Race Results for
Hop Brook Dam MTB Race-Root 66
Middlebury, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/07/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 18-Dec

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Green   Hatfield, MA1:47:26 226152  457 
3 Lukas Grob   Sherman, CT1:50:14 230384  460 
4 James Wheeler   Old Lyme, CT1:57:44 193535  456 
5 Spencer Pero   Pittsfield, MA2:12:53 203848  458 
6 Nicholas Chirico   2:20:48  453 
7 Seth Turianski   2:23:10  452 
DNF Eric Roth   Bethany, CT 192185  451 
DNF Aaron House   Great Barrington, MA 229608  459 
DNF Stephen Carpenter   Canton, CT 211711  454 
DNF George Haydock     450 
14809 Jr. Crowley     Paul 455

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Inglis   Boston, MA1:35:25 86971  654 
2 Keith Berkoben   San Francisco, CA1:43:57 261063  635 
3 Jeffrey Elie   Beverly, MA1:44:58 241533  647 
4 Brian Hoehne   Wallingford, CT1:45:56 241755  649 
5 Patrick McCarthy   1:46:16  651 
6 Eric Massa   1:47:07  632 
7 Kenneth Wiley   1:48:52  644 
8 Adam Bickford   1:50:01  648 
9 Scott Frison   Milford, CT1:52:59 260908  642 
10 Michael Kulisz   1:53:18  638 
11 Daniel Marcos   1:53:37  640 
12 Konrad Kulikowski   1:54:03  641 
13 Marcin Gembicki   1:55:26  631 
14 Daniel Fama   Westfield, MA1:55:32 226286  637 
15 Renzo Beroldi   1:55:46  639 
16 Joe Tramontano   1:55:47  636 
17 Pieter Van Lieu   Westfield, MA1:57:06 97126  655 
18 Greg Jakubek   1:58:59  653 
19 Brian Sakidovitch   2:00:00  643 
20 Scott Rausenberger   Newburgh, NY2:02:26 260148  634 
DNF Brian Hoehne   Wallingford, CT 241755  650 
DNF Kevin Burlinson   San Francisco, CA 203380  645 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Currier   1:35:45  558 
2 Rufus Pichler   Brooklyn, NY1:36:16 231705  538 
3 Steven Morse   Pawtucket, RI1:39:48 212172  540 
4 John Gibbons   Norwell, MA1:42:05 224572  541 
5 Anthony Snoble   1:42:58  559 
6 Michael Fontana   West Monroe, LA1:43:07 57794  551 
7 Brandon Boutelle   Lake Placid, NY1:43:47 244553  546 
8 Eric Oddleifson   1:44:34  544 
9 Ian Streever   1:45:35  569 
10 Alex Roskin   1:47:34  542 
11 Craig Kennedy   Suffield, CT1:48:00 65969  547 
12 Matt Ballard   1:53:24  543 
13 Skip Salo   Oakdale, CT1:54:50 198303  557 
14 David Mastroianni   1:55:10  561 
15 Nathan Chubert   1:57:57  567 
16 C Todd Lombardo   Somerville, MA1:58:22 201652  568 
17 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:58:29 254815  563 
18 Jacob Harris   Swanzey, NH1:58:38 249276  545 
19 Brendan Dee   Providence, RI1:58:40 139709  553 
20 David Generali   Naugatuck, CT1:59:02 199434  566 
21 Richard Blair   Winchester, MA1:59:30 258237  539 
22 Timothy Burton   Madison, CT1:59:58 247954  549 
23 Scott Hood   2:01:18  556 
24 Daniel Goldberg   Redding, CT2:04:07 168547  555 
25 Phil McGuire   2:05:20  536 
26 Mike Wissell   2:05:23  537 
27 Bryan Zieroff   Stamford, CT2:10:02 181426  554 
28 William King   2:20:24  562 
29 Tony Claudino   Brooklyn, NY2:23:03 103829  940 
30 Adriano Frechel   2:32:10  548 
DNF Michael Zanconato   Sutton, MA 82612  550 
DNF Thomas Leuschner     560 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hayden   1:44:01  725 
2 Royce Yeomans   Springfield, MA1:45:15 143685  721 
3 Michael Schmidt   1:51:15  137 
4 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY1:52:40 199172  726 
5 Geoffrey House   Great Barrington, MA1:59:17 70131  142 
6 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:59:42 75160  141 
7 Garth Bean   Ashford, CT2:00:18 175179  728 
8 Matt Juros   2:00:19  731 
9 David Fitzgerald   2:01:59  709 
10 Daniel Walsh   North Reading, MA2:02:08 77712  139 
11 Mark Gurney   2:03:20  730 
12 Joseph Sconzo   Glastonbury, CT2:03:21 197632  138 
13 Mark Daly   2:04:12  715 
14 Alex Salazar   Ringwood, NJ2:05:02 224520  727 
15 Eric Policarpio   Bristol, CT2:05:17 159499  724 
16 Martin Hoekstra   2:05:24  140 
17 David Powell   2:05:38  718 
18 Cliff Williams   2:06:02  732 
19 Jeffrey Stickle   Sussex, NJ2:06 203382  712 
20 John Allen   East Berlin, CT2:07:03 239954  723 
21 Mike Metcalf   2:07:04  707 
22 Paul Kolb   2:07:24  708 
23 Tony Kozyrski   Ridge, NY2:08:39 184965  711 
24 Robert Wheeler   Simsbury, CT2:09:13 223384  734 
25 Thomas Thomson   North Attleboro, MA2:11:24 132886  722 
26 Jim Blackman   2:11:27  144 
27 Harold Green   Hatfield, MA2:12:17 226151  717 
28 Gerry LaFleur   2:14:21  710 
29 Charles Dorn   2:15:23  729 
30 Craig Thomas   2:19:42  716 
31 John Torrey   South Daytona, FL2:20:46 199705  720 
32 Craig Diciancia   2:31:58  714 
DNF Art Corrigan   New Fairfield, CT 198507  733 
DNF Rick Beasley     143 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Musgrove   Abington, MA1:50:40 230851  804 
2 Raymond Martin   Boston, MA1:51:58 161373  808 
3 Paul Crowley   Hingham, MA1:53:58 98326  803 
4 Dan O'Neill   1:58:46  811 
5 Rich Linsky   2:06:10  812 
6 Casey Gawlak   New Milford, CT2:09:12 220180  813 
7 William Bonin   2:14:30  801 
8 Alan Gauthier   2:15:36  809 
9 Jeffrey Oakes   Marion, MA2:17:03 260365  805 
10 Brad Herder   2:23:06  810 
11 David Mazalauski   2:54:40  807 
DNF John Lockwood   West Simsbury, CT 175524  802 
DNF John Weferling     806 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Robins   1:41:51  104 
2 P.J. Lovely   1:44:20  106 
3 Peter Dunn   Bedford, MA1:47:01 158887  101 
4 Zachary Koop   Ridgefield Park, NJ1:47:41 246254  105 
5 Scott Santangleo   Medfield, MA1:48:01 245478  102 
6 James Harmon   Fort Collins1:50:47 265280  107 
7 Gerald Gilsinger   2:04:10  100 
8 Samuel Wallace   Goshen, MA2:17:18 226668  103 

Men - Pro/SemiPro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Favata   Rosendale , NY2:17:21 135665  186 
2 Justin Lindine   North Ogden, UT2:17:50 205717  179 
3 Justin Finn   Corvallis, OR2:22:22 199346  178 
4 Aaron Oakes   Richmond, VT2:27:42 180389  180 
5 Joseph Dundee   Waconia, MN2:28:17 70565  188 
6 John Foley   Fiskdale, MA2:31:36 121026  183 
7 Mike Joos   Reston, VA2:34:49 136615  185 
8 John Burns   Hingham, MA2:34:56 149237  184 
9 Shane Kramer   Lake Placid, NY2:36:08 122757  187 
10 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:41:10 119525  175 
11 Brian Wolff   Sound Beach, NY2:44:10 92298  181 
12 Jon Rowe   Bennington, VT2:51:06 30742  177 
DNF Brian Firliet   Rutland, VT 183891  176 
DNF Robert Compos     182 

Men - First Timer - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Najmowicz   43:17:00  875 
2 Jeff Najmowicz   44:17:00  876 
3 Brandon Smiley   45:56:00  873 
4 Ben Bowden   57:45:00  871 
5 Charlie Ryan   1:21:00  878 
6 Nicholas Carpenter   1:27:27  872 
7 Christopher Maduri   1:28:00  874 

Men - First Timer - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Tegart   40:45:00  766 
2 Kevin Najmowicz   44:54:00  767 
3 Fran Ryan   1:21:05  768 

Men - Exsinglespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Goldman   Philadelphia, PA1:58:44 242758  688 
2 Sean Cavanaugh   Danbury, CT2:06:44 173881  695 
3 Mike Montalbano   Hewitt, NJ2:09:26 214668  687 
4 Emile Smith   Canaan, NH2:12:19 230005  691 
5 Nicholas White   Danville, CA2:13:16 197788  692 
6 Ed Burgess   Newburgh, NY2:17:07 5491  689 
7 Robert Stine   2:17:28  696 
8 Geoffrey Lenat   Dover, NJ2:23:11 139224  693 
9 Alberto Solano   Hawthorne, NJ2:28:31 203725  686 
10 Russell Cadogan   Plymouth, MN2:41:27 129574  697 
DNF Glenn Giglio   Manchester, CT 13215  690 
DNF Reinout Schoolderman   Seattle, WA 159589  694 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO1:59:09 191158  742 
2 Seamus Powell   Round Top, NY2:15:25 242397  740 
3 JC Coughlin   Franklin, MA2:20:00 231677  745 
4 Tom Davidson   2:29:13  741 
5 Austin Eterno   Easton, CT2:29:47 213802  747 
6 Nathan Fuchs   Brimfield, MA2:50:00 228017  746 
DNF Ethan Gilmour   Ludlow, VT 175603  744 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Duggan   Rochester, MA2:02:54 222738  837 
2 Mike Festa   Devon, PA2:08:04 149744  844 
3 Timothy Daigneault   Dudley, MA2:09:34 246346  831 
4 Dave Trimble   New York, NY2:09:45 251855  828 
5 Wiley Mosley   2:09:47  835 
6 Ben Corbalis   Portland, OR2:13:47 184819  826 
7 Jeff Landfried   Amherst, MA2:15:05 245747  841 
8 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:15:30 136666  832 
9 Brendan Rogers   East Hampton, CT2:16:05 196775  830 
10 Miles Ericson   Granville, MA2:17:53 153128  847 
11 Gillray Brown   Columbia, MD2:19:00 86272  838 
12 Eric Carlson   Bristol, CT2:21:24 233018  842 
13 Willem Heydendael   Philadelphia, PA2:22:14 197450  834 
14 Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA2:24:38 143505  849 
15 Katriel Statman   Lexington, VA2:24:51 239294  829 
16 Kevin Sweeney   Medford, MA2:25:40 245271  850 
17 Jeff Sowa   Clifton, NJ2:27:32 242104  839 
18 Brad Warren   Fitchburg, MA2:29:24 259600  840 
19 Mark Lockwood   West Simsbury, CT2:32:24 180948  833 
20 Jonathan Favata   Mechanicville , NY2:32:49 184938  845 
21 Paul Bickford   Chester, CT2:37:16 200820  836 
22 Jonathan Bielik   Winsted, CT2:57:55 245573  827 
DNF Brian Walak   Pittsfield, MA 92977  848 
DNF James Tyler   Camden, ME 248910  825 
DNF Andrew Grabarek   Clinton, CT 151246  843 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NY2:02:43 97363  943 
2 Brian Pierce   Longmont, CO2:03:46 175575  926 
3 Rich O'Neil   2:05:00  942 
4 Brian Cantele   Litchfield, CT2:07:01 6022  931 
5 Robert Cruz   Weymouth, MA2:12:28 144424  930 
6 John Meyerle   Monroe, CT2:13:34 174385  938 
7 Jeremy Geiger   Oyster Bay, NY2:20:16 100749  929 
8 Steven Mancuso   North Haledon, NJ2:22:57 253675  935 
9 Robert Carmen   Simsbury, CT2:23:17 111810  936 
10 Robert Wolff   Middle Island, NY2:27:54 92296  928 
11 Howard Greenfield   Campbell, CA2:28:15 239413  933 
12 Robert Czepas   Middletown, CT2:28:53 236438  939 
13 R Todd Crisafulli   San Rafael, CA2:31:13 8150  932 
13 Clint Morgan   Glastonbury, CT2:31:49 245213  934 
DNF Joe Policarpio   Bristol, CT 135669  941 
DNF Robert Cerdeira     937 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Jensen   Windsor, CT2:03:33 94818  364 
2 Kenny Shardlow   Johnston, RI2:06:01 146208  359 
3 Andrew Chambers   Bolton, CT2:10:18 210960  367 
4 Ken Welch   Hopewell Jct, NY2:13:29 37650  363 
5 Matthew Soucy   Bolton, CT2:14:42 125883  353 
6 Paul Nyberg   Goshen, CT2:15:22 82305  366 
7 Mark Elsasser   Philadelphia, PA2:16:00 10735  355 
8 Esteban Rodriguez   Woodside, NY2:16:59 153034  360 
9 Richard Brown   Danville, NH2:17:00 169536  357 
10 Ben Williams   Stony Point, NY2:20:00 38300  351 
11 Matthew Carpenter   Canton, CT2:23:30 6213  358 
12 Steve Alger   Uncasville, CT2:29:16 134091  361 
13 Michael Sarnblad   Whitinsville, MA2:20:17 31321  352 
14 John Taloumis   Chicopee, MA2:26:07 243942  356 
15 Richard Rude   Redding, CT2:27:50 189124  350 
DNF John Nobile   Guilford, CT 26169  362 
DNF Gerald Oleksak     354 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Schachte   Woonsocket, RI2:19:24 169209  198 
2 Chris Burke   Ridgefield, CT2:21:52 220067  120 
3 Ronald Beliveau   Granby, CT2:26:13 179909  124 
4 Todd Samuelson   Centerbrook, CT2:29:27 31160  121 
5 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:32:10 174438  126 
6 Paul Brais   Chepachet, RI2:33:27 146123  197 
7 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:48:20 190114  123 
8 Jerry White   Auburn, NH2:53:40 71270  195 
9 James Argabright   Richardson, TX2:56:56 98324  122 
DNF Randy Taylor      
DNF Christopher Logan   Keene, NH 21464  196 
DNF Matthew Davies   Poughkeepsie, NY 74221  199 

Men - BG - Junior - 18-Dec

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gus Gardner   1:26:18  
2 Benjamin Wolfe   Old Lyme, CT1:26:19 260405  
3 Caleb Booth   1:29:36  870 
4 Salvatore Fava   1:31:30  
5 David Gilchrist   Lyme, CT1:38:54 260390  
6 Joe Cohen   1:39:22  
7 Christopher Talaska   Bristol, CT1:41:55 225014  10 
8 Liam Kinahan   1:42:17  
9 Nick Galer   1:46:29  11 
DNF Evan Kirk   Old Lyme, CT 257923  
DNF Richard J. Rude     

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin O'Fallon   1:12:24  201 
2 Jason Godsell   Setauket, NY1:21:49 253879  202 
4 Jonathan Sawn   1:29:23  209 
6 Alan Kenny   1:36:08  207 
7 Matt McGuire   1:36:24  203 
8 Edward Chalker   Mendham, NJ1:36:55 241300  200 
9 Craig Junge   1:37:06  210 
10 William Mayo   2:08:55  205 
11 Alex Pietro   2:21:20  204 
12316 Jr. Boyle     Matt 208

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Hyldahl   1:10:23  310 
2 Jason Suby   1:17:56  301 
3 Ryan McCaugland   1:17:57  300 
4 Douglas Coleman   Freeport, NY1:19:23 257758  307 
5 Jeffrey Schaentzler   1:21:28  309 
6 Mattison Crowe   Watertown, MA1:22:40 229317  314 
7 George Shaw   1:26:39  304 
8 Dan Biscup   1:28:16  305 
9 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT1:29:18 260691  308 
10 Dustin Redd   1:29:35  316 
11 Tarsey Anowtas   1:34:27  311 
12 Morgan Hanna   1:37:46  303 
13 William Lunder   1:43:12  315 
14 Keith Rodney   1:44:06  306 
15 Edward Atwell   Wolfeboro, NH1:58:40 178112  302 
DNF Stephen Sekelsky   Northford, CT 239350  313 
DNF Jonathan Flynn     312 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Siegel   1:16:57  403 
2 Mike Savage   1:17:31  406 
3 Robert McCauley   Monroe, CT1:25:22 221016  404 
4 Frank Navonie   1:29:20  405 
5 Daniel Davis   1:29:25  409 
6 John Sonnstedt   1:30:00  401 
7 Guy Herrmann   1:31:29  410 
8 Phillip Warren   Poland, NY1:35:02 37288  402 
9 David Rioux   Fall River, MA1:44:16 115483  407 
10 Michael Hoehn   1:48:55  408 
DNF James Marshall     400 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Ford   1:20:43  505 
2 Charlie Clark   1:28:54  506 
3 Kevin Keogh   Brockton, MA1:38:36 218473  503 
4 Daniel Smiley   Burlington, CT1:47:32 243134  504 
5 Paul Roth   1:52:00  500 
6 Harrison Burgess   Avon, CT2:00:15 261367  502 

Women - SP - Junior - 18-Dec

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Taylor   2:44:12  97 
2 Kate Baylis   Essex, CT2:46:16 259735  96 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Klein   Atlanta, GA2:12:31 186203  904 
2 Nahysa Martinez   2:24:02  903 
3 Cynthia Bischoff   2:51:00  900 
DNF Samantha Langton     902 
DNF Rebecca Batorsky     905 
DNF Carol Hart     901 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy McCarthy   2:13:28  916 
2 Cheryl Payne   Wrentham, MA2:26:29 202493  918 
3 Dorothy Hamburg   2:27:35  917 
4 Hannah Sarnow   2:48:30  136 
5 Cathy Wilson   Middle Island, NY2:55:08 163898  915 
DNF Jennifer Hart     919 

Women - Pro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryna Nestor   Troy, NY2:19:13 209883  279 
2 Darcy Foley   Sturbridge, MA2:22:08 175568  276 
3 Meggan Flaherty   Oneonta, NY2:23:58 193071  277 
4 Stephanie White   Bedford, NH2:28:30 181386  275 
DNF Amy Kemper   Northampton, MA 256407  278 
DNF Mary Lynn Wikar   Vernon, CT 150092  280 

Women - First Timer - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Goodell   1:02:16  385 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   2:28:52  135 
2 Darlene Phillips   Ansonia, CT2:38:33 225420  76 
3 Rachel Brown   Somerville, MA2:50:22 127342  77 
4 Laura Jensen   Windsor, CT2:53:04 190960  281 
5 Dawn Kaczor   Groveland, MA3:24:16 251473  78 
DNF Jennifer Olbrich   Brooklyn, NY 137231  79 

Women - EX - Open - Dec-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Ingram   Asheville, NC2:35:59 219300  83 
2 Linda Fijol   Hadley, MA2:51:14 151131  86 
3 elizabeth vineis   Albany, NY2:54:26 260193  82 
4 Rozanne Puleo   Somerville, MA2:57:49 206803  84 
5 Diana Panchyk   Hewitt, NJ3:04:15 89201  80 
DNF Jennifer Strasser   East Providence, RI 199452  85 
DNF Elizabeth White   Manchester Nh 209806  89 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carryn Purdon   Northport, NY1:29:48 261276  608 
2 Polina Anikeeva   1:32:44  614 
3 Janet Lorang   1:33:10  613 
4 Diana Clark   1:38:55  609 
5 Lisa Marshall   1:43:05  615 
6 Karen Maynard   1:47:46  612 
7 caitlin hume   Allston, MA1:48:01 260685  611 
8 Kelly Hoffman   1:56:40  616 
9 Rachel Rodney   1:56:45  610 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFShimanoSpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee