Race Results for
Georgia State Championship #1
Macon, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/18/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Bryan   Barnesville, GA 247195  660 
2 JUSTIN SOUTHER     661 
3 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  664 
4 Tim Robnett   Canton, GA 243472  663 
5 Austin Berger   Ocala, FL 243846  665 
6 LOGAN SOUTHER     662 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eduardo Avila   Atlanta, GA 257358  640 
2 JOSHUA STINGER     641 
3 NOAH FOUTS     628 
4 CHRIS COREN     638 
5 Adam Lawrence   Leesburg, GA 242186  633 
6 ROBERT SMELTZER     632 
7 MATT GENTRY     637 
8 CHARLES REEVES     634 
9 Phillip Gilbert   Cartersville, GA 225697  636 
10 Walter Childers   Atlanta, GA 238233  639 
11 Andrew Young   Marietta, GA 235564  635 
12 Chris Deyton   Flowery Branch, GA 237659  627 
13 KEITH PIERCE     630 
14 Antoine Rollin   Decatur, GA 245631  629 
15 RICHARD BLANCHETTE     631 
16 BRIAN MORRIS     642 

Men - SP - Cyldesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Smith   Atlanta, GA 204239  124 
2 MARK SCHODEDER     127 
3 William Key   Lawrenceville, GA 128075  128 
4 Kevin Trent   Powell, TN 195825  121 
5 CHRISTOPHER SLATON     120 
6 BOB JEITZ     126 
7 Scott Vitelli   Atlanta, GA 117499  122 
DNF JONATHAN WOOD     123 
DNF CURTIS FEDORCHUK     125 

Men - SP - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN ENNIS     557 
2 RYAN PUCHETT     572 
3 RICH BLANCHETTE     571 
4 WILLIE COPELAND     570 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kolczak   Timnath, CO 239108  815 
2 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  843 
3 GRANT BLANKENSHIP     850 
4 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  800 
5 Mark Whittington   Tallahassee, FL 153441  832 
6 Peter Molloy   Atlanta, GA 236536  845 
7 BRAD JIMISON     846 
8 BARRY GILLEY     831 
9 ALLAN SEAGALL     847 
10 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  849 
11 Luis Silva   Duluth, GA 246203  811 
12 Tadd Peck   Oakwood, GA 238849  830 
13 CHAD LOSSIAH     833 
14 PATRICK HILTON     836 
15 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  841 
16 David Muse   Cumming, GA 161462  844 
17 Chip Purcell   East Brainerd 242389  806 
18 Jose Mendez   Columbus, GA 243343  834 
19 Thomas Armes   Norcross, GA 213220  835 
20 JARROD PONDER     838 
21 CODY YANCEY     839 
22 Lee Sebastian   Marietta, GA 230790  809 
23 Dean Thornton   Kathleen, GA 44170  837 
DNF CRISPIN DEL NERO     848 
DNF TIM FLACH     842 
DNF CHRIS MCCROCY     840 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFFREY CLAYTON     1051 
2 Joey Stanley   Mcdonough, GA 243108  1013 
3 Mitchell Brown   Marietta, GA 242727  1042 
4 JIMMY POSS     1046 
5 BOBBY THRASH     1052 
6 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  1031 
7 David Uhlman   Canton, GA 169278  1039 
8 JEFF DUCKWORTH     1032 
9 Harvey Witt   Burns, TN 257318  1040 
10 Asa Marshall   Macon, GA 223004  1034 
11 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  1054 
12 Edward Hamilton   Montgomery, AL 173085  1044 
13 Mitchell Hayes   Cohutta, GA 225298  1033 
14 LANCE EZELL     1043 
15 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  1041 
16 DAVE DESROSIERS     1035 
17 Russell Sandidge   Atlanta, GA 259963  1053 
18 Bryan Bigsby   Clarks Hill, SC 256603  1038 
19 James Behning   Covington, GA 106306  1049 
20 Paul Firnschild   Atlanta, GA 110687  1055 
21 Roger Dunn   Sharpsburg, GA 258987  1047 
22 Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994  1050 
23 TRACEE POLCIN     1037 
24 RANDALL STAUFFER     1036 
25 David Greenwell   Snellville, GA 260162  1048 
26 GEORGE HAMBY     1045 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Coy   Lawrenceville, GA 130107  27 
2 Mike Stabler   Gainesville, GA 185354  26 
3 TONY LIVINGSTON     24 
4 STAN ETHRIDGE     23 
5 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  28 
6 William Whidden   Gainesville, GA 238007  21 
7 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  22 
DNF LANCE LEWIN     25 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  
2 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  
3 Michael Cummings   Snellville, GA 189325  23 
4 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084  12 
5 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  14 
6 Seth Kemp   Campobello, SC 226556  107 
7 David Bishop   Signal Mountain, TN 194664  21 
8 Jon McLaughlin   Cleveland, TN 140396  22 
9 MATT ELLETT     129 
10 CESAR JEREZ     125 
11 Justin Fisher   Charleston, SC 228131  24 
12 Jafer Beizer   Conyers, GA 192280  128 
13 CARL CHESHIRE     124 
14 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  
15 Todd Daprano   Atlanta 145715  126 
16 Chris Janiszewski   Kula, HI 224537  103 
DNF Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  127 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Murphy   Athens, GA 127087  224 
2 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890  205 
3 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  237 
4 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  211 
5 Wesley Garland   Alpharetta, GA 151975  234 
6 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  208 
7 James Wiant   Atlanta, GA 245882  235 
8 Michael McGinniss   Buford, GA 222511  236 
9 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  242 
10 Josh Fix   Albany, GA 149411  238 
11 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  218 
12 Jason Pruitt   Griffin, GA 78135  240 
13 Tim Owens   Roswell, GA 210234  227 
14 Samuel Thompson   Jasper, GA 203260  230 
15 John McElroy   Griffin, GA 200678  229 
16 John Younkins   Atlanta, GA 142171  239 
17 Steve Julian   Albany, GA 188705  233 
18 Theral Mackey   San Mateo, CA 209724  241 
DNF Robert Bounds   Newberry, FL 211734  215 
DNF Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415  226 
DNF DARYL SAWYER     232 
DNF DAVID BATON     225 
DNF Scott Cugno   Boca Raton  154900  228 
DNF Brannon Amtower   Atlanta, GA 104923  231 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Hoover   Mc Donald, TN 127337  424 
2 Douglas Mathews   Decatur, GA 211883  425 
3 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  430 
4 GARY BROWN     426 
5 Don Newman   Athens, GA 205680  429 
DNF Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701  427 
DNF LARRY CROOK     428 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Zimmerman   Lake Worth, FL 259338  750 
2 LOGAN BRYAN     768 
3 MYLAN SMITH     770 
4 Michael Haynes   Flowery Branch, GA 260544  771 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robi Johnston   Buford, GA 260196  720 
2 ZACHARY JORDAN     769 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 R Colin Quainton   Ocala, FL 253821  718 
2 DREW HOGG     722 
3 Gabriel Eugene Denes   Columbus, GA 260635  721 
4 DUSTIN BROADWAY     719 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICH DOBSON     237 
2 Paul Nesmith   Clarkston, GA 235565  231 
3 ANDREW ELISAN     233 
4 TREY BROWN     236 
5 JAMES HENDERSHOTT     232 
6 BENTLEY COOK     229 
7 DJ PETRY     235 
8 CHRISTIAN CAMACHO     230 
DNF JARED ALDERSON     234 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anton Hagens   Alpharetta, GA 222871  389 
2 Adam Crews   Auburn, AL 261396  377 
3 PHILLIP WHITE     379 
4 KEN DENNARD     387 
5 GREG STEPHENS     381 
6 JAMES BRONSTEIN     388 
7 KEVIN MCKINLEY     382 
8 RICHARD WILLIAMSON     386 
9 DAVID CONWAY     390 
10 Kevin Haynes   Flowery Branch, GA 260539  378 
11 jason middleton   Panama City Beach, FL 259388  380 
12 DALE EWALD     383 
13 MICHAEL NICHOLS     385 
14 CHRIS BROWN     391 
DNF TONY MILES     384 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSE GOULD     544 
2 Allen Phillips   Hampton, GA 245884  501 
3 WILLIAM ORTIZ     513 
4 BILLY JAMES     531 
5 BO EDMONDS     517 
6 Jay Cochran   Macon, GA 245899  530 
7 FRANCISCO ALBA     506 
8 RICHARD BARRETT JR     548 
9 ERIC SKITKA     542 
10 Martin Jones   Stockbridge, GA 221940  514 
11 Darren Swanson   Wetumpka, AL 242746  539 
12 MIKE COLEMAN     546 
13 Jackie Souther   Flowery Branch, GA 243781  541 
14 FRED BALLARD     516 
15 BOB SWANSON     534 
16 CHIP JONES     545 
17 BARRY KING     537 
18 JACK SHAPIRO     535 
19 Steve Johnston   Buford, GA 259738  533 
20 BENNY WATSON     547 
21 Bobby Burdette   Conyers, GA 242928  515 
22 STEVE COLLINS     540 
23 RICHARD JORDAN     538 
24 ANTHONY HALL     536 
DNF RICHARD TILLMAN     549 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  1223 
2 Julia Radmann   Smyrna, GA 207115  1220 
3 Linda Demma   Atlanta, GA 222546  1227 
4 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  1228 
5 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  1224 
6 Beth MacFadyen   Macon, GA 259917  1225 
7 PAM JENKINS     1226 
8 VICTORIA MCHUGH     1221 
DNF Grace Hughes   Waitsfield, VT 253201  1222 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203  522 
2 Natasha Cowie   Pisgah Forest, NC 175349  510 
DNF SAMANTHA KAINE HEAD     521 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMILY MARTVRANA     819 
2 MINDY NEAL     813 
3 LIZ WATTENBERG     818 
4 MYRA BELL     812 
5 Sunny Sandidge   Atlanta, GA 259960  811 
6 SUSAN YANDEL     820 
7 KELLY WHEELES     817 
8 Donna Broughton   Griffin, GA 245891  815 
9 MELISSA MATHEWS     814 
10 ASHLEY WITTER     816 
11 SHARON DEAN     810 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoUSACDFBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee