Race Results for
"Think Green" Scottsdale GP presented by WM
Scottsdale, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/18/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Holbert   Phoenix, AZ 248068   Swiss American
2 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   unattached
3 Tyler Coplea   Chandler 196300   Red Rock Racing
4 Scott Overmyer   Phoenix 204576   Suguaro Velo

Men - JR - 14-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Cappellini   Scottsdale, AZ 254659   Notre Dame Cycling
2 Eric Yatko   Chandler, AZ 258248   Eric
3 N/A   Tucson, AZ 269677   NA
4 Alexander Yanish   Phoenix, AZ 255929   na

Men - JR - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Southwest Hand
2 Ryan La Pier   Las Vegas, NV 256814   NA
3 Brett Blackburn   Phoenix, AZ 237301   Procon 1st Natl Bank
4 Christian Spencer   Scottsdale, AZ 255981   Notre Dame Cycling

Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Patent It / Rideclean
2 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   RIDECLEAN
3 Jacob Rubelt   Tucson, AZ 79833   Patentit/Rideclean
5 Kyle Butkiewicz   Paradise Valley, AZ 79936   Bicycle Haus
7 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
8 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclispe
9 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Patent It / Rideclean
10 John Dehnert   Tucson, AZ 27907   Patent It / Rideclean
11 Foye Troute   Hixson, TN 35970   Titus
12 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Flander MBRC
13 Patrick Liu      
15 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Bicycle Haus
16 Bob SMith      PCCC
17 Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Patentit/Rideclean
18 William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Summit Velo
19 Greg Miranda      Team Waste Management
21 Charles Royalty   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing / Paragon
22 Tyler Ford   Tucson, AZ 59608   GST
23 Chad Hummer   Phoenix, AZ 17115   CZ Racing
DNF Chris Daggs   Vista 55666   CyclingScience.org
DNF Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   RIDECLEAN
DNF Brent Garrigus   Encinitas, CA 177187   Team Waste Management
DNF James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Procon 1st Natl Bank
DNF John Peterson   Phoenix, AZ 57203   Summit Velo
DNF Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Bicycle Haus
DNF Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon/1st National Bank of Ar
DNF Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   southwesthand cycling team
DNF Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   Yuma Bike Club-Sahara Racing
DNF Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   Patent It / Rideclean
DNF Steven Davis   Mesa, AZ 51515   Patentit/Rideclean
DNF Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Patentit/Rideclean
DNF David Castro   East Montpelier, VT 55969   Univ of Arizona Cycling Team

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
2 Patrick Liu      
3 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Sportsmans/Team One Racing
4 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   ECFA/Honeywell
5 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
7 Peter Brown      Team Rhino
8 Steven Davis   Mesa, AZ 51515   Patentit/Rideclean
9 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   RPM
10 Bob Pongratz      Patent It!
12 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
13 Steve McNamee      Le Scomparse
14 Bradley Lang   Redlands, CA 103729   Sahara Racing-Yuma Bike Club
15 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling Team
17 Douglas Schwartz   Phoenix, AZ 239596   Bicycle Ranch
18 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Patentit/Rideclean
19 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
20 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   PatentIT/Rideclean
22 Randall Toltzman   Scottsdale, AZ 75078   Team Waste Management
23 John Gage   Fountain Hills, AZ 61919   Team Ace Asphalt/Corsa Bicycle
24 Charles Royalty   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing / Paragon
25 L Jon Porman   Gilbert, AZ 57332   San Tan Racing
26 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   RPM
27 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
28 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   na
29 Jeffrey Thompson   Phoenix, AZ 62033   Bicycle Haus Racing
30 Milton Singleton   Peoria, AZ 32805   Swiss American
31 Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Swiss America
32 David Green   Phoenix, AZ 216863   Santan Paragon
33 John Johnson   Tucson, AZ 17974   Southwest Hand
34 William Pongratz      NA
35 Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   PatentIt!/RideClean
36 Kiral Thompson   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
DNF Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Patent It!/RIDECLEAN
DNF David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek/VW
DNF Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Vitesse
DNF Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing
DNF Douglas Helgeson   Phoenix, AZ 15735   Patent It/Rideclean
DNF John Fritz   Chandler, AZ 49933   Landis/Trek
DNF Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   Swiss American
DNF Mike Clemens   Dallas, TX 220814   Presteza
DNF Ken Ferguson   Litchfield Park, AZ 254504   Phoenix Consumers Cycling Club
DNF Ron Stevens   Phoenix, AZ 244258   Team Waste Management
DNF Paul Theisen   Goodyear, AZ 233187   Phoenix Consumers Cycling Club
DNF Glenn Eyler   Gladstone, MO 162256   RPM
DNF Bruno Jaremko   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt/Corsa Bicycle

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruno Jaremko   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt/Corsa Bicycle
2 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team Waste Management
3 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
4 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Team Waste Management
5 William Heob   Scottsdale, AZ 60666   Landis/Trek
6 Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   na
7 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Bicycle Haus
8 jim clune      procon/first national bank
9 Glenn Eyler   Gladstone, MO 162256   Team RPM
10 John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   Bicycle Ranch
11 Edward Eades   Tucson, AZ 120337   Southwest Hand Cycling Team
12 Rick Scofield   Sonoita, AZ 177897   Team Rhino
13 Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   Team RPM
14 David Goldberg   Scottsdale, AZ 223590   Bicycle Ranch
15 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ 141111   Procon 1st Natl Bank
16 Steven Riess      NA
DNF Paul Domingue   Cornwall On Hudson, NY 216715   Saguaro Velo
DNF Raymond Kidd   Mesa, AZ 165305   Santan Paragon

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   RPM
2 Ralph Duckett   Tucson, AZ 50589   Landis/Trek
3 Dennis Krueger   Tucson, AZ 219732   Summit Velo
4 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Team One Racing
5 Tony Contreras   Surprise, AZ 7624   Swiss American Racing
6 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Summit Velo

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Mazich   Yuma, AZ 196405   Team Waste Management
3 Austin King (1 - Pro)   Phoenix, AZ 43315   Jittery Joe's
4 Jeremy Bounds   Scottsdale, AZ 85352   Bicycle Haus
5 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
6 Owen Gue   Missoula, MT 164271   Hagens Bermen Cycling
7 David Nelson   Tempe, AZ 141105   Landis Trek
8 Christopher Wilson      RIDECLEAN
9 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus
10 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   Team Waste Management
12 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclipse
14 Chad Hummer (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 17115   CZ Racing
15 Daniel Vasichek   Great Falls, MT 236861   Patent It / Rideclean
16 Benjamin Miller   Alexandria, VA 105267   NMBRA
18 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Bicycle Haus
21 Tim Bolton   Tucson, AZ 117086   Th??? Cycles
22 Michael Dietrich (2 - Pro)   Tucson, AZ 156115   Kodak Gallery / Sierra Nevada
23 Stephen Weller   Leverett, MA 178236   FAST / IF p/b Lionettes
24 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Bicycle Haus
27 Matthew Joy   Scottsdale, AZ 50371   NA
28 Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Landis Trek
30 Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   Bicycle haus Racing
31 Matthew White   Leeds, MA 179919   Fiordifruita
32 Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Patent It / Rideclean
33 Jacob Rubelt   Tucson, AZ 79833   Patentit/Rideclean
34 Ronald Jensen   Tucson, AZ 82670   Team Waste Management
35 Scott Keller   Sedona, AZ 125723   Team Waste Management
DNF Zac Coolman   Scottsdale, AZ 61037   Team Waste Management
DNF Timothy Doud (Cat1)   Tucson, AZ 198782   Team Waste Management
DNF Brian Forbes (Cat1)   Mesa, AZ 65615   RIDECLEAN
DNF Scott Price (Cat1)   Phoenix, AZ 69446   HLHAP
DNF Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   RIDECLEAN
DNF Anthony Gebbia (Cat2)   Henderson, NV 12991   Allegiant Airlines
DNF John Nowak   Scottsdale 26320   Team WM
DNF Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Flander MBRC
DNF Kyle Butkiewicz   Paradise Valley, AZ 79936   Bicycle Haus
DNF John Dehnert   Tucson, AZ 27907   Patent It / Rideclean
DNF Stanley Jurga   Arlington, MA 174555   FAST/IF p/b Lionettes

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Bartlett   Windham, NH 156797   Noreast Cycling
2 Christopher Wilson      RIDECLEAN
3 Zac Coolman   Scottsdale, AZ 61037   Team Waste Management
4 Kale Keltz   Scottsdale, AZ 140286   Bicycle Haus
5 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   Team Rhino
6 Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833   HLHAP
7 Stephen Weller   Leverett, MA 178236   FAST/IF p/b Lionette's
8 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
9 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   PatentIt/Rideclean
10 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus
12 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   PatentIt/Ride Clean
13 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus
14 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Bicycle Haus
DNF Brian Stark   Scottsdale, AZ 256261   CZ Racing
DNF Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Bicycle Haus
DNF Stanley Jurga   Arlington, MA 174555   FAST/IF p/b Lionette's

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
2 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   Oakley
3 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon/1st National Bank of Ar
4 Tim Risley   Phoenix, AZ 52596   Phoenix Consumers
5 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Team Waste Management
6 Kyle Ward   Tucson, AZ 230240   Team Waste Management
7 Gregory Kilroy   Phoenix, AZ 19113   CZ
8 Daniel Veselic   Golden 221489   Patentit/Rideclean
9 David Swanson   Tucson, AZ 195946   SummitVelo
10 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Patentit/Rideclean
11 Steven Miller   Tuson, AZ 235835   Team Waste Management
13 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon / 1st National Bank of
14 James Robinson   Cave Creek, AZ 109724   Procon Cycling -1st National B
16 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Team Waste Management
17 Tyler Ford   Tucson, AZ 59608   GST
19 Brian Wenham   Highlands Ranch, CO 203749   Landis/Trek
20 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   Procon/1st National Bank of Ar
21 Todd Otanicar      ASU
22 William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Summit Velo
23 David Straus   Phoenix, AZ 34380   Procon Cycling/1st Nat. Bank o
24 Chad McGlamery   Oro Valley, AZ 198953   Summit Velo
25 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Titus Cycles
26 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Titus
27 Robert Johnson   Mesa, AZ 128046   CZ Racing
30 Darik Russell   Chandler, AZ 142123   Procon / 1st National Bank of
32 Travis Erwin   Salt Lake City, UT 241581   Procon/1st Natl
33 David Julien   Phoenix, AZ 220722   Procon 1st Natl
DNF Matthew Harwood   Tucson, AZ 204021   Honeywell
DNF Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American Racing
DNF G Brandon Hirokawa   Cleveland Hieghts , OH 51670   San Tan Racing / Paragon
DNF andrew jorgenson      Team Waste Management
DNF Tyler Jorgenson   Tucson, AZ 128039   Team Waste Management
DNF Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon/1st National Bank of Ar
DNF Greg Miranda      Team Waste Management
DNF Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Swiss America
DNF Greg McGlinn   Hilton Head, SC 192135   Landis/Trek
DNF Michael Cline   Flagstaff, AZ 108702   Summit Velo
DNF Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   Procon 1st Natl
DNF David Green   Phoenix, AZ 216863   Santan Paragon
DNF David Castro   East Montpelier, VT 55969   Univ of Arizona Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Summit Velo
2 William Koenig   Scottsdale, AZ 236661   Landis Trek
3 David Jonsson   Tucson, AZ 204373   Summit Velo
4 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Team Vitesse
7 Jay Seymoure      Team Waste Management
9 Craig Peters   Fountain Hills, AZ 218789   Landis/TREK
10 James Fazio   Phoenix, AZ 199282   Summit Velo
11 Doug Flynn   Yuma, AZ 236220   YBC - Sahara Racing
12 Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   southwesthand cycling team
13 Nicholas Wilson   Chandler, AZ 239273   Team Waste Management
14 Chuy Casillas   Gilbert, AZ 230317   Vitesse
15 Jason Mustonen   Mesa, AZ 236130   NA
16 ?? ??      Red on shoulders
17 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Procon/1st National Bank of Ar
18 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Procon/1st National Bank of Ar
19 Jason Lindgren   Phoenix, AZ 104377   Procon/1st National Bank of Ar
20 Travis McMaster   Anthem, AZ 127936   Swiss American Racing Team
21 John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   Bicycle Ranch
22 Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Southwest Hand
23 Sean Baird   Tucson, AZ 236479   Team Waste Management
24 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
25 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team Waste Management
26 Michael Krall      SwissAmerican
27 Greg Johnston   Fredericksburg, VA 220960   unattached
29 Kaolin Cummens   Cave Creek, AZ 195418   landis cyclery
30 Domenico Futia   Maple Valley, WA 176687   Renowheelmen
31 Douglas Schwartz   Phoenix, AZ 239596   Bicycle Ranch
33 Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   Yuma Bike Club-Sahara Racing
34 Jose Velazco   Coolidge, AZ 191841   ECFA/Honeywell
35 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
36 Don Eberhart   Scottsdale, AZ 237285   Team Waste Management
37 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   Procon/1st National Bank of Ar
38 Matt French   Phoenix, AZ 157544   Team Waste Management
39 Kiral Thompson   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
40 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Procon/1st National Bank of Ar
41 Jason Lohman   Prescott Valley, AZ 21472   Procon 1st Natl Bank
42 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Procon 1st Natl Bank
44 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon / 1st National Bank of
DNF Steve Bainter   Mesa, AZ 64771   PROCON/1ST NATIONAL BANK OF AZ
DNF Evan Bowman      Team Waste Management
DNF Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Vitesse
DNF Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   swiss american bikes
DNF Miguel Gaytan   Kingman, AZ 204030   landis/trek/vw
DNF Brian Smith   Coronado, CA 204521   Team Waste Management
DNF Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing
DNF Andrew Williams   Goodyear, AZ 219048   Team Waste Management
DNF Ryan Wilson      Team Waste Management
DNF Perry Davidson   Flagstaff, AZ 8720   Summit Velo
DNF Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Summit Velo
DNF Steven Gurley   Phoenix, AZ 58573   N/A

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   unattached
3 Paul Theisen   Goodyear, AZ 233187   Phoenix Consumers Cycling Club
3 Edward Vasquez   Mesa, AZ 156549   Strada
4 Randall Toltzman   Scottsdale, AZ 75078   Team Waste Management
5 Sean Schoonmaker   Oro Valley, AZ 251038   WM
6 Chris Arlia      Summit Velo
7 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   na
8 Heath Jabs      Yuma Bike Club-Sahara Racing
10 Robert Seifert   Scottsdale, AZ 208110   G.S. Tifosi
11 Brian Stark   Scottsdale, AZ 256261   CZ Racing
12 Matthew Byers   Tucson, AZ 217176   N/A
13 Keith Wilson   Scottsdale, AZ 187598   Swiss American
14 Robert Nickerson   Chandler, AZ 255604   Team Vitesse
15 Jeff Harrelson   Scottsdale, AZ 93386   Bicycle Ranch
16 Richard Hutton   Tucson, AZ 256865   Summit Velo
17 Kelly Barry      na
18 John Holbert   Phoenix, AZ 207481   Swiss American
19 John Greenway   Mesa, AZ 211967   HLHAP
20 Jared Cooley   Gilbert, AZ 246302   Procon/1st National Bank of Ar
21 Zane Marshall   Henderson, NV 156967   HDCC-Allegiant Airlines/Matt S
22 Will Samsky   Scottsdale, AZ 238140   Team Waste Management
23 Ryan La Pier   Las Vegas, NV 256814   NA
24 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   Procon / 1st National Bank of
25 James Davison   Tucson, AZ 256684   Summit Velo
26 DARIN FILA   Mesa, AZ 254582   SUMMIT VELO
27 Judah Cain   Phoenix, AZ 256553   Procon/1st National Bank of Ar
28 Carlos Amador      Swiss America
29 Jamie Kennedy   Scottsdale, AZ 254820   NA
30 Chad Hatfield      Bicycle Ranch
32 Yasuhiro Fujiki   San Diego, CA 254415   Landis Trek
33 Andrew Sniegowski      NA
34 RIck Martin   Fountain Hills, AZ 186938   Ace-Ashphalt/corsa
35 Craig Ingui   Sacramento, CA 167669   Procon/ 1st National Bank of A
DNF Matthew Duke    661   Phoenix Consumers Cycling
DNF Ken Ferguson   Litchfield Park, AZ 254504   Phoenix Consumers Cycling Club
DNF Colin Garmany   Scottsdale, AZ 244843   Team Waste Management
DNF howard hays      NA
DNF Jason Hunter   Oro Valley, AZ 257647   BacaBuerno
DNF Thomas Jenkins      Team Waste Management
DNF Aaron Mike      Team Waste Management
DNF Richard Murray      Swiss American Racing
DNF Sean Schoonmaker      Team Waste Management
DNF Simon Sobrero   Scottsdale, AZ 259262   Bicycle Haus
DNF Ron Stevens   Phoenix, AZ 244258   Team Waste Management
DNF Jared Szymanoski      Team Waste Management
DNF Fernando Villa   Maricopa, AZ 253807   Procon/1st National Bank of Ar
DNF Joshua Werve   Phoenix, AZ 220177   Team Waste Management

Women - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Feurer   Tucson, AZ 221263   Mountain Velo

Women - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390   Verducci/Breakaway Racing
2 Kimberly Kemp   Scottsdale, AZ 179822   Patent It/Ride Clean
3 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team RPM
4 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing
5 Rachel Gioannini   Las Cruces, NM 202385   Summit Velo
6 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   Patentit!/Rideclean
7 Cheri Murray      Swiss American Racing
8 Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   Summit Velo
9 Linda Fahey   Tucson, AZ 220980   Summit Velo

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
2 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   Bicycle Haus
3 Jennifer Weaver   Miami Beach, FL 87823   unattached
4 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   Tribe Racing
5 Sherri Bajer (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 98702   Landis/Trek
6 Kristen Marshall (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 231443   Hlhap
7 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Landis/Trek

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Kolin   Scottsdale, AZ 220238   Strada Racing
2 Charlayne Barger Hoover   Chandler, AZ 195195   Patent It!/RIDECLEAN
3 Colleen Whealdon-Haught   Tucson, AZ 220964   Summit Velo
4 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Tribe Racing
5 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luisa Bryce   Denver, CO 255727   Tribe Racing
2 Amy Cox   Scottsdale, AZ 225322   Team Strada
3 Sisley Tiernan   Tempe, AZ 231221   Swiss American Racing
4 Amanda Chavez   Tucson, AZ 250985   Summit Velo
5 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   NA
6 Holly Mulvaney   Gilbert, AZ 255740   Tribe Racing
7 Stacy Riseborough   Chandler, AZ 220676   San Tan Racing
8 Danielle Lapre   Flagstaff, AZ 236035   Tribe Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDFOSMOCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee