Race Results for
Hellertown Criterium
Hellertown, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/26/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Grimwood   Lewisberry, PA 259837   World Cup Ski @ Cycle Cycling Team
2 Noah Mabry   Lebanon, PA 257002   Shirk's Racing Presented by Trek Bikes
3 Lonnie Metz   New Cumberland, PA 254089   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
4 Christopher Pagoda   Conshohocken, PA 107026   Unattached
5 Maxwell Pless   Ardmore, PA 256281   Human Zoom/Pabts Blue Ribbon
6 Rory McMullen      Unattached
7 Anthony Colasurdo   Center Valley, PA 264811   JVR Sports
8 David Romberger   Philadelphia, PA 262058   Unattached
9 Dino Montes   Northampton, PA 253100   Cyclefunattics
10 Brian Windle   Wilmington, DE 246362   Unattached
11 Mark Kline   West Chester, PA 257973   WCCC IRON HILL
12 Nick DeAngelis   Lancaster, PA 237850   Iron Hill/WCCC
13 Tim Humpton   Jamison, PA 250718   MIT Cycling
14 Albert Anderson   Easton, PA 254115   Bike Line / LWA
15 Karl Henry   Bloomsburg, PA 94727   West Chester Cycling Club
16 Kyle Murray      Unattached
17 Dave Baumgardner   Newtown Square, PA 229186   Tri State Velo
18 Tim Fitzgerald   Orefield, PA 244932   JVR Sports
20 Doug Markgraf   Abington, PA 196255   Drexel Cycling
21 Jason Bryant   Bethlehem, PA 263408   Bike Line / LWA
22 Kirby Tirk   West Chester, PA 230927   Chester County Velo/Iron Hill
23 David Brodmann   Hagerstown, MD 250173   Antetam Velo Club
24 John Snyder   Harrisburg, PA 256583   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
25 Lauren Fannestock      Tri State Velo
26 Bruce Brodowski   Langhorne, PA 245644   Cycle Sports/Zaveta Const.
27 Richard Semian   Mertztown, PA 259678   Young Medalists Cycling Club
28 Jordan Bush   New Holland, PA 256094   Shirk's Racing Presented by Trek Bikes
29 Michael Simmons   West Chester, PA 249255   West Chester Cycling Club
30 Bradley Yeakel   Allentown, PA 226054   Bike Line / LWA
31 Scott Feather   Emmaus, PA 248175   Vortex
32 David Goodyear   Doylestown, PA 64542   Cycle Sports / Zavetta Construction
33 Bill Albert   Plainville, MA 263418   NEBC
34 Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360   Unattached
35 William Bray   Zionsville, PA 97195   Shirks
36 Chris Klotzbach      Unattached
37 John Shive   Quakertown, PA 249217   Unattached
38 Zachary Ellwood   Orwigsburg, PA 257726   Unattached
DNS Jose Maldonado   Philadelphia, PA 82220   Philadelphia Ciclismo
DNS Michael Niles      Unattached
DNF Daniel Shelbo      Unattached

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calan Farley   Pittstown, NJ 233338   Young Medalists Cycling Club
2 Christopher Baranoski   Perkasie, PA 230465   Cycle Sports/Zaveta Construction
3 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201   Lehigh Wheelmen Assoc
4 Connor Bade   Macungie, PA 244780   Young Medalists Cycling Club
5 Colin Kelly   Ottsville, PA 264906   Unattached
6 Philip Magorry      Unattached
7 Patrick Marzi   Kutztown, PA 241823   Salamander Racing
8 Aaron Kraynak   Harleysville, PA 264450   Lehigh Wheelmen Assoc
DNF Chris Kraynak   Harleysville, PA 264447   Lehigh Wheelmen Assoc

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Semian   Mertztown, PA 250164   Young Medalists Cycling Club
2 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891   Lehigh Wheelmen Assoc
3 Thomas Barnett   Freehold, NJ 247838   Atlantic Bicycle Club
4 Colin Fitzgerald   Orefield, PA 234908   JVR Sports
5 Jonathan Bright   Barto, PA 249282   Vortex Cycling Club
6 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999   Gotham Cyclists
DNF Alex Monteith      Unattached

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Carmona   Breinigsville, PA 251948   Young Medalists Cycling Club
2 Zack Noonan   Kutztown, PA 249618   Young Medalists Cycling Club
3 Tynan Farley   Pittstown, NJ 234907   Young Medalists Cycling Club
4 Michael Roach   Macungie, PA 200597   Young Medalists Cycling Club
5 Aaron Stabley   Jersey Shore, PA 214160   Guys Racing
6 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891   Lehigh Wheelmen Assoc
7 Quinn Joganich   Chalfont, PA 241538   Cycle Sports/Zaveta Construction
8 Zachary Semian   Mertztown, PA 250164   Young Medalists Cycling Club
9 Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080   Young Medalists Cycling Club
DNS Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360   Unattached
DNF Mary Costelloe   Emmaus, PA 192297   East Coast Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristy Swope   Bethlehem, PA 203648   Saucon Valley Bikes
2 Julie Davis   Philadelphia, PA 256451   Quaker City Wheelmen/Team Breakaway
3 Jillian Duncan   Fair Haven, NJ 245926   3D Racing
4 Mary Fetrow   Mechanicsburg, PA 235179   World Cup Ski and Cycle
5 Naomi Takahashi   Philadelphia, PA 224921   Sturdy Girl Cycling
6 Jody Twer   Hatboro, PA 209826   Sturdy Girl Cycling
7 Jennisse Peatick   Kalispell, MT 214137   Team Somerset
8 Doreen Crowle   Norristown, PA 210818   Sturdy Girl Cycling
9 Sarah Iepson   Oaklyn, NJ 254065   Sturdy Girl Cycling
10 Ashley Zeigler   Philadelphia, PA 223007   QCW-Breakaway
11 Dana Feiss   Telford, PA 251475   Young Medalist Cycling Club
12 Hannah Hayduk   Kutztown, PA 200614   Team Fuji/Salamander
13 Kathryn Potylycki   Emmaus, PA 222408   Vortex Cycling Club
14 Alexandra Stepnowski   Fairless Hills, PA 207807   Human Zoom
15 Ginny Hertzog   Allentown, PA 240124   JVR Sports
16 Michelle Young   Camp Hill, PA 241822   Yellow Breeches Racing
17 Laurie Ohleger      Unattached
18 Crystal Nunnemacher   Freemansburg, PA 244332   JVR Sports
19 Bonni Schervone   Asheville, NC 214811   Sturdy Girl Cycling
20 marianna cutler   Philadelphia, PA 259400   Sturdy Girl Cycling
21 Patty Powers   Kintnersville, PA 254858   Unattached
22 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118   Vortex Cycling Club
23 Jo Johnson   Wilmington, DE 207376   Team DRT/Deep Blue
24 Anne Rock   Philadelphia, PA 30250   Sturdy Girl Cycling
DNS Patricia Marzi   Kutztown, PA 191454   Team Fuji/Salamander
DNS Sharon Gilligan   Lititz, PA 262958   Yellow Breeches Racing
DNF Lauren Tracy   Arlington, MA 200164   Team Vortex

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Lehigh Wheelmen Assoc

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Hayduk   Kutztown, PA 200614   Salamander Racing
2 Antonina Esposto   Blandon, PA 251573   Young Medalists Cycling Club
3 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118   Vortex Cycling Club
4 Taylor Farnsworth   Schnecksville, PA 230872   Young Medalists Cycling Club

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Potylycki   Emmaus, PA 222408   Vortex Cycling Club
2 Mary Costelloe   Emmaus, PA 192297   East Coast Velo
3 Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080   Young Medalists Cycling Club
4 Catherine Probst   University Park, PA 257694   Young Medalists Cycling Club
5 Courtney Gregor   Chalfont, PA 243968   Cycle Sports/Zaveta Construction

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerOSMOCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee