
2 Eric Lau   Madison, WI1:27:36.2 211897  1210 
3 Dan Teaters   1:28:25.8  1203 PCW
4 John Fang   Milwaukee, WI1:29:54.5 256151  1067 Bare Knuckle Brigade
5 John Beck   1:30:12.4  1228 PCW Cycling
6 Bill Street   1:30:46.5  1064 PCW Cycling/ Fattires N Beer
7 Cameron Wilcox   Washburn, WI1:31:08.9 228455  1033 Endeavour Cycling Team
8 Ryan Medo   1:31:09.1  1230 
9 Andrew Wilcox   1:32:08.5  1092 Magnus
10 Tony Wagner   West Bend, WI1:33:17.5 204671  1071 PCW Cycling
11 David Knauf   1:34:51.5  1213 UW Whitewater
12 Calleb Anderson   1:38:58.8  1030 
13 Pete Ignasiak   1:40:25.5  1086 Alterra CoffeeRoasters
14 Kyle Guerra   1:41:46.6  1089 Brookstone Homes / Guerra
15 Derek Hay   1:44:28.9  1093 Magnus
16 Danny Holtermann   1:53:19.1  1057 Joe Bikelers/Gen ex
17 Jon Schmidt   1:55:11.6  1043 
18 Samuel Sielen     2134 
19 Ben Koenig     2202 
20 Taylor Bogdanske     2031 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
21 Tim Jahn     2068 Mountain Outfitters
22 Jay Millin     2175 Mountain Outfitters
23 Chad Krenzke     2226 team extreme
24 Mat Folz     2163 
25 Mike Sherven     2100 
26 Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
27 Aaron Duchon     9033 
28 Ben Milano     9035 UW Whitewater
29 Kyle Engelking     2379 
30 Carl Morse     2190 Wheel Sprocket
31 Brian Braun     2028 UW-Stout
32 Andrew Rieder     2187 Fond Du Lac Cyclery
33 Joshua Schwartz     2171 Team Pedal Moraine
34 Christpher Mohr     2159 
35 Randall Ambacher     2191 fatiersnbeer.com
36 Ben Schimmelpfennin     2101 
37 Andy Berg     9002 Bike Doctor
38 Adam Goeden     2176 Team Pedal Moraine
39 Nick Sabel     2124 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
40 Kent Roberts     8055 
41 Christopher Kolkema     8019 
42 Andrew Toumanoff     2182 
DNF Jason Shong     1217 Bike Doctor
DNF Christopher Magyar     1930 Bike Doctor
DNF Jonathan Davis     2123 Bellin Health
DNF Alex Bird     2137 
DNF Alex Debbout     2386 Bike Hub

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron McCombs   1:27:00.6  1115 Bosch/Specialized/Norway
2 Chris Cook   1:28:28.8  1108 Bikes-N-Boards
3 Landon Lueck   1:29:18.5  1055 Glyde Clothing/TREK
4 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:30:28.4 164577  1088 Fatties-N-Beer
5 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:30:59.9 199053  1220 Chain Smokers
6 Christian Brekke   Stoughton, WI1:33:29.1 244627  1026 
7 Tony Pirolo   1:33:35.5  1065 Hayes
8 Jason Gosse   1:34:46.9  1085 Team WORS
9 Justin Davis   1:35:08.4  1105 
10 Erich Ponath   1:35:15.4  1904 Fattires-n-Beer.com
11 Brett Ebben   Lakewood1:36:21.5 258629  1022 Fdl/Osh Cyclery
12 Greg Buhl   1:36:59.5  1202 
13 Justin Lund   Tomahawk, WI1:37:16.7 216962  1005 SPY Optic FDL/ Osh Cyclery
14 Christopher Schulz   1:38:09.9  1083 Alterra MTB
15 Anthony Leiton   1:40:12.4  1204 
16 James Sadauckas   1:41:04.4  1216 
17 Nick Caliva   River Falls, WI1:43:19.3 227751  1025 The Routeabs/ODI/Hayes
18 Richard Schick   1:43:46.2  1906 Chainsmokers
19 Colin Powell   1:46:24.2  1087 Team Pegasus
20 Jeffrey Peterson   2:06:30.1  1099 Alterra Coffee
21 Michael Kobelinski     9031 Fritsch & Associates
22 Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  2116 UW-Sheboygan cycling
23 Ted Burger   Chicago, IL 245752  2103 Unattached
24 Alan Schroeder     2047 
25 Eric Roche     2011 UW-Whitewater
26 Nate Jasperson     2110 fdl/oshkosh cyclery-mtn dew
27 Nathan Langhurst     2356 
28 Jeremy Vogels     2178 Bellin Health
29 Judson Steinback     2359 
30 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  2329 Team Pedal Moraine
31 Jesse Shoemaker     2109 Bellin Health
32 Spencer Strigel     2180 Team Polska FDL Cyclery
33 Brandon Kaminski     2133 Bellin Health
34 Anthony Ferrara     2106 
35 Mike Hankes     2371 
36 Paul Kekstas     8014 Bellin Health
37 Jake Komosa     2147 
38 Josh Giffey     9010 
39 Steve Ruppel     2140 Bellin Health
40 Isaiah Schroeder     2153 Wors
41 Matthew Byrge     2308 Cyclopath
42 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
43 Jeremy Mitoras     2370 
44 David Feuillerat     2388 
45 Luke Utecht     2030 Bellin Health
46 Christopher Ackerman     2174 Gear N Up
47 Scott Naisbrot     2382 
48 Andrew Stewart     2186 Unfunded Racing
DNF Travis Olson     1003 PCW
DNF Shawn Hoppe     1042 Fond du Lac Cyclery
DNF James Parman   Oshksoh, WI 239516  1078 Fond du Lac Cyclery
DNF Joe Hicks     1233 
DNF Greg Parker     2090 
DNF James Fields     2352 
DNF Timothy Clavette     8020 Monkey Bar Gym

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Bailey   1:29:38.8  1081 AlterraRoasters
2 William Livingston   Janesville, WI1:31:39.0 241814  1901 Michael's Cycles
3 David Schoenherr   1:31:43.2  1905 Bare Knuckle Brigade
4 Sanjay Ganju   1:31:48.7  1084 Alterra MTB
5 Tim Scanley   1:31:55.0  1100 Alterra Coffee
6 Nathan Schroepfer   1:31:56.8  1928 Muddy Cup
7 Chris Solan   Antioch, IL1:32:55.9 204340  1191 Skinnys/NDC
8 Joe Greatens   1:33:07.3  1215 Team NU
9 John Aguirre   1:33:53.6  1224 Trek Bicycle Corp
10 Karl Schult   1:33:54.7  1045 
11 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:34:36.1 228524  1019 Norway/Boschcles
12 Ron Knutowski   1:35:02.7  1056 TEAM WHEATON
13 John Brown   1:36:07.2  1931 Point Pursuit
14 Bret Gave   1:36:39.0  1222 Bare Knuckle Brigade
15 Craig Baumann   1:37:52.8  1109 
16 Joel Coon   1:38:27.5  1903 BKB/BelGioioso/Stadium
17 Krystian Pac   Chicago, IL1:38:53.8 149853  1129 Ola-Miodu-Mama-Dom.-Polska
18 Todd Derksen   1:40:06.6  1225 Wheel and Sprocket
19 Benjamin Swart   1:40:21.1  1051 Team Pedal Moraine
20 Matt Lanser   1:40:45.1  1804 Stadium Bike
21 Bradley Byrge   1:45:34.9  1070 Cyclopath
22 Erik Eiseman   1:48:59.0  1061 Revere Electric Supply
23 Michael Waisbrot   1:49:02.7  1808 Chainsmokers
24 Steven Schaefer   1:51:21.7  1107 Fine Line
25 Wally Kunstman   2:03:40.0  1095 
26 Peter Chrapkowski   Chicago, IL 253503  9034 KillJoy
27 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  9014 Team Extreme
28 Joe Riesberg     2167 Mountain Outfitters
29 Anthony DiPiazza     2354 
30 Sean Fagan     2183 Michael's Cycles
31 Joe Verstegen     2393 BCOC
32 Shawn Brehm     2173 
33 Peter Cherchian     2002 Chainsmokers
34 Jesse Turk     2149 Point Pursuit
35 Kerry Drake     9012 WORS
36 Zack Blankenheim     2161 
37 Tyler Jahn     2139 
38 Derek Leonard     2355 Aurora
39 Eric Luebke     2066 
40 Steve Kuchenberg   Green Bay, WI 208719  2158 Muddy Cup
41 Mike Mennenoh     2152 Skinnys Club Tread
42 Jason Roggenbauer     2131 
43 Martin Zizka     2146 Endeavor Cycling
44 Ben Leach     2165 
45 Karl Tillman     2200 
46 Robert Mautz     2142 Mountain Outfitters
47 Michael Olm     2016 Gen X/ Joe BikeLer Cycling
48 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8013 Michaels Cycles
49 Gary Otkin     2343 Stadium
50 Vince Purpero     8007 Team Cyclopath
51 Joshua Glovinsky     8053 
52 Alan Jahn     8015 Intertia
53 Ryan Fosnaugh   Woodstock, IL 206661  8016 Skinny's Racing
54 Adam Dowling     2374 
55 Wade Gurski     2350 Athletes by Design
56 Ben Lasecki     2170 Team Cyclopath
57 Matthew Forst     8023 
58 Kevin Schuster     2032 Gen X / Joe Bikeler
59 John Bordt     2392 BCOC
DNF Thomas Kenny     2367 Team Extreme
DNF Ryan Shiroma     9003 BKB/BelGioioso

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Budd   1:28:33.3  1090 Wheel and Sprocket
2 Daniel Holsen   1:29:57.7  1044 
3 Jason LaBella   Chicago, IL1:30:09.8 219648  1111 Killjoy
4 Richard Fiske   Shakopee, MN1:30:38.5 211816  1234 Kenwood
5 Scott McClement   Hinsdale, IL1:30:42.3 192184  1006 Bosch/Norwayance
6 David Compton   Belvidere, IL1:31:19.0 259833  1035 Compton Bros. Racing
7 Jeff Hammond   Oswego, IL1:31:49.0 261201  1062 Bosch-Norway Cycles
8 Ric Damm   1:32:22.3  1007 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
9 jess kruchoski   Hartland, WI1:32:54.6 261579  1023 Team Extreme
10 Brad Skillicorn   1:33:05.2  1214 Brones
11 Paul Kaczmarowski   1:33:43.3  1927 
12 Chris Schutte   1:33:45.3  1052 Polska-Masterlock
13 Brian Merklein   1:34:18.1  1097 Big Ring Racing
14 Kevin Herman   1:35:12.8  1074 BOSCH / NorwayCycles
15 Kevin Plato   Grafton, WI1:35:24.7 211911  1096 MARS
16 Joe Curtes   1:35:50.9  1098 Big Ring Racing/Garage 864
17 Dan Tavela   1:36:12.9  1075 Club Tread
18 Norman Paternoster Jr   1:36:48.4  1227 
19 Greg Boettcher   1:38:50.2  1226 Team Extreme
20 Mark Cole   1:39:02.1  1080 Point Pursuit
21 Daniel Guse   1:39:14.2  1212 FDL Cyclery
22 Carl Voss   1:40:07.3  1801 Muddy Cup
23 Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:41:46.2 229175  1908 Muddy Cup Racing
24 Craig Kuhfuss   1:42:24.4  1223 
25 Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL1:42:48.5 246726  1809 Spin Dr Cycleworks
26 Dave Volpentesta   1:45:15.2  1079 
27 Kenny Dretzka   1:46:06.7  1802 Team Cyclopath
28 Chris Gabrielson   1:47:26.8  1807 Mooswjaw Pizza& Brew
29 Mike Daggett   1:49:55.5  1209 KMK
30 Jim Liesen   1:51:00.9  1902 Alterra Coffee
31 Radek Vopalka     2148 Endeavor Cycling
32 Michael Naughton   Crystal Lake, IL 256256  2038 TNTS
33 Brian Christensen     2391 PCW
34 Aaron Ament     2014 Alterra mountain bike Team
35 Rob Fuchsteiner     2006 Moosejaw
36 Sean Miller     2247 Michaels Cycle
37 Tim Sutherland     2172 Northbranch
38 Jason Martini     2042 Stadium Bike
39 Roger Eckes     9008 Alterra Coffee
40 Jim Chapman     2387 
41 Paul Potter     2138 Blue Mountain Technologies
42 Joe Villalobos     2057 Hayes Disc Brakes
43 Jarrod Kerkhoff     2366 
44 Leif Hagman     2181 
45 Matthew Berg     2389 
46 Nic Mianecki     2113 BCB
47 Phil Taylor     2105 
48 Pete Esser     2369 
49 Steve Knaus     2096 
50 Jeff Weyenberg     2141 
51 Mark Szudrowitz     8008 Team Extreme
52 Cal Collins     2373 
53 Shawn Hauser     8006 Stadium Bike/H.O.P.E
54 Joel Patenaude     2375 
55 Troy Melves     8056 
56 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  8005 
57 Troy Olm     2118 chainsmokers/willys bike
58 Mike Belden     8024 
59 Mike Cass     8052 
60 Eric Froemming     2193 
61 Chris Cooper     8011 Hayes Disc Brakes
62 Robert Livingston     8017 Stadium Bike
63 John Buran     8021 Hayes Brakes
64 John Wessel     8009 
65 Donald Lueck   Sheboygan, WI 259851  8003 
DNF Wade Flisram     2169 Team Extreme

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Curtes   1:29:58.0  1144 Big Ring Racing
2 Roger Lundsten   1:30:23.6  1104 Muddy Cup
3 Steve Pribek   1:31:09.1  1077 
4 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:31:31.4 244381  1068 Bosch / NorwayCycles
5 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:31:47.5 193353  1113 Chicago Performance
6 Michael Stanislaus   Wauwatosa, WI1:31:48.7 260844  1201 Muddy Cup/Crank Daddys
7 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:32:16.6 210815  1015 Team Pedal Moraine
8 Glen Stroik   1:32:55.6  1036 Wheaton Franciscan Healthcare
9 John Riley   Cross Plains, WI1:33:19.3 29899  1236 Trek
10 Pat Dowling   1:33:27.6  1206 Penn Cycle
11 John Miller   Madison, WI1:34:15.7 233978  1047 
12 Carl Cunningham   Sunnyvale, CA1:34:17.1 163070  1112 Bosch/Norway Cycles
13 Russell Jobs   Wauwatosa, WI1:36:29.6 92264  1803 Hayes/RPM Cycling
14 Greg Jones   1:38:00.0  1200 Hayes
15 Don Slickman   1:38:29.4  1211 
16 Mike Owens   1:40:22.4  1229 Alterra
17 Steve Miller   1:40:22.9  1046 skinny's
18 Greg Duckett   1:40:47.2  1805 Alterra Mtn Bike Team
19 Brian Petted   Cedarburg, WI1:41:13.8 58472  1133 Big Ring Racing
20 Steve Jeske   1:42:42.1  1028 Pedal Moraine
21 James Derby   1:42:46.0  1231 
22 Jeff Aksland   1:44:15.3  1021 clif bar
23 Mike Meccia   1:44:25.1  1219 Something Massive
24 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:45:41.0 242243  1027 Alterra CoffeeMTB Team
25 Tom Macone   1:50:43.2  1039 Alterra Coffee
26 Chris Tamborino   Hubertus, WI 263786  2004 Expo Racing
27 Bruce Lagerquist     2353 Trek
28 Stuart Shelton     9001 Team Extreme Singlespeed
29 Roland Rieflin     2363 McDermid
30 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2083 hayes brakees
31 Thomas S Hooyer     2361 brazen dropouts
32 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
33 Jeff Riedel     8022 Hayes/RPM Cycling
34 Bob Phelps     8054 Team Oarsmen
35 David Mennenoh     2188 
36 Bruce Breitrick     2384 
37 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2062 Alterra Mountain Bike Team
38 Brian Hicks     2093 Point Pursuit
39 Keith Wolf     8018 Extreme
40 Tim Bates     9013 Bare Knuckle Brigade
41 Alan Potter     2192 
42 Troy Sable     2044 
43 Phil Therrien     2020 
44 Steven Kuphal     2053 Fond du Lac Cyclery
45 Len Cabaltera     8010 Hayes RPM Cycling
46 Greg Morrow     2070 Pedal Moraine
47 Patrick Doornek     2099 
48 Fred Young     2001 TeamFYR
49 David De Witt     2114 Fond du Lac Cyclery
50 John Budzynski     4214 
51 Dan Getzen     2120 Skinny's Fat Tire Racing Team
52 Jeffrey Merkt     2378 
53 Dave Geyer   Green Bay, WI 241228  2035 Stadium Bike
54 David Geibel     9005 
55 Bob Schmitt     2040 Cyclopath
DNF Michael Slade     1024 Bosch/Norwaycles
DNF Scott Sumner     1806 Fattires and Beer
DNF Paul Compton     2021 Compton Bros. Racing
DNF Mark Burkholz     2037 Gen X
DNF Michael Gough     8057 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:30:43.9 224373  1082 Bosch-Norwaycles
2 David Poulton   Lake Forest, IL1:31:10.5 28536  1002 Active Endeavors
3 John Shull   Libertyville, IL1:32:21.7 259398  1001 Cliff
4 Jeff Sympson   1:32:46.5  1063 Bad Ass Coffee/ Kegel's
5 Tony Pacini   Winfield, IL1:33:07.2 27022  1020 Gen X / Joe BikeLer Cycling
6 Jeff Parker   Cedarburg, WI1:34:14.3 188011  1016 Pedal Moraine
7 Tim Montee   1:34:34.9  1218 Muddy cup
8 Jeff Seifert   1:35:13.2  1166 BOSCH / NORWAYcles
9 Sam Kuehnel   1:35:51.3  1235 Team Wisconsin
10 Ron Kay   Rice Lake, WI1:38:29.7 210985  1054 Hayes Disc Brakes
11 David Torgler   1:40:22.1  1076 Club Tread
12 Marcum Martz   1:42:15.9  1073 Mountain Outfitters
13 Jon Hirsch   1:43:02.3  1094 Big Ring Racing
14 Rory Noonan   1:55:57.4  1091 Recyclist
15 Jim Feuerstein   1:56:27.3  1009 Wheel & Sprocket
16 Greg Carter     2360 
17 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  2039 Bellin Health
18 John McNeill     9032 Bare Knuckle Brigade
19 Kent Wenger     2098 ChainSmokers
20 Charles Kane     2144 Cronies
21 James Harris     2376 Monkey Bar Gym
22 Dustin Vande Zande     2319 Point Pursuit
23 Dale Konkol     2048 
24 Dennis Malmanger     2043 Michaels Cycles
25 Craig Vierck     2395 
26 Don Freitag     2012 Big Ring Racing
27 Timothy Blob     2390 
28 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2377 Wheelfast
29 Tom Wendland     2036 
30 Jeff Greatens     2383 
31 Scott Palmersheim     2245 cyclopath
32 Bruce Leblanc     2150 Team WORS
33 John Senkerik     2017 Team Extreme
34 Steve Drecoll     2179 
35 Don Fischer     2050 Big Ring Racing
36 Randy Borst     2077 Satdium Bike
37 Erick Braaksma     2092 
38 Dave Diamond     2127 Alterra
39 John Dabbeekeh     2143 Pedros/Cheepteam
40 Mark Sprangers     2357 
41 Ricky Claerbout     2381 
42 Ron Kapaun     2079 
43 Anton Koenigsmann     2061 
44 Mark Ignasiak     2160 Alterra
45 Michael Borchardt     2078 team extream
DNF Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
DNF Arthur Spurlock     2117 Stadium Bike
DNF Michael Giesen     2135 stadium bike

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Derksen   Appleton, WI1:39:20.8 245217  1038 Wheel & Sprocket
2 Larry Reimer   1:43:50.9  1101 Michael's Cycles
3 Steve Kapaun   Hudson, WI1:46:00.8 118725  1032 
4 Keith Westendorf   1:46:01.1  1232 Alterra MTB
5 Peter Kot   1:49:04.5  1050 Bosch/Norway Cycles
6 Curtis Allison   1:50:30.5  1031 Mountain Outfitters
7 Larry Swanson   Loves Park, IL2:06:52.7 96326  1114 Kegels
8 James Sniadajewski     9011 Point Pursuit
9 Larry Fish     2049 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
10 Wayne Fish     2045 Fish Nordices-N-Boards
11 Steve Ferguson     2154 
12 Gary Bender     2185 Team Wheaton Francisan
13 Dave Horning     2164 Fond du Lac Cycle
14 Brad Tennis     2125 Moosejaw
15 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
16 Mark Ullenberg     2168 Brookstone Homes
17 Ron Kubala     2026 
18 Randy Feuillerat     2177 Michaels cycles
19 William Peters     2067 STADIUM BIKE
20 Jerome Leair   Rubicon, WI 245158  2189 Brookstone Homes
21 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
22 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Wheel & Sprocket/TREK
23 Sterling Schmidt     2126 Wheel and Sprocket
24 Daniel Braun     2029 Team East
25 Dale Lenss     2060 
26 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
27 Don Howell     2184 Border Patrol
28 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2084 Extreme Ski & Bike
29 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
30 Bernie Parker     2129 Team Extreme
31 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2119 
32 Frank Lobello     2111 
33 Darrell Trzebiatowski     2380 
34 Michael McCluskey     2396 
35 Jim Shong     9007 Bike Doctor
36 Robert Langlois     2064 
37 Marvin Schmeiser     2385 
38 Don Bogdanske     2122 
39 Steve Manthe     2095 Chainsmokers
DNF Randy Pallex     1053 Stadium Bike/BelGioioso
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2132 Team Bellin Health
DNF Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2052 Skinny's Racing

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 R Truman Purdy   River Falls, WI2:03:58.1 242901  52 The Route
2 Mitch Gantz   Green Bay, WI2:08:30.3 225382  16 Bellin Health

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI1:39:59.7 85929  PCW/TREK
2 Jesse LaLonde   Ely Mn1:42:17.8 203490  51 GF29 / BKB
3 Brian Eppen   Iowa City, IA1:43:31.0 121702  109 
4 Ben Moore   Boulder, CO1:44:10.4 228791  107 Velorochester
5 Mark LaLonde   Madison, WI1:44:55.3 226412  Gary Fisher/BKB
6 Nathan Moenck   Madison, WI1:45:01.3 243381  110 Specialized
7 Thomas Bender   Salt Lake City, UT1:45:39.5 230273  24 Team Wheaton
8 Jesrin Gaier   Hayward, WI1:45:59.9 232669  Trek/Riverbrook
9 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:47:40.3 182019  Bellin Health
10 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:48:05.5 247082  17 Fond du Lac Cyclery
11 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:48:06.3 212641  27 Hayes
12 Andrew Hanson   Delavan, WI1:48:34.0 252571  47 Quick Stop Bike Shop
13 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:49:10.5 207074  71 Stadium Bike
14 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:49:49.5 209153  15 Michael's Cycles
15 A J Ettmayer Jr   1:50:18.2  Team Pedal Moraine
16 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:50:34.5 242169  28 Team Pedal Moraine
17 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI1:52:00.4 214936  50 Brookstone Homes
18 Phil Ott   Marquette, MI1:52:59.0 227380  31 Quick Stop Bike Shop
19 Harry Anderson   Duluth, MN1:53:30.3 111210  104 Ski hut
20 Tim Pacholski   Newberlin, WI1:54:47.5 246502  56 
21 Aaron Brandt (1 - EX)   Seboygan, WI1:56:12.6 209961  54 Team Mars
22 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI1:57:46.6 93290  35 Magnus
23 Carlos Haeckel   Madison, WI1:59:14.9 227622  14 Alterra CoffeeTeam
24 nathan johnson   La Crosse, WI2:02:46.3 263266  43 Muddy Cup
25 Cory Gwin   Madison, WI2:05:43.1 223072  32 Michaels Cycles
DNF Ryan Rysewyk   Madison, WI 243026  64 Chainsmokers
DNF Jereme Noffke   Madison, WI 185686  105 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips (1 - PR)   Chicago, IL1:41:38.7 84647  Alterra/Specialized
2 Jeff Melcher   West Bend, WI1:46:24.8 166066  18 Team Pedal Moraine
3 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:46:48.0 83047  102 Ski Hut
4 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA1:47:56.9 204288  103 Trek/VW
5 Scott Cole   Stevens Point, WI1:49:25.4 7340  19 Specialized/ERGON
6 Jerry Long   Moscow, ID1:50:11.4 202427  10 Chainsmokers
7 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:50:26.1 117449  34 Team MARS
8 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:50:27.0 259146  22 Hayes
9 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:51:26.0 182256  20 Team PolskaCyclery
10 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:51:31.1 227406  53 Moosejaw
11 Mike Bushey   Esko, MN1:51:57.8 82026  45 Ski-hut
12 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:53:32.5 98534  41 
13 Jim Peterson   Edgerton, WI1:53:33.3 154720  37 Michael's Cycles
14 Ray Nelson   Woodstock, IL1:53:34.7 193027  100 Skinnys Club Tread
15 Jeffrey Craig   Tomahawk, WI1:54:09.9 105436  112 Spring Street sports
16 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:54:37.6 151397  PCW Cycling/Hyundai
17 Scott Peterson   Littleton, CO1:54:45.8 115185  49 Wheaton Franciscan
18 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:55:10.7 169422  38 Skinnys Tread
19 John Gatto   Oak Forest, IL1:55:21.5 121461  33 D'Arcy/SRAM Cycling Team
20 Chris Strout   Hendersonville, NC1:56:17.8 177553  58 The Pony Shopy Shop
21 Trevor Olson   Rochester, MN1:56:21.0 264356  46 Muddy Cup
22 Joe McGaver   1:57:39.6  108 Ski Hut
23 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:57:47.7 185684  42 KillJoy
24 Gregg Bednorski   Wausau, WI1:58:01.8 3146  29 Stadium Bike
25 Bill Nigh   West Bend, WI1:58:02.2 197745  30 Team Pedal Moraine
26 Craig Manthe   Eau Claire, WI1:58:22.5 78139  55 Polska Fond duLac Cyclery
27 Jerome Daanen   Racine, WI1:58:31.8 164575  36 Hayes Sun Ringle
28 Mark Walter   Rochester, MN1:59:26.7 203633  59 Muddy Cup Racing
29 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:00:13.2 194466  69 Muddy CupRacing
30 Devin Curran   Onalaska, WI2:01:27.1 211576  106 Drunk Cyclist / Wily Cycles
31 Kevin Heppner   Modesto2:02:49.5 188763  39 Killjoy Racing
32 James Holmes   Madison, WI2:03:35.1 155854  48 Chain Smokers
33 John Timm   Germantown, WI 209235  12 Trek/Extreme Ski and Bike
34 James Grant   Fountain City, WI 134086  11 Independent Fabrication
35 Pete Noffke (1 - EX)   Menasha, WI 189045  40 Wheel and Sprocket
DNF Chris Peariso   Amherst, WI 139566  Titus / Muddy Cup
DNF Bill Delaney   Madison, WI 210055  13 Chainsmokers
DNF Douglas Pietz   Milwaukee, WI 138646  21 Polska-Master Lock
DNF Eric Peterson   Wausau, WI 208618  89 Wheel & Sprocket
DNF Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  111 

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Kay     6015 Riverbrook Momentum

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Bogardus   0:54:05.4  4014 Team Wisconsin
2 Leif Byrge-Liebig   0:56:04.5  4082 Team Cyclopath
3 Ethan Ramm   0:56:46.8  4211 
4 Andrew Senderhauf   0:58:21.6  4027 Wheel & Sprocket
5 Conner Shelton   1:03:16.6  4002 Team Extreme
6 Travis Johnson   1:03:28.0  4045 
7 Jack Feuerstein   1:04:27.4  4017 Wheel & Sprocket
8 Jake Therrien   1:05:54.5  4008 
9 Garret Post   1:06:45.6  4087 Point Pursuit
10 Max Rainey   1:12:50.7  4068 Bosch / NorwayCycles
11 Adam Kay   1:14:42.4  4071 Riverbrok Momentum
12 Freddie Oby   1:17:54.0  4235 
13 Austin Drapes   1:23:05.2  4240 
14 Brandon Watkins   1:26:47.0  4070 EXPO Racing
15 Brett Poulton     6002 Active Endeavors
16 Samuel Martz     6020 Mountain Outfitters
17 Ryan Kay     6014 Riverbrook Momentum
18 Andrew Laatsch     6052 
19 Jordan Watkins     6013 EXPO Racing
20 Riley Shelton     6005 Team Extreme
21 Parker Blob     6059 
22 Jeffrey Martz     6019 Mountain Outfitters
23 Cameron Frederick     6056 
24 Samuel Huang     6018 Hayes Disc Brakes
25 Devon Buse     6060 FDL / OSH Cyclery
26 Dominic Pacini     6001 Gen X / Joe BikeLer Cycling
27 Daniel Laatsch     6053 
28 Joshua Collier     6054 Muddy Cup Racing
29 David Slickman     6057 Wheel and Sprocket
30 Garth Post     6017 Point Pursuit
31 Aaron Hoyme     6009 Mountain Outfitters
32 Brandon Flisram     6004 Team Extreme
33 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
34 Roman Kosarzycki     6021 
DNF Zach Peterson     4059 Wheel & Sprocket

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Crocker   0:55:57.1  4064 
2 Chris Hinshaw   0:56:17.3  4084 
3 Shawn Nelson   0:57:08.0  4101 Fond Du Lac Cyclery
4 Paul Hahn   0:57:14.4  4088 
5 Ted Rand   0:59:29.4  4078 
6 Taylor Otto   0:59:38.7  4013 Recyclist
7 Chris Denny   0:59:40.6  4085 
8 Alex Mayer   1:01:03.2  4236 
9 Jonathan Bidlake   Naperville, IL1:01:31.5 208104  4099 
10 Erik Aksland   1:06:01.1  4036 clif bar
11 Greg Krieger   1:06:07.4  4091 
DNF Gavin Hoeft     4060 Bike Hub

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harri Hiekkenen   0:53:00.9  4231 Mcdermid
3 Craig Pulak   1:04:09.9  4102 Bellin
4 Adrian Icenogle   1:04:29.5  4262 
5 Mike Kubala   1:07:29.6  4015 
6 Eric Bieniewski   1:08:06.5  4239 
7 Brendon Coleman   1:25:46.9  4245 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Laatsch   0:52:14.5  4223 
2 Joe Paczkowski   0:56:07.4  4030 
3 Ben Marchewka   0:56:10.0  4076 Team Pedal Moraine
4 Robert Wiltzius   0:56:55.9  4040 Fat Tires and Beer
5 James Schwindt   0:58:22.3  4001 Fond du Lac Cyclery
6 Ashton Brackett   0:58:26.3  4215 
7 Josiah Laatsch   0:58:36.2  4222 
8 Chad Ament   0:59:01.6  4205 
9 Andy Borell   0:59:53.8  4233 
10 Chad Hoppe   1:01:14.3  4073 Fond du Lac Cyclery
11 Chad Strange   1:04:26.7  4201 
12 Christian Bilgo   1:07:00.6  4094 Church of Two Wheels
13 Kyle Ferg   1:08:06.0  4220 
14 Paul Westberg   1:09:05.4  7008 Stadium Bike
15 Jordan Nienow   1:10:39.7  4242 
16 Jonathan Lechterman   1:18:42.2  4207 
17 Ray Roberts   1:18:44.1  7015 Bike Doctor
18 ross kleinmann   1:24:01.5  4238 
19 Christopher LIghtbody   1:26:20.9  4243 
DNF Seth Laatsch     4097 Gen X Cycling / Joe Biklers
DNF Michael Aavang     4230 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Amman   0:52:23.5  4229 
2 David Bender   0:54:58.8  4197 
3 Paul Konkol   0:55:12.2  4204 Team Aurora
4 Kevin Black   0:55:51.5  4255 Victory
5 Scott Spoo   0:56:43.8  4209 
6 Michael Holbrook   0:57:07.6  4025 Gen X/Joe Bikelers Cycling
7 Eric Lightbody   0:57:31.9  4241 
8 Michael Ziegler   0:58:20.2  4034 
9 Wesley Frame   1:01:30.0  4080 
10 Eric Olson   1:01:47.7  4264 
11 Eric Harrman   1:04:54.3  4249 
12 Jamie Thiel   1:05:06.3  4098 
13 Eric Steffen   1:07:11.9  4217 
14 Ryan Theel   1:09:22.5  4037 
15 David Vanderloop   1:09:59.8  4048 Gen X/Joe Bikeler Cycling
16 Eric Borchardt   1:10:56.3  7037 
17 Justin Harer   1:14:53.5  4252 Aurora
18 Michael Perkins   1:15:42.7  4227 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Amman   0:48:40.4  4005 Team Extreme
2 Jeff Swanstrom   0:58:31.0  4237 
3 Aaron McGinnis   1:04:02.7  4067 Gen X/Joe BikeLer Cycling
4 Josh Clark   1:04:57.5  4212 
5 Jeremy Lentz   1:06:23.8  4093 
6 Matt Kolling   1:07:06.0  4225 Aurora
7 Eric Klister   Appleton, WI1:12:56.2 252005  4210 
8 Corey Hetzel   1:37:16.5  7033 
DNF Scott Hietpas     4072 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Berger   0:53:26.7  4050 
2 Dan Seanor   0:56:37.8  4254 
3 Bob Callaway   0:56:40.1  4033 Vernon Trails
4 Mark Haessly   0:57:04.6  4121 Fond du Lac Cyclery
5 Joe Alligood   1:00:08.3  4253 
6 Jeff Bublitz   1:02:15.6  4024 Gen X/Joe BikeLer Cycling
7 Brian Hess   1:03:42.8  4044 
8 Marcus Steele   1:05:00.9  7036 
9 Randy Kays   1:05:08.0  4228 
10 Jason Ecclestone   1:06:15.2  7031 
11 Brian Zinda   1:06:33.0  4083 Fond du Lac Cycle
12 Rich Snamiska   1:09:38.0  4114 Fon du Lac/Oskosh Cyclery
13 Joseph Fischer   1:10:08.5  4086 
14 Scott Yurjevich   1:11:11.3  4066 Gen X Cycling
15 Wayne Marks   1:14:15.7  7035 
16 Randy Johnson   1:14:20.4  4046 
17 Steven Strobel   1:23:17.5  4224 
DNF Jim Pekowsky     4020 Team Pedal Moraine
DNF Matthew J Lay     4047 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Luger   0:58:06.1  4011 Team Pedal Moraine
2 Dave Reich   1:00:36.3  4075 Team Extreme
3 Gary Esko   1:00:43.7  7017 
4 Brian Gill   1:02:08.8  4090 TekBolt Titanium
5 Patrick Johnson   1:02:13.0  4042 Gear n Up
6 Steve Beach   1:02:42.3  4023 
7 Michael Kaspar   1:03:21.9  4232 Team fool
8 Scott Ubl   1:05:47.4  4258 
9 Larry Hipps   1:05:49.3  4019 Pedal Moraine
10 Paul Ihde   1:05:49.9  4202 
11 Kevin Knutson   1:06:34.4  4263 Peace Coffee
12 Dave Dahlman   1:06:51.4  4041 Team Extreme
13 Rodney Ottens   1:07:24.4  4247 
14 Phillip Kurz   1:23:42.1  7005 
15 Thom Brown   1:27:40.0  7006 
16 Robert Falci   1:29:34.0  7009 
17 Mark Voss   1:34:59.5  4260 
DNF Jay Laszewski     7032 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Christofalos   0:54:32.6  4039 
2 Kenneth Ramm   0:58:38.0  4219 
3 Thomas Huffer   1:01:33.5  4081 Stadium Bike
4 Steve Baumann   1:01:44.6  4074 Stadium Bike
5 Steven Hoppman   1:02:09.1  4028 Attitude Sports
6 Greg Spencer   1:05:04.8  4142 
7 Joseph Gitter   1:05:17.2  4089 
8 John Devroy   1:05:24.2  4061 Stadium Bike
9 Matthew White   1:05:29.0  4063 
10 Dean Sondrol   1:06:46.4  4256 
11 Robert Medo   1:07:06.5  4226 
12 Patrick Omelia   1:08:06.6  4248 
13 Mike Hoeft   1:08:40.6  4010 Bike Hub
14 Todd Thorn   1:11:44.6  7007 MooseJaw Brewpub
15 Wally Sniadajewski   1:12:18.5  7003 Point Pursuit
16 Christopher Voss   1:18:57.0  7018 Joe Bikelers
17 kevin leslie   Kenosha, WI1:19:24.4 254674  7034 
18 Ronald Sanchez   Libertyville, IL1:19:57.8 261294  4079 
19 Dennis Westberg   1:31:35.3  7002 Stadium Bike

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Schuster   0:58:35.9  4003 
2 Mike Morrison   0:59:25.2  4257 
3 Brian Butkiewicz   1:00:34.1  4250 
4 Jeff Pepp   1:01:13.3  4203 
5 Mick Mohrlant   1:03:53.9  4141 Team Metric
6 Bruce Parker   Edina, MN1:04:24.7 260693  4035 Freewheel BikeShop
7 James Simmons   1:04:40.6  4259 
8 Jerry Manta Jr   1:06:37.6  4057 
9 Glenn Aavang   1:07:05.0  4069 
10 Tom Borchardt   1:11:04.4  4038 GenXcyclingler Cycling
11 Dwayne Harer   1:13:15.2  4251 Aurora
12 Chris Kemble   1:13:38.4  4221 
13 Bruce Harvey   1:13:59.6  4092 
14 Richard G Finch   1:22:48.3  4009 
15 Richard Wenborne   1:25:07.9  4007 Stadium Bike
16 Jay Hoppe   1:26:18.5  4052 Fond du Lac Cyclery
17 Jeffrey Lampone   1:27:22.4  4208 
18 Bruce Wilber Jr   1:40:44.0  7025 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3021 Extreme
2 Sarah Huang     3015 Hayes Disc Brakes
DNF Jessica Stanislaus     3009 Muddy Cup/Crank Daddys

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Buske     3022 Team Extreme
2 Amelia Barber     3036 Team WORS
3 Hannah Guerra     3024 Brookstone home/Guerra
4 Nicole Fatla     3002 Momentum Bikes
5 Jayme Christensen     3030 Pedal Moraine
DNF Heather Herzfeldt     3088 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Anderson     3089 Ski Hut
2 Regina Livingston   Chicago 258314  3027 Michaels Cycles
3 Shannon Holmes     3091 Mad Forcs

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisha Riutta     3083 
2 Claire Cannon     3018 WORS
3 Karlene Olson     3019 Muddy Cup
4 Tiffani Walter     3031 Muddy Cup Racing
5 Jaime Wilhite     3012 Revere Electric Supply
DNF Karen Zielinski     9501 TEAM CYCLOPATH

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
2 Angela Theriault     3023 Team Pedal Moraine
3 Angella Collins     3087 
4 Sarah Slickman     3086 Wheel & Sprocket
5 Amy Plato     9510 MARS
6 Jennifer Langlois     3010 Point Pursuit
7 Kathy Janda     3020 MADFORCS
8 Brenda ZimmermannThorp     3025 

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Skillicorn     3044 Brone's bike shop
2 Kerry Putzke     3090 MADFORCS
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3003 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Marnie Pearsall     3092 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3007 Wheel & Sprocket/TREK
2 Gretchen Montee     3085 Muddy Cup
3 Cheryl Post     3005 Point Pursuit

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3017 MADFORCS
2 Deb Sniadajewski     3014 Point Pursuit
3 Janis Heifner     3084 

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI1:56:07.4 202278  534 Muddy Cupg
2 Jessica Martin   Spooner, WI1:59:31.3 260914  511 Riverbrook/Momentum
3 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:05:27.1 218422  515 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske (1 - PR)   Stanford, CA1:38:01.3 190109  503 Hayes Disc Brakes
2 Abby Strigel (2 - PR)   Madison, WI1:42:16.8 202434  501 Team Polska - FDL Cyclery
3 Anna Fink   New Berlin, WI1:51:07.2 202435  509 Alterra
4 Jennifer Danielson   Madison, WI1:54:24.4 253014  536 Chainsmokers
5 Gabriela Baranova   Zion, IL1:55:31.7 223988  516 Skinny's

Women - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:31:59.7 199274  533 Trek/VW
2 Kim Eppen   1:35:47.3  537 ICCC-Mercy Specialized
3 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:39:27.5 57292  525 Nature Valley /PENNCYCLE
4 Lori Sable   Thiensville1:47:40.6 226461  504 Team Wisconsin
5 Holly Klug   Chicago, IL1:51:05.5 213523  514 Killjoy
6 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:52:11.5 227405  517 Moosejaw
7 N/A   Colorado Springs, CO1:53:31.4 147306  531 Kenwood/OFS
8 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:01:28.7 223874  523 Wheel & Sprocket
9 Renee Bach   Madison, WI2:02:25.0 242850  512 Chainsmokers
10 Cathrine Diamond   Milwaukee, WI2:06:51.5 263259  513 Alterra CoffeeMTB Team
11 Gina Kenny   Orland Park, IL2:27:13.3 210270  535 Team Extreme

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Gabrielson     6023 Moosejaw Pizza& Brewery

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   1:11:17.4  5005 CLIF BAR
2 Samantha Falci   1:37:53.3  5027 
3 Samantha Kosarzycki   1:58:35.8  5030 Alterra
4 Alyson Davis     6012 Hayes OnTrackters
5 Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6011 MARS
6 Maggie Medo     6055 
7 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
8 Emily Shull     6006 CLIF BAR
9 Cailey Jeske     6010 Pedal Moraine
10 Anna Merkt     6058 Wheel and Sprocket
DNF Lizzy Sobotta     5035 MOUNTAIN OUTFITTERS

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Borell   1:09:12.6  5059 
2 Arin Lemke   1:11:39.7  5015 Team Pedal Moraine
3 Julia Gabrielson   1:25:17.0  5032 Moosejaw Pizza& Brewery

Women - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Laatsch   1:23:16.4  5054 
DNF Michelle Devorse     5062 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mollie Baldwin   1:14:27.4  5037 Muddy Cup
2 Ann Mischka   1:22:34.0  5036 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Baumgardt-Kays   1:09:09.3  5057 
2 Alicia Laatsch   1:09:32.5  5053 
3 Sara Birdsall   1:10:14.0  5010 Bellin Heath
4 Andrea Davis   1:13:44.7  5052 
5 Amy Zagar   1:18:09.3  5061 
6 Olga Voss   1:23:18.2  5008 Muddy Cup
7 Kristal Hoppe   1:28:21.7  5020 Fond du Lac Cyclery
8 Sheri Byrge   1:31:24.7  5003 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey Kriete   0:59:39.4  5063 PCW
2 Dana Buddenbaum   1:06:45.1  5060 
3 Krista Klanderman   1:08:46.3  5065 
4 Kerri Swart   1:09:06.8  5022 Team Pedal Moraine
5 Ann Holsen   1:09:12.0  5023 
6 Anne Medeiros   1:14:39.6  3082 Mad Forcs
7 Sarah Guse   1:24:20.6  5064 FDL/OSH Cyclery
8 Tina Olm   1:24:46.2  5007 GenX/Joe BikeLer Cycling
9 Elizabeth Legaspi   1:26:31.8  5028 Fattires-N-Beer
10 Chasity Gabrielson   1:26:40.7  5031 Moosejaw Pizza& Brewery
11 Erikka Byrge   1:32:37.4  5026 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Wolf   1:09:08.9  5058 
2 Angela Huang   1:21:38.7  5029 
DNF Kerstin Henry     5051 Gen X/Joe BikeLer Cycling

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynne Senkerik   1:10:24.0  5021 Team Extreme
2 Renee Geyer   Green Bay, WI1:14:42.1 261111  5013 Stadium Bike
3 Cecile Labecki   Milwaukee, WI1:17:04.0 250230  5017 RPM hayes Brakees
4 Berlinda Lopez   1:24:44.6  5033 MADFORCS
5 Barbara Daanen   1:33:07.2  5025 MARS

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roxanne Rogers   1:11:41.5  5056 Big Ring Racing
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:17:01.3 10328  5050 Clif Bar Midwest
3 Sue Borchardt   1:24:43.2  5018 team extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Blankenheim   1:23:25.1  5034 
2 Diane Kuhn   1:32:27.4  5014 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoUSACDFCUOREBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee