Race Results for
Womble Classic
Mount Ida, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/21/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1--18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Zane Jeffers   Hot Springs, AR 238475   BELL & COMPANY

Men - SP - Single - 1--99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Johnson   Little Rock, AR 18034   COMPETATIVE CYCLISTS
2 Adam Moore   Hot Springs, AR 85379   ARKANSAS CYCLING AND FITNESS
3 DAVID BOWEN      PARKSIDE CYCLE
4 LARRY WAGNER      PARKSIDE CYCLE
5 LEONARD SERVICE      NRC
6 NATHAN HUDGENS      HIGHLANDER
7 JESS PARKER      GEARHEADS
8 TONY BELMONT      GEARHEADS

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Williams   Fayetteville, AR 229332   AUDI

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TONY SCHARDT      SPRINGFIELD
2 YATER LYNCH      PACC
3 MICHAEL HAINES      BELL & COMPANY
4 MATT PICKARD      THE RIDE
5 DENTON THOMPSON      
6 NATHAN RICHARDS      HIGHLANDER
7 BRYAN HUMPHREY      PARKSIDE CYCLE
8 KEVIN WILLIAMS      BELL & COMPANY
9 NATHAN HUDGENS      HIGHLANDER
10 ISAAC TWEEDALE      MOUNTAIN GANG
11 JUSTIN RASNICK      THE RIDE
12 AUSTIN MYERS      HIGHLANDER
13 DAVID THAMES      MOUNTAIN GANG

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS MULLINS      BELL & COMPANY
2 ROGER MCMILLAN      GEARHEADS
3 ERIC MORRISON      
4 ANDREW LONG      GEARHEADS
5 GREG WEBB      GEARHEADS
6 Mario Ocampo   Conway, AR 213862   CARVE
7 MICHAEL BLACKFORD      GEARHEADS
8 ELI JOHNSON      OCC
9 KELLY BRYSON      GEARHEADS
10 MAX SMITH      
11 SCOTT HOPKINS      OCC

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wallace   Sparks, NV 92094   HIGHLANDER
2 SCOTT SCHOOL      CARVE
3 ROGER MORTON      TBS
4 SCOTT SAUNDERS      CARVE
5 Michael Golden   Downsville, LA 260360   TBS
6 JEFF HAYES      AUDI
7 Stan Gentry   Reeds Spring, MO 214259   
8 KEITH WALLACE      TBS

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KENNETH BEDFORD      TBS
2 Geoffrey Rogers   Frisco, TX 140629   PACE
3 ROGER SMITH      ARKANSAS CYCLING AND FITNESS
4 Tom Williams   Fayetteville, AR 244836   AUDI
5 RON LEIBERMAN      RONDOG

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Kazanovicz   El Dorado, AR 256518   TBS
2 Arlo Blaisus   Pettigrew, AR 229315   HIGHROLLER

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Long   Boca Raton, FL 43904   CARVE-ORBEA
2 Ernesto Lechuga   Little Rock, AR 53972   CARVE-ORBEA
3 Jesus Martinez   New York, NY 243617   CARVE-ORBEA
4 Andrew Medlock   Park City, UT 147635   COMPETITIVE CYCLISTS
5 Clayton Bell   El Paso, AR 238647   BELL & COMPANY
6 Will Frank   Bentonville, AR 246407   HIGHLANDER
7 NATHAN VANDIVER      THE RIDE

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Machycek   Sherwood, AR 22016   AR. CYCLING & FITNESS
2 Scott Davis   Springfield, MO 146003   SPRINGFIELD BIKE
3 Scott Penrod   Maumelle, AR 86333   CARVE
4 Daniel Lysk   Sherwood, AR 21956   COMPETITIVE CYCLISTS
5 RYAN MCCULLER      MAD DUCK

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Renshaw   Tulsa, OK 154710   TITUS CYCLES
2 Scott Dollar   Kingston, AR 264212   TBS
3 Butch Carter   Dickson, TN 169443   JACKSON SPOKES
4 Bob Ocken   Little Rock, AR 182504   CARVE

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Klammer   Tulsa, OK 146457   BOT
2 Stephen Cole   Olive Branch, MS 128256   CARVE
3 Ed Hawkins   Waldron, AR 15479   OUACHITA CYCLING
4 Tom Burks   Little Rock, AR 5544   CARVE

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN MORRIS      

Men - BG - Clydes

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 R BATES      HIGHLANDER
4 JOHN SANDY      AUDI
5 SAM SWILLING      OCC
6 WALLACE BROWN      TBS
7 JEFF LOVEDAY      BELL & COMPANY
8 MATTHEW SANDY      AUDI
9 DOUG RYE      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DALTON MORRIS      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MILES BLAISUS      CARVE
2 JOE MORRIS      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC KLAMMER      
2 ALEX HAYES      AUDI
3 julian thomas   Fayeteville, AR 264254  AUDI 
4 BRADY WOODSON      
DNF KODY PRUSS      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NATHAN BECKMAN      CARVE
2 STUART POWER      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Danaher   Sherwood, AR 264210   COMPETITAVE CYCLISTS
2 CRIT CONRAD      
3 MICHAEL KELLY CHASE      
4 BOTOND LASSLO      AQUILA
5 JACOB CONNER      AUDI
6 MATT WILKINS      HIGHLANDER
7 JAMES HALITZKA      HIGHLANDER
8 BRAD LEWIS      HIGHLANDER
9 JOSH CAREY      HIGHLANDER
10 JAMES HERROD      HIGHLANDER
11 JEFF SHELL      HIGHLANDER
12 JOE COPELAND      HIGHLANDER
13 KELLEN CARROLL      HIGHLANDER
14 JAMES DAVIS      HIGHLANDER
15 BRIAN KLEPPER      HIGHLANDER

Men - BG - 30-39 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 RUSSELL MCCALL      BLACK DIAMOND

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICK HOWTON      
2 MATT DOW      RAVEN
3 Todd Gallagher   Maumelle, AR 246673   BELL & COMPANY
5 CODY RANKIN      
6 PETER PETRIK      AQUILA
7 SAM HINDSMAN      HIGHLANDER
8 Chris Marley   Fort Smith 200621   FAT TIRE
9 CHUCK WOODS   0:00:00   
10 CHRIS GANN      
11 Salvador Vazquez   Morrilton, AR 262382   CARVE/ORBEA
12 BLAKE WHITLEY      
13 GREG SHAFFER      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Jeffers   Hot Springs, AR 238476   BELL & COMPANY
2 BRUCE WOOD      CARVE
3 David Blaisus   Pettigrew, AR 246404   HIGHROLLER
4 Les Baker   Paragould, AR 263399   GEARHEADS
5 CHUCK MORRIS      
6 ROBERT NIELSON      OUTSKIRTS
7 PAUL TROWBRIDGE      
8 SCOTT TAYLOR      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Thomas   Fayetteville, AR 264253   AUDI
2 LARRY MATTHEWS      OUTSKIRTS BIKE
3 Richard Bell   El Paso, AR 238657   BELL & COMPANY
4 SCOTT BRIXEY      OCC

Women - SP - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adeline (Addie) Teo   Sherwood, AR 238202   VELO BELLA/KONA

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 REBEKAH FLETCHER     AUDI
2 KEMBERLY WALL      TBS
3 CONSUELO MULLINS      BELL & COMPANY
4 SUE HAWKINS      OCC

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Henne   Plainview, AR 194490   CARVE/ORBEA
2 Linda Cole   Olive Branch, MS 261765   CARVE/ORBEA
3 Michelle Hunt   Russellville, AR 205187  HIGHLANDER 

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Wright   Harrison, AR 266764   BUFFALO RIVER CYCLISTS

Women - BG - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARY ROTA      OCC
2 AMBER MARKEY      
3 CRYSTAK WALL      TBS
4 LAUREN BAILEY      
5 HEATHER BELL      BELL & COMPANY
6 KRISTA ANDERSON      BERRIDGE BIKES

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREBonk BreakerOSMOShimanoSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee