Race Results for
Festival of Speed
Orlando, FL
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 03/04/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Women Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Ashlyn Gerber   Sanford, FL26.19 197753   Team Swift
2Sheila Lopez   27.27   Outspokin Largo
3Brook Pace   27.28   Higher Ground

Men - Women Category 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kathleen Baldwin   24.57   Unattached
2565.00Debbie Veitch   Stuart, FL25.31 204547   Cycle Science
3590.00Valerie Brannon   Winter Park, FL27.06 166843   Orlando Road Club Inc

Men - Men Category 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ralph Blanco      Oliver's Cycle Sports
2Jonathan Holiday      Unattached
3Thomas Bargnasi      Colavita - Central Florida
4James Arthur      Xtreme Cycles
5551.45Scott Anderson   Kissimmee, FL 189126   Team Army-USAC
6Robert Reich      Unattached
7562.46Daniel Parker   Clermont, FL 193684   Unattached
8Phil Qualter      Unknown
9573.48Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411   Oliver's Cycle Sports
10Brad Trantham      Orlando Road Club Inc
11Don Morse      Unattached
12590.00Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277   Orlando Road Club Inc

Men - Men Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.60Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   Team 19
2470.10Jason Gibson   Winter Garden, FL 228510   Orlando Road Club Inc
3477.59Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480   Village Bike
4485.09Raife Snover   Fort Lauderdale, FL 246899   B&J Bikes
5Israel Vera      Unattached
6500.07John Dascomb   Tallahassee, FL 199036   FSU
7507.57Walter Rentz   Orlando, FL 208965   Orlando Road Club Inc
8Luke Rozanski      FSU
9Roman Joa      Preferred Alliance
10Hugh Driscoll      PC Bike
11Richard Benton      Orlando Road Club Inc
12545.04Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425   Preferred Alliance
13552.53Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL 228819   Village Bike
14560.02Paul Harris   Apopka, FL 215188   Team 19
15Kurt Kahlson      Village Bike
16575.01Henry Willis   Orlando, FL 187343   Colavita - Central Florida
17582.51Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   Bike Works
18Brad Trantham      Orlando Road Club Inc

Men - Men Category 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.23Scott Giles   Solomons, MD 196417   VeloBrew
2479.15Wesley Wolfenbarger   Little Rock, AR 200342   Jacksonville Racing Club
3486.08Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860   B&J Bikes
4Tim Walker      Village Bike
5499.94Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
6506.87Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike
7Jean P Morales      Laser-es
8520.72Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207   B&J Bikes
9Michael Midlarsky      B&J Bikes
10534.58Doug Ewing   Weston, FL 212506   Z Bikes
11541.51Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900   Preferred Alliance
12548.43David Ayme   Bradenton, FL 61532   Team Bradenton Sarasota CC
13555.36Miguel Luis   Hialeah, FL 138708   Preferred Alliance
14562.29N/A    ,  372   Olympus Bikes
15David Munoz      ASV - Gold's Gym Orlando
16576.14Richard Perpinan   Debary, FL 219854   ASV - Gold's Gym Orlando
17583.07Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581   Preferred Alliance
18590.00Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   Village Bike

Men - Men Category 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.21Daniel Larson   Norman, OK 58572   Cycle Science
2David Viney      Orlando Road Club Inc
3474.88Frank Lopez   Largo, FL 21574   Preferred Alliance
4481.71Gustavo Rullo   Miami, FL 206281   Preferred Alliance
5488.54Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   Herba-Life
6Leonel Ramirez      Preferred Alliance
7502.21Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   Cycle Science
8509.04Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   Preferred Alliance
9515.87Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065   Preferred Alliance
10522.71Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Team 19
11Drew Miller      VeloBrew
12Rudy Robaina      Cycle Science
13Nelson Garcia      Preferred Alliance
14550.04Joel Chavez   Tampa, FL 177305   Preferred Alliance
15556.87Alexander Suarez   Hialeah, FL 108117   Preferred Alliance
16563.70Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   Preferred Alliance

Men - Master 55+ - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Viney      Orlando Road Club Inc
2526.44Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
3535.52Keith Creeden   Longwood, FL 210970   Orlando Road Club Inc
4544.60Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
5553.68Steve Agronick   Villages, FL 1209   Unattached
6562.76Tec Thomas   Tallahassee, FL 35384   Jacksonville Racing Club
7571.84Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298   Cycle Science
8Thomas Hury      Unattached
9590.00Francis (Frank) Colaricci   Winter Park, FL 176718   Orlando Road Club Inc

Men - Master 45+ - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1443.72John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
2451.95James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
3460.19Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
4468.42Lloyd Hlavac   Mount Dora, FL 45458   Jacksonville Racing Club
5476.66Stephen DeSena   Hobe Sound, FL 212190   Village Bike
6484.89John Faulk   Gainesville, FL 115188   VeloBrew
7Doug Duschek      Cycle Science
8501.36Philip Hopkins   Indialantic, FL 177538   Treasure Coast Cycling Association
9509.60Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
10David Amye      Unattached
11526.07Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833   ASV - Gold's Gym Orlando
12Gene Garneau      Unattached
13542.54Fred Norman   Jacksonville, FL 119639   Jacksonville Racing Club
14Michael Chiarella      Florida Velo
15559.01Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   ASV - Gold's Gym Orlando
16567.24Jeff Dietz   Jacksonville, FL 213590   VeloBrew
17Perry Seltz      Unattached
18Patrick Schlager      Osceola Velo Club

Men - Master 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Gary Stern   Indialantic, FL 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
2544.55Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
3549.09Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
4553.64David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
5558.18Mike Hanson (1 - Cat2)   Orlando, FL 188198   ASV - Gold's Gym Orlando
6562.73Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
7Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
8571.82Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
9576.36Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
10580.91Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588   Team 19
11Roy Wildmore      PC Bike
12Eric Middlebrook      PC Bike

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00L Robert Antley   Greer, SC 244703   Hearns Junior Development
2547.14Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
3554.29Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
4Sean Lynch      Orlando Road Club Inc
5568.57Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science
6Konner Sawicki      Unattached
7582.86Carlos Lopez   Miami, FL 238241   Laser-es
8Andrew Buttitta      Colavita - Central Florida

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360   Laser-es
2545.00Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
3550.00Joshua Antley   Greer, SC 251633   Hearns Junior Development
4555.00Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
5Pavel Stuchlik      Team American Classic
6565.00Luke Brannigan   Maitland, FL 233513   Colavita - Central Florida
7570.00Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc
8Brandon Upson      Orlando Road Club Inc
9580.00Eric Topole   Village Of Palmetto Bay, FL 246973   Laser-es
10585.00john zuluaga   Miami, FL 257825   Laser-es
11Alex Lopez      Laser-es

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alejandro Villabona      Laser-es
2533.56Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
3590.00Evan Wynn   Asheville, NC 249535   Hearns Junior Development

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Giancarlo Lluhi      Laser-es
3Christian Teather      Treasure Coast Cycling Association
4Anselm Teather      Treasure Coast Cycling Association

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
5Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651   Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee