Race Results for
Power Pedal Ride & Stride
Bryan, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/14/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Payson McElveen   1:20:09  528 
2 Eric Fleming   1:22:38  529 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 nick thorpe   Canyon Lake, TX1:29:49 257258  527 NRC/Pedalmasher
4 Kevin Rodriguez   1:37:22  526 

Men - SP - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dukes   San Antonio, TX1:20:42 231061  542 Sage Cycles
2 Jared Harris   1:31:11  541 

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Teaters   1:16:10  324 Beans & Barley
2 Austen Bickford   1:17:44  328 Totally Spoked
3 Samuel (Hunter) Grove   Tustin, CA1:18:51 218355  333 NRC/PedalMasher
4 Geoff Mann   1:19:46  337 Houston Bicycle Co.
5 Joshua Tschuor   Crosby, TX1:20:32 252112  326 Team Bike Lane
6 Eric Sutton   1:21:25  343 
7 Casey Gordon   1:21:27  330 
8 Bo Trimble   1:22:06  342 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
9 Ian Hall   1:23:08  329 NRC/Pedalmashers
10 Andrew Neilson   1:25:14  327 Sugar Cycles
11 Francis Hamre   Wichita Falls, TX1:25:41 220341  331 
12 Austin Magruder   Houston, TX1:27:15 222663  335 West End
13 Chris McMillan   1:27:47  334 
14 Luke Bonecutter   1:27:59  339 HCBW
15 Simon Larsson   1:28:00  341 
16 Jonathan Brack   1:28:33  336 
17 Justin Berndt   Roanoke, TX1:29:26 209652  338 NRC / Pedalmasher
18 Allen Forbis   Kemah, TX1:30:05 233611  323 Team Tilson Homes
19 Michael Wardinsky   Lakewood, CO1:39:46 192911  325 Millipede
20 Lucas Rentschler   1:41:43  340 
21 Maarten Lindtjorn   1:34:53  332 Bicycle World
DNS Joe Walker   Austin, TXDNS 224640  322 NRC/Pedalmasher
DNF Ryan Dromgoole   DNF  321 Dallas Bike Works/Hooters

Men - SP - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerod Walker   1:16:09  358 
2 Matthew Sappington   Austin, TX1:17:16 205632  363 Southwest CycleSport
3 Travis Justilian   Austin, TX1:17:46 220479  349 360 Cycleworks
4 Ramon Guel   Houston, TX1:20:28 229089  348 SharkByte Studios
5 Jimmy Montreuil   1:21:01  346 Austin Bikes
6 Jason Cameron   1:22:30  356 Mad Duck
7 EC Barber   1:23:49  362 BVMBA
8 Alessandro DeSouza   Houston, TX1:24:23 179468  350 
9 James Webb   Kyle, TX1:25:24 199834  353 NRC/Pedalmashers
10 Bryan Rodriguez   1:25:25  357 Ozone
11 David Call   1:26:21  354 NRC/Pedalmasher
12 Deepak Devegowda   1:30:57  355 
13 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX1:31:04 232048  359 Ozone
14 Joe Love   Austin, TX1:32:07 210440  352 Gold's Gym
15 Geoff Hardtner   1:33:48  360 G Dawg
16 Wallace Hunter   1:40:52  361 
DNF Toby Hamilton   The Woodlands, TXDNF 222704  347 Mad Duck
DNF John MacCurdy   Houston, TXDNF 202644  351 Team Coady & Lewis

Men - SP - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Phongsy   Houston, TX1:19:50 219736  397 Bikesport
2 Johan Labuschagne   1:20:06  393 Bikesport
3 Jason Krempin   1:21:51  395 
4 Chlue Hukill   Flower Mound, TX1:22:27 209659  387 Mad Duck
5 Leonard Gremillion   Houston, TX1:23:06 256932  396 Bike Barn/Gary Fisher
6 Dustin Payne   Austin, TX1:23:12 248131  389 NRC/Pedalmasher
7 Christopher Chepil   Austin, TX1:24:08 202641  400 Ozone
8 Kevin Dierschke   San Angelo, TX1:25:34 258791  390 Concho Valley Bike
9 Andy Puentes   Spring, TX1:26:12 256594  384 Bike Barn
10 Billy Cloer   1:27:20  394 NWCC
11 Quentin Dyson   1:27:55  391 Southern Elite
12 Erik Streight   Houston, TX1:28:36 178201  401 West End
13 Christopher Rosado   Houston, TX1:29:15 121310  398 Wolfpack/Bay Area Cycle
14 Michael Stampley   1:30:44  386 Dallas Bike Work / Hooter
15 Mark Robertson   1:34:00  383 Southern Elite/Sun&Ski
16 Matt Long   Spring, TX1:36:03 218600  385 
17 Eric Novaez   Austin Tx1:40:38 195939  392 Team Ortho/Sage Cycles
18 Joseph Hebert   2:07:58  382 
DNS Chris Imperial   DNS  381 Pepe's Tacos
DNF John Jameson   DNF  388 NRC/Pedalmasher
DNF Matt Davis   Sugarland, TXDNF 134035  399 GCCA

Men - SP - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Fontenot   1:18:16  436 Woodslands Cycling Club
2 Christopher Campbell   San Diego, CA1:19:20 171242  447 Austin Flyers/BSS
3 Dary Garrido   Katy, TX1:21:25 165278  446 NWCC
4 William Moritz   Houston, TX1:21:34 161036  432 Soutern Elite / Sun & Ski Sport
5 Sean Ansley   The Woodlands, TX1:23:28 256780  443 Team Bike Lane/Woodland Cycling
6 Dent Laney   Houston, TX1:24:13 202524  439 Bike Barn
7 James Flewelling   1:24:59  433 
8 Lance Thornton   Liberty Hill, TX1:26:05 206247  435 Golds Gym
9 Jeff Chaffin   Shenandoah, TX1:26:23 266508  451 Bike Land
10 Dwayne Marchant   Spicewood, TX1:26:38 188559  441 
11 Frederick Willemsen   Round Rock, TX1:26:57 243606  434 NRCPedalmashers
12 Michael Ridener   Euless, TX1:27:22 68703  444 Bicycles Inc.
13 Bill Duckworth   Houston, TX1:30:46 125976  450 David's Cycles
14 Joe Trevathan   1:31:10  440 Spider Riders
15 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX1:34:30 145515  449 Matrix/ Richardson Bike Mart
16 Mike Norman   1:35:22  442 
17 Michael Schmidt   Stafford, TX1:40:40 31647  448 
18 Bruce Johnson   1:53:39  437 
DNF Jeff Hoskins   DNF  438 NRC/Pedalmashers
DNF Dennis Livingston   Red Oak, TXDNF 185910  445 
DNF Jorge Alvarado   DNF  431 Pepe's Tacos

Men - SP - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Fridge   1:22:27  476 SWCC
2 Ken Hilger   Magnolia, TX1:22:30 40994  477 Team Bike Lane
3 Tom Bugg   1:23:13  484 PACC
4 David Wittoesch   1:23:24  479 
5 William Hoenig   1:24:13  485 Team Mad Duck
6 Jerry McNutt   1:26:05  480 Dallas Bike Works
7 Larry Herschell   Austin, TX1:27:10 140239  481 Obox
8 Diego Velasquez   1:27:13  475 Team Aguila
9 David Webb   Houston1:27:37 165236  483 Hairy Leg
10 Bill Prater   1:31:35  472 GHORBA
11 Steven Harris   Houston, TX1:34:16 107085  478 
12 James Cammack Jr.   1:40:13  482 Team Coady & Lewis
DNS Sean Gore   DNS  471 Southern Elite/Sun&Ski

Men - SP - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Forderhase   Austin, TX1:27:03 73177  502 Ozone
2 Phillip Niccum   Houston, TX1:28:16 186099  509 
3 Geoffrey Rogers   Frisco, TX1:29:24 140629  505 PACC/Plano Cycling
4 Phillip Bird   1:29:47  504 Phella's Racing
5 Robert Krantz   Cypress, TX1:32:45 267759  503 Sugar Cycles
6 Jerry Clark   Fort Worth, TX1:37:26 157706  511 Broken Films Racing
7 James Trimble   1:40:42  510 Bicycle Heaven
8 Danny McCraw   1:43:22  507 
9 Ronnie Supka   Houston, TX1:43:25 127850  508 BikeSport
10 John Fleming   2:34:22  506 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Orr   Tucson, AZ1:14:24 202322  314 Team Coady & Lewis
2 Justin Burger   Katy, TX1:14:43 202665  304 Team Bike Lane
3 Philip Delfeld   Dallas1:18:46 9117  315 Felt Castelli PowerBar
4 James Faerber   1:21:04  307 Outpost Wilderness Adventure
5 Ryan Spates   Austin, TX1:23:18 104511  305 Austin Flyers/BSS
6 John Wilson   Katy, TX1:23:47 160949  301 Southern Elite/ Sun & Skie
7 Joshua Clark   1:24:13  317 Broken Films/FWC
8 Mark Clarke   Liberty Hill, TX1:24:24 174882  302 360 Cycleworks
9 Dac Calderhead   Houston, TX1:26:05 142035  312 Bikesport
10 Dominic Adl   1:26:14  306 
11 Scott Hargrove   Jena, LA1:26:54 255902  313 
12 Landon Digby   1:28:33  308 New Braunfels
13 Brett Faulk   Houston, TX1:30:05 11325  316 Sugar Cycles - Specialized
14 Ali Wilkerson   1:31:17  311 BVMBA
15 Patrick Winn   1:40:06  309 
16 Santo Randazzo   2:07:26  310 Cyclismo SA
DNS Chris Lovin   Austin, TXDNS 238600  303 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Gordon   Austin, TX2:20:51 13715  Team Ortho/Sage Cycles
2 Bryan Fawley   Denton, TX2:23:19 198394  Kenda/Titus/X-Fusion
3 Tristan Uhl   Austin, TX2:25:57 168160  Hotel San Jose
4 Sean Sindt   Austin, TX2:28:19 235943  11 Team Ortho/Sage Cycles
5 Keith Hargis   Dallas, TX2:29:08 125961  Team Coady & Lewis
6 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO2:30:40 142652  NRC/Pedalmasher
7 Greg Parham   Durango2:31:56 211265  13 NRC/Pedalmasher
8 Tracy Martin   Alexandria, LA2:36:15 166132  10 Raising Cane's
9 Kelly Orr   Arlington, TX2:37:33 177980  Team Coady & Lewis
10 Craig Kunz   Austin, TX2:40:48 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
DNS Christopher Hamilton   Dallas, TXDNS 189253  
DNF Mitchell Comardo   Sugar Land, TXDNF 141179  12 Bike Barn
DNF Michael Bohn   Celina, TXDNF 212895  PACC

Men - EX - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Flores   San Antonio, TX2:52:43 258153  36 SolarEclipse/Bicycle Heaven
2 Ian Fleming   2:54:06  37 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Davis   Fort Worth2:32:34 157395  48 Mad Duck Racing
2 Jorge Munoz   Laredo, TX2:32:35 255731  46 Gold's Gym Laredo/Olympia L.S.
3 Federico Castro   Austin, TX2:37:55 225134  53 NRC/Pedalmasher
4 Taylor Abbey   Addison, TX2:45:54 235258  52 NRC/Pedalmasher
5 Michael Wilder   Albuquerque, NM2:45:55 260481  47 PACC
6 Eric Comeau   Seattle, WA2:48:53 246279  49 Bike Barn
DNF John Rosie   Portland, ORDNF 213673  51 Sugar Cycles/Specialized

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sanborn   Dallas, TX2:31:46 173950  66 Dallas Bike Works
2 Tom Brandish   Mckinney, TX2:32:07 233679  61 Dallas Bike Works/ Hooters
3 Jack Cobb   San Antonio, TX2:33:35 65645  70 NRC/Pedalmasher
4 Nicholas Garza   Flower Mound, TX2:34:27 218994  50 Mad Duck
5 Jimmy Clarke   Cypress, TX2:34:56 202026  65 Team Tilson Homes
6 Tim Woodruff   Anna, TX2:35:41 168504  67 Mad Duck
7 Dwayne Otto   Muenster, TX2:38:49 26937  68 Mad Duck
8 Christopher Warren   Houston, TX2:39:40 218977  77 Bikesport
9 Shaun Bain   The Woodlands, TX2:40:03 255789  78 Team Bike Lane
10 Jeff Turner   Richardson, TX2:41:49 177873  76 Mirage
11 Juan Ocasio   Trophy Club, TX2:42:57 255794  71 Mad Duck
12 Matthew Morgan   Houston, TX2:49:34 177903  72 Team Tilson Homes
DNF James Ellis   Kyle, TXDNF 176061  75 NRC / Pedalmasher
DNF Troy Fraske   Houston, TXDNF 236760  73 Bikelane Race Team
DNF Ryan Spates   Austin, TXDNF 104511  64 Austin Flyers/BSS
DNF Jeff Carmody   Fort Worth, TXDNF 229418  74 Bike Lane
DNF Wes Hayslip   Austin, TXDNF 145971  69 Team Hammerhead

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Groda   Santa Fe, TX1:13:57 14246  113 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
2 Ric Tinney   Houston, TX1:14:55 138388  63 Team Bike Lane
3 John Larson   Mckinney, TX1:16:57 194312  112 Wheels In Motion/Giant
4 Boyd Wallace   Garland, TX1:17:17 163030  123 Dallas Bike Works
5 David Mackey   Magnolia, TX1:19:00 205028  116 Bike Lane
6 Martin Palacios   Dallas, TX1:19:39 146849  119 Dallas Bikeworks/Team Hooters
7 Michael Rossi   Houston, TX1:20:13 107218  62 Bikesport
8 Jordan Chaney   Dallas, TX1:20:49 151023  120 Mirage
9 Mike Healey   Round Rock, TX1:21:01 225669  126 Orthopedic Store
10 Kevin Mitchell   Houston, TX1:22:24 202081  122 
11 Bob Cowley   Austin, TX1:23:52 204749  118 Team Ortho/Sage Cycles
12 Arlon Walker   San Antonio, TX1:26:15 122156  117 Bicycle Shack
13 Luis Gonzalez   Houston, TX1:27:39 172879  121 Bikesport
14 Willie Rivera   San Antonio, TX1:29:15 174442  114 Team Sage Cycles
15 Geoff Jones   Fairfax, CA1:29:30 85230  124 Little Man Sporting Club
16 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX1:33:14 202642  111 Totally Spoked
17 Joe Guerra   San Antonio, TX1:36:24 196162  127 Team Bike MoJo
18 Lawrence O'Brien   1:37:35  125 Team Genesis
19 John R. Jr. McCauley   1:42:54  115 Bicycles Inc

Men - EX - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Jewell   Waco, TX1:20:16 110566  160 Team WBC
2 Randy Wolf   Grapevine, TX1:22:32 192283  151 Mad Duck
3 Kevin Highfield   Spring, TX1:22:51 218694  166 Southern Elite/Sun &Ski Sports
4 Alan Johnson   Dallas, TX1:23:55 157600  152 Matrix/RBM
5 Tony Sturdivant   1:24:22  158 Concho Valley Bike
6 Richard Suggs   Nacogdoches1:25:23 138422  164 NRC/Pedal Masher
7 Robert Grant   Newfoundland, NJ1:27:52 13909  159 Karbo Bros. Pools
8 David Rilling   1:31:21  167 NWCC
9 John Howell   Austin, TX1:32:05 169633  161 Velocity
10 Mark Hargis   Grapevine, TX1:35:42 140813  162 Bicycles Inc./Trek
11 Peter Bielinski   Houston, TX1:37:03 154163  165 Hairy Leg
12 Desmond Rolf   La Marque, TX1:41:56 105398  154 Bikesport
13 Bohumil Kral   Beaumont, TX1:46:35 129177  155 
14 Scott Schaefer   Houston, TX1:49:40 126923  157 Southern Elite/Sun & Ski
15 Rafael Fontela   Dickinson, TX2:10:45 255808  156 Bay Area Cycles
DNF Larry Spurgeon   Lakeway, TXDNF 234977  153 Southwest Cyclesport/AAR

Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Barnett   0:43:24  996 UT Tyler
2 Krishna Gandhi   0:44:03  998 Texas A&M
3 Kevin Baker   Dallas, TX0:45:37 258229  989 Texas State
4 Samuel Lutz   0:45:44  980 Texas A&M
5 Austin Sides   0:48:39  993 UT Tyler
6 Jacob Winslow   0:49:07  986 SFA
7 Steve Reyes   0:50:32  994 
8 Travis Metheny   0:54:05  991 Texas State Cycling
9 Tim King   0:58:33  990 Texas State
10 John Betik   1:00:30  979 
11 Greg Hercules   1:04:15  988 TAMU
12 Nathan Poland   College Station, TX1:04:17 253068  997 TAMU
13 David Meyers   1:05:22  992 UT Tyler
14 Richard Locke   1:07:35  987 Steven F. Austin Cycling
DNF Jacob Jantzi   DNF  982 Baylor
DNF Brazos Fielder   DNF  983 Baylor Cycling
DNF Alex Knoll   DNF  995 TAMU

Men - BG - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Jaimes   0:27:30  826 Austin Parks and Rec
2 Luke Fleming   0:27:35  818 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Jorge Munoz   Laredo, TX0:27:36 255731  815 Gold's Gym Laredo/Olympia L.S.
4 Alex Ward   0:27:38  824 Austin PARD
5 Cristian Perez   0:29:43  822 Sage Cycles
6 Kevin Corry   0:30:36  827 Austin PARD
7 Aaron Kazanoff   0:31:39  825 Austin Parks & Recreation
8 Anthony Velasquez   0:31:46  816 Team Aguila
9 Parker Given   0:32:16  813 Hill Country Bicycle Works
10 Elijah Perez   0:32:33  828 Austin PARD
11 Jacob Grant   0:32:34  819 Austin PARD
12 Charlie G Brown   0:32:37  829 Mad Duck Adventure Sports
13 Pascal Legate   0:32:48  823 Austin PARD
14 Chance Holland   0:35:33  890 Frisco Cycling Club
15 Bowen Novaez   0:37:28  830 
16 Tyler Evatt   0:38:31  820 
17 Axel Flores   0:38:38  817 Team Aguila
18 William Roberson   0:40:12  812 
19 Parker Bey   0:40:26  821 
20 Austin Richman   0:43:46  814 
DNF John Imperial   DNF  811 Post Oak Mall

Men - BG - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Shea   0:26:58  836 Austin Parks
2 Christopher Willemsen   0:29:32  831 NRCPedalmashers
3 Colton Holland   Frisco, TX0:29:34 246379  841 Frisco Cycling Club
4 Evan Williams   0:30:46  838 Austin PARD
5 Brian May   0:31:44  837 
6 David Blinn   0:32:15  842 
7 Justin McQuerry   0:32:20  835 WBC
8 Thomas Hernandez   0:33:20  840 Tri-Christ
9 Ryan Stankard   0:35:13  839 Southwest Cycle Sport
10 Connor Cantara   0:37:34  834 
11 Thomas Dentler   0:41:06  832 
12 Hunter Heath   0:42:48  833 

Men - BG - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanner Novaez   Selma, TX0:46:35 209110  856 Team Ortho/Sage
2 Steven Lacombe   0:48:27  854 Bicycles Inc.
3 Will Brothers   0:48:31  857 Outpost Wilderness Adventure
4 Timothy McKinney   0:51:39  852 
5 Collin Vandivere   Spring, TX0:52:41 269458  853 WCCRT
6 Benjamin Pennington   0:52:47  851 
7 Cody Holland   Frisco, TX0:52:48 260068  858 Frisco Cycling Club
DNF Luke Lacombe   DNF  855 Bicycles Inc

Men - BG - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Ard   0:46:37  892 Rock Crawler
2 Zachary Pennington   0:47:05  891 
3 Edmond Slattery   0:47:12  893 

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Strange   0:41:32  620 
2 Tyson Sparks   0:41:33  611 Old Tascosa Cycling
3 Andrew Murray   0:43:28  609 
4 John Fassero   0:43:49  603 
5 Jacob Nunneley   0:44:56  622 BVMBA
6 Benjamin Schilling   0:46:06  619 Hill Country Bicycle Works
7 Benjamin Faulkner   0:46:13  613 Bicycles Inc.
8 Omar Ihsan   0:46:46  602 
9 Jeff Bonecutter   0:46:54  621 
10 Raymond Fowler   0:46:59  608 
11 Michael Sloan   0:47:34  601 
12 Brad Lintz   0:48:13  604 
13 josh Snitkoff   0:48:19  624 
14 Gabriel Suarez   0:49:00  606 
15 Christopher Rice   0:49:40  610 
16 Andrew Goley   0:50:45  616 
17 Andres Gonzalez   0:52:38  623 Bike Barn
18 Jonathan Garcia   0:56:48  615 Team Aguila
19 Michael Carpenter   0:59:03  614 Team To Beat Andy
20 James Longoria   1:03:08  625 
21 John Forrest   1:10:30  607 Texas A&M
DNS Neil Sandoz   DNS  605 
DNF Anthony Daidone   DNF  617 Rocks
DNF Josh Bird   DNF  612 
DNF Cory Hodges   DNF  618 

Men - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Mishoe   0:42:49  670 Bike Lane
2 Jim Thomas   0:44:25  663 Team Sage Cycles
3 Steve Etherton   0:44:36  657 
4 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX0:44:41 255458  656 
5 Sam Brown   0:44:42  651 
6 Todd Mayo   0:45:09  665 Bike Works New Braunfels
7 Allan MacInnis   0:45:52  645 
8 Javier Elenes   0:45:54  672 
9 Tim Shanahan   0:46:07  667 
10 Drew Richman   0:46:27  655 Peak Fitness Racing
11 Fernando Lopez   0:46:33  660 
12 RC Villarreal   0:47:23  675 
13 Frank Smith   0:47:28  669 
14 Joe Lingold   0:47:56  654 
15 Chris Egan   0:48:03  661 
16 John Wheelock   0:48:04  664 Bikeworks NB
17 Kevin Fujii   0:48:05  659 
18 Chris Thompson   0:48:27  676 
19 James Koehn   0:48:42  673 
20 Jason Simmons   0:49:22  671 NRC/Pedalmashers
21 Henry Boryk   0:49:29  668 Team WBC/Bicycles Outback
22 Greg Balsmeier   0:50:41  658 
23 Keith Jones   0:53:03  666 Golds Gym
24 Scott Beard   0:54:35  650 
25 John Kimbrough   0:57:06  647 Chicken Oil Company
26 Kevin Barr   0:57:10  674 
27 Carl Graf   1:01:21  653 Haus71
28 Sean Nieto   1:07:29  642 
DNS Devon Maloy   DNS  643 The Pie Bandits
DNS Steve DiTirro   DNS  641 Bike Land
DNF Seth Montgomery   DNF  652 OCS Corp
DNF Eric Rohani   Lufkin, TXDNF 224873  649 Colonels Army
DNF Denis Berger   DNF  648 
DNF Chad Harrison   DNF  662 
DNF Scott Rasmussen   DNF  646 
DNF Gary Sutherland   DNF  644 Pepe's Tacos

Men - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Conwell   Houston, TX0:43:24 273029  684 Team Tigers
2 Michael Brown   0:45:06  690 
3 Rudy Rymal   0:45:20  686 
4 Brad Carr   0:45:35  695 Spin City
5 Curt Wehrman   0:45:41  683 
6 Terry Pitts   0:46:24  701 
7 Daniel George   0:46:34  700 
8 Jeff Westerheide   Dallas, TX0:47:29 232998  696 
9 Raul Flores   0:47:32  697 Team Aguila
10 Roel Chapa   0:47:50  687 
11 Paul Sedillo   Houston, TX0:48:00 163905  681 Team Frosty
12 Brian Gandy   0:48:13  682 
13 Dan Garvey   0:48:35  703 
14 Sergio Garcia   0:48:38  704 Team Aguila
15 PATRICK DEMPSEY   San Antonio, TX0:48:50 251902  688 NRC/Pedalmashers
16 Tom Turk   Bulverde, TX0:49:24 185911  705 
17 Noah Garcia   0:49:39  698 NRC/Pedalmasher
18 Kelly Heath   0:49:41  691 
19 Sid Bolmey   0:49:52  693 
20 Frank Irwin   50:13.0  685 Velocity
21 Gerry Nicodemus   0:50:23  692 
22 Richard Shaw   0:51:55  702 
23 Michael O'Toole   0:52:13  699 
24 Rick Cantara   0:57:18  694 
25 Aaron Ard   1:00:09  707 
26 Bill Harper   1:04:14  706 
DNF Stephen Dentler   DNF  689 

Men - BG - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Bird   0:45:42  726 
3 Mike Brooks   0:51:01  725 Comie Bike.com
4 George McKenna   0:51:44  724 NWCC
5 Bill Nelson   0:59:47  721 Team TexMex
DNF John Fontenot   DNF  723 Pepe's Tacos

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Hochstatter   1:17:29  519 Texas State
2 Michael Jarosz   1:19:54  966 TAMU
3 Steve Mitchell   1:20:21  963 Texas A&M Cycling
4 Brandon Ewers   The Woodlands, TX1:22:11 231387  970 Texas State
5 Josiah Newton   1:23:51  525 Texas A&M
6 Austin Grossman   Green Bay, WI1:24:09 252504  975 Univ. of Texas
7 Grant Niccum   Houston, TX1:24:26 186100  974 UT Cycling
8 Daniel Hatcherson   San Marcos, TX1:24:44 242192  968 Texas A&M
9 John Lucas   Houston, TX1:25:05 243136  978 Texas State
10 Scott Walker   Houston, TX1:25:28 241967  972 UT Cycling
11 Todd Smith   1:25:29  973 University of Texas Cycling
12 Frank Palmieri   1:25:53  523 UT Cycling
13 Eric Eichner   The Woodlands, TX1:26:01 240020  518 Texas A&M
14 Teddy Childers   1:26:27  522 Wolfpack/Bay Area Cycling
15 Patrick Barrett   Santa Monica, CA1:27:00 234133  971 Texas A&M Cycling
16 Joshua Stone   1:27:05  985 Texas A&M Cycling
17 Erling LaSalle   1:27:14  521 NRC/Pedalmasher
18 Michael Roberson   Wharton, TX1:27:53 191882  517 TAMU Alumni
19 Peter Grundy   1:29:45  977 Texas State
20 Mark Leaseburge   San Antonio, TX1:30:30 262257  965 TAMU
21 Timothy Walker   1:33:34  962 Baylor
22 Richard Chichester   1:34:35  964 Texas A&M
23 Andrew Bui   1:39:35  520 Baylor
24 Joseph Rafferty   1:40:08  515 Mighty Schmucks
25 Travis Miller   1:45:59  524 Texas A&M Cycling
26 Daniel Stull   1:58:11  516 UT Cycling
DNS Sherman Watters   Bryan, TXDNS 217653  967 ATM
DNS Kevin Baker   College Station, CADNS 176461  976 TAMU
DNS Matthew Ison   DNS  961 Baylor
DNF Samuel Lutz   DNF  980 Texas A&M
DNF Brian McGrath   Austin, TXDNF 252726  969 UH/Cougar Cycling

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Carroll   Austin, TX2:30:38 227547  191 Texas A&M
2 Eric Breckinridge   Austin, TX2:31:28 226693  187 Texas State
3 Justin Sandt   Spring, TX2:32:33 234135  188 TAMU
4 Chad Haga   Colorado Springs, CO2:37:23 248479  186 TAMU
5 Matt Googe   Knoxville, TN2:38:24 223967  181 Bicycles Outback
6 Andy Pace   Houston, TX2:39:38 186414  193 Texas State
7 Marcus Torres   Cedar Park, TX2:44:15 158825  182 Baylor Cycling
8 Daniel Valaperta   San Marcos, TX2:51:29 221367  194 Texas State
9 John Robertson   Bentonville, AR2:51:56 270177  183 Baylor
10 Kyle Johnson   Austin, TX3:00:01 165778  190 Univ. of Texas
11 Matthew Harold   Austin, TX3:21:03 252355  189 UT
DNF Christopher Collins   Austin, TXDNF 244656  192 UT Cycling

Women - SP - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ1:30:48 267760  591 Sugar Cycles
2 Alexzandrea Jones   Rowlett, TX1:34:03 263300  592 NRCPedalmashers

Women - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   1:29:17  560 Team Hammerhead
2 Byus Rachel   Chandler, AZ1:30:50 260379  557 Compliance Depot/Mad Duck
3 Katie Petrocci   Houston, TX1:37:13 243610  559 Sugar Cycles
4 Serene Wardinsky   1:41:03  556 
5 Joanna Rees   1:54:40  558 Sugar Cycles

Women - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Bollman   Austin, TX1:28:12 156871  570 ME
2 Amy Clemmons   1:33:21  568 360 Cycle Works
3 Jennifer Joy   Austin, TX1:34:27 249798  567 360 Cycleworks
4 kathy karpinski   1:49:16  569 Team Hotel San Jose
5 Alyssa Journey   1:50:31  571 Broken Films
6 Stephine Arriaga   2:14:18  566 

Women - SP - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Stankard   1:42:12  579 Southwest Cycle Sport
2 Christine Stanovich   Richardson, TX1:42:43 188676  577 Dallas Bikeworks
3 Monica Trevathan   1:44:34  576 Spider Riders
4 Carol Duane   Lewisville, TX1:54:24 225819  578 Mad Duck
5 Priscilla Reese   2:51:22  580 Bicycles Inc

Women - EX - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX1:32:33 185730  296 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Call   1:26:26  201 NRC/Pedalmasher

Women - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Bain   1:35:23  212 Team Bike Lane
2 Susan Stormer   Austin, TX1:38:51 156430  211 Austin Flyers/BSS

Women - EX - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Chance   Dallas, TX1:26:29 157443  225 Matrix/Richardson Bike Mart
2 Lisabeth Gibson   Houston, TX1:27:06 136688  223 Bikesports
3 Tanya Woody   San Antonio, TX1:33:52 236072  226 Team Ortho/Sage Cycles
4 Pamela Jackson   Garland, TX1:35:02 157028  224 Mad Duck Max Muscle
5 Cynthia Stewart   Baytown, TX1:37:39 194836  221 Bike Barn/Gary Fisher
6 Kathy Johnson   Dallas, TX1:41:20 157466  222 Richardson Bike Mart/Matrix Cycle Club

Women - BG - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Dierschke   0:32:14  905 Concho Valley Bike
2 Jenette McQuerry   0:38:04  901 WBC
3 Emily Ansley   0:39:13  902 Bike Lane
DNF Allison Evatt   DNF  903 

Women - BG - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadina Junuzovic   0:28:31  925 Austin PARD
2 Ursula Jaimes   0:28:37  924 Austin PARD
DNF Rachel Imperial   DNF  923 The Eagle
DNF Katie Imperial   DNF  922 Dixie Chicken
DNF Abby Imperial   DNF  921 Randy Sims BBQ

Women - BG - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Cunningham   Alamosa, CO0:53:57 195908  943 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
2 Madelyne Groda   0:58:06  942 Subaru/Gary Fisher
3 Lucy Brown   1:00:10  944 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - BG - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Lurz   Abilene0:54:55 206473  954 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
2 Karyssa Bowers   0:55:18  952 Old Tascosa Cycling
3 Mary Martinez   0:55:24  951 Austin PARD
4 Ashley Hogenmiller   0:55:35  953 

Women - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kellie Simoneaux   Crosby, TX0:56:33 253971  743 Bike Lane
2 Erin Gibbs   1:05:42  744 Team Hawk
3 Sarah Cork   1:09:34  742 
4 Margaret Shelsy   1:09:35  741 

Women - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Mishoe   0:44:42  779 Team Bike Lane
2 Melanie Etherton   0:47:37  772 
3 Tami Given   0:49:14  777 Hill Country Bicycle Works
4 Kristi Welch   Austin, TX0:53:57 222610  774 NRC Pedalmashers
5 Becky Dierschke   0:54:31  778 Concho Valley Bike
6 Maria Hernandez   0:55:01  771 NRC/Pedalmashers
7 Laura Thornton   0:55:32  776 Gold's/AART
8 Jean Marie Linhart   0:55:58  775 BVMBA
9 Abbi Balsmeier   1:06:21  780 
10 Julie Lee   1:22:53  773 

Women - BG - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Stanfield   0:50:17  794 
2 Caryn Sedillo   Houston, TX0:51:36 202486  792 Team Frosty
3 Pamela Jones   0:55:39  796 NRC/Pedalmasher
4 Carla Jennings   0:58:34  791 NRC/Pedalmasher
5 Amanda Fiala   1:06:14  793 Dallas Bike Works
DNF Denise Smith   DNF  795 

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clare Schoene   0:53:09  765 University of Texas
2 Tammy Thompson   0:53:10  763 University of Texas
3 Haley Koop   0:53:59  762 TX State
4 Whitney Schultz   0:54:37  764 University of Texas
5 Alison McKay   0:55:37  960 Texas State
6 Vanessa Stauffer   0:56:07  769 Univ. of Houston
7 Katie Coble   1:05:26  768 
8 Diane Tomlinson   1:07:11  958 Texas A&M
9 Lauren Licarione   1:15:57  761 Texas A&M
10 Kristin Murray   1:15:58  767 Texas A&M
11 Vicky Pabon   Houston, TX1:17:00 260836  770 U of H
DNF Kalee Kirk   DNF  759 Texas A&M
DNF Jennifer Secor   DNF  766 UT Cycling

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Richmond   San Antonio, TX1:29:53 200433  751 Texas A&M
2 Jen Perez   1:38:25  754 Texas State
3 Kelli Michalk   Katy, TX1:39:22 253711  753 Texas A&M
DNF Deanna Weber   Fort Worth, TXDNF 202645  755 Texas A&M

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaCUOREShimanoUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee