Race Results for
Coconut Cup #3
Sunrise, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 01/14/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WESLEY PARADISE     245 
2 Sebastian Ortiz   Miami, FL 234603  244 
3 ALEXANDER LAI     243 
4 ROGERIO FILHO     246 
5 EDILSON CREMONESE     247 
6 VICTOR TARIN     237 
7 MAURICIO BOLIVAR     248 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUIS MEZA     357 
2 ERNESTO TOLEDO     370 
3 JOEL VIETRO     372 
4 SAM JOECKEL     354 
5 RAFAEL JIMENEZ     356 
6 STEVE KUPCHUN     309 
7 ANDREW WEHMEYER     371 
8 FABIAN LARRE     321 
9 DANIEL DELAPUENTE     311 
10 JOHN BRAGANSA     366 
11 Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425  373 
12 HENRY SANTILLANA     312 
13 OSWALD VELASQUEZ     361 
14 LESTER SANCHEZ     375 
15 JOSH PEREZ     367 
DNF RAMIRO GOUTHMAN     374 
DNF Anton Van Eyssen   Pompano Beach, FL 218636  307 
DNF MANUEL VILLALOBOS     376 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM GILLIS     435 
2 ALEX HERNANDEZ     448 
3 CARLOS DIAZ     405 
4 RAFAEL SANCHEZ     452 
5 MARIO GARCIA     465 
6 CHRIS GILLIS     437 
7 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  464 
8 MIKE SAUERWEIN     436 
9 Dennis Forgione   N Miami Beach, FL 185858  442 
10 ROBERT JOA     450 
11 VICTOR CABRERA     449 
12 TONY MARTINEZ     439 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM PIKE     525 
1 ALEX CONTRERAS     571 
2 Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431  514 
3 GARY COLE     533 
4 Richard Hussey   Ft Lauderdale, FL 106729  532 

Men - EX - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLISON ANJOS     
2 Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
3 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733  115 
4 Michael Nixon   Mius River, FL 209671  138 
DNF LUIS CABRERA     11 
DNF Brian Pace   Plantation, FL 203769  110 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689  169 
2 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880  186 
3 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556  180 
4 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  154 
5 ADAM GOLDFARB     158 
6 Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  185 
7 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296  161 
DNF EDUARDO MALIZIA     183 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 JESSE ZIMMERMAN     377 
4 AUSTIN AUDETTE     371 
5 BRANDON KUSE     379 
6 RYAN KUSE     380 
7 BRENT JAMES     376 
DNF LUIS BALLEN     378 
DNF JACK CAWLEY     382 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  352 
2 MILAN TARLAMIS     381 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCOS RODRIGUEZ     319 
2 DANIEL JIMENEZ     317 
3 Austin Berger   Ocala, FL 243846  307 
4 KEVIN NEIDORF     328 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denis Morales   Miami Lakes 232600  86 
2 QUENTIN JOHNSON     87 
3 DANIEL MORA     83 
4 ANDREW LEE     89 
5 DAVID LOPEZ     74 
6 JESUS GALINDEZ     66 
7 OTELLO ALFONSO     61 
8 DAVID JULIEN     76 
9 BEN GROSHEK     80 
10 BRANDON JONES     79 
11 LUIS CASTILLO     88 
12 EDWARD SANCHEZ     81 
DNF WILLIAM VARGAS     63 
DNF SEBASTIAN ACOSTA     99 

Men - BG - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARLOS GALVIS     
2 Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  18 
3 CAMPBELL WILLIAMSON     46 
4 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  39 
5 RICHARD WETHERALD     47 
DNF TOM EDGE     41 
DNF TIMOTHY PERGOLA     40 

Men - BG - Novice - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTIAN VALDIVIA     530 
2 MYKOLA KHOTYUN     500 
3 RICARDO CARDENAS     540 
4 ADOLFO RODRIGUEZ     502 
5 CARIO BONILLA     536 
6 ERIC PEREZ     522 
7 MARCO PARISI     548 
8 GENE LUNGER     549 
9 JOSEPH BUTLER     547 
10 RICARDO RUSSO     503 
DNF MARLON PEREZ     501 
DNF ANDREW AUSTIN     541 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDRES MACARIO     186 
2 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  109 
3 MARCELO AVENDANO     184 
4 HERMAN DE VEER     168 
5 Jose Fernando Tabares-Ossa   Miami, FL 232103  174 
6 EDWIN CABILLON     178 
7 Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  119 
8 GERARDO IGLESIAS     171 
9 RICHARD COWELL     182 
10 DAVID VIGOREAUX     172 
11 THOMAS MATA     185 
12 DAVID CASTANEDA     169 
13 JASON MIDDLETON     135 
14 RONALD CARKHUFF     134 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ABRAHAM RODRIGUEZ     269 
2 Jay Carnevale   Brighton, MI 243290  258 
3 FRANK ROWE     290 
4 MIGUEL CASTILLO     286 
5 JOEL LEFFLER     216 
6 RICHARD RUIZ     280 
7 MARK BARNES     273 
8 John Elsner   Valrico, FL 213724  205 
9 JEFF ZIPPERER     293 
10 STEVE ZUCKER     292 
11 craig mayer   Davie, FL 301992  264 
12 TONY MAFFEI     274 
13 GREG SCHIFF     262 
14 ARTHUR DESLOGES     288 
15 STEVEN ALLEN     291 
16 ADOLFO ABBADIE     289 
DNF GREG GOODE     294 
DNF CHARLIE HAIMES     287 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICOLE FERRARA     424 
2 Megan Schnepp   Hollywood, FL 254068  422 
3 MICHELE RIVERA     420 
4 Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  400 
5 TARA PIZZA     433 
6 LEAH PARISIAN     432 
7 ALVARO PAREJA     437 
8 STACEY ZIMMERMAN     401 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSierra NevadaSpyCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee