Race Results for
Jacksonville Cycling Classic
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/14/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3/4/Master/Junior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jonet Hernandez   0:51:36  339 B&J Cycling
2Joshua Servi   Longwood, FL0:51:37 239632  324 Team 19
3Charles Jerabek   Jacksonville, FL0:51:38 46930  577 Jacksonville Race
4Steven Carrell   Norcross, GA0:51:38 6251  602 Memorial Health/Team One
5Victor Lavinskey   0:51:39  338 BEJ Team
6Gary Stern   Indialantic, FL0:51:39 153379  627 Atlantic Shores Velo
7Ken Schofield   Juno Beach, FL0:51:39 207006  688 CycleScience
8Lorne Johnson   Gainesville, FL0:51:39 164908  349 
9Brian Lancaster   Winter Garden, FL0:51:39 20254  611 TREK Racing Team 19
10Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL0:51:39 11814  607 B&J Cycling
11David Comiskey   Washington, DC0:51:39 239642  353 Team Florida
12Andrew Holland   Naples, FL0:51:40 228841  313 Naples Cyclery
13Ray Reinders   Trinity, FL0:51:40 248260  619 
14Mark Yeager   St Petersburg, FL0:51:40 46311  631 
15Carlos Soler   Longwood, FL0:51:40 104661  624 Team 19
16Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL0:51:40 115944  597 Gealink Team
17Curtis Juteram   Minneola, FL0:51:41 63944  398 Bike America
18James Wright   Orange Park, FL0:51:42 68129  654 
19Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL0:51:42 196540  621 ASV/FloridaVelo
20Darrell Cunningham   Orlando, FL0:51:43 8354  686 Ford Cycling Team
21Kenneth Helms   Hobe Sound, FL0:51:43 15755  682 Bike America/Potters Landscapin
22Julio Cruz   Hialeah, FL0:51:43 76784  307 Preferred Alliance
23Hilter Jarama   West Palm Beach, FL0:51:43 71369  346 Village Bike Shop
24Blain Reeves   Pembroke Pines, FL0:51:44 71611  462 Bike America
25George Heagerty   San Antonio, TX0:51:44 72892  684 Geri Atrix
26Gus Ferrer   Miramar, FL0:51:45 52672  591 Big Wheel Sunrise
27John Kasbar   Jacksonville, FL0:51:48 80559  342 VeloBrew
28Brett Miller   Gainesville, FL0:51:48 220527  320 Naple Cyclery Gulf Coast Racing
29Travis Gibbon   Neptune Beach, FL0:51:50 253574  475 
30Bryan Crement   0:51:51  636 

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michelle Blake   Orlando, FL 233167  299 Colavita Racing
2Jay Major   Miami, FL 220750  152 JAR
3Justin Pfaff     271 Cycle Logic
4Giancarlo Lluhi   Miami, FL 244979  185 Team Laser
5Christian Teather   Merritt Island, FL 256023  149 Treasure Coast Racing
6Nick Elias   Davie, FL 258601  273 Stick Boys Racing Club
7Phillip Kenney     157 VeloBrew
8Samuel Kenney     156 VeloBrew
9Julian Lago     158 
10Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651  154 Orlando Road Club

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amir Merali   Miami, FL 234586  272 
2Alejandro Villabona   Weston, FL 246928  190 Team Laser
3Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277  269 Orlando Road Club
4Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL 238203  194 Team Laser
5Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  270 
6Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130  147 
7Brian Burns   Longwood, FL 261531  508 
8Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  298 
9Lucas Wardein   Naples, FL 233364  268 Orlando Road Club
10Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651  155 Orlando Road Club
11Graham Gillis   Tallahassee, FL 195567  281 Atomic Race Team
12Danae Ballagh   Clermont, FL 220118  146 Orlando Road Club
13Andrew Piotrowski   Tallahassee, FL 262166  143 
14Tony SigRist   Tallahassee, FL 255722  280 Atomic Race Team

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin McGuire   Miami, FL 239823  159 Team Laser
2Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  198 Team Laser
3Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  266 Team Laser
4Laurence Jupp    242674  153 JAR
5Brandon Upson     276 Orlando Road Club
6Arturo Bencosme     195 Team Laser
7Joshua Antley   Greer, SC 251633  192 HEARNS Juniors Development
8Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  150 Gearlink
9Pavel Stuchlik   Capecoral, FL 257031  468 Team American Classic
10Parker Thompson   Bartonville, TX 250045  278 Compliance Depot
11john zuluaga   Miami, FL 257825  196 Team Laser
12Eric Topole   Village Of Palmetto Bay, FL 246973  197 Team Laser
13Amir Merali   Miami, FL 234586  272 Team Laser
14Nicholas Key     289 Atomic Race Team
15Joe Clarke   Naples, FL 249534  292 Naples Velo
16Christopher Bennett   Brunswick, GA 258833  294 unattached
17Alexander Lopez   Miami, FL 242500  193 Team Laser
18Eric Sekercan   Sarasota, FL 247200  282 

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andres Cano   Miami, FL 234452  267 Team Laser
2Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  264 CycleScience
3Juan Torres   Miami, FL 225733  265 Team Laser
4L Robert Antley   Greer, SC 244703  191 HEARNS Juniors Development
5Sean Lynch   Deltona, FL 244744  295 
6Robert Jones   Tallahassee, FL 256772  290 Atomic Race Team
7alexander Montoya   Orlando, FL 252256  288 Orlando Road Club
8Cody Johnson   Tallahassee, FL 202661  188 Atomic Race Team
9Carlos Lopez   Miami, FL 238241  199 Team Laser
10Gregory Odenwald   Jacksonville, FL 256923  287 Bicycles Ect.

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Lancaster   Winter Garden, FL0:40:14 20254  611 TREK Racing Team 19
2John Kavan   Tampa, FL0:40:14 53779  610 Neptune Cycling
3Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL0:40:14 11814  607 B&J Cycling
4Mark Yeager   St Petersburg, FL0:40:14 46311  631 
5Gary Stern   Indialantic, FL0:40:14 153379  627 Atlantic Shores Velo
6Kenneth Helms   Hobe Sound, FL0:40:20 15755  682 Bike America/Potters Landscapin
7Curtis Tolson   Louisville, KY0:40:20 46006  630 Kentucky Flyers
8Steven Carrell   Norcross, GA0:40:20 6251  602 Memorial Health/Team One
9David Potter   Tiverton, RI0:40:37 132031  583 Atlantic Shores Velo
10Bret Hoffer   Huntington Beach, CA0:40:37 208478  397 B&J Cycling
11Ken Schofield   Juno Beach, FL0:40:37 207006  688 CycleScience
12Douglas Franzese   St Petersburg, FL0:40:37 87296  691 Neptune
13Ray Reinders   Trinity, FL0:40:37 248260  619 
14Curtis Juteram   Minneola, FL0:40:37 63944  398 Bike America
15Carlos Soler   Longwood, FL0:40:37 104661  624 Team 19
16Darrell Cunningham   Orlando, FL0:40:37 8354  686 Ford Cycling Team
17Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL0:40:37 196540  621 ASV/FloridaVelo
18Angelo Marcello   Seattle, WA0:40:37 227258  614 Orlando Velo
19Vance James   Lakeland, FL0:40:37 47935  693 Team 19 Cycling
20Tim Molyneaux   Clermont, FL0:41:27 53461  690 Atlantic Shores Velo
21Douglas Luedeke   New Smyrna, FL0:41:27 188511  613 Team 19
22Kevin Lenk   Orlando, FL0:41:27 206513  399 Ford Cycling Team
23Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL0:41:52 84627  699 Neptune
24Scott Atkins   Lutz, FL0:41:52 135438  626 Gealink Team
25Darrell Pounders   Fort Myers, FL0:41:52 172097  685 Ford Cycling Team
26William Slupski   Jacksonville, FL0:42:00 53379  623 Jacksonville Racing Club
27Paul Barrett   Bluffton, SC0:42:00 52903  601 Hilton Head Velo/Bicycle Link
28Russell Kitz   Hobe Sound, FL0:42:00 194652  390 CycleScience
29Russell Beasley   0:42:00  694 Memorial Health/Team One

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Wright   Orange Park, FL0:37:51 68129  654 
2Gus Ferrer   Miramar, FL0:37:51 52672  591 Big Wheel Sunrise
3Bryan Lofton   Orange Park, FL0:38:31 21461  642 
4Charles Jerabek   Jacksonville, FL0:38:39 46930  577 Jacksonville Race
5Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL0:38:39 115944  597 Gealink Team
6John Faulk   Gainesville, FL0:38:39 115188  576 VeloBrew
7John Salsbury   Jacksonville, FL0:38:39 69352  587 Jacksonville Race
8Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL0:38:39 202152  580 Atlantic Shores Velo
9Roger Phanord   Fort Lauderdale, FL0:38:39 158010  680 Bike America/Potters Landscapin
10Lance Brannigan   Maitland, FL0:38:39 233229  634 
11Mark Stein   Tarpon Springs, FL0:38:39 33966  650 
12Robert Rivers   Athens, GA0:38:39 30025  649 
13Ken Hinkle   Saint Augustine, FL0:38:39 16278  683 Gruppo-Strada
14Douglas Duschek   Stuart, FL0:38:39 139405  681 CycleScience
15Will Larson   Dunedin, FL0:38:39 196529  590 Gealink Team
16George Heagerty   San Antonio, TX0:38:39 72892  684 Geri Atrix
17Bryan Crement   0:38:39  636 
18Carlos Robledo   Jacksonville, FL0:38:39 240374  589 VeloBrew
19Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL0:38:39 54833  635 ASV/FloridaVelo
20Stephen Decato   Rockland, ME0:38:39 65421  637 
21Fred Norman   Jacksonville, FL0:38:39 119639  643 Jacksonville Racing Club
22Luis Esteban   0:38:39  593 
23William Hannon   Hammock, FL0:38:39 14953  665 Gruppo-Strada
24Fitzroy Craig   0:39:12  679 Bike America/Potters Landscapin
25Rick Pena   Jacksonville, FL0:40:00 40894  588 VeloBrew
26Paul Perry   Plantation, FL0:40:00 72470  646 Bike America
27Michael Chiarella   0:40:00  579 Florida Velo
28Robert Kilcullen   North Port, FL0:40:00 139406  586 Naked Bean Cycling
29Steve Reker   Tallahassee, FL0:40:00 130765  647 Atomic Race Team
30Daniel Moye   Watkinsville, GA0:40:00 126399  672 
31Paul Hardison   Saint Augustine, FL0:42:00 212835  640 Colavita Racing

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael McCollum   Largo, FL0:32:55 48126  664 
2Robert Tyler   Winter Garden, FL0:32:55 108046  670 
3Pascal Jugy   Clearwater, FL0:32:55 196983  662 
4Robert Minnicks   Hilton Head, SC0:33:30 55295  666 Low Country Velo
5Keith Creeden   Longwood, FL0:33:30 210970  659 
6Manuel Aguilera   Wellington, FL0:33:30 61905  676 Cycle Science Racing Team
7David Butcher   Lake Mary, FL0:34:06 141566  584 Ford Cycling Team
8Keith Norris   Melbourne, FL0:34:24 173999  585 
9Earl Henry   Pinellas Park, FL0:34:24 45449  689 BBC
10Frederick Proudman   Foley, AL0:35:00 46135  675 DeMarco's

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dominique Rollin   1:31:00  372 Kodakgallery.com p/b Sierra Nev
2Alejandro Borrajo   1:31:00  12 Rite Aid
3Frank Travieso   1:31:00  AEG-TOSHIBA-JetNetwork
4Christopher Jones   Bend, OR1:31:00 187300  65 Nerac
5Christopher Frederick (1 - Pro)   Fort Lauderdale, FL1:31:00 12319  38 
6Mark Hekman   Winston Salem, NC1:31:00 72192  57 A&F Pro Cycling
7Jeff Hopkins   1:33:18  64 Jittery Joe's
8Andrew Crater   1:33:18  23 Wheel & Sprocket
9Ivan Franco (2 - Pro)   Miami, FL1:33:18 51178  36 AEG-TOSHIBA-JetNetwork
10Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN1:33:18 122674  16 Cycle Science
11Adam Myerson   Dorchester, MA1:33:18 52534  83 Nerac
12Josh Thorton   1:33:18  107 Kodakgallery.com p/b Sierra Nev
13Todd Henriksen   1:33:18  58 AEG-TOSHIBA-JetNetwork
14Guido Palma   1:33:18  88 Rite Aid
15Rudy Robaina   Jupiter, FL1:33:18 199035  94 Cycle Science
16David Wiswell (3 - Pro)   New York, NY1:33:18 97020  116 Nerac
17Craig Dodson   Richmond, VA1:33:18 122482  29 Nature's Path
18Jonathan Sundt   Austin, TX1:33:18 34666  104 Kelly Benefit Strategies/Medifa
19William Short (1 - Cat1)   Frisco, TX1:33:18 82814  134 Team Alliance Environmental
20Seth Hansley   Pompano Beach, FL1:33:18 201753  54 Loco's Grill and Pub
21Timothy Henry   Franklin, TN1:33:18 127993  59 Jittery Joe's
22Ryan White   Grafton, WI1:33:18 201290  114 PCW Cycling
23Frank Lopez   Largo, FL1:33:18 21574  74 Preferred Alliance
24Peter Penzell   1:33:18  367 Nature's Path
25Daniel Holt   Alpharetta , GA1:33:18 63559  63 Nerac
26Todd Hancock   Indianapolis, IN1:33:18 63342  53 Herbalife/Bike America
27James Duncan (2 - Cat1)   Banner Elk, NC1:33:18 160093  30 TIME Developmental
28Kevin Attkisson   Louisville, KY1:33:18 201060  Texas Roadhouse
29Leonardo Frayre Avalos   Dallas, TX1:33:18 184301  37 Colavita
30Jonathan Atkins   Peachtree City, GA1:33:18 2039  361 Team Myogenesis p/b Landmark Do
31James Sweeney   Jacksonville, FL1:33:18 82284  105 ABRT
32Ryan DeWald   1:33:18  28 Rite Aid
33Gary Yates   Robbinsville, NC1:33:28 142195  131 Naples Cyclery
35Winston David   Greenville, SC1:33:28 194743  24 
36Karel Sumbal   Jacksonville, FL1:33:28 225841  362 Team Gearlink
37Aidan Charles (4 - Pro)   Middletown, CT1:33:28 164128  19 Nerac
38Nicole Bossie   Greenville, SC1:33:28 196189  135 Juice Plus
39Robert Sweeting   Asheville, NC1:33:28 205722  106 AEG-TOSHIBA-JetNetwork
40Christopher Monteleone   Winston Salem, NC1:33:28 180410  81 TIME Developmental
41Jered Gruber   Monroe, LA1:33:28 193544  50 TIME Developmental
42Jonathan Erdelyi (3 - Cat1)   Fair Haven, NJ1:33:40 58720  32 YSG Racing
43Keith Norris   1:33:59  85 AEG-TOSHIBA-JetNetwork
44William Elliston   Easton, PA1:34:04 47232  31 Rite Aid
13328 Jr. White   PCW Cycling  Robert 115

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Timothy Walker   Port St Lucie, FL0:46:39 232863  344 Village Bike Shop
2Victor Lavinskey   0:46:39  338 BEJ Team
3David Comiskey   Washington, DC0:46:45 239642  353 Team Florida
4John Kasbar   Jacksonville, FL0:46:45 80559  342 VeloBrew
5Jeffrey Hennessee   Statesville, NC0:46:45 233795  347 ProHealth Racing
6Jean Morales   Weston, FL0:46:45 209705  345 Team Laser
7Pedro Medina   Orlando, FL0:46:45 177274  355 ASV
8Scott Giles   Solomons, MD0:46:45 196417  310 Velo Brew
9Jesus David Rodriguez   Miami, FL0:46:45 215129  322 Preferred Alliance
10Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL0:46:45 235207  350 B&J Cycling
11Lorne Johnson   Gainesville, FL0:46:45 164908  349 
12Joshua Servi   Longwood, FL0:46:45 239632  324 Team 19
13Brett Miller   Gainesville, FL0:46:45 220527  320 Naple Cyclery Gulf Coast Racing
14Sean Lynch   Deltona, FL0:46:45 244744  317 
15Jonathon Levie   Plant City, FL0:46:45 224269  330 Gealink Team
16Thomas Hendry   Saint Petersburg, FL0:46:45 247435  341 Atomic Race Team
17Jonet Hernandez   0:46:45  339 B&J Cycling
18Clay Fawthorp   West Chester , PA0:46:45 183670  309 Village Bike shop
19Andrew Holland   Naples, FL0:46:45 228841  313 Naples Cyclery
20Zachary Ball   Tallahassee, FL0:46:45 144436  302 Atomic Race Team
21Scott Dacunha   Lake Worth, FL0:46:45 197876  308 
22Julio Cruz   Hialeah, FL0:46:45 76784  307 Preferred Alliance
23Hilter Jarama   West Palm Beach, FL0:46:45 71369  346 Village Bike Shop
24Miguel Luis   Hialeah, FL0:46:45 138708  316 Preferred Alliance
25James Best   Clearwater, FL0:46:45 83228  303 Gearlink Team
26N/A    , 0:46:45 372  329 Olympus Bikes
27Juan Torres   Miami, FL0:46:45 225733  333 Team Laser
28Nelson Trujillo   Hialeah, FL0:46:45 225900  326 Preferred Alliance
29Richard Perpinan   Debary, FL0:46:45 219854  354 Atlantic Shores Velo
30Carlos Martin   Tampa, FL0:46:45 60937  318 Village Bike shop
31Adam Baker   Orange Park, FL0:46:45 244128  301 
32Christopher Constantin   Alpharetta, GA0:46:45 55651  305 VeloBrew
33Tom Misiak   Waxhaw, NC0:46:45 197357  321 Aflac Headway/The Spincycle
34Grant Hansen   Pompano Beach, FL0:46:45 194759  311 
35Andres Cano   Miami, FL0:46:45 234452  335 Team Laser
36Craig Creeden   Longwood, FL0:46:45 211913  306 
37Henry Willis   Orlando, FL0:46:45 187343  327 Colavita Racing
38Fred Locascio   Plantation, FL0:46:45 61439  315 Stick Boys Racing Club
39John Cody Vance   Jacksonville, FL0:46:45 248355  337 Colavita Racing
40Michael Visacki   Boca Raton, FL0:46:45 233412  340 B&J Cycling
41Brad Andringa   Saint Petersburg, FL0:46:45 204651  348 Best of the Bay Cyclist
42Marcos Rodriquez   Hialeah, FL0:46:45 198360  334 Team Laser
43Christopher Marino   Tallahassee, FL0:47:10 197202  319 
44Fred Rounsaville   0:47:10  351 Colavita
45Douglas Franzese   St Petersburg, FL0:47:33 87296  332 Neptune

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Blain Reeves   Pembroke Pines, FL0:42:29 71611  462 Bike America
2Luke Walker   Jensen Beach, FL0:42:31 232480  449 Village Bike Shop
3Travis Gibbon   Neptune Beach, FL0:42:31 253574  475 
4Karl Pelletier   Longmont, CO0:42:31 240127  430 VeloBrew
5Felix Perez   Miami Lakes, FL0:42:31 209425  431 Preferred Alliance
6Stephen Spielman   Orlando, FL0:42:31 256956  483 unattached
7Matthew Petersen   Atlanta, GA0:42:31 247493  434 
8Donald Spath   Stuart, FL0:42:31 253572  463 Village Bike Shop
9Kevin Jordan   Winter Park, FL0:42:31 247854  419 Team 19
10Dominic Ollivierre   Tampa, FL0:42:31 246411  426 Oliver's Cycle Sports
11Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL0:42:31 228819  456 Village Bike Shop
12Dayne Johnson   Tallahassee, FL0:42:31 202662  464 Atomic Race Team
13Romero Gill   Jacksonville, FL0:42:31 117424  411 
14Ralph Risco   0:42:31  457 
15Vincent Carmellini   Denver, CO0:42:31 156827  408 Twin Peaks Racing
16Joseph Veglucci   Tallahassee, FL0:42:31 106922  445 
17David Alexandrou   Lutz, FL0:42:31 122403  401 Compliance Depot
18Shaun Redman   Boca Raton, FL0:42:31 239227  454 B&J Cycling
19Justin Dozier   Bloomingdale, GA0:42:31 219548  458 Hilton Head Velo
20Peter Pawlus   Sarasota, FL0:42:31 252549  429 Naked Bean Cycling
21Brandon Upson   0:42:31  466 
22Walter Rentz   Orlando, FL0:42:31 208965  436 Orlando Road Club
23Hernan Ramirez   Delray, FL0:42:31 209704  453 Team Laser
24Kevin Parker   Plant City, FL0:42:31 185996  482 
25Matthew Greene   Gainesville, FL0:42:31 259414  412 Team Florida
26Israel Vera   Miami, FL0:42:31 242172  446 Preferred Alliance
27David Perry   Apopka, FL0:42:31 244841  433 Team 19
28Keith Levesque   Portland, OR0:42:31 199530  422 unattached
29Paul McManus   Tallahassee, FL0:42:31 23739  425 
30Douglas Luedeke   New Smyrna, FL0:42:31 188511  423 Team 19
31Michael Christopher   Gainesville, FL0:42:31 220474  474 
32Rob Robins   Gainesville, FL0:42:31 239969  437 Bike Route Racing
33Ralph Blanco   Tampa, FL0:42:31 240852  403 Oliver's Cycle Sports
34Juan Uruena   Gainesville, FL0:42:31 243915  480 
35Pavel Stuchlik   Capecoral, FL0:42:31 257031  468 Team American Classic
36Norge Perez   Miami, FL0:42:31 209703  432 
37Kevin Doris   Land O Lakes, FL0:42:31 225236  409 Compliance Depot
38Shawn Burke   Atlantic Beach, FL0:42:31 240123  405 Beaches Velo Sport
39Chris Huff   Sanford, FL0:42:31 236689  470 Team 19 Cycling
40Julio Lago   Miami, FL0:42:57 262295  421 Preferred Alliance
41Cody Johnson   Tallahassee, FL0:43:06 202661  188 Atomic Race Team
42Richard Benton   0:43:06  402 Orlando Road Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL0:33:16 194445  510 
2Todd Hatfield   0:33:16  568 
3Willy van Gent   Pompano Beach, FL0:33:16 228800  552 G2 Health
4Pedro Guevada   0:33:16  560 
5alexander Montoya   Orlando, FL0:33:16 252256  529 Orlando Road Club
6Marc Crouch   Jensen Beach, FL0:33:16 211302  511 
7konner sawicki   Orange Park, FL0:33:16 258523  563 unattached
8Tim Best   Sault Sainte Marie, MI0:33:16 248700  504 unattached
9Brian Burns   Longwood, FL0:33:16 261531  574 Team 19
10Grady Gosselin   Lithia, FL0:33:16 218024  562 Team American Classic
11Carlos Tejada   0:33:16  572 unattached
12Brian Kadien   Greenville, SC0:33:16 245517  524 G2 Health
13Enrique De Agostini   Hilton Head Island, SC0:33:16 260578  512 unattached
14Keith Brayman   Fleming Island, FL0:33:16 255068  507 Atomic Race Team
15Andrew Gonzales   0:33:16 260888  519 
16Michael Keenan   Orange Park, FL0:33:16 261241  556 VeloBrew
17Craig Silverman   Plantation, FL0:33:16 260622  544 Stick Boys Racing Club
18Steven Schultz   0:33:16  567 unattached
19Robert Stewart   Jacksonville, FL0:33:16 120593  564 VeloBrew
20Robert Wilhoite   Lillington, NC0:33:16 216485  554 Cross Creek Cycling Club - C4
21Jason Wallace   0:33:16  566 
22james stahlschmidt   Tampa, FL0:33:16 258140  546 team american classic
23Kevin Kirkey   Grapevine, TX0:33:28 253349  555 unattached
24John Bauer   Chicago, IL0:33:31 185375  503 G2 Health
25Daniel Parker   Clermont, FL0:33:33 193684  535 unattached
26david Reich   0:34:09  126 
27Neal Piper   Winter Park, FL0:36:00 249831  536 Colavita
28David Ballagh   Clermont, FL0:36:00 220117  501 Orlando Road Club
29Roger Riquelme   St. Petersburg, FL0:39:01 249707  561 
30Frederick Ellis   0:39:02  559 
31Jonathan Greene   Oviedo, FL0:39:02 252362  520 Colavita Racing
32Glendon Tyree   Milton, FL0:48:00 191816  549 VCRC Factory Team
33David Jordan   0:48:01  523 
34Phillip Stevens   0:50:00  565 
DQRobert Jones   Tallahassee, FL 256772  571 Atomic Race Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kelly Benjamin   Whiteman Afb, MO0:52:34 184788  224 Cheerwine
2Allyson Brandt   Georgetown, TX0:52:34 204577  243 Targetraining
3Kristin Sanders   Hobe Sound, FL0:52:34 193955  231 Aaron's Corporate Furnishings
4Dale Tye   0:52:34  236 Hub Racing
5Shannon Hutchinson-Krupat   0:52:52  220 Aaron's Corporate Furnishings
6Laura Van Gilder   Cresco, PA0:52:52 36345  239 Cheerwine
7Erica Allar   Tucson, AZ0:52:52 174914  201 Team Fuji
8Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL0:52:52 68653  141 Cycle Science
9Christina DeKraay   Belmont, NC0:52:52 9085  388 HT Naturals
10Nichole Wangsgard   Cedar City, UT0:52:52 100972  241 Vitesse Cycling
11Jenette Williams   Proctorville, OH0:52:52 143297  242 Hub Racing
12Valeria Galeano Sanders   Miami Beach, FL0:52:52 218526  232 Team Kenda Tire
13Cherie Disque   Lake Worth, FL0:52:52 238171  247 Team Laser
14Christi-An Hansley   0:52:52  218 
15Leigh Valletti   Decatur, GA0:52:52 142209  237 Targetraining
16Debbie Veitch   Stuart, FL0:52:52 204547  359 CycleScience
17Holli Steelman   Winston Salem, NC0:52:52 193769  235 Juice Plus
18Kim Foland (1 - Cat1)   Atlanta, GA0:52:52 177171  217 BMW/Bianchi
19Shannon Koch   0:52:52  69 Compliance Depot
20Tamyra Barnard   Dania Beach, FL0:52:52 202120  205 Team Kenda Tire
21Gina Voci   0:52:52  240 
22Sheba Farrin   Washington, DC0:52:52 74081  216 Hub Racing
23Samantha van Gerbig   Cambridge, MA0:52:52 244160  238 Wachovia/Intl Bicycle Centers W
24Robin Farina   Smartsville, CA0:52:52 205968  215 Targetraining
25Amy McGuire   Jamaica Plain, MA0:52:52 221594  229 Wachovia/Intl Bicycle Centers W
26N/A (1 - Cat2)   Atlanta, GA0:52:52 204675  142 Aaron's Corporate Furnishings
27Elizabeth Frye   Boone, NC0:52:52 104859  206 Cheerwine
28Lee Anne Asbury (2 - Cat1)   Atlanta, GA0:52:52 202397  203 Aaron's Corporate Furnishings
29Tracy Huber   Louisville, KY0:52:52 201741  219 
30Allison Carter (2 - Cat2)   Jesup, GA0:52:52 171187  208 Team Kenda Tire
31Jacqueline Kurth   Palm City, FL0:52:52 182253  226 ABD Cycle Club
32Sarah Uhl (3 - Cat1)   Manitou Springs, CO0:52:52 121590  233 Cheerwine
33Patria Lanfranchi   Aurora Co0:52:52 243176  227 Mob Cyclery ETC Racing
34Elizabeth Morse Hill   0:52:52  230 
35Boyd Johnson   Greenville, SC0:52:52 103689  137 Team Alliance Environmental
36Kimberly Sawyer (4 - Cat1)   Marietta, GA0:52:52 108766  234 BMW/Bianchi
37Krystal Jeffs   0:52:52  221 Hub Racing
38Kathryn Clark   Savannah, GA0:52:52 201335  209 H2 Naturals
39Kathleen Baldwin   Solomons, MD0:52:52 215759  204 
40Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA0:52:52 185441  211 Cycle Science
41Katie DeGoursey   0:52:52  213 Jacksonville Racing Club
42Donna Kerby (3 - Cat2)   Pineville , NC0:52:52 195687  225 Sorella Cycling/Allegiance Stra
43Alane Ballweg (1 - Cat3)   Charlottesville, VA0:53:10 123316  140 CycleScience
44Lee Farabaugh   Atlanta, GA0:53:10 226191  214 Team Cycleworks pb Lowes Mortga
45Robin Kavan   Tampa, FL0:53:10 51174  245 Neptune
46Kristin Keim   Pleasant Hill, CA0:53:10 225661  223 Team Cycleworks pb Lowes Mortga

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sharon Fletcher   Palm Desert, CA 219092  246 
2Rita Borelli   Morgan Hill, CA 251746  254 FSU
3Heather Davis   Fletcher, NC 239644  249 Naples Cyclery
4Sandra Tomlinson     248 
5Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789  250 Outspokin Inc.
5Jennifer Rocks   Jacksonville, FL 240129  261 VeloBrew
6Michelle Blake   Orlando, FL 233167  253 Colavita Racing
7Sarah Milton   Lutz, FL 255892  387 USF
8Ali Brannigan     200 
9Stefanie Sherrill   Greenbelt, MD 220445  262 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee