Race Results for
Cross My Heart And Hope To Die- Willoughby CX
Willoughby, OH
(Event Information)
View By:
CC on 11/10/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Gamm   Oxford, OH1.14.53 149656   
2 Tom Burke   Grand Rapids, MI1.15.49 179205   
3 Matthew Weeks   Rocky River, OH1.16.48 232237   
4 Brent Evans   Novelty, OH1.17.52 11037   
5 Paul Martin   North Royalton, OH1.20.07 207549   
6 James Dieringer   Lakewood, OH1.20.45 171905   
7 Thomas Dominic   Harrison Oh1.21.02 234918   
8 Jeremy Grimm   Orrville, OH1.21.34 187082   
9 Ray Huang   Cleveland Heights, OH1.21.54 16965   
10 John Ehrlinger   South Euclid, OH1.22.33 209482   
11 Ryan Wayne   Brecksville, OH1.23.46 235650   
12 David Steiner   Chagrin Falls, OH 209770   
13 Greg Jackson   Stow, MA 17511   
14 Mark Lopresto   University Heights, OH 213314   
15 Robb Kranz      
16 Andy Cornwell   Lakewood, OH 227037   
17 Rick Adams   Dunedin, FL 209771   
18 Justin Piccorelli   Berea, OH 198292   
19 John Willse      
DNF Chip Meek      
DNF Brett Davis   University Heights, OH 207616   
DNF Gary Burkholder   Parma, OH 235538   
DNF Ryan Williams (Cat2)   Bay Village, OH 200908   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Marut   Painesville, OH53.32 235395   
2 Jason Halloran   Lakewood, OH54.05 170377   
3 Kevin Kimmich   Chardon, OH1.00.30 59590   
4 Todd Palmer   1.02.32   
5 Paul Hamad   Cleveland, OH1.03.14 235316   

Men - Cat 4 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Marut   Painesville, OH53.09 169120   
2 Nate Loman   Fairlawn, OH55.54 236165   
3 Derek Wilford   Euclid, OH56.18 134363   
4 Michael Mikes   58.52   
5 Bruce MacDonald   Avon Lake, OH58.57 235772   
6 Craig Hannibal   Pepper Pike, OH59.07 236062   
7 Paul Salipante   Cleveland, OH1.00.43 59309   
8 Marty Mason   1.01.18   
9 William Gibson   Mentor, OH1.01.46 285140   
10 Jeffrey Salipante   Pittsburgh, PA1.01.56 54231   
11 Thomas Humphrey   Cleveland, OH1.02.40 17120   
12 brian roach   Lakewood, OH1.03.50 143214   
13 David Sawitke   Sagamore Hills, OH1.05.46 62451   
DNF Anthony Davila      
DNF Matthew Bockbrader   Lakewood, OH 261597   

Men - Cat 5 - Junior - 1-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sroka   35.17   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Merriman   Lakewood, OH31.32 269065   
2 Scott Zubricky   31.46   
3 Morgan McIntosh   32.21   
4 Joe Belich   32.22   
5 David Thornton   Erie, PA33.03 239723   
6 Dan Baraona   Parma, OH33.04 246691   
7 John Bodell   Westerville33.10 258095   
8 Michael Schmidt   33.30   
9 Richard Elwell   Painesville, OH34.33 119977   
10 Rick Gartman   34.47   
11 Stewart Freedman   Akron, OH35.17 240487   
12 Rob Reddy   44.25   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Miller   Sebastopol, CA43.09 196453   
2 Amanda Hasner   48.43   
3 Natalie Fisher   49.59   

Women - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Mikolajczyk   39.19   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSpyUSACDFBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee