Race Results for
Webster - Roubaix
Winter Spings, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/08/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master 55+ - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney      Orlando Road Club Inc
2 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
3 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   Team RPM
4 Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
5 David Benzel      Unattached
6 Keith Creeden   Longwood, FL 210970   Orlando Road Club Inc
7 David Butcher   Lake Mary, FL 141566   Orlando Road Club Inc
8 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
9 Dennis Pevarski   Saint Petersburg, FL 244290   Jacksonville Racing Club
10 Paul Evans      VeloBrew
11 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   Team American Classic
12 Greg Algood   Oldsmar, FL 259650   Florida Velo
13 Jon Sathe      PC Bike
14 Bob Andrews      Unattached
15 Christopher Bald   Ocala, FL 48260   Unattached

Men - Master 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Duschek      Cycle Science
2 James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
3 Scott Bodin   Nanuet, NY 45094   Target Training
4 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
5 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   Jacksonville Racing Club
6 William Hannon   Hammock, FL 14953   Gruppo Strada
7 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
8 Ian Jackson      Neptune Cyclery
9 Will Larson   Dunedin, FL 196529   TeamGearLink
10 Carlos Robledo   Jacksonville, FL 240374   VeloBrew
11 John Faulk   Jacksonville, FL 115188   VeloBrew
12 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229   Colavita - Central Florida
13 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
14 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   ASV - Gold's Gym Orlando
15 Scott Gross   Orange Park, FL 47481   Jacksonville Racing Club
16 Kurt Leverett      CBE
17 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639   Jacksonville Racing Club
18 Michael Rigby   Apopka, FL 29871   ASV - Gold's Gym Orlando
19 John Butler   Jupiter, FL 51372   Treasure Coast Cycling Association
20 Stephen Decato   Rockland, ME 65421   Naked Bean Cycling Club

Men - Master 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
2 Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
3 Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   Ford Cycling Team/Orlando Velo
4 Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
5 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
6 Mark Proffer   Celebration, FL 215288   ASV - Gold's Gym Orlando
7 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   Ford Cycling Team/Orlando Velo
8 Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
9 Joshua Carter      Unattached
10 Eduardo Picardo      Unattached
11 Scott Giles   Solomons, CA 196417   VeloBrew
12 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697   Lake Mary/ORC
13 Craig Duxbury   Orlando, FL 10305   Team 19
14 Kevin Lenk   Orlando, FL 206513   Ford Cycling Team/Orlando Velo
15 Curtis Juteram   Minneola, FL 63944   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
16 Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898   ASV - Gold's Gym Orlando
17 Ed Clark   Orlando, FL 220497   ASV - Gold's Gym Orlando
18 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   Ford Cycling Team/Orlando Velo
19 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
20 Rodney Riley   Park City, UT 216802   Team 19
21 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
22 Ross Williams   Lakeland, FL 38289   Best of the Bay Cyclist
23 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   Team 19
24 Darren Black      Olympus Bikes
25 Ray Reinders   Trinity, FL 248260   TeamGearLink
26 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Neptune Cyclery
27 Clive DeSousa   Greenville, SC 140768   Colavita - Central Florida
28 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540   ASV - Gold's Gym Orlando
29 Scott Atkins   Lutz, FL 135438   TeamGearLink

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonel Ramirez      Preferred Alliance
2 Joel Chavez   Tampa, FL 177305   Preferred Alliance
3 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   Preferred Alliance
4 Todd Henriksen   Xenia, OH 159980   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
5 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
6 Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Team 19
7 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   A & E Investors
8 Rudy Robaina      Cycle Science
9 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   Herba-Life
10 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   Sweetbay Supermarkets
11 Grant Potter   Parkland, FL 73508   Herba-Life
12 Lee Farmer (1 - Cat2)   Ft Lauderdale, FL 202336   VMG Racing Bahamas
13 Daniel Larson   Norman, OK 58572   Cycle Science
14 Frank Lopez   Largo, FL 21574   Preferred Alliance
15 Bret Baronak      Cycle Science
16 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867   VeloBrew

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike
2 Michael Midlarsky      B&J Bikes
3 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207   B&J Bikes
4 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860   B&J Bikes
5 Jonet Hernandez      B&J Bikes
6 N/A    ,  372   Olympus Bikes
7 Jim Best      TeamGearLink
8 Julio Cruz   Hialeah, FL 76784   Preferred Alliance
9 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
10 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Foothill Cyclists
11 Miguel Luis   Hialeah, FL 138708   Preferred Alliance
12 Michael Visacki   Boca Raton, FL 233412   B&J Bikes

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hofmann      Cycle Haus
2 Karl Pellitier      VeloBrew
3 Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425   Preferred Alliance
4 Roman Joa      Preferred Alliance
5 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   Bike Works
6 David Alexandrou   Lutz, FL 122403   FCS Compliance Depot
7 Michael Nixon   Mius River, FL 209671   Unattached
8 Humberto Pages      Preferred Alliance
9 Kevin Parker      Polk Bicycle Sport Inc
10 Pedro Guevara      A & E Investors
11 Richard Benton      Orlando Road Club Inc
12 Bradford Nemick      Unattached
13 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc
14 Andrew Buttitta      Colavita - Central Florida
15 Rob Robins   Gainesville, FL 239969   Bike Route Racing
16 Tim Check      Unattached
17 Sean Lynch      Orlando Road Club Inc
18 Dennis Claire   Shrewsbury, MA 225882   Big Wheel
19 David Burnette   Valrico, FL 144117   AJ's Bike and Boards
20 Fred Ellis      Unattached
21 Brian Burns      Unattached
22 Walter Rentz   Orlando, FL 208965   Orlando Road Club Inc
23 Paul Harris   Apopka, FL 215188   Team 19
24 Jamie Jacobson      Unattached
25 Chris Bishop      Unattached
26 Robert Stewart   Jacksonville, FL 120593   VeloBrew
27 Gerardo Galvan      Team 19
28 Israel Vera      Unattached
29 Neal Nease      Cycle Haus
30 Jimmy Page      Unattached
31 Sean Morey   Gainesville, FL 213312   Unattached
32 Geoffrey Schaefer   Tallahassee, FL 228367   Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Neptune Cyclery
2 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
3 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Kenda Tire
4 Amanda Hall   Seattle, WA 181244   Atomic Race Team
5 Heather Davis   Fletcher, NC 239644   Team Florida
6 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
7 Sandra Tomlinson-Gross      Jacksonville Racing Club
8 Morgan Patton   Athens, GA 257696   Unattached
9 Stephanie Gamble-Morse      Unattached
10 Barbara Shircliffe Perigard      Team American Classic

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyUSACDFShimanoBonk BreakerSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee