Race Results for
Shiloh's Showdown Series Final
Government Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/23/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conner Mishalanie   Kirkland, WA5.31.27 264407  198 Team Mukai
2 Alec England   Trout Lake, WA5.50.77 268840  409 Sunset Cycle
3 Chase Schmidt   5.52.36  185 Dirt Corps
4 Mike Lowry   Spokane, WA6.28.12 261924  353 Wheel Sport East
5 Marcus Watson   6.34.10  364 Shiloh Cycles
6 Joey Villa-Martinez   8.40.86  84 Shiloh Cycles

Men - SP - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Richmond   Mckinleyville, CA6.23.13 94986  362 Arrow/Hurricane/Pirate DH
2 Scott Dekarz   7.10.84  437 Kissler's Dirt Team
3 Paul Proulx   8.47.08  192 

Men - SP - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Guse   Fall City, WA5.22.47 262456  372 Dirt Corps
2 Alastair Cox   5.35.10  383 Kissler's Dirt Team
3 Brendan Smith   5.45.43  374 
4 Blake Walling   5.50.16  60 Kissler's Dirt Team
5 Gary Grant   5.56.95  391 
6 Phil Arscott   6.02.79  370 
7 Trevor Gersen   6.07.47  55 Kissler's Dirt Team
8 Hayden McLaughlin   6.20.24  189 Trail Head Cycle
9 Mike Martino   6.23.69  373 
10 Johnny Cereghino   6.40.54  342 Wheel Sport East
11 Drew Jamieson   6.48.71  358 Boone Dog Bikes

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Lunden   Spokane, WA5.35.68 268173  190 Wheel Sport East
2 Josh Tofsrud   5.42.29  346 Wheel Sport East
3 Colin Spears   5.43.65  193 Wheel Sport East
4 Jesse MacDonald   5.49.22  436 
5 Ryan Carr   5.51.50  341 Scott USA / Atomlab
6 Nick West   5.56.90  184 
7 Ty Hedlund   6.03.18  366 Project 529
8 Daniel Jaffe   Seattle, WA6.16.26 190943  376 
9 Sean Dougherty   6.22.10  201 
10 Kevin Knorr   6.29.39  191 
11 Nicholas Schuler   6.44.43  188 
12 Robb Perry   8.19.86  187 

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Estes   Beaverton, OR5.10.01 263896  348 Disco Velo
2 Peter Donley   5.20.72  423 
3 Nicholas Camus   5.24.61  345 
4 Graham Barry   5.40.55  355 Dirt Corps
5 Aaron Sauve   5.43.92  181 Dirt Corps
6 Todd Schierscher   5.45.07  400 Boone Dog Bikes
7 David Murphy   5.52.71  398 Outlook / Fluidride
8 Kyle Larson   5.55.37  186 
9 Doug Hubin   6.01.17  907 Trailhead cycles
10 Brian Woodring   6.02.76  395 Team Z.A.C.
11 Brian Densmore   6.08.37  422 West Coast Racing
13 J Allard   6.45.67  381 Project 529
14 Matthew Thayer   Tacoma, WA9.35.77 259696  59 SMX Optics/Trailhead cycles
15 Nelson Dan   14.58.48  421 Rotec/Recycled Cycle
61576 Storm Trooper   Bike & Board  182 Wintersport Ski

Men - SP - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Kieffer   5.49.40  196 Team Psycho
2 Tom Cleveland   5.53.02  382 
3 Patrick Layton   6.06.05  405 Full Cycles
4 George Smith   Longview, WA6.09.57 258930  110 Kelso Gravity Boys/Foes
5 Robert Lowry   Spokane, WA6.23.05 259992  354 Wheel Sport East
6 Carl Ledbetter   Mercer Island, WA6.31.82 20680  368 Project 529
7 Todd McCarthy   6.37.03  396 
8 Greg Woody   6.40.19  426 
9 Ed Arlint   7.15.67  377 Outrageous Audio

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Wiering   Beaverton, OR4.12.74 228668  107 Trail Head Cycles
2 Jason Moon   Kelso, WA4.21.69 230746  72 Boonedog Bikes
3 Eric Loney   Longview, WA4.26.55 230743  71 Kelso Gravity Boys
4 Brad Watt   Cornelius, OR4.27.99 199561  389 Trail Head Cycles
5 Boe McGee   Bellevue, WA4.28.49 193517  385 Go-Ride.com
6 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA4.30.75 199663  363 Project 529
7 Benjamin Storrar   Tacoma, WA4.32.65 198969  93 Bear Naked/Cannondale
8 J Clinton Fowler   Seattle, WA4.35.22 213354  365 Project 529
9 Jared Hobbs   Portland, OR4.41.35 104216  205 Arrow/Atomlab/661/SDG/ODI/Blur
10 Otis Elmquist   Kellogg, ID5.09.84 198689  388 

Men - EX - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR4.20.85 230753  914 Tonic Fab
2 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA4.25.16 247503  66 Downhill Zone Racing/ Scott
3 Harrison Phelps   Sammamish, WA4.44.19 261547  73 
4 Jake Grob   Kirkland, WA4.51.72 265425  379 
5 Tyler Morton   Issaquah, WA5.15.28 264779  89 
6 Trevor Pratt   Ashland, OR5.18.13 261811  433 Trailhead Cycles
7 Casey Hoffman   Portland, OR5.18.84 262706  357 Wheel Sport East
8 Cody Hagedorn   Portland, OR5.20.61 263042  431 Kissler's Dirt Team
9 Cameron Flores   Camas, WA6.18.49 268177  428 Kissler's Dirt Team
10 Dallas Baracco   Corbett, OR7.31.02 264545  82 Shiloh Cyclery

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Nachtrab   Lake Oswego, OR4.25.83 261482  360 Tonic Fab
2 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA4.35.06 228041  67 Downhill Zone Racing
3 Jerry Knight   Seattle, WA4.43.40 252778  380 Fluidride
4 Dan Swan   Boring, OR4.46.36 163218  116 Shiloh Cycles
5 Tyler Bates   4.46.72  384 Speed metal
6 Bryan Crum   Spokane, WA4.47.23 114586  401 West Coast Racing
7 Jeff Jackson   Spokane, WA4.47.82 247058  91 GHY Bikes
8 Lloyd Smith   Portland, OR4.56.20 249176  88 B.D.B./661/Spy
9 Bryan Kieffer   Puyallup, WA4.56.72 100849  195 Psycho
10 Rob McCarthy   Portland, OR4.57.57 150078  56 Kissler's Dirt Team
11 Paul LaLava   4.59.78  577 Giant Bicycle
12 Jesse Kieffer   Puyallup, WA5.00.48 100850  52 Psycho/Foes/Azonic/Arrow
13 Sean Callaghan   Parkdale, OR5.08.97 186316  430 Discover Bicycles
14 Lucas Padilla   5.20.76  347 Team Falcon
15 David Richmond   Mckinleyville, CA5.27.03 94986  77 Arrow/Hurricane/Pirate DH
16 Nic Hood   5.57.53  408 West Coast Racing
17 Andrew Palmgren   Natick, MA8.09.16 232239  343 

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Thompson   Issaquah, WA4.37.10 35447  378 
2 Troy Hoff   Snohomish, WA4.38.55 226989  197 Collision one/Bicycle Centre
3 Joel Armstrong   Vancouver, WA4.39.38 1916  392 Shiloh Cyclery / Dirt Rag
4 Matthew Patterson   Snoqualmie, WA4.50.27 231152  94 Dirt Corps
5 Brad Delzer   Gresham, OR4.59.23 137087  54 Shiloh Cyclery
6 ceder rowe   Portland, OR5.10.44 263869  429 Kissler's Dirt Team
7 Mitch Bobbitt   5.39.06  432 Kissler's Dirt Team
8 Andy Cook   5.51.63  344 Wheel Sport East
9 Rich Densmore   Spokane, WA8.57.42 198986  404 West Coast Racing

Men - EX - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Jamieson   La Center, WA5.05.59 230745  76 Azonic / Boone Dog Bikes
2 Steve Hoffman   Spokane, WA5.30.22 269425  356 Wheel Sport East
3 Todd Olson   Welches, OR5.43.15 163220  52 Shiloh Cycles
4 Dan Saimo   5.45.72  361 Dirt Corps
5 Mark Brent   Seattle, WA6.02.33 261906  194 Bones Over Metal.com

Men - BG - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Aston   8.23.07  180 Dirt Corps
2 Sam Saimo   9.13.96  359 Dirt Corps
3 Sammy Daniels   9.21.86  81 Shiloh Cycle
4 Chase Jamieson   10.41.84  843 Boone Dog Bikes

Men - BG - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Swan   7.46.77  434 Shiloh Cycle
2 Ken Fennimore   7.55.96  390 Fall Line
3 Dustin Schneider   7.59.68  183 Fall Line
4 Blake Burgess   8.37.04  435 
5 William Parsons   8.54.38  427 Fall Line

Men - BG - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Brannen   7.54.03  371 Project 529
2 John Saraco   7.54.68  407 West Coast Racing
3 Andrew Royal   8.07.67  387 Project 529
4 Russell Labash   8.10.93  406 West Coast Racing

Men - BG - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mishalanie   8.20.45  200 Team Crazy Monkey

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Sternberg   Ferndale, WA4.12.26 185351  386 Fluidride/Foxshox
2 Bartley McDaniel   Pacific, WA4.16.83 95886  375 Center Cycle
3 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA4.20.26 90123  350 Factory Rotec
4 Kim Eakin   University Place, WA4.20.74 113296  1178 Bear Naked/ Cannondale/ Monster Energy
5 Sam Reed   4.21.34  204 MJ Racing
6 Simon Lawton   Seattle, WA4.22.13 20586  701 Fluidride/Ironhorse
7 Casey Northern   Port Angeles, WA4.25.25 117615  399 Fluidride/Ironhorse
8 Jason Mosley   Port Angeles, WA4.35.39 181225  117 MJ Racing

Women - SP - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Reilly   6.50.84  424 Shiloh Cycles
2 Hailey Olson   6.57.78  58 Shiloh Cycles

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherry Thomas   6.43.80  57 Shiloh Cyclery
2 Monica Bergmann   7.07.68  393 
3 Ashley Smeltzer   7.18.94  397 Shiloh Cyclery
4 Jill Lovrin   7.24.17  351 
5 Sandy Densmore   8.06.72  403 West Coast Racing
6 Susan Himes   10.32.62  402 West Coast Racing

Women - BG - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheyenne Smith   17.48.59  64 Hurricane Racing/Arrow

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Frey   9.24.19  367 Dirt Corps
2 Alexandra Fowler   9.40.09  369 Project 529

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsey Stevens   Spokane, WA6.16.98 268172  199 
2 Joy Mutoli   Granite Falls, WA6.58.50 212522  349 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoUSACDFOSMOSierra NevadaSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee