Race Results for
Three Legged Dawg Mt Bike Race
Little Rock, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/24/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Kazanovicz   El Dorado, AR1:29:01 256518  254 TBS
2 Tim Williams   Fayetteville, AR1:45:56 229332  57 AUDI

Men - SP - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC GRIMMETT   1:19:30  59 CARVE
2 James Ellis   Kyle, TX1:23:56 176061  215 
3 LARRY WAGNER   1:25:27  218 PARSIDE/ SUBWAY
4 RON DORITY   1:26:25  24 
5 Adam Moore   Hot Springs, AR1:27:32 85379  25 AR CYCLING & FITNESS
6 BENJAMIN GLENN   1:28:09  29 AUDI
7 Mark Palmer   Pocola, OK1:32:58 113335  26 AR CYCLING & FITNESS
8 DAVID BOWEN   1:33:41  60 PARSIDE/SUBWAY
9 KEITH JORDAN   1:38:57  213 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW PICKARD   1:28:55  18 
2 MICHAEL MURPHY   1:30:41  217 
3 FRANK WEBBER   1:31:01  253 CARVE
4 AUSTIN MYERS   1:32:03  82 HIGHLANDER
5 JAY EASTERLING   1:33:54  30 
6 NATHAN HUDGENS   1:35:43  55 
7 ADAM XAYSUDA   1:39:40  79 THE RIDE
8 Brett Robinson   Springdale, AR1:41:08 203918  214 AUDI
9 BRYAN HUMPHREY   1:55:38  216 PARSIDE/SUBWAY
10 BRENT (JAMES) TAYLOR   2:08:09  84 HIGHLANDER

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ORTEGO ADOLFO   1:15:58  81 CARVE
2 Mark Orton   Broken Arrow, OK1:19:40 244226  90 NRC PEDAL MASHER
3 THOMAS MULLINS   1:22:26  220 BELL
4 WES WHITTAKER   1:23:16  222 BLACK DIAMOND
5 GREG WEBB   1:31:34  20 GEARHEAD
6 TOM WHITE   1:31:45  219 AR CYCLING AND FITNESS
7 KELLY BRYSON   1:31:56  223 GEARHEAD
8 CHANCE NORMAN   1:53:44  224 
9 CLINT BARBER   2:01:12  19 TBS
10 Scott Hopkins   Mena, AR2:09:01 177674  27 OUCHITA CYCLING CLUB
11 MARTY EPPERS   DNF  210 GEARHEAD

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wallace   Sparks, NV1:27:16 92094  28 HILANDER
2 MICHAEL MCGHEE   1:29:46  21 TEAM COLD BEER
3 ROGER MORTON   1:30:21  89 TBS
4 Chuck Easterling   Rogers, AR1:30:32 227168  53 BELL & CO
5 SCOTT SANDERS   1:30:56  88 CARVE
6 Jeff Milligan   Newark, AR1:32:24 119994  22 
7 Keith Wall   El Dorado, AR1:33:52 191217  49 TBS
8 FRED AUGER   1:34:08  225 
9 Michael Golden   Downsville, LA1:35:42 260360  209 TBS
10 Wesley Wright   Harrison, AR1:36:07 216001  23 BUFFALO RIVER CYCLISTS
11 Patrick Haines   Bella Vista, AR1:36:29 233583  54 BELL & CO
12 Scott Scholl   Jacksonville, AR1:37:06 128147  86 CARVE
13 JEFF HAYES   1:37:46  229 AUDI
14 Dennis Brytus   Tulsa, OK1:39:01 254564  83 MTN. GANG
15 Stan Gentry   Reeds Spring, MO1:44:04 214259  85 
16 JOHN LLOYD   1:45:26  226 
17 ROBB AYERS   1:46:47  52 AR CYCLING & FITNESS
18 KEITH WILLIAMS   1:57:05  227 
19 LARRY OWENS   DNF  211 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KENNETH CAPPS   1:32:48  80 
2 Richard Thompson   Sherwood, AR1:52:51 176074  78 ARK CYCLING AND FITNESS
3 ROGER SMITH   1:53:53  212 AR CYCLING AND FITNESS
4 Tom Williams   Fayetteville, AR2:02:20 244836  56 AUDI

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Helmig   Highland Village, TX1:35:30 245316  MAD DUCK
2 Bryan Fawley   Denton, TX1:37:18 198394  13 KENDA/TITUS
3 ERNIE LEOHUSA   1:38:25  10 CARVE
4 Keith Hargis   Dallas, TX1:46:12 125961  MATRIX/RBM
5 Sean Sindt   Austin, TX1:53:23 235943  12 TEAM ORTHO
6 Kelly Orr   Arlington, TX1:59:07 177980  TRI ON THE RUN
7 Raymond Hall   Tulsa, OKDNF 149104  11 TREK/VW/JBL

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Jameson   Maggie Valley, NC1:51:44 174755  731 CARVE
2 ANDREW MALLOCK   1:56:13  749 COMPETITIVE CYCLIST
3 Clayton Bell   El Paso, AR1:59:52 238647  713 BELL & CO
4 Pete Ridilla   Tulsa, OK2:01:11 110491  732 KOVEE
5 Katriel Statman   Lexington, VA2:13:35 239294  717 OVERLOOK
6 Phillip Prater   Little Rock, AR2:16:12 230091  728 CARVE

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Machycek   Sherwood, AR1:47:42 22016  711 AR CYCLING & FITNESS
2 Mason Quintana   Austin, TX1:49:23 187231  734 TEAM ORTHO
3 Dave Breslin   St Louis, MO1:50:22 194722  727 MESA CYCLES RACING
4 Nicholas Garza   Flower Mound, TX1:50:48 218994  710 MAD DUCK
5 Craig Zediker   Little Rock, AR1:52:00 39427  716 COMPETITIVE CYCLISTS
6 Andrew Clark   Little Rock, AR1:55:51 176760  748 COMPETITIVE CYCLISTS
7 Scott Penrod   Maumelle, AR1:57:20 86333  745 CARVE
8 Steven Wall   El Dorado, AR2:12:23 229412  725 TBS
9 JOHN BARCINELLA   2:32:00  718 AUDI

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Renshaw   Tulsa, OK1:17:17 154710  735 RAVEN/TITUS
2 Bob Ocken   Little Rock, AR1:21:42 182504  712 CARVE
3 John Larson   Mckinney, TX1:26:04 194312  733 WHEELS IN MOTION
4 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO1:27:05 19209  726 ORBEA
5 Kurt Searvogel   Sheridan, AR1:28:39 217964  739 ARK CYCLING AND FITNESS
6 Scott Dollar   Kingston, AR1:30:06 264212  715 TBS
7 Ricky Buchanan   Memphis, TN1:31:40 153529  747 ARK CYCLING AND FITNESS

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Cole   Olive Branch, MS1:25:22 128256  738 CARVE
2 Richard Suggs   Nacogdoches1:28:55 138422  707 NRC-PEDALMASTER
3 Rick Sederberg   Batesville, AR1:30:01 171312  746 PARKSIDE CYCLE
4 Bill Denton   Choctaw, OK1:32:07 165513  724 NRC-PEDALMASTER
5 Tom Burks   Little Rock, AR1:40:43 5544  706 CARVE
6 Ed Hawkins   Waldron, AR1:41:05 15479  714 OUACHITA CYCLING
7 Anthony DeArmond   Harrah, OK1:45:52 199121  719 NRC-PEDALMASTER

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HUNTER MOURER   0:13:37  169 BELL AND CO
2 LOGAN ORR   0:23:30  186 

Men - BG - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM YAGER   0:57:23  185 CARVE
2 JOHNATHON EDGERTON   1:00:47  190 BORDINOS
3 JEFF DAVIS   1:01:51  201 
4 KEITH GOSS   1:04:37  204 PARKSIDE
5 SAM SWILLING   1:07:18  180 OCC
6 WALLACE BROWN   1:08:27  176 TBS
7 STEVE BATES   1:08:43  166 HIGHLANDER
8 SAM HINDSMAN   1:11:39  206 HIGHLANDER
9 CHUCK HAYS   1:16:23  143 TBS
10 GUNNAR WRIGHT   1:17:56  230 
11 LEE WEATHERALL   1:18:27  203 
12 MATTHEW SANDY   1:23:29  148 AUDI

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSEPH OWENS   0:15:53  154 
2 MICAH WALL   0:18:15  178 TBS

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zane Jeffers   Hot Springs, AR0:52:16 238475  165 BELL AND CO
2 SPENCER JORDAN   1:01:19  160 
3 BUZZY MOURER   1:02:45  170 BELL AND CO
4 CLINT HAYS   1:07:58  140 TBS
5 COLIN MOORE   1:25:24  188 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 julian thomas   Fayeteville, AR1:13:38 264254  137 AUDI RACING
2 ALEX HAYES   DNF  236 AUDI RACING

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NATHAN BECKMAN   0:55:51  200 CARVE
2 STUART POWER   0:56:58  128 
3 CHARLIE HAYS   0:59:09  139 TBS
4 COLLINS MIERS   1:01:20  175 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN DONAHER   0:50:50  161 ARK CYLING AND FITNESS
2 JOHNMARC SHELLENBERGER   0:50:58  183 
3 JESS PARKER   0:54:13  181 GEARHEAD
4 STEPHEN HEARD   0:54:30  209 AUDI
5 DEREK KING   0:55:36  222 
6 BRADLEY LEWIS   1:04:13  228 HIGHLANDER
7 SETH BAKER   1:07:25  155 
8 JOSH COREY   1:07:44  207 HIGHLANDER
9 CHANDLER ARMSTRONG   1:14:33  229 
10 GREG LAMONT   1:42:16  146 RIDERS READY
11 JT WALLER   DNF  147 RIDERS READY

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL MITCHELL   0:48:36  135 CARVE
2 Todd Gallagher   Maumelle, AR0:49:17 246673  145 BELL & CO.
3 CURTIS RACHEL   0:49:18  144 
4 MATT DOW   0:49:25  164 RAVEN
5 ANDREW LONG   0:50:13  129 
6 RUSSEL MCCALL   0:51:05  199 BLACK DIAMOND
7 CODY RANKIN   0:52:42  130 
8 ROGER PENNINGTON   0:54:22  187 OUTSKIRTS BIKE SHOP
9 JOSH JOYCE   0:58:21  184 
10 CHUCK WOODS   1:00:09  134 
11 CLIFF LI   1:09:18  226 
12 CHRIS MARLEY   1:14:12  182 
13 MATT HENRY   1:15:41  205 
14 TIM VORSAS   1:16:01  223 
15 SALVADOR VASQUEZ   1:24:26  152 CARVE ORBEA

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRUCE WOOD   0:50:07  132 
2 Zane Jeffers   Hot Springs, AR0:52:31 238475  202 BELL AND CO
3 DONALD FRANCIS   0:53:37  131 BLACK DIAMOND RACING
4 LEE MOURER   0:54:28  208 BELL AND CO
5 TERRY WATSON   0:54:58  237 
6 Les Baker   Paragould, AR0:56:03 263399  153 GEARHEAD
7 ROBERT NELSON   1:03:16  210 
8 William Scott   Dardanelle, AR1:17:04 264209  163 HIGHLANDER

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Thomas   Fayetteville, AR0:57:36 264253  138 AUDI RACING
2 Larry Matthews   Mabelvale, AR1:00:14 179869  177 OUTSKIRTS
3 SCOTT BRIXEY   1:00:39  224 OUACHITA CYCLING
4 Richard Bell   El Paso, AR1:08:39 238657  136 BELL COMPANY
5 BILL NELSON   1:11:26  133 
6 STEVE AMERSON   DNF  151 

Women - SP - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KESHARI THAKALI   1:44:43  58 CARVE

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 REBEKAH FLETCHER   2:02:18  228 
2 KIMBERLY WALL   2:14:34  50 TBS
3 CONSUELO MULLINS   2:27:47  221 BELL

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Millsop   Carrollton, GA1:34:52 229653  708 AR CYCLING & FITNESS

Women - EX - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Disterheft   Eau Claire, MI1:24:06 192951  709 TEAM BILLY'S
2 KRISTI HENNE   1:29:32  721 CARVE

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanya Woody   San Antonio, TX1:41:45 236072  736 ORTHO/SASO CYCLES
2 Suzanne Henne   Plainview, AR1:42:18 194490  729 CARVE
3 Linda Cole   Olive Branch, MS1:48:02 261765  737 CARVE

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HAYDN JEFFERS   0:37:35  168 BELL AND CO
2 GRACE MOURER   0:38:19  227 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAYTON COPE   0:21:42  189 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HANNAH WRIGHT   1:36:13  126 BUFFALO RIVER CYCLISTS

Women - BG - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIA HERNANDEZ   0:59:58  127 
2 ROBIN DANIEL   1:03:28  162 HIGHLANDER
3 CRYSTAL WALL   1:09:03  179 TBS
4 SARAH MILLER   1:10:45  167 CARVE
5 HEATHER BELL   1:14:35  150 BELL & CO
6 OPAL SANDY   1:20:52  149 AUDI

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFSpyBonk BreakerShimanoCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee