Race Results for
Benicia Town Race
Benicia, CA
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/09/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devon Vigus      Cal Giant/Specialized
2 Eric Riggs   Antelope, CA 191302   VMG / USA NATIONAL
3 Keith Miller   Los Gatos, CA 53753   Cal Giant/Specialized
4 Kevin Klein   Menlo Park, CA 47388   Rock Racing
5 Michael Ma   San Jose, CA 41600   Safeway/G.A. Communications
6 Judd Van Sickle   Sacramento, CA 127052   DBC Elite
7 Todd Hennings   Kenwood, CA 15835   pacific state bank / anderson holes
8 Paul Penn   Hayward, CA 57836   BPG
9 Joel Robertson   San Leandro, CA 220316   Team Oakland/Kaiser
10 Robert Winder   Lafayette, CA 220285   Pegasus/VandenBerghe Properties RT
11 John Bergmann   Albany, CA 187522   Kovarus/Squadra
12 Keith DeFiebre   Prunedale, CA 9046   SF VELO-Cycles Gladiator
13 Neil Harrington   Los Altos Hills, CA 247680   Alto Velo/Webcor
14 Chris Carscadden   Walnut Creek, CA 165751   Pegasus/VandenBerghe Properties/WTB
15 Patrick Briggs   Oakland, CA 4838   Cal Giant/Specialized
16 Nicholas Agate   Albany, CA 180146   Tam Cycling
17 K Benjamin Knipe   Berkeley, CA 231656   Eagle Race Team
18 Trevor Thompson   Truckee, CA 212806   Team Spine
19 Scott Derdenger   Benicia, CA 55123   Mako/Demarco's
20 Dave Galvin   Menlo Park, CA 210384   BMC Racing Team
21 Mark Barnum (1 - Cat2)   Sacramento, CA 213555   UC Dippach
22 Dean Peters   Burlingame, CA 231367   Unattached
DNF Michael Cordova   Chester, CA 207547   Chico Corsa/Tri Counties Bank
DNF Greg Davis   Los Altos, CA 119459   Webcor Alto Velo
DNF Jeffrey Galland   Paradise, CA 127804   chico corsa
DNF Josh Rennie   Reno, NV 251736   Reno Wheelmen
DNF Alden Tanaka   San Mateo, CA 568   Team Velo Europa-Cyfac
DNF Yacov Spivak   Fair Oaks, CA 241816   
DNF Scott Cole   Oakland, CA 207165   Team Oakland/Kaiser
DNF Kevin King   Hayward, CA 190594   Kovarus/Squadra
DNF Gregory White   Lafayette, CA 246669   Third Pillar
DNF Russell White   Lafayette, CA 236024   Third Pillar
DNF Jess Raphael   Napa, CA 221460   VOS
DNF David Yakaitis   Lafayette, CA 198575   BPG
DNF Doran Mori   Oakland, CA 196267   Team Clif Bar
DNF Adam Switters   Citrus Heights, CA 127093   Rock Racing
DNF Roman Kilun   Oakland, CA 153790   Health Net
DNF Dylan Seguin   Boise, ID 44296   Team Clif Bar

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Derdenger   Benicia, CA 55123   Mako/Demarco's
2 Joel Robertson   San Leandro, CA 220316   Team Oakland/Kaiser
3 Murat Ozgur   Los Altos, CA 41335   Kovarus/Squadra Ovest
4 Chris Black   San Luis Obispo, CA 3814   Morgan Stanley/Specialized/24 Hour Fitne
5 Robert Winder   Lafayette, CA 220285   Pegasus/VandenBerghe Properties RT
6 Alex Holtz   Sacramento, CA 61440   EMC 2c
7 Keith DeFiebre   Prunedale, CA 9046   SF VELO-Cycles Gladiator
8 Charles Pockell-Wilson   Martinez Ca 52696   Morgan Stanley/24/Specialized
9 Lucas Paz   Richmond, CA 150305   Team Spine
10 Michael Charleton   Windsor, CA 49344   Republic of Anaerobia
11 Rob Cady   Elk Grove, CA 49774   Team Spine
12 Daryl Spano   Fremont, CA 146243   San Jose Bicycle Club
13 Andrew Nevitt   Saratoga, CA 47463   Safeway/G.A. Communications
14 Scott Cole   Oakland, CA 207165   Team Oakland/Kaiser
15 Paul DeBacker   Mountain View, CA 168436   Webcor
16 Aaron Hunter   Santa Cruz, CA 215194   San Jose Bicycle Club
17 Daniel Turner   Oakland, CA 36095   Team Spine
18 Michael Vella   Saratoga, CA 167402   Webcor
19 Steven Mielich   San Jose, CA 136178   San Jose Bicycle Club (SJBC)
20 Peter Nicholson   Mill Valley 219558   Eastside Cycles/ Scott
21 Rich Mader   Sacramento, CA 222996   TEAM CITY
22 Clark Foy   Los Gatos, CA 255066   San Jose Bicycle Club
23 Alan Nichols   Corte Madera, CA 193591   bike rx
24 Ted Brooks   Concord, CA 4965   Lamorinda CC/Synergy Racing
25 Ramon Alarcon   Los Gatos, CA 240484   San Jose Bicycle Club
26 Jeffrey Galland   Paradise, CA 127804   chico corsa
27 Daniel Smith   Menlo Park, CA 33087   Morgan Stanley/Specialized/24hr Fitness
DNF Jeff Eisenberg   San Francisco, CA 231993   Fusion Sport
DNF Richard Juarez   Mill Valley, CA 71186   PAA
DNF Dylan McReynolds   Berkeley, CA 23832   Berkeley Bicycle Club
DNF Kevin Metcalfe (Cat1)   Pleasant Hill, CA 47519   AMD-Discovery Masters Cycling
DNF Duane Strawser (Cat3)   Nevada City, CA 34392   Sierra Express/FORD/TONC
DNF Yacov Spivak   Fair Oaks, CA 241816   
DNF Philip Roberts   Oakland, CA 30110   SF VELO-Cycles Gladiator

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Martinez   Santa Barbara, CA 234922   UCSB
2 Aaron Paterson   Sunnyvale, CA 209976   Webcor / Alto Velo
3 Patrick Pecknold   Brentwood, CA 203484   Metromint
4 Michael Cordova   Chester, CA 207547   Chico Corsa/Tri Counties Bank
5 Andrew Hammond   Morgan Hill, CA 191844   
6 Neil Harrington   Los Altos Hills, CA 247680   Alto Velo/Webcor
7 Jose L Bonilla      cal giant
8 Dylan Clark   Auburn, CA 243069   Victory Velo
9 Nicholas Agate   Albany, CA 180146   Tam Cycling
10 Rich Mader   Sacramento, CA 222996   TEAM CITY
11 James Hardy   Houston, TX 80116   Team Oakland/Kaiser
12 Aaron Gallardo   Woodland Hills Ca 160366   Team Spine
13 Julian Martinez   Santa Monica, CA 214569   California Giant/Specialized
14 Alden Tanaka   San Mateo, CA 568   Team Velo Europa-Cyfac
15 Yacov Spivak   Fair Oaks, CA 241816   
16 David Levine   Alamo, CA 145573   Synergy Racing
17 Ryan Eastman   Santa Rosa, CA 251921   Team Swift
18 Aaron Hunter   Santa Cruz, CA 215194   
19 Joshua Kadis   Brooklyn, NY 92083   Unattached
20 Jeff Williams   Los Gatos, CA 236985   Webcor/Alto Velo
21 Ethan Weiss   Petaluma, CA 195383   Team Swift
22 John Wooldridge   Alamo, CA 38940   Pegasus/Vandenburge Racing Team
23 Peter Williams   Sacramento, CA 219604   EMC2/Vellum
24 Stefan Meister   Stanford, CA 249558   Stanford Cycling
25 Trevor Thompson   Truckee, CA 212806   Team Spine
26 Peter Nicholson   Mill Valley 219558   Eastside Cycles/ Scott
27 Gregory White   Lafayette, CA 246669   Third Pillar
28 Leon Iannarelli   Vacaville, CA 49838   Team Precision
29 James Lo   San Ramon, CA 190598   Webcor/Alto Velo
30 Ye Lin   San Jose, CA 213496   Tiene Duro
31 Wierzba Nick   Suttons Bay, MI 205037   Eagles Race Team
32 K Benjamin Knipe   Berkeley, CA 231656   Eagles Race Team
33 Russell White   Lafayette, CA 236024   Third Pillar
34 Josh Rennie   Reno, NV 251736   Reno Wheelmen
35 Jeremy Sarrow   Napa, CA 134268   Freewheel
36 David Barrett   Grass Valley, CA 129270   
37 Daniel Turner   Oakland, CA 36095   Team Spine
38 Kent Lourenzo   Discovery Bay, CA 72054   Pegusus/Vandenberghe Properties
39 Michael Vella   Saratoga, CA 167402   Webcor
40 Mike Vomund   Alamo, CA 196305   Pegusus/Vandenberghe Properties
41 Paul Carter   Pleasant Hill, CA 58642   Pegasus Bicycle Works / VandenBerghe Pro
42 Rick Martyn   Pleasant Hill, CA 204699   Pegasus/VandenBerghe Properties
43 Murat Ozgur   Los Altos, CA 41335   Kovarus/Squadra Ovest
44 Jeffrey Galland   Paradise, CA 127804   chico corsa
DNF Jeff Eisenberg   San Francisco, CA 231993   Fusion Sport
DNF Kaley Parkinson   Danville, CA 195339   Synergy Racing
DNF Vaughn Van Note   Walnut Creek 47564   Pegasus / VandenBerge Properties Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Lollini   San Rafael, CA 194855   Roaring Mouse Cycles
2 Joe Amon   San Rafael, CA 71366   ZteaM
3 Tyrone Arnold   Santa Rosa, CA 1963   Unattached
4 Ian Swinson   Oakland, CA 255539   Kaiser Permanente/Team Oakland
5 Timothy Bisson   San Jose, CA 221552   Fremont FreeWheelers
6 Toby Long   Oakland, CA 262539   Kaiser Permanente
7 Eric Christopherson   Carmichael, CA 258805   victory velo
8 Andrew Elisan-Visperas   Alameda, CA 218599   Thrid Pillar
9 Andrew Campbell   Oakland, CA 231736   Eagle Race Team
10 Greg Piini   Salinas, CA 231054   n/a
11 David Allbut   San Jose, CA 206176   Team Bicycle Business
12 Josh LaGrange   Bend, OR 201330   Webcor/Alto Velo
13 David Rossow   Los Gatos, CA 232665   Webcor/Alto Velo
14 Samuel Wilson   Palo Alto, CA 248077   Stanford Cycling
15 Adam Martin   Antioch, CA 57185   EMC²/Vellum Cycles
16 Alex Blease   San Jose, CA 155963   TBS RACING
17 German Villa   San Lorenzo, CA 224232   BERKELEY BICYCLE CLUB (BBC)
18 Brian Pantiga   Folsom, CA 61633   Bicycle Planet
19 Joakim Vinberg   Cupertino, CA 226014   Stanford Cycling
20 Eric Clauss   San Francisco, CA 198040   Kovarus/Squadra Ovest
21 Allen Brumm   Foster City, CA 195431   Webcor/Alto Velo
22 Chad Cheadle   Petaluma, CA 209823   Colavita/Sutter Home Norcal
23 Christopher Simpson   San Jose, CA 186159   Metromint Cycling
24 Mark Herynk   Redwood City, CA 157123   Webcor/Alto Velo
25 Rich Desmond   Penngrove, CA 247360   Colavita/Sutterhome
26 Michael Boehme   Windsor, CA 252576   Colavita/Sutterhome-NorCal Racing
27 Andreas Schulten   Cameron Park, CA 248096   Bicycle Planet
28 Timothy Simanski   Hayward, CA 223810   Team Roaring Mouse
29 Kevin Davis   Palo Alto, CA 257793   Quadcycles
30 Bruce Johnson   San Francisco, CA 88733   Metromint Cycling
31 Richard Burns   Folsom, CA 255440   
32 Wendy Alejandro Jaramillo   Richmond, CA 263110   FFBC Team
33 Steven Riojas   Walnut Creek, CA 222820   Pegasus / VandenBerghe
34 Pedro Bonilla   Capitola, CA 224243   cal giant
35 Neil Bartley   San Jose, CA 209268   Berkeley Bicycle Club
36 Paul Henderson   Livermore, CA 254491   VSRT/LifeStyleRx
37 Edward Matthews   Benicia, CA 252800   Eagle Race Team
38 Victor Furr   Pleasanton, CA 96225   VSRT/LifeStyleRx
39 William Vanderbilt   Frederick, MD 255889   UC Davis
40 Michael Boals   Berkeley, CA 221818   EMC2Vellum
41 Jason Turner   Redwood City, CA 255158   Kovarus/Squadra Ovest
42 Matthew Smith   Emeryville, CA 228089   EBVC
43 Anthony Borba   Campbell, CA 255377   Third Pillar
44 Peter Tousignant   Belmont, CA 231855   third pillar
45 Michael Quirk   San Francisco, CA 254972   Metromint Cycling on Marin Bikes
46 Tim Sutliff   Walnut Creek, CA 258632   Synergy
47 David Mayer   Portola Valley, CA 120501   Third Pillar
DNF Joshua Ballesteros   Brentwood, CA 262160   VSRT/LifeStyleRX
DNF Shawn Benjamin   Chestnut Hill, MA 232424   Berkeley Bicycle Club
DNF Stephen Federico   Napa, CA 11364   Roaring Mouse Cycles
DNF Stephen Langone   Redwood City, CA 152079   Kaiser Permanente/Team Oakland
DNF Scott Lewis   San Jose, CA 166779   TBS Racing
DNF Timothy Locke   Alamo, CA 204285   Synergy Racing
DNF Timothy Mualchin   Vacaville, CA 197634   
DNF Rich Rozzi   Hollywood Ca 230031   Colavita/Sutterhome-Norcal
DNF Kristopher Spyrka   Alamo, CA 207144   Pegasus Vanden Berhge Racing Team/C4
DNF Star Stevenson   Santa Rosa, CA 236074   Colavita-Norcal
DNF Romeo Uriarte   Orinda, CA 262503   Berkeley Bicycle Club
DNF Robert Weinstock   Pleasanton, CA 58853   International Christian Cycling Club
DNF Steven Woo   Los Altos, CA 38840   Easton/Specialized/Los Gatos Bicycle Rac
DNF Kalman Zeiger   San Francisco, CA 237651   Metromint Cycling
DNF Greg Schubert   Santa Rosa, CA 246248   Colavitta/Sutterhome
DNF George Taylor   Napa, CA 233608   Eagle Race Team

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ernest Gallardo   Greenfield, CA 90586   Mako/DeMarco
2 Matthew Smith   Emeryville, CA 228089   East Bay Velo Club
3 Joe Amon   San Rafael, CA 71366   ZteaM
4 Ian Swinson   Oakland, CA 255539   Kaiser Permanente/Team Oakland
5 Alex Blease   San Jose, CA 155963   TBS RACING
6 Jason Eiserich   Davis, CA 256545   Davis Bike Club
7 Erick Marcheschi   Morgan Hill, CA 96065   Specialized
8 Steven Woo   Los Altos, CA 38840   Easton/Specialized/Los Gatos Bicycle Rac
9 Paul Mitchell   Sacramento, CA 220645   Cycling-training.com/ARPT
10 Laurence Knott   Larkspur, CA 19485   Olympic Club
11 Tyrone Arnold   Santa Rosa, CA 1963   Unattached
12 German Villa   San Lorenzo, CA 224232   BERKELEY BICYCLE CLUB (BBC)
13 Paul Sechrist   San Jose, CA 212035   Webcor/Alto Velo
14 John Ormsby   Berkeley, CA 219328   Touchstone Climbing
16 Allen Jones   Dublin, CA 255750   EMC/Vellum Cycles
17 Mark Robertson   Oakland, CA 237380   Kaiser Permanente/Team Oakland Cycling
18 Michael Boals   Berkeley, CA 221818   EMC2Vellum
19 Alon Golan   Sunnyvale, CA 205510   
20 Richard Asturias   Pleasanton, CA 236210   EMC2/Vellum Cycles
21 Paul Ryan   San Ramon, CA 112814   Kaiser Permanente/Team Oakland
22 David Paslay   Petaluma, CA 244341   Team CS
23 Jon Wambold   Rohnert Park, CA 239449   Team CS
24 Joseph Morales      San Jose Bicycle Club
25 Xeno Rasmusson   San Ramon, CA 29197   EMC2/Vellum Cycles
26 Michael Boehme   Windsor, CA 252576   Colavita/Sutterhome-NorCal Racing
27 Craig Stewart   Orinda, CA 205201   Synergy Racing
28 Paul Henderson   Livermore, CA 254491   VSRT/LifeStyleRx
29 Eric Clauss   San Francisco, CA 198040   Kovarus/Squadra
30 Gregory Colyer   Hercules, CA 254007   Synergy Racing
31 Dave Garcia   Dublin, CA 161627   Third Pillar
32 Christian Marsh   Oakland, CA 255406   EMC2/Vellum Cycles
33 Steven Rosen   Scotts Valley, CA 264162   Santa Cruz County Cycling Club
34 Victor Furr   Pleasanton, CA 96225   VSRT/LifeStyleRx
35 Manuel Borges   Vacavaille, CA 254360   Monticello Cycling Club
36 Warren Lane   Lafayette, CA 227316   Synergy Racing
37 Tim Sutliff   Walnut Creek, CA 258632   Synergy
38 Kristopher Spyrka   Alamo, CA 207144   Pegasus Vanden Berhge Racing Team/C4
39 Carlos Soto   Benicia, CA 90250   Synergy Racing
40 David Rossow   Los Gatos, CA 232665   Webcor/Alto Velo
41 Christopher Mink   Richmond, CA 232894   Synergy Racing
42 Jonathan Racine   San Jose, CA 200129   San Jose Bicycle Club
43 Robin Rolles   Sacramento , CA 219331   Davis bike club
44 Richard Burns   Folsom, CA 255440   Specialized/Sierra Nevada
45 Romeo Uriarte   Orinda, CA 262503   Berkeley Bicycle Club
46 Edward Matthews   Benicia, CA 252800   Eagle Race Team
47 Joseph Pritchard   Benicia, CA 90582   Benicia Bicycle Club
48 Andres Caicedo (1 - Cat4)   Lafayette, CA 198413   Synergy Racing
49 Derek Byrne   Sacramento, CA 242323   davis bike club
50 Stephen Federico   Napa, CA 11364   Roaring Mouse Cycles
51 Russell Hands   Benicia, CA 136432   Eagle Race Team
52 Justin Reginato   Sacramento, CA 254919   Team CS
DNF Dennis Baker   Sacramento, CA 255279   Sacramento Golden Wheelmen
DNF Allen Brumm   Foster City, CA 195431   Webcor/Alto Velo
DNF David Colyer   Novato, CA 259783   Synergy Racing
DNF Michael Coppolino   San Francisco, CA 237772   Trips for Kids
DNF Douglas Gonda   Truckee, CA 13594   Reno Wheelmen
DNF Stephen Langone   Redwood City, CA 152079   Kaiser Permanente/Team Oakland
DNF Dan Lekovish   San Leandro, CA 254610   Synergy Racing
DNF Adam Martin   Antioch, CA 57185   EMC²/Vellum Cycles
DNF Robert Miller   Lafayette, CA 205213   Team LaMOrinda/Synergy Racing
DNF Steven Riojas   Walnut Creek, CA 222820   Pegasus / VandenBerghe
DNF Rich Rozzi   Hollywood Ca 230031   Colavita/Sutterhome-Norcal
DNF Jeff Sawyer   Rocklin, CA 220240   Hammer/Kenda
DNF Andreas Schulten   Cameron Park, CA 248096   Bicycle Planet
DNF Mark Skrivanich   Walnut Creek, CA 256112   Synergy Racing
DNF Robert Weinstock   Pleasanton, CA 58853   International Christian Cycling Club
DNF Brian Pantiga   Folsom, CA 61633   Bicycle Planet
DNF Robert Lo   Suisun City, CA 90804   Eagle Race Team
DNF Bruce Johnson   San Francisco, CA 88733   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cassayre   Napa, CA 260188   Eagle Race Team
2 Seth Berling      Roaring Mouse Cycles
3 Darren Finger   Antioch, CA 226625   
4 Steven Larsen   Placerville 203934   Mako/Demarco
5 Derek Milsaps   Vacaville, CA 256020   Monticello
6 Brian Young      Eagles Race Team
7 Scott Wong   Davis, CA 256362   Unattached
8 Andrew Labarre      
9 Jose Quintero      
10 Jeff Remer      Roaring Mouse Cycles
11 Benjamin Joplin      Bikes 4 Life
12 Jake Otsuka      
13 Jeff Sawyer   Rocklin, CA 220240   Hammer/Kenda
14 Matt Luckenbach   El Dorado Hills, CA 123967   Cycling-Training.com
15 Mark Skrivanich   Walnut Creek, CA 256112   Synergy Racing
DNF Doyle Peebles      Irish Mafia
DNF Jesse Vernon   Livingston, MT 256658   
DNF Daniel McNaughton   Martinez, CA 110305   
DNF Joe Miller      Benica Bike Club

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Smith   Menlo Park, CA 33087   Morgan Stanley/Specialized/24hr Fitness
2 Max Thompson      
3 Chris Black   San Luis Obispo, CA 3814   Morgan Stanley/Specialized/24 Hour Fitne
4 Donald Langley   Morgan Hill, CA 20327   Morgan Stanley/Specialized/24hr Fitness
5 Kevin Metcalfe (1 - Cat1)   Pleasant Hill, CA 47519   AMD-Discovery Masters Cycling
6 Brian Fessenden   Orinda, CA 54692   Morgan Stanley 24hr/Specialized
7 Robert Parker   San Jose, CA 48416   Webcor Alto Velo
8 Jess Raphael   Napa, CA 221460   Vos racing
9 Rick Martyn   Pleasant Hill, CA 204699   Pegasus/VandenBerghe Properties
10 Greg Bollella   Redwood City, CA 235126   Alto Velo
11 David Stockwell   San Jose, CA 53052   San Jose Bicycle Club
13 Paul DeBacker   Mountain View, CA 168436   Webcor Alto Velo
14 Sean Williams   Oakland, CA 205876   East Bay Velo Club
15 Laurence Knott   Larkspur, CA 19485   Olympic Club
16 Rudi Verhoeven   Greenbrae, CA 251327   TeamCS
17 Ted Brooks   Concord, CA 4965   Lamorinda CC/Synergy Racing
18 Larry Hampson   Marina, CA 49323   VOS Racing
19 Russell Hands   Benicia, CA 136432   Eagle Race Team
20 Steve Loebach   Orangevale, CA 254066   Tuesday Velo
21 Craig Stewart   Orinda, CA 205201   Synergy Racing
DNF J Gilford   Santa Cruz, CA 87571   Morgan Stanley Specialized 24Hr Fitness
DNF Richard Burns   Folsom, CA 255440   Specialized/Sierra Nevada
DNF Paul Chuck   Berkeley, CA 51558   Morgan Stanley/Specialized/24 Hour Fitne
DNF Ernest Gallardo Sr   Soledad Ca. 12682   Vos racing
DNF Douglas Gonda   Truckee, CA 13594   Reno Wheelmen
DNF Robert Miller   Lafayette, CA 205213   Team LaMOrinda/Synergy Racing
DNF Mark Robertson   Oakland, CA 237380   Kaiser Permanente/Team Oakland Cycling
DNF Paul Ryan   San Ramon, CA 112814   Kaiser Permanente/Team Oakland
DNF Joe Saunders   San Anselmo, CA 47412   Team Spine
DNF Carlos Soto   Benicia, CA 90250   Synergy Racing
DNF Will Hanson      EMC 2

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Rodamaker   Los Altos, CA 30269   Webcor Alto Velo
2 Rudi Verhoeven   Greenbrae, CA 251327   TeamCS
3 Lawrence Broberg   Felton, CA 4905   team bicycle trip
4 Stephen Stuart   Sacramento, CA 247131   Sacramento Golden Wheelman
5 Dana Farmer   Gold River, CA 150815   TUESDAY VELO

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Clark   Auburn, CA 243069   Victory Velo
2 Ye Lin   San Jose, CA 213496   Tieni Duro
3 Will Skinner   Berkeley, CA 256915   Tieni Duro
4 Nicholas Riojas   Walnut Creek, CA 220195   Tieni Duro
5 Greg Schubert   Santa Rosa, CA 246248   Colavita/Sutterhome Norcal
6 Parker Childress   Davis, CA 225433   Davis Bike Club
7 Miguel Henderson   Alameda, CA 255335   Tieni Duro
9 Chase Andrada      
DNF Geoffrey Wolken      

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martina Patella   Oakland, CA 195334   
2 Elizabeth Hatch   Delray Beach, FL 229099   Vanderkitten
3 Sarah Bamberger   San Francisco, CA 179772   Cheerwine
4 Flavia Oliveira   Littleton, CO 224767   Pegasus
5 Amanda Eaken   San Francisco, CA 226055   Metromint Cycling on Marin Bikes
6 Virginia Perkins   Larkspur, CA 236544   CRC/Hill & Co.
7 Laurel Green   Windsor, CA 75728   Team Mack Paper
8 Patricia Bell   San Luis Obispo, CA 72039   Morgan Stanley/Specialized/24 Hour Fitne
9 Claire House   Santa Rosa, CA 40434   NorCal Velo
10 Elis Bradshaw   Oakland, CA 208125   Metromint Cycling on Marin Bikes
11 Taitt Sato   Oakland, CA 177141   ValueAct Capital
12 Lesley Jensen   Benicia, CA 17778   
13 Lauraleen Fenech   San Francisco, CA 224272   Mako/DeMarco's
14 Hannah Banks      ValueAct Capital
15 Hanan Alves-Hyde   Albany, CA 234966   Unattached
DNF Allison Krasnow   Berkeley, CA 222222   Metromint Cycling on Marin Bikes
DNF Lisa Penzel   Oakland, CA 222228   unattached
DNF Karla Kingsley   Kensington, CA 219191   

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christy Murphy (1 - Cat3)   Novato, CA 171836   Eastside/Scott
2 Hanan Alves-Hyde   Albany, CA 234966   Unattached
3 Wendy Hermes      Eagle Racing Team
4 Lauraleen Fenech   San Francisco, CA 224272   Mako/DeMarco's
6 Allison Krasnow   Berkeley, CA 222222   Metromint Cycling on Marin Bikes
7 Denise Prue   Santa Rosa, CA 244519   Nor Cal Velo Women's Cyling
8 Lindsay Myers      One Day
9 Ann Stuart   Sacramento, CA 250365   
10 Leslie Creed   Dixon, CA 158064   Eagle Racing Team
11 Carla Cosentino   Los Gatos, CA 255734   Code 3
12 Jasmin Parsons   Pleasanton, CA 254437   EMC 2
13 Margaret Winder   Lafayette, CA 237600   Pegasus/VandenBerghe Properties Racing T
14 Brooke Kuhn   San Francisco, CA 164146   Metromint Cycling on Marin Bikes
15 Ruth Winder      One Day
DNF Ilia Jimenez      Synergy Racing
DNF Lesley Jensen   Benicia, CA 17778   Mako/De Marco's

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyCUOREBonk BreakerUSACDFShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee