Race Results for
Georgia State Championship #6
Columbus, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/24/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Bryan   Barnesville, GA 247195  660 
2 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  664 
3 Axel Smith   Gainesville, GA 217969  658 
4 WILL BENNETT     652 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Curtis   Lone Tree, CO 232881  605 
2 ROBERT SMELTZER     632 
3 CHRIS COREN     638 
4 ROSS MARTIN     713 
5 Bradley Davis   Atlanta, GA 126538  705 
6 John Best   Saint Louis, MO 238066  676 
7 Joseph Grimes   Boone, NC 242647  674 
8 Kirk Lindquist   Dawsonville, GA 241900  690 
9 NICHOLAS GILL     688 
10 Matthew Schneider   Athens, GA 252255  645 
11 JAMES SPURK     710 
12 BRIAN MORRIS     642 
13 MIKE IZZO     711 
DNF NEAL JORDAN     712 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Vickers   New Market, AL 247777  112 
2 BRIAN BOMBASSEI     136 
3 Mark Schroeder   Winterville, GA 240026  127 
4 BOB SWANSON     145 
5 Kevin Trent   Powell, TN 195825  121 

Men - SP - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  583 
2 RYAN PUCKETT     566 
3 Daniel Elzey   Athens, GA 241244  554 
4 WILLIE COPELAND     585 
5 BRYAN MOUTON     574 
6 Larry Snyder   Tallahassee, FL 33393  557 
7 CODY YANCEY     567 
8 Gary McClure   Tallahassee, FL 23096  568 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jose Mendez   Columbus, GA 243343  834 
2 Michael Kolczak   Timnath, CO 239108  815 
3 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  849 
4 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  843 
5 Kevin Taylor   Limestone, TN 138272  859 
6 Alexandru Hagianu   Athens, GA 237995  960 
7 Luis Silva   Duluth, GA 246203  811 
8 SEAN MANAGO     959 
9 Thomas Armes   Norcross, GA 213220  835 
10 Tadd Peck   Oakwood, GA 238849  830 
11 Jonathan Kohler   Colbert, GA 209860  957 
12 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  800 
13 David Muse   Cumming, GA 161462  844 
14 Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873  956 
15 CHAD LOSSIAH     833 
16 PAUL SHERWOOD     920 
17 Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  808 
18 Lee Sebastian   Marietta, GA 230790  809 
19 SCOTT ALEXANDER     921 
20 Chip Purcell   East Brainerd 242389  806 
21 Richard Wilks   Atlanta, GA 224338  961 
22 TIMOTHY FIQUETT     958 
DNF ALLAN SEAGALL     847 
DNF Peter Molloy   Atlanta, GA 236536  845 
DNF GLEN SLATER     902 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Stanley   Mcdonough, GA 243108  1013 
2 JEFFREY CLAYTON     1051 
3 David Hiott   Clanton, AL 223580  1079 
4 DAYTON PRESTON     1107 
5 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  1041 
6 JESSE DUNN     1110 
7 STUART RACKLEY     1081 
8 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  1002 
9 Roger Dunn   Sharpsburg, GA 258987  1047 
10 Mitchell Brown   Marietta, GA 242727  1109 
11 Russell Sandidge   Atlanta, GA 259963  1053 
12 Don Collier   Wetumpka, AL 247113  1102 
13 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  1054 
14 RANDALL STAUFFER     1036 
15 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  1005 
16 TRACEE POLCIN     1101 
17 Mark Duffus   Perry, GA 224463  1108 
18 Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994  1104 
19 Richard Smith   Gainesville, GA 207350  1011 
20 Edward Hamilton   Montgomery, AL 173085  1044 
21 William Feier   Canton, GA 203619  1099 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stanley Wills   Brush Creek, TN 179899  49 
2 Mike Stabler   Gainesville, GA 185354  26 
3 William Whidden   Gainesville, GA 238007  21 
4 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  28 
5 STAN ETHRIDGE     23 
6 Steve McAuley   Lancing, TN 190451  
7 Philip Irwin   Micanopy, FL 256591  
DNF VAN COUNCIL     56 
DNF TERRY FIQUETT     58 

Men - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  
2 Robert Bounds   Newberry, FL 211734  28 
3 Peter Joski   Decatur, GA 192560  29 
4 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  14 
5 Martin Cox   Gainesville, FL 185995  108 
6 Marcus Seymour   Gainesville, GA 238420  143 
DNF Cesar Jerez   Canton, GA 245888  125 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Martin   Decatur, GA 22681  299 
2 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  211 
3 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  237 
4 Rick Pyle   Charlotte, NC 243883  309 
5 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  316 
6 Josh Fix   Albany, GA 149411  238 
7 James Wiant   Atlanta, GA 245882  235 
8 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446  315 
9 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  314 
10 DARYL SAWYER     232 
11 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186  279 
12 Tim Owens   Roswell, GA 210234  227 
13 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  221 
14 Steve Julian   Albany, GA 188705  233 
15 Theral Mackey   San Mateo, CA 209724  241 
16 Charles Oswald   Duluth, GA 139291  256 
17 Everett Baker   Johnson City, TN 2318  244 
18 Jason Pruitt   Griffin, GA 78135  240 
DNF John McElroy   Griffin, GA 200678  229 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716  433 
2 Steve Bent   Lakeland, FL 45076  464 
3 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  400 
4 John Hoover   Mc Donald, TN 127337  424 
5 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894  479 
6 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603  412 
7 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  430 
8 Mark Poore   Cookeville, TN 94493  402 
9 Douglas Mathews   Decatur, GA 211883  425 
10 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701  427 
11 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456  437 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Zimmerman   Lake Worth, FL 259338  750 
2 Logan Bryan   Barnesville, GA 261408  768 
3 GRAHAM OWINGS     776 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  751 
2 Christopher Borgert   Gainesville, FL 265289  759 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 R Colin Quainton   Ocala, FL 253821  718 
2 Austin Berger   Ocala, FL 243846  703 
3 Robi Johnston   Buford, GA 260196  720 
4 Dustin Broadaway   Vienna, GA 254617  710 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 michael shubert   Cleveland, TN 261639  214 
2 JAMES HENDERSHOTT     247 
3 DJ Petry   Kennesaw, GA 261390  235 
4 BRETT AKERS     263 
5 JARED ALDERSON     234 
6 ADAM KIDD     254 
7 MARK ELLIS     262 
8 ROBERT HORD     267 
9 JD TUCKER     243 
10 NICHOLAS ROCKEY     261 
11 ADAM FANCHER     270 
DNF Mark Cianciosa   Auburn, AL 258771  256 
DNF STEVEN VANESCH     268 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Crews   Auburn, AL 261396  377 
2 John Spencer   Phenix City, AL 259826  434 
3 WILLIAM AGRICOLA     426 
4 Keith Kudlac   Roswell, GA 261923  413 
5 Ian Kennedy   Athens, GA 257315  436 
6 Jimmy Bronstein   Augusta, GA 261389  388 
7 MARK LEATHERMAN     440 
8 KEN DENNARD     387 
9 Shane Crowder   Springhill, FL 208513  355 
10 DAVID CONWAY     390 
11 CHRIS HOUGHTLING     431 
12 MICHAEL NICHOLS     385 
13 ROBERT WESSELNOTTE     438 
14 DAVID MOORE     454 
15 Ray Fernandez   Montgomery, AL 213722  441 
16 PATRICK MEGINNESS     439 
17 ROBERT BURNHAM     437 
18 MATT WAGNER     453 
19 KENNETH WESSNER     450 
20 JASON MIDDLETON     456 
21 SAMUEL SHEPHARD     455 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERWIN BRYAN     566 
2 Joe Phillips   Atlanta, GA 242703  569 
3 Allen Phillips   Hampton, GA 245884  501 
4 FRANCISCO ALBA     506 
5 William Ortiz   Mcdonough, GA 261307  513 
6 JESSE GOULD     544 
7 Steve Johnston   Buford, GA 259738  533 
8 BUTCH BROONINS     599 
9 Richard (Dick) Tillman   Warner Robins, GA 261306  549 
10 BARRY KING     537 
11 Darren Swanson   Wetumpka, AL 242746  539 
12 JACK SHAPIRO     535 
13 MIKE COLEMAN     546 
14 STEVE COLLINS     579 
15 Bobby Burdette   Conyers, GA 242928  515 
16 Gabriel Denes   Columbus, GA 131382  600 
17 RICHARD OWENS     601 
18 BENNY WATSON     547 
19 TERRY STIMSON     577 
20 Wedrel Broadaway   Vienna, GA 244501  564 
21 DAVID ANDERSON     596 
22 JEFF AKERS     597 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  1223 
2 THERESA BRUCE     1273 
3 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  1228 
4 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  1224 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515  544 
2 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  500 
3 Natasha Cowie   Pisgah Forest, NC 175349  541 
4 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  504 
5 Shannon Mathis Morrison   Nashville, TN 186727  502 
6 Norma Rainwater   Oakwood, GA 243133  508 
7 Holly Longley   Roswell, GA 218725  543 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA HAGER     848 
2 SUSAN YANDEL     820 
3 Sunny Sandidge   Atlanta, GA 259960  811 
4 NANCY FIELDS     824 
5 JORDANN THOMAN     865 
6 Kelly Wheeles   Buford, GA 261406  842 
7 Donna Broughton   Griffin, GA 245891  815 
8 SKY DOUGHERTY     867 
9 STACEY RASH     855 
DNF JIM FISHER     866 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOSpyUSACDFBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee