Race Results for
State Games of Oregon
Government Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 07/22/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Lowry   6.17.71  30 Wheel Sport East
2 Marcus Watson   6.35.14  364 Shiloh Cycles
3 Carson Storch   6.47.73  219 Bend Cyclery
4 Joey Villa-Martinez   9.13.97  84 Shiloh Cycles

Men - SP

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Anderson   Spokane, WA6.20.63 202411  218 Wheelsport East
2 David Richmond   Mckinleyville, CA6.33.93 94986  395 Arrow/Hurricane/Pirate DH
3 Eddie Roach   6.37.54  507 Ride this

Men - SP - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hoffman   Portland, OR5.23.15 262706  214 Wheel Sport East
2 Chris Emmel   5.25.81  15 Single Track
3 Tyler Morton   Issaquah, WA5.42.84 264779  89 
4 Scott LeSage   5.45.49  419 Trail Head Cycle
5 Trevor Gersen   5.59.41  55 Kissler's Dirt Team
6 Brendan Smith   6.04.71  44 
7 Blake Walling   6.14.47  60 Kissler's Dirt Team
8 Hayden McLaughlin   6.15.70  22 Trail Head Cycle
9 Alastar Cox   9.11.17  23 Kissler's Dirt Team

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif Olson   5.28.71  210 
2 Armand Beussller   5.42.79  
3 Barry Lunden   5.44.19  41 Wheel Sport East
4 Ryan Carr   5.49.54  38 
5 Sean Dougherty   5.58.30  401 
6 Nicholas Schuler   6.21.58  
7 Kevin Knorr   6.24.81  506 
8 Daniel Jaffe   Seattle, WA9.04.59 190943  209 

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Estes   Beaverton, OR5.13.99 263896  
2 Brett Grosso   5.31.35  207 
3 Ryan Hicks   Longview, WA5.36.60 258209  28 Boone Dog Bikes
4 Nicholas Camus   5.45.09  37 
5 Kevin McCarthy   5.49.87  508 Delphi
6 Kevin Smith   5.52.18  16 Kissler's Dirt Team
7 Todd Schierscher   6.03.02  412 Boone Dog Bikes
8 David Murphy   6.03.65  25 
9 Peter Donley   6.35.90  10 
10 Matt Jones   6.47.40  408 Recycled Cycles/FSA
11 Nelson Dan   7.00.91  407 Recycled Cycles/FSA

Men - SP - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Hoffman   5.30.52  215 Wheel Sport East
2 Patrick Layton   5.36.06  405 Full Cycles
3 George Smith   Longview, WA5.53.28 258930  110 KGB/Foes/AtomLab
4 Robert Lowry   Spokane, WA6.11.44 259992  29 Wheel Sport East
5 Dan Emmel   6.52.37  33 Singletrack Cycles
6 Ed Arlint   7.04.72  20 Outrageous Audio
7 Scott Hall   8.11.41  24 Kissler's Dirt Team

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Loney   Longview, WA4.07.43 230743  71 Kelso Gravity Boys
2 Brad Watt   Cornelius, OR4.12.47 199561  396 Trail Head Cycles
3 Phillip Wiering   Beaverton, OR4.15.40 228668  107 Trail Head Cycles
4 Benjamin Storrar   Tacoma, WA4.19.70 198969  93 Bear Naked/Cannondale
5 Jason Moon   Kelso, WA4.20.28 230746  72 Boonedog Bikes
6 Jim Karn   Bend, OR4.24.10 159963  96 
7 Sean Murphy   Wallace, ID4.28.21 163662  34 Wheel Sport East
8 Morgan Benbough   Ashland, OR4.30.04 230742  413 Cap Morgan
9 Jared Hobbs   Portland, OR4.35.67 104216  40 Arrow/Atomlab/661/SDG/ODI/Blur
10 Chris Andreasen   Spokane, WA4.40.29 198709  35 Wheel Sport East

Men - EX - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR4.19.98 230753  514 Tonic Fab
2 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA4.23.26 247503  66 Downhill Zone Racing
3 Harrison Phelps   Sammamish, WA4.27.64 261547  73 
4 Steven Ceto   Seattle, WA4.49.56 214392  
5 Jake Grob   Kirkland, WA5.08.68 265425  27 
6 Doug Hill   5.17.33  206 
7 Cody Hagedorn   5.18.03  404 Kissler's Dirt Team
8 Dallas Baracco   Corbett, OR5.31.74 264545  82 Shiloh Cyclery
9 Cameron Flores   6.07.69  406 Kissler's Dirt Team

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA4.22.17 228041  67 Downhill Zone Racing
2 Dan Swan   Boring, OR4.27.14 163218  509 Shiloh Cycles
3 Jerry Knight   Seattle, WA4.42.42 252778  21 Fluidride
4 Jeff Jackson   Spokane, WA4.49.88 247058  91 GHY Bikes
5 Rob McCarthy   Portland, OR4.50.54 150078  56 Kissler's Dirt Team
6 Lloyd Smith   Portland, OR4.54.29 249176  88 B.D.B./661/Spy
7 Sean Callaghan   Parkdale, OR4.57.43 186316  211 Discover Bicycles
8 Jeremy Anderson   Spokane, WA5.02.74 202411  216 Wheel Sport East
9 Scott Meredith   5.04.67  411 Wheel Sport East
10 Christopher Wamsley   Liberty Lake, WA5.06.92 265434  409 Wheel Sport East

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Thompson   Issaquah, WA4.26.06 35447  42 
2 Aaron Dull   4.57.39  43 Trailhead Cycles
3 Brian Happ   5.00.02  416 
4 ceder rowe   Portland, OR5.08.77 263869  403 Ride-this
5 Steve VanPelt   Lake Oswego, OR5.12.66 176525  69 
6 Brian Bartlett   Snohomish, WA5.25.11 227049  86 Fluidride
7 Edward Jones   Astoria, OR5.27.19 102579  80 
8 Patrick Daniels   Hillsboro, OR7.35.11 264539  417 Shiloh Cyclery

Men - EX - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monty Price   Kelso, WA5.03.26 247054  45 Boone Dog Bikes/Answer
2 Todd Olson   Welches, OR5.09.75 163220  52 Shiloh Cycles
3 Dean Hartman   5.28.30  204 Boone Dog bikes
4 Mark Brent   Seattle, WA5.51.88 261906  32 Bones Over Metal.com
5 Jeffrey Haymes   Lacey, WA6.17.12 116719  3371 Team Mukai

Men - BG - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Swan   7.43.72  513 Shiloh Cycle
2 Dustin Schneider   7.44.37  511 Fall Line
3 Ken Fennimore   8.08.51  18 Fall Line

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Larson   7.29.61  19 
2 Nick West   7.47.90  420 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Sternberg   Ferndale, WA4.01.26 185351  36 Fluidride/Ironhorse
2 Darrell Young   Portland, OR4.01.97 43482  111 Arrow / Team Psycho
3 Nathan Riddle   Ashland, OR4.04.27 118818  415 WTB/Fox/Santacruz
4 Kim Eakin   University Place, WA4.12.73 113296  1178 Bear Naked/ Cannondale/ Monster Energy
5 Zeb Tingey   Issaquah, WA4.16.49 228035  212 Fluidride/Ironhorse
6 Jason Mosley   4.16.65  117 MJ Racing
7 Simon Lawton   Seattle, WA4.24.80 20586  99 Fluidride/Ironhorse

Women - SP - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Soukkoth   7.02.60  58 Shiloh Cycles
2 Shelby Reilly   7.59.99  220 Shiloh Cycles

Women - SP

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherry Thomas   6.13.76  57 Shiloh Cyclery
2 Kim Hankinson   6.30.55  205 Speedy Beaver Racing
3 Julie Reilly   6.54.64  505 Shiloh Cyclery
4 Jill Lovrin   7.10.51  39 
5 Ashley Smeltzer   7.31.54  418 Shiloh Cyclery
6 Theresa Happ   9.27.98  414 

Women - BG - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheyenne Smith   19.39.00  64 Hurricane Racing/Arrow

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Baver   9.31.00  208 Boone Dog Bikes
2 Stephanie Thompson   14.05.64  217 Kissler's Dirt Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Johnson   Spokane, WA5.11.26 153029  397 Velobella/Wheelsport
2 Laura Johnson   Portland, OR5.45.36 173612  398 Wheel Sport
3 Chelsey Stevens   6.09.22  402 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaCUOREBonk BreakerShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee