Race Results for
Dead Dog XC Mtn Bike Race
Trussville, AL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/15/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Youth Series - 5-6

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Duran     398 
2 Christian Holley     382 
3 Lauren Hammett     379 
DNF Morgan Devine     385 
DNF Lucy Cruise     363 

Men - Youth Series - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan McPhearson     417 
2 Trever Benoit     347 
3 Nathon Swanson     352 
4 ELI WEST     307 
5 Carl Devine     384 
6 Rebecca Downey     377 
7 Colman Cruise     364 

Men - Youth Series - 9-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trever West     306 
2 Cambell Holley     358 
3 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  357 
4 Wiliam ScWeimmer     397 
5 Trey Hammett     378 
6 Gage Camp     399 

Men - Youth Series - ALL AGES

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex McPher     400 
DNF Landon McMitchen     410 
DNF Cameron Devine     386 
DNF Carter Holley     381 

Men - SP - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Riley Spahn     316 
1 Mr. Jan Kolar     367 
2 Cole Davis     415 
3 Zach Davis     395 
DNF Jesse Heath     344 

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell O'Quinn     396 
2 Marcus Cambell     324 
3 RONALD FIELDS     301 
4 Marty Mitchel     365 
5 Laydon McPhearson     349 
6 Phillip Dobbs     342 
7 Aubrey Powell     371 
8 MICHAEL NICHOLS     318 
DNS Travis Sherman     311 
DNF Patrick Wigley     413 

Men - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hiott   Clanton, AL 223580  360 
2 Larry Stanley     317 
3 Joey Stanely     403 
4 Robert Richert     406 
5 Frank Brockson     319 
6 Matt Holdbrooks     407 
7 Jeremy Dolan     362 
8 Anson Keller     391 
9 John McGee     393 
10 Jeff Bostic     409 

Men - SP - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Dorminey     388 

Men - Singlespeed - ALL AGES

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathon Robins     411 
2 Eric White     390 
3 Mark Simson     389 
4 Hardwick Gregg     394 
5 Chris Straynar     328 
6 Don Hoodenpyle     361 
7 John Karrasch     326 
8 Rob Hope     392 

Men - EX - ALL AGES

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Fyfe     335 
2 John Harrison     359 
3 David Farabaugh     323 
4 Mathew Johnson     412 
5 Miroslav Novak     405 
6 Carl Brooks     401 
7 Chad Taylor     366 
8 Taylor Rice     380 

Men - Clydesdales - ALL AGES

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Preston York     404 
2 Mike Garner     314 

Men - BG - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Davis   Columbus, MS 241293  331 
2 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  346 
3 Evan McPherson     350 
4 Conner Hoffman     376 
5 Cambell Holley     383 

Men - BG - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Baker Crow     332 
2 Walker Cole     334 
3 Tyler Headley     354 

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Dickson     305 
2 Mark Molson     304 
3 Matt Springer     353 
4 Jason Reed     338 
5 Jeremy Moulder     336 
6 David Heeny     372 

Men - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Dobbs     341 
2 Eric Glidewell     325 
3 Lee Neil     337 
4 Mike Smith     356 
5 David Devine     303 
6 Craig Benott     348 
7 Kevin Rants     320 
DNF Chris Kieth     339 
DNF Eb Toro     343 

Men - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Kieth     340 
2 Mike Cruise     329 
3 Darren Swanson     351 
4 DOUG HOFFMAN     308 
5 Tom Hammett     315 
6 Billy Forbes     368 
7 TONY JENNINGS     312 
8 David Anderson     345 
9 Bobby Parker     370 
10 Charles Smith     327 
11 Taylor Davis   Columbus, MS 241293  330 
12 Ken Headley     355 
DNF Bob Schlemmer     408 

Men - BG - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan McCullogh     387 
DNF Glen Moulder     333 

Women - SP - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristia Casazza     321 
2 Lila Bowers     310 
3 Mary Lou Davis     416 
DNF Grace Ragland     402 
DNF NICKI SUTHERLAND     302 

Women - SP - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Doug Daughhetery     414 

Women - BG - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Ladd     374 
2 CARA HOFFMAN     309 
3 Susan Downey     322 
4 Lisa Hammett     313 
5 Sharron Totton     375 
6 Marisa Foster     373 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee