Race Results for
Campmor H2H Race #4 Darkhorse Gallop
Nurburgh, NY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/08/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Singlespeed - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Gilsinger      
2 Paul DeBartolo   New York, NY 115836   
3 robert witte   Vernon, NJ 261752   
4 Mark Albertson   New York, NY 1293   
5 Walter Reynolds   Montgomery, NY 110123   
6 Oliver Carbonell      
7 Tom Rossi      
8 Josh Dick   Woodstock, NY 265759   
9 Sean O'Brien   Kingston, NY 212386   
10 Albert Anderson   Easton, PA 254115   
11 Piotr Dudzinski      
12 Steven Kleiber   Highland Lakes, NJ 194480   
13 Jason Chamiak      
14 Oscar Rosales   New York, NY 30543   
15 David Schneider      
16 Morgan Woods      
17 LAURENCE ETGEN   Lambertville, NJ 259862   
DNF Fred Brown      
DNF Paul Livornese   New York, NY 21377   
DNF Eben Weiss   Bronx, NY 158638   

Men - SP - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunnar Bergey   Banner Elk, NC 264871   
2 Trevor Kahl   West Milford, NJ 229127   
DNF Will Gallagher   Newfoundland, NJ 246178   

Men - SP - Junior/senior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Kapetanakis   Hamburg, NJ 246556   
2 Dillon Plunkett   Maplewood, NJ 242325   
3 James McCabe      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Zgoda      
2 Thorin Markison   Lyndonville, VT 260037   
3 Tom Pannorfi      
4 Zachary Koop   Ridgefield Park, NJ 246254   
5 Alistair Siebert   New York, NY 263431   
6 Daniel Marcos      
7 Robert Stegle      
8 Mike DiFilippo      
9 Michael Rossi      
10 Matt Watters      
11 William Weismantel   Mount Joy, PA 265165   
12 Mike Kucharski   Franklin Lakes, NJ 244770   
13 Austin Ritz   New York, NY 200238   
14 Brian Crawford   Deerfield, NY 171184   
15 Ron Henion   Belleview, FL 246602   
16 Cory Blan      
17 Bill Baird      
18 Joaquin Canizales   Little Falls, NJ 249064   
19 Ryland Koller      
20 James Weitze      
DNF Neal Martorelli   Lawrenceville, NJ 252423   
DNF Renzo Bertoldi      
DNF Jeremie Lewis   Laurence Harbor, NJ 154786   
DNF Ian Hughes   Morristown, NJ 211768   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Clark   Southbury, CT 7016   
2 Michael Rave   Montgomery, NY 222435   
3 Anthony Gallo      
4 Mark Wilens   Mt Tremper, NY 173396   
5 Bill McGovern   Forked River, NJ 242750   
6 Paul Gersfeld      
7 Eddie Velasquez      
8 Jim Brockway   Hopewell Junction, NY 223607   
9 Michael Ala   Edgewater, NJ 179738   
10 Matthew Morrison   Emmaus, PA 246153   
11 Vin Meloro   Red Bank, NJ 253327   
12 Jeff Sheehan      
13 Robert Young   Port Jervis, NY 259331   
14 Marco Mora      
15 Edward Haack   Rye, NY 250343   
16 Matthew Howard   New York, NY 192622   
17 William Romollino   Allendale, NJ 236221   
18 Caleb Smith      
19 Manny Perillo      
20 Chris Byrnes   Pompton Plains, NJ 224438   
21 wade davis   New York, NY 252825   
22 James Milito   Basking Ridge, NJ 132854   
23 Neil Sudol   Milford, PA 112607   
24 Shawn Thelin      
25 Carlos Gomez      
26 Tim Nielsen   Jersey City, NJ 152404   
27 Michael Kulp   Vernon, NJ 133293   
28 Thomas Flynn   Midlothian, VA 212723   
29 Martin Kozera      
30 Anthony Petrillo   Hopewell Junction, NY 226287   
31 Michael Sternesky      
32 Jeffrey Horner   Hackettstown, NJ 16758   
33 Steve Magyera      
34 Norman Marin   Kingwood, TX 244895   
35 Segundo Saenz      
36 Sal Crochiola      
37 J Gregory Martin   Pennsburg, PA 135377   
38 Kevin Siemonsen      
39 michael lewandowski   Somerset, NJ 260707   
40 Bogert Kisch   West Milford, NJ 231647   
41 Daniel Morse      
42 Douglas Coleman   Freeport, NY 257758   
43 Sean O'Brien      
44 Prentice Bisbal      
45 Bill Lindsay      
46 Mark Cable      
47 Erik Siano      
DNF Frank Armetta   Northampton, PA 244956   
DNF Christopher Stine   Kingston, PA 157255   
DNF C. Scott Wood      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vin Mancuso   Greentown, PA 22337   
2 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172   
3 Mark Salvagin   Middletown, NY 225016   
4 John Gershenson      
5 Steve Wirz   Lagrangeville, NY 227475   
6 Robert Swart   Middletown, NY 139784   
7 Chris O'Keefe      
8 Jeff Coneys   Oakland, NJ 211901   
9 Jeffrey Stickle   Sussex, NJ 203382   
10 Tim Peek   South Orange, NJ 200259   
11 Paul Kolb      
12 William Dooley      
13 David Degange      
14 Michael Hoek      
15 Frank Dally   Bethel, CT 207866   
16 Alex Salazar   Ringwood, NJ 224520   
17 Antony Bright      
18 Edward Moran   Aberdeen, NJ 129736   
19 Lincoln Nelson   Ringwood, NJ 144496   
20 Luis Astudillo      
21 Roderic Stabler      
22 Daniel Kuchta      
23 Donald Kinne      
24 Craig Thomas      
25 Raymond McCarthy      
26 Phillip Esempio   Nazareth, PA 139599   
27 Tom Gallagher   Newfoundland, NJ 243450   
28 Darren Downs      
29 Tadd Siano      
DNF Ray Ruyack   Brewster, NY 60500   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur White   Hohokus, NJ 37936   
1 Paul Dericks   Denville, NJ 9267   
2 Mark Sullivan   Poughquag, NY 96768   
2 Casey Gawlak   New Milford, CT 220180   
3 Joseph Monga      
4 Matthew Davies   Poughkeepsie, NY 74221   
4 Richard Cruet   Monroe, NY 8256   
5 Nick Nixon      
6 Thomas Stanowski   Greenwood Lake, NY 212761   
6 James Wilson   Glen Mills, PA 170914   
7 John Corwin   Middletown, NY 76547   
8 James Gambino      
9 Rick Brown      
10 Donald Snoop   Middleburgh, NY 104325   
DNF Warren Moe   New York, NY 24676   
DNF Mark Flanagan      
DNF Don Morrison      

Men - Pro/Elite - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harlan Price   Philadelphia, PA 191176   
2 Edward Ceccolini   Pompton Lakes, NJOptional 54209  Optional Optional
3 Troy Wells   Durango, CO 112599   
4 Georgia Gould   Fort Collins, CO 183192   
5 Aaron Oakes   Richmond, VT 180389   
6 Robert Kelley   Patterson, NY 148571   
7 Donald Snoop Jr   Beverly, MA 82776   
8 Jurgen Beneke   Kingston, NY 154993   
9 Thomas DiNunzio   Andover, NJ 212722   
10 Brian Lariviere   Morristown, NJ 93139   
11 Maurice Gamanho      
12 David Labarr   Fort Collins, CO 20065   
DNF Joseph Azze   Sloatsburg, NY 222315   

Men - EX - Singlespeed - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Montalbano   Hewitt, NJ 214668   
2 Topher -      
3 Sean Cavanaugh   Danbury, CT 173881   
4 David Lyons   Branchville, NJ 212759   
5 Doug Jenne   West Hartford, CT 192813   
6 Christopher Long   Woodside, NY 21521   
7 Ed Burgess   Newburgh, NY 5491   
8 Christopher Gozick   W Long Branch, NJ 13815   
9 Alberto Solano   Hawthorne, NJ 203725   
10 Russell Cadogan   Plymouth, MN 129574   
11 Joseph Baldacci   Fair Lawn, NJ 168962   
DNF Joseph Gratcofsky   Boulder, CO 244611   
DNF Wyatt Roberts   Phoenicia, NY 96593   
DNF John DeBitetto   Yorktown Heights, NY 89638   

Men - EX - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Kristiansen   Sussex, NJ 242906   
2 Lukas Grob   Sherman, CT 230384   
3 Taylor Kahl   West Milford, NJ 165853   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Petersen      
2 Juan Munster   Norwalk, CT 248905   
3 Geoffrey Lenat   Dover, NJ 139224   
4 Gillray Brown   Columbia, MD 86272   
5 Matthew Majka   Andover, NJ 246771   
6 Jeff Sowa   Clifton, NJ 242104   
7 Steven Persak   Basking Ridge, NJ 256009   
8 Trevor Dericks   Denville, NJ 199764   
9 Ryan Heerschap   Bloomfield, NJ 252075   
10 Katriel Statman   Lexington, VA 239294   
11 Dave Trimble   New York, NY 251855   
12 Reinout Schoolderman   Seattle, WA 159589   
DNF Christopher Michaels   Harrisonburg, VA 260121   
DNF Steven Pingree   Williamsburg, VA 234314   
DNF jake stamey   Bloomsburg, PA 259611   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Swan   Kingston, NY 147634   
2 Luis Francisco   Mahopac, NY 124782   
3 Patrick Walter   Philadelphia, PA 132630   
4 Greg Waggoner   New York, NY 171792   
5 Steven Jurczak   Stamford, CT 107747   
6 Chris LeDonne   Caldwell, NJ 152242   
7 Brian Kelley   Pawling, NY 133393   
8 Noah Meineke   Sparta, NJ 209399   
9 Keith Licata   Andover, NJ 196832   
10 Roger Foco   Glenwood, NJ 87347   
11 Danny Habig   Massapequa, NY 259066   
12 Steven Mancuso   North Haledon, NJ 253675   
13 Jeremy Swift   Woodstock, NY 147166   
14 James Vreeland   Piscataway, NJ 154785   
15 Scott Graham   Littleton, NH 13869   
16 Frank Doty   Westbrookville, NY 161406   
17 Robert DiGirolamo   West Milford, NJ 115053   
18 Michael Maher   Florida, NY 226423   
19 Howard Greenfield   Campbell, CA 239413   
20 Bryan Roberts   Saugerties, NY 144134   
21 Brian Shernce   Flanders, NJ 199588   
22 Keith Licata   Andover, NJ 196832   
DNF Albert Pedemonte Pica   New York, NY 256319   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Cassan   Boulder, CO 6406   
2 David Kahl   West Milford, NJ 18414   
3 David Hunt   Whitehouse Station, NJ 17144   
4 Ben Williams   Stony Point, NY 38300   
5 Scott Paine   Greenfield Center, NY 229859   
6 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY 230224   
7 Edward Smith   Plattsburgh, NY 99200   
8 Tim Schopen      
9 Esteban Rodriguez   Woodside, NY 153034   
10 Wayne Tice   New Windsor, NY 226401   
11 John Stenger   Philadelphia, PA 140933   
12 James Wilbur   Glen Rock, NJ 38201   
13 Frank Ferrarese   West Caldwell, NJ 11504   
14 David Van Wart   West Milford, NJ 36483   
15 Thomas Kruse   Chester, NJ 19919   
16 Ken Welch   Hopewell Jct, NY 37650   
17 Bill Drakontaidis   Saugerties, NY 9994   
18 Ross Bonacci   Newtown, CT 93099   
19 Joe Barros   Wyckoff, NJ 266020   
DNF Christopher Vegh   Flemington, NJ 99509   
DNF Jan Wiejak   Wallkill, NY 38152   

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Steven Kane   Any Town, NY 160255   
5 Kevin Smith      
7 William Sheldon   Woodstock, NY 171804   

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Love      
2 George Kelly      
3 Kevin Acker   Highland Lakes, NJ 250179   
4 Cole Downs      
5 Tim Patella      

Men - BG - Junior/senior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Gilardi      
2 Connor Spears      
3 Daniel Kelly      
4 Kyle Kocsis      
DNF Tyler Conlon      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Myers      
2 Chris Dietrich   Flemington, NJ 91682   
3 Ryan Mc Cullough   Wall, NJ 258426   
4 Edmund Kump   Greenwich Ct 253051   
5 Joshua Matheus      
6 Mark Ottaviani      
7 Andrew Frankel      
DNF Paul Speer      
DNF Daniel Petrone      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Arias   Morganville, NJ 83178   
2 Robert Vellozzi      
3 george shaw   Brookline, MA 262494   
4 Frank O'Reilly      
5 Robert Shuppon   Vernon, NJ 265268   
6 Marrian Correia      
7 David Castner      
8 Harold Giglio      
9 Craig Rosasco      
10 Joseph Latronica   Hamburg, NJ 248589   
11 Demetrios Farmakopoulos      
12 Darren Frost      
13 Justin Torrento      
14 Sean Devine      
15 John Coogan      
16 John DeMan      
18 Paul White      
19 Rocco Condatore      
20 Thomas Cordasco      
21 Marc Massay      
22 Walter Zeankowski      
23 Geoffrey R. Goldberg      
24 Edward Bocchino      
DNF Bill Miller      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Duffy   Warwick, NY 61602   
2 Sandro Correia   Mount Vernon, NY 265270   
3 T Perkins   South Plainfield, NJ 111892   
4 Chris Walsh      
5 Giorgio DeSantis      
6 Len Marszalek      
7 tony accurso   White Plains, NY 263617   
8 J Pibouin   Northport, NY 265269   
9 Bill Stamey      
10 Nick Tambe      
11 Vladimir Popovic   La Crescenta, CA 258143   
12 gregory heller   Budd Lake, NJ 243468   
13 Rich DeMan      
14 Laurent Sauvent      
15 Bruce Kristiansen   Sussex, NJ 253322   
16 Gerry Raymonda      
17 Tom Kerrigan      
18 William Phillips   Denville, NJ 239351   
19 Patrick Browne      
21 Thomas Gonzalez   Glen Cove, NY 243772   
22 Christopher Byrne   Boonton, NJ 64565   

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis Giaconelli      
2 Richard Colville      
3 Seth Glasser      
4 Carl Ern      
5 Gerard Remsen   Wharton, NJ 29530   
DNF William Blosser   Middletown, NY 155564   

Women - SP - Singlespeed - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Hoeverman   Toms River, NJ 211404   
2 Jocelyn Linscott      

Women - SP - Junior/senior - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Winberry   Bend, OR 244090   
2 Wendi Sebastian   Vernon, NJ 230244   
3 Cynthia Bischoff      
4 Carryn Purdon   Northport, NY 261276   
5 Gerilynn Swede   Franklin Lakes, NJ 264022   

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shasta Jensen   New York, NY 248090   
2 Alta Wood      
3 Heather Kahl   West Milford, NJ 18415   
4 Diana Hulboy   Philadelphia, PA 196130   
5 Heidi Baks      
DNF Karen Bouloucon   West Milford, NJ 263946   

Women - EX - Junior/senior - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey Bishop   Boulder, CO 198013   
2 Melissa Kern   Andover, NJ 246791   
3 Janel Demeter      
4 Jessica McGinn   Morris Plains, NJ 258613   
5 Elizabeth Vineis   Albany, NY 260193   

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen White   Hohokus, NJ 97355   
2 Darlene Phillips   Ansonia, CT 225420   
3 Andrea Walheim   Philadelphia, PA 263067   
4 Stacy Beneke   Kingston, NY 24479   

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Parak   Highland Lakes, NJ 262188   
2 Ashley Pelella   Poughkeepsie, NY 266197   

Women - BG - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Johnson   Brooklyn, NY 264528   
2 Noelle Milito      
3 Katie McDonald      
4 Claire Coolbeth   West Cornwall, CT 265684   
5 Lauren McEnteer      
6 Jennel Ortiz      
7 Sharon Phillips      

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Beattie      
2 kristi keating   Frenchtown, NJ 266439   
3 Jennifer Barden      
4 Lynn Stickle   Sussex, NJ 253975   
5 Karen Crown   Easton, PA 265103   
6 Anastasia Skotek      
DNF Christina Chambers   South Plainfield, NJ 259556   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyUSACDFBonk BreakerShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee