Race Results for
Fat Tire Classic
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/29/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Lukas Grob   Sherman, CT1:06:30 230384  130 
3 Matthew Green   Hatfield, MA1:07:27 226152  128 
4 George Haydock   1:10:17  123 
5 Sean Kelleher   Harwinton, CT1:12:10 237224  134 
6 Andy Ducomb   1:12:48  129 
7 Ben Wolfe   1:14:23  121 
8 Evan Kirk   1:14:45  120 
9 Spencer Pero   Pittsfield, MA1:14:55 203848  132 
10 Zachary Williams   1:16:18  124 
11 David Giknirst   1:18:23  131 
12 Stephen Carpenter   Canton, CT1:23:10 211711  122 
13 Salvatore Fava   1:25:36  127 
14 Eric Roth   Bethany, CT1:31:50 192185  126 
10532 Jr. Crowley     Paul 133

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Elie   Beverly, MA1:04:13 241533  637 
2 Eric Massa   1:04:31  640 
3 Colin Reuter   Somerville, MA1:05:15 147771  630 
4 Mark Romanovski   1:05:36  646 
5 Keith Berkoben   San Francisco, CA1:05:41 261063  642 
6 Pieter VanLien   1:06:43  629 
7 Kevin Ballou   1:07:12  628 
8 Scott Frison   Milford, CT1:07:52 260908  626 
9 Konrad Kulikowski   1:08:49  636 
10 Scott Feltmate   1:09:08  634 
11 Adam Bickford   1:09:52  633 
12 Chris Cheverie   1:11:12  639 
13 Daniel Fama   Westfield, MA1:11:46 226286  644 
14 Levi Bloom   1:13:10  625 
15 Mark Slater   1:13:21  631 
16 Taylor Valentine   New Haven, CT1:14:07 178280  632 
17 Gregg Ferraris   Meriden, CT1:16:16 200168  643 
18 Keith Borgaro   1:16:35  641 
19 Greg Camia   1:18:29  635 
20 Matthew McGuire   1:22:05  647 
21 Scott Meek   1:23:27  627 

Men - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linnea Koons   1:14:27  902 
2 Deirdre Smith   1:16:47  906 
3 Nahysa Martinez   1:24:13  905 
4 Deborah Livingston   1:25:59  901 
5 Jocelyn Linscott   Hewitt, NJ1:29:08 244668  904 
6 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:32:06 261368  900 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Adamczyk   1:03:17  551 
2 Eric Oddleifson   Hingham, MA1:04:22 244959  528 
3 Ian Strever   Lakeville, CT1:05:11 157752  535 
4 Timothy Burton   Madison, CT1:05:12 247954  530 
5 Brandon Boutelle   Lake Placid, NY1:05:13 244553  529 
6 Craig Kennedy   Suffield, CT1:05:34 65969  533 
7 Brenden Dee   1:07:10  553 
8 Jim Brockway   Hopewell Junction, NY1:07:11 223607  539 
9 Tom Gagliardi   1:07:36  526 
10 Jeff Gelt   1:07:32  540 
13 Johnny Vaden   1:08:48  546 
14 Michael Zanconato   Sutton, MA1:08:50 82612  520 
15 Peter Bertolini   Guilford, CT1:09:27 229592  525 
16 Matt Ballard   Belchertown, MA1:09:33 92416  527 
17 Steven Morse   Pawtucket, RI1:10:45 212172  524 
18 Jeff Fontaine   1:11:19  531 
19 Scott Hood   1:12:06  538 
20 Jacob Harris   Swanzey, NH1:12:36 249276  532 
21 Richard Blair   Winchester, MA1:12:53 258237  537 
22 Philip Williams   Colebrook, CT1:13:11 38407  554 
23 David Mastroianni   1:13:25  544 
24 Skip Salo   Oakdale, CT1:14:37 198303  545 
25 Philip McGuire   1:14:40  549 
26 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:15:18 254815  552 
27 David Laberge   1:15:19  548 
29 Marco Pellicia   1:21:45  547 
30 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:26:15 114646  543 
31 Brian Benson   1:26:19  550 
32 Daniel Morse   1:26:57  534 
33 Adriano Frechel   1:36:40  523 
12134 Jr. Spring     Brian 541

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Royce Yeomans   Springfield, MA1:05:33 143685  734 
2 Dave Devine   1:06:19  722 
3 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY1:07:16 199172  723 
4 Michael Schmidt   1:07:27  774 
5 Steve Wirz   Lagrangeville, NY1:08:30 227475  778 
6 Faul Ulrich   1:09:06  727 
7 John Skala   1:09:38  784 
8 Claude Laberge   Bernardsville, NJ1:09:49 206189  704 
9 Hans Fernsebner   1:10:18  705 
10 Denis Niez   1:10:44  732 
11 Mike Metcalfe   1:10:45  725 
12 Randy Pelletier   1:10:46  711 
13 Edward Hook   Bethel, CT1:10:53 56515  707 
14 David Skrocki   Keene, NH1:10:55 227104  724 
15 Jack Enxuto   1:11:07  782 
16 David Powell   1:11:16  708 
17 Eric Policarpio   Bristol, CT1:12:37 159499  780 
18 Matt Eignol   1:12:39  721 
19 Daniel Walsh   North Reading, MA1:12:48 77712  777 
20 Glenn Vernes   Middletown, CT1:12:49 36619  775 
21 Gerry Lafleur   1:12:50  731 
22 Alex Salazar   1:13:10  701 
23 David Michaud   Seabrook, NH1:13:11 260426  710 
24 John Allen   East Berlin, CT1:13:33 239954  706 
25 Dave Fitzgerald   1:13:38  726 
26 Mark Flynn   1:13:43  712 
27 Thomas Thomson   North Attleboro, MA1:13:48 132886  728 
28 Paul Kelb   1:14:10  715 
29 Michael Provost   1:14:13  717 
30 Denis Biglin   1:14:45  720 
31 Jonny Lach   1:14:58  733 
32 Brian Kelleher   Harwinton, CT1:15:08 239246  776 
33 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:16:01 223384  702 
34 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:17:07 146313  729 
35 Gerald Oleksak   1:17:57  719 
36 Douglas McBournie   1:18:15  718 
37 John Torrey   South Daytona, FL1:18:26 199705  779 
38 Craig Diciancia   1:18:49  716 
39 Craig Thomas   1:24:32  781 
40 Joseph Sconzo   Glastonbury, CT1:25:37 197632  714 
41 Randy Gilmour   1:35:22  730 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Musgrove   1:06:56  802 
2 Andy Sherman   Andover, MA1:08:18 260278  803 
3 Paul Crowley   1:08:37  981 
4 Raymond Martin   Boston, MA1:10:51 161373  800 
5 Casey Gawlak   1:12:00  982 
6 Michael Todisco   Holliston, MA1:12:15 156639  804 
7 Peter Finch   Clinton, CT1:13:16 11605  805 
8 Ron Grandchamp   1:13:37  812 
9 John Dellatorre   1:13:38  980 
10 Walter Rochefort   1:13:49  811 
11 Billy Weikert   1:13:47  813 
12 Michael Martel   1:14:23  808 
13 William Bonin   1:15:08  809 
14 Brad Herden   1:18:42  814 
15 John Lockwood   West Simsbury, CT1:18:43 175524  807 
16 Alan Gauthier   1:19:31  801 
17 John Weferling   1:20:11  979 
18 Bill Hart   1:28:15  810 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Beal   0:55:38  107 
2 Chris Robins   0:56:04  108 
3 Scott Santangelo   1:01  101 
4 Jeff Parker   1:01:29  105 
5 John Sonnstedt   1:01:50  102 
6 James Harmon   Fort Collins1:02:04 265280  100 
7 Donald Avery   1:04:35  103 
8 Gerald Gilsinger   1:07:38  104 

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Snoop Jr   Beverly, MA1:37:28 82776  179 
2 Mike Joos (1 - PR)   Reston, VA1:38:56 136615  184 
3 John Foley   Fiskdale, MA1:39:02 121026  185 
4 Brian Wolff   Sound Beach, NY1:39:12 92298  178 
5 Jon Rowe   Bennington, VT1:41:07 30742  177 
6 Andrew Freye   Allentown, PA1:41:16 164856  180 
7 Stephen Humphreys   Exeter, NH1:41:40 138090  186 
8 Brent Mellen   Thetford Center, VT1:43:07 119525  176 
9 Chris Gagnon   Watertown, MA1:45:24 179645  181 
10 Thierry Blanchet   Castleton, NY1:46:48 190039  182 
11 Brett Racine (2 - PR)   Stowe, VT1:49:24 174981  175 
DNF Brian Firliet   Rutland, VT 183891  183 

Men - Expert Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Cavanaugh   Danbury, CT1:17:16 173881  687 
2 Timothy Haitz   Kingston, RI1:17:32 77034  690 
3 Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:20:16 214668  688 
4 James Walsh   Wakefield, RI1:22:50 37098  691 
5 Emile Smith   Canaan, NH1:24:40 230005  693 
6 Richard Brown   Danville, NH1:26:02 169536  686 
7 Robert Stine   1:26:22  692 
8 Collin Galloway   1:27:40  689 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO1:16:13 191158  737 
2 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:18:28 175603  738 
3 Bradford Perley   Brevard, NC1:21:10 192115  739 
4 Seamus Powell   Round Top, NY1:23:30 242397  736 
5 JC Coughlin   Franklin, MA1:26:30 231677  741 
6 Tom Davidson   Burlington, VT1:31:31 259203  740 
7 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:36:42 228017  742 
DNF Austin Eterno   Easton, CT 213802  735 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Peterson   Easton, MA1:14:06 170328  835 
2 Andrew Grabarek   Clinton, CT1:20:02 151246  817 
3 Alex Duggan   Rochester, MA1:20:05 222738  815 
4 Robert Poole   Brunswick, ME1:21:53 224748  836 
5 Ben Corbalis   Portland, OR1:22:42 184819  816 
6 Miles Ericson   Granville, MA1:23:27 153128  834 
7 Matthew Carter   1:23:58  820 
8 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:24:05 246346  829 
9 Mike Festa   Devon, PA1:25:00 149744  823 
10 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:25:16 136666  830 
11 Gillray Brown   Columbia, MD1:25:59 86272  818 
12 Jeff Landfried   Amherst, MA1:26:00 245747  833 
13 Mark Lockwood   West Simsbury, CT1:26:10 180948  826 
14 Eric Carlson   Bristol, CT1:26:12 233018  825 
15 Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA1:26:13 143505  827 
16 Jason White   Esopus, NY1:26:50 194309  821 
17 Jeff Sowa   1:27:00  819 
18 Paul Bickford   Chester, CT1:27:46 200820  822 
19 Alexander Czulak   Wayland, MA1:28:20 246063  824 
20 Kevin Sweeney   Medford, MA1:28:32 245271  828 
21 Brad Warren   Fitchburg, MA1:29:35 259600  832 
22 David Diamond   1:33:13  831 
23 Jonathan Bielik   Winsted, CT1:35:03 245573  837 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Strempel   Chester, CT1:17:55 159483  927 
2 Brian Cantele   Litchfield, CT1:19:12 6022  924 
3 Brian Pierce   Longmont, CO1:21:13 175575  923 
4 Joshua Schoenfeld   1:21:20  929 
5 Anthony Snoble   1:21:21  920 
6 Robert Wolff   Middle Island, NY1:21:25 92296  926 
7 Danny Habig   Massapequa, NY1:22:01 259066  930 
8 Robert Carmen   Simsbury, CT1:22:29 111810  932 
9 Kevin Chichlowski   Whitman, MA1:22:39 92029  933 
10 Jeffrey Gilman   West Bridgewater, MA1:24:52 13304  935 
11 John Meyerle   Monroe, CT1:25:21 174385  934 
12 Joseph Yanazzo   1:26:16  928 
13 Todd Bearse   Pembroke, MA1:26:17 247459  941 
14 Robert Cruz   Weymouth, MA1:26:18 144424  922 
15 Joshua Wilcox   1:26:19  937 
16 Howard Greenfield   Campbell, CA1:26:20 239413  931 
17 Steven Mancuso   North Haledon, NJ1:28:05 253675  925 
18 Robert Czepas   Middletown, CT1:30:41 236438  940 
19 Scott Livingston   1:30:52  921 
20 Robert Cerdeira   1:31:07  936 
21 Joe Policarpio   Bristol, CT1:32:12 135669  939 
22 Arthur Roti   Granby, CT1:38:22 30703  938 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Jensen   Windsor, CT1:17:10 94818  355 
2 Christopher Flagg   Westfield, MA1:19:55 179600  365 
3 Andrew Chambers   Bolton, CT1:21:19 210960  363 
4 Robert Bisson   Fall River, MA1:22:02 3786  357 
5 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:22:59 37650  362 
6 Kenny Shardlow   Johnston, RI1:23:17 146208  359 
7 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:24:55 159697  364 
8 Michael Sarnblad   Whitinsville, MA1:25:22 31321  351 
9 Nathan Simms   Marshfield, MA1:25:24 116951  356 
10 Matthew Carpenter   Canton, CT1:26:16 6213  352 
11 John Taloumis   Chicopee, MA1:27:26 243942  353 
12 Patrick Weiler   Avon, CT1:28:54 114715  366 
13 Mark Mahoney   Bethel, CT1:29:26 22175  361 
14 Ross Bonacci   Newtown, CT1:30:29 93099  350 
15 Paul Wojciak   1:30:48  360 
16 Nolan Watts   1:35:36  358 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Believeau   1:24:15  195 
2 Mark Virello   Boston, MA1:25:45 171561  397 
3 David Schachte   Woonsocket, RI1:26:28 169209  394 
4 Chris Burke   Ridgefield, CT1:28:20 220067  197 
5 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:29:20 174438  324 
6 Todd Samuelson   Centerbrook, CT1:29:25 31160  399 
7 Christopher Logan   Keene, NH1:32:09 21464  398 
8 Paul Brais   Chepachet, RI1:32:27 146123  393 
9 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:34:54 190114  396 
10 Randall Taylor   Guilford, CT1:37:01 35118  199 
11 James Argabright   Richardson, TX1:37:02 98324  395 
12 Jerry White   Auburn, NH1:41:06 71270  198 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Steyer   Orange, CT0:43:50 255928  20 
2 Anson Ross   0:44:36  26 
3 Zachary Nichols   0:48:30  17 
4 Tim Steiskal   0:49:42  13 
5 Max Rusch   0:49:50  25 
6 Ryan Packard   0:49:54  19 
7 Brian Spring   0:50:15  16 
8 Gus Gardener   0:51:21  
9 Henry Bender   0:53:09  12 
10 Christopher Talaska   Bristol, CT0:53:56 225014  
11 Liam Kinahen   0:54:20  21 
12 Aaron House   Great Barrington, MA0:55:04 229608  14 
13 Evan Archambault   0:56:00  18 
14 Denis Biglin   0:56:33  22 
15 Mike Middleburg   0:56:43  
16 Caleb Booth   0:56:51  
17 Brandon Smiley   0:57:55  23 
18 Ralph Morse   0:58:20  
19 Jeffrey Najmowicz   0:58:46  
20 Jake Wlochowski   0:58:49  876 
21 Joe Cohen   0:59:42  
22 Doug Belliveau   1:01:40  10 
23 Dustin Allen   1:03:56  
24 Owen Bowler   1:04:22  24 
25 Ben Bowden   1:04:40  
26 Shawn Hussey   1:05:04  15 
27 Adam Tremblay   1:07:34  27 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Salway   0:47:05  202 
3 Scott Scholl   0:50:32  204 
4 Brian Tremblay   0:54:24  206 
5 Ben Sheehan   0:55:01  207 
6 Jonathan Sawn   0:55:40  203 
7 Michael Pickens   Littleton, CO0:58:06 261238  201 
8 Graig Junge   1:33:34  200 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian LaValley   0:45:30  309 
2 Douglas Coleman   Freeport, NY0:45:35 257758  303 
3 George Kenty   Medford, MA0:47:12 187070  310 
4 Morgan Hanna   0:47:50  323 
5 Michael Whitfield   Etna, NH0:48:25 216414  307 
6 Mattison Crowe   Watertown, MA0:48:58 229317  306 
7 George Shaw   0:50:29  305 
8 Glenn Callahan   Fairfield, CT0:52:14 185711  313 
9 Frank O'Reilly   0:52:39  321 
10 Randy Smith   0:53:14  318 
11 Jim Arnold   0:53:33  308 
12 Will Kendig   0:53:55  322 
13 Jonathan Flynn   0:53:58  319 
14 Marc Seta   East Hartford, CT0:56:47 225172  300 
15 Stephen Sekelsky   Northford, CT0:58:12 239350  302 
16 Jeffrey Collins   0:59:44  315 
17 John Mynttinen   Groton, MA1:02:00 167253  316 
18 Edward Atwell   Wolfeboro, NH1:09:09 178112  304 
19 Anthony Malletta   1:14:52  311 
20 Noel Sperry   1:17:13  317 
21 Norman Spring   1:26:53  770 
DNF Jonathan Jepson     314 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Kirk   0:42:25  423 
2 Anthony Pace   West Granby, CT0:43:57 210054  417 
3 Frank Dally   0:45:20  411 
4 Thomas Siegel   0:46:39  415 
5 Mike Savage   0:46:44  422 
6 Robert McCauley   Monroe, CT0:48:18 221016  404 
7 Gary Szlachtka   0:48:22  416 
8 Anthony Delima   0:49:45  401 
9 Daniel Davis   0:51:45  412 
10 James Marshall   0:51:49  410 
11 Luiz DeSouza   0:51:53  413 
12 Allen Jones   0:53:52  418 
13 Frank Navone   0:54:35  405 
14 David Rioux   Fall River, MA0:55:12 115483  409 
15 Phillip Warren   Poland, NY0:55:30 37288  402 
16 Robert Nolte   0:56:53  408 
17 Juan Carlos Carpenas   0:57:50  769 
18 Jeffrey Bousfield   Glastonbury, CT0:59:59 193110  419 
19 David Davis   1:00:30  414 
20 Michael Hoehn   1:02:05  420 
21 Ernest Britton   1:08:57  421 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Ford   0:52:00  506 
2 Charles Clark   0:54:04  508 
3 Kevin Najmowicz   0:56:36  504 
4 Daniel Smiley   Burlington, CT0:56:38 243134  507 
5 Kevin Keogh   Brockton, MA0:57:45 218473  501 
6 Charles Bierce   0:58:53  503 
7 Harrison Burgess   Avon, CT1:01:41 261367  500 
8 Paul Roth   1:06:19  502 

Men - JR - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Brown   0:23:21  877 
1 Lawson Kurtz   0:23:56  768 
2 David Gambins   0:25:46  875 
2 Paul McDill   0:24:31  772 
3 Christian Wilkens   0:25:05  765 
3 Daniel O'Malley   0:28:55  872 
4 Geoffrey Kirle   0:29:13  881 
4 Cedric Delacruz   0:26:57  773 
5 Austin Grandahl   0:30:13  878 
5 Joshua Stoddard   0:29:19  771 
6 Connor Craven   0:30:20  873 
6 Timothy Miller   0:31:00  766 
7 Colby Estnus   0:33:50  879 
7 Senior O'Malley   0:38:54  767 
8 John Tancredi   0:36:00  874 
9 Austin Lawrence   0:36:59  880 
10 Nicholas Carpenter   0:45:58  871 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Taylor   Guilford, CT1:28:06 243625  601 
2 Kate Baylis   Essex, CT1:31:48 259735  600 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan MacLean   Plaistow, NH1:17:21 115814  83 
2 Cheryl Payne   Wrentham, MA1:17:36 202493  86 
3 Kathy McCarthy   1:17:56  82 
4 Dawn Kaczor   Groveland, MA1:25:16 251473  106 
5 Hannah Sarnow   Cambridge, MA1:26:37 93874  81 
6 Jennifer Hart   1:26:56  87 
7 Pat Rosier   1:27:53  84 
8 Cathy Wilson   Middle Island, NY1:31:43 163898  85 
9 Natalie Modugno   Lake Forest, IL1:35:36 228603  88 

Women - Pro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marianne Stover   North Yarmouth, ME1:51:07 150507  277 
2 Karen Potter   Shrewsbury, MA1:53:02 150561  280 
3 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA1:55:38 103270  282 
4 Bryna Nestor   Troy, NY1:56:34 209883  279 
5 Stephanie White   Bedford, NH2:02:40 181386  276 
DNF Darcy Foley     278 

Women - Cat 1/2/3 - JR - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittny Badger   0:28:57  389 
2 Rebecca Tellar   0:34:13  391 
3 Avril Cohen   0:35:30  385 
4 Michele Delima   0:35:31  392 
5 Catherine Womac   0:36:36  388 
6 Linda O'Donnel-Avery   0:46:32  390 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Fijol   Hadley, MA1:44:16 151131  916 
2 Elizabeth White   Manchester Nh1:49:30 209806  915 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kemper   Northampton, MA1:33:33 256407  77 
2 Susan Lynch   Medfield, MA1:36:04 225308  78 
3 Darlene Phillips   Ansonia, CT1:36:54 225420  883 
4 Laura Jensen   Windsor, CT1:37:59 190960  80 
5 Rachel Brown   Somerville, MA1:45:12 127342  76 
6 Lydia Barter   N Brookfield, MA1:47:15 2763  79 
7 Megan Bilodeau   Easthampton, MA1:48:17 192719  882 
8 Jennifer Yanazzo   Malta, NY1:49:54 243405  885 
9 Kerry Combs   Beverly, MA1:58:59 98120  884 

Women - BG - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Stockford   1:08:18  96 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carryn Purdon   0:50:42  612 
2 Renee Bousquet   0:51:11  614 
3 Amy Lane   0:51:36  615 
4 Liz Daw   0:53:23  606 
5 Emily Phillips   0:55:54  617 
6 Janet Lorang   0:56:00  978 
7 Kasia Bezonska   0:58:10  610 
8 Diana Clark   Bethpage, NY0:59:35 259893  607 
9 Karen Maynard   0:59:45  608 
10 Tressa Ferrell   1:00:19  609 
11 Kelli Chubert   1:00:22  616 
12 Kelly Hoffman   1:04:41  611 
13 Merideth Johnson   1:06:24  613 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gail Provost   0:54:38  975 
2 Theresa Carilli   Lexington, MA0:55:53 176884  1000 
3 Kathleen Ward   0:57:23  623 
4 Joanne Biglin   0:57:33  977 
5 Stephanie Goodell   0:59:25  620 
6 Amy Hsu   0:59:55  976 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoOSMOBonk BreakerSpyUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee