Race Results for
Tater Bake Open 2007 WORS #11
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/23/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Kann   1:32:58.4  1103 Adventures/Spectrum
2 Josh Gazdecki   1:35:13.0  1110 Alterra Coffee
3 Aristotle Peters   Hartford, WI1:38:12.4 242486  1008 EXPO Racing
4 Kelby Shaw   Milwaukee, WI1:49:35.0 232522  1066 KHS/Kenda
5 Sean Parker   2:16:27.4  1058 Team Extreme
6 Kyle Warras     2007 Muddy Cup Cafe
7 Joseph Maloney     2056 
8 Joshua Rupnow     2151 Team Extreme
9 John Kummer     2145 Fat Tire and Beer
10 Brad Peterson     2091 Wheel and Sprocket
11 Ryan Voss     2130 GenX
12 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2087 MARS
13 Nicholas Reese     2157 Extreme Ski & Bike
14 Caleb Lenss     2054 Bellin Health
15 Theodore E. Peters     2025 EXPO Racing
16 Greg Parker     9004 Team Extreme
17 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2003 Gear N up
18 John Reynders     2237 Gen X Cycling / Joe Bikeler
19 Alan Johnson     2059 Fattires-N-Beer
20 Ted Sobotta     2221 Mountain Outfitters
DNF Joel De Witt     2115 Fond du Lac Cyclery
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  2823 Team MARS

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Fang   Milwaukee, WI1:32:54.2 256151  1067 Bare Knuckle Brigade
2 Bill Street   1:33:55.6  1064 PCW Cycling/ Fattires N Beer
3 Andrew Wilcox   1:35:14.6  1092 Magnus
4 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:35:38.0 241021  1011 UW-Whitewater
5 Ben Koenig   1:37:30.3  1423 
6 Kyle Guerra   1:39:38.8  1089 Brookstone Homes / Guerra
7 Jason Shong   1:44:11.4  1909 Bike Doctor
8 Derek Hay   1:45:39.6  1093 Magnus
9 Mitch Plout     9085 
10 Taylor Bogdanske     2031 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Nick Sabel     2124 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
12 Mike Sherven     2100 
13 Samuel Sielen     2134 
14 James Schwindt     2826 Fond du Lac Cyclery
15 Jon Steinich     2842 UW-Madison
16 Jon Camp     2841 UW Madison
17 Andrew Wiesner     2108 Stadium Bike
18 Andy Borell     9016 
19 Andy Berg     9002 Bike Doctor
20 Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
21 Marc Marshall     2827 
22 Christpher Mohr     2159 
23 Michael Robinson     2840 UW-Madison
24 Cody Gunst     9083 Team Expo
DNF Matthew Muraski     1142 Momentum
DNF Brian Braun     1151 Bad Cat Racing
DNF Joseph Horvath     1420 Joe Bikelers Bike Shop
DNF Alex Bird     2137 
DNF Chad Glisch     2198 WORS
DNF Ben Neubauer     2844 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron McCombs   1:28:26.3  1115 Bosch/Norway Cycles
2 Jason Gosse   1:32:40.4  1085 Team WORS
3 Jason Boynton   1:32:54.0  1424 Endeavour
4 Michael Verhagen   Allouez, WI1:34:13.0 221776  1425 PCW / UW Sheboygan
5 Brian Abraham   1:35:02.4  1017 Team Brown Bear
6 Erich Ponath   1:36:06.5  1904 Fattires-n-Beer.com
7 Justin Lund   Tomahawk, WI1:42:47.3 216962  1005 SPY Optic FDL/ Osh Cyclery
8 Shawn Hoppe   1:42:53.2  1042 Fond du Lac Cyclery
9 Isaac Reinbold   1:44:14.2  1123 
10 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  2329 Team Pedal Moraine
11 Aaron Lenss     2830 
12 Spencer Strigel     2180 Team Polska FDL Cyclery
13 Jesse Shoemaker     2109 Bellin Health
14 Anthony Ferrara     2106 
15 Isaiah Schroeder     2153 Wors
16 Jeremy Vogels     2178 Bellin Health
17 Jake Komosa     2147 
18 Timothy Clavette     8020 Monkey Bar Gym
19 Paul Kekstas     8014 Bellin Health
20 Mike Hankes     2812 
21 Chad Tucker     2819 UW-Milwaukee Cycling
22 Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
23 Josh Giffey     9010 
24 Chris Ulbreck     2849 Skinny Club Tread
25 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
26 Russell Bayuk     2815 
DNF Christian Brekke   Stoughton, WI 244627  1026 
DNF Nate Jasperson     1152 fdl/oshkosh cyclery-mtn dew
DNF Andrew Stewart     2186 Unfunded Racing
DNF Jeremy Mitoraj     2829 Darcy Racing

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Schult   1:29:42.0  1045 
2 Devin Curran   Onalaska, WI1:30:37.7 211576  1976 Wily Cycles Silver Cycling
3 Chris Solan   Antioch, IL1:31:07.7 204340  1191 Skinnys/NDC
4 Doug Bailey   1:33:04.5  1081 AlterraRoasters
5 Todd Craig   1:35:11.8  1426 SpeedGearBike.com
6 Ron Knutowski   1:35:36.9  1056 TEAM WHEATON
7 John Brown   1:35:46.6  1139 Point Pursuit
8 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:36:29.3 228524  1019 Bosch/Norway Cycles
9 Marcin Nowak   1:37:44.2  1147 Team Polska/FDL Cyclery
10 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:39:33.4 205152  1975 Team Extreme
11 Craig Baumann   1:41:13.9  1109 
12 Erik Hendrickson   1:45:07.1  1060 
13 Michael Waisbrot   1:45:32.8  1808 Chainsmokers
14 Krystian Pac   Chicago, IL1:45:34.1 149853  1129 Ola-Miodu-Mama-Dom.-Polska
15 Bradley Byrge   1:46:34.5  1070 Cyclopath
16 Kerry Drake   1:47:27.8  1913 WORS
17 Anthony DiPiazza     2233 
18 Joe Riesberg     2167 Mountain Outfitters
19 Michael Kohnle     2015 Extreme
20 Peter Cherchian     2002 Chainsmokers
21 Tyler Jahn     2139 
22 Eric Luebke     2066 
23 Ben Leach     2165 Skinny's Club Tread
24 Matt Diebel     2834 
25 Mike Mennenoh     2152 Skinnys Club Tread
26 Glenn Kirst     2817 Crank Daddy's
27 Zack Blankenheim     2161 
28 Steven Schaefer     2204 Fine Line
29 Joshua Bartoszuk     2229 Big Ring Racing
30 Jason Roggenbauer     2131 
31 Robert Mautz     2142 Mountain Outfitters
32 Patrick Dowd     2811 
33 Wally Kunstman     2205 PCW
34 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
35 Karl Tillman     2200 
36 Michael Olm     2016 Gen X/ Joe BikeLer Cycling
37 Jesse Jaehnig     9087 Fattires-N-Beer
38 Gary Otkin     2343 Stadium
39 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8013 Michaels Cycles
40 Matthew Forst     8023 
41 Timothy Sanders     8086 
42 Ryan Carroll     2833 
43 Benjamin Spanel     2809 
44 Ryan Fosnaugh   Woodstock, IL 206661  8016 Skinny's Racing
DNF Benjamin Swart     1051 Team Pedal Moraine
DNF Joel Coon     1903 BKB/BelGioioso/Stadium
DNF Chad Klaus     2019 
DNF Wade Gurski     2350 Athletes by Design
DNF Ryan Shiroma     9003 BKB/BelGioioso

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Holsen   1:26:37.3  1044 
2 Mike Budd   1:30:54.7  1090 Wheel and Sprocket
3 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:30:55.3 256256  1146 Bosch / NorwayCycles
4 Ric Damm   1:31:06.4  1007 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Paul Kaczmarowski   1:31:56.8  1977 
6 Aaron Swanson   1:32:24.6  1136 Swanson Financial Services
7 jess kruchoski   Hartland, WI1:34:59.6 261579  1023 Team Extreme
8 Dan Tavela   1:35:38.6  1075 Club Tread
9 Scott McClement   Hinsdale, IL1:35:39.9 192184  1006 Bosch/Norway Cycles
10 Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:38:35.8 229175  1908 Muddy Cup Racing
11 Chris Schutte   1:38:53.8  1052 Polska-Masterlock
12 Jeff Hammond   Oswego, IL1:39:36.9 261201  1062 Bosch/Norway Cycles
13 Mark Cole   1:41:38.1  1080 Point Pursuit
14 Kenny Dretzka   1:45:36.5  1802 Team Cyclopath
15 Nathin Davisson   2:05:42.0  1912 ERB Racing
16 Rob Fuchsteiner     2006 Moosejaw
17 Sean Miller     2247 Michaels Cycle
18 Tunya Bertalan     2831 
19 Joe Villalobos     2057 Hayeses
20 Jarrod Kerkhoff     2824 
21 Kyle Tomilin     2215 Hayes Brakes
22 Roger Eckes     9008 Alterra Coffee
23 Dave Volpentesta     9086 
24 Travis Pagano     2810 Team Exstreme
25 Joe Alligood     2816 Over the Edge
26 Leif Hagman     2181 
27 Paul Potter     2138 Blue Mountain Technologies
28 Jeff Weyenberg     2141 
29 Bradley Gruszynski     2847 Gear N Up
30 Shawn Hauser     8006 Stadium Bike/H.O.P.E
31 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
32 Bob Callaway     2234 Vernon Trails
33 Mark Cheyne     2848 
34 Steven Olsen     2845 
35 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2128 Wheel Fast Racing
36 George Bonzos     2835 
37 Mark Szudrowitz     8008 Team Extreme
38 Matthew Berg     2843 
39 Troy Olm     2118 chainsmokers/willys bike
40 Bobby Bemmels     2832 Nice Wrench
41 Chris Cooper     8011 Hayes Disc Brakes
42 Chris Hoyme     2041 mountain outfitters
43 John Buran     8021 Hayes Brakes
44 Phil Taylor     2105 
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  1809 Spin Dr Cycleworks
DNF Wade Flisram     2169 Team Extreme

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Curtes   1:31:20.9  1144 Big Ring Racing
2 John Miller   Madison, WI1:31:23.5 233978  1047 
3 Steve Pribek   1:32:47.5  1077 Chainsmokers
4 Jerome Daanen   Racine, WI1:33:12.8 164575  1910 Hayes Sun Ringle
5 Greg Jones   1:34:56.8  1200 Hayes
6 Robert Schlegel   Janesville, WI1:34:59.7 265144  1116 Michael's Cycles
7 Chris Tamborino   Hubertus, WI1:35:15.3 263786  1422 Expo Racing
8 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:35:40.4 244381  1068 Bosch/Norway Cycles
9 Steve Miller   1:38:04.5  1046 skinny's
10 Brian Petted   Cedarburg, WI1:38:18.8 58472  1133 Big Ring Racing
11 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:38:33.2 242243  1027 Alterra CoffeeMTB Team
12 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:39:51.9 210815  1015 Team Pedal Moraine
13 Mike Owens   1:40:13.0  1128 Alterra
14 Michael Slade   1:40:25.7  1024 Bosch/Norway Cycles
15 Jeff Aksland   1:41:36.8  1021 clif bar
16 Steve Jeske   1:42:28.0  1028 Pedal Moraine
17 Greg Duckett   1:48:06.4  1805 Alterra Mtn Bike Team
18 Scott Sumner   1:53:47.4  1806 Fattires-N-Beer
19 Bob Phelps     8029 Alterra Coffee
20 David Mennenoh     2188 
21 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2083 hayes brakees
22 Todd Bugnacki     2086 Skinny's Racing
23 Matt Luger     2822 Team Pedal Moraine
24 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2062 Alterra Mountain Bike Team
25 Alan Potter     2192 
26 Brian Hicks     2093 Point Pursuit
27 Greg Morrow     2070 Pedal Moraine
28 Troy Sable     2044 
29 Gary Durian     2112 Pedal Moraineine
30 Fred Young     2001 TeamFYR
31 Keith Wolf     8018 Extreme
32 David De Witt     2114 Fond du Lac Cyclery
33 Mark Burkholz     2037 Gen X
34 Paul Compton     2021 Compton Bros. Racing
35 Rob Roehl     8085 
36 John Budzynski     2196 
37 Dan Szczepanski     2838 
38 Nick Lansing     2813 
39 Bob Schmitt     2040 Cyclopath
40 Richard Mallicoat     8001 Clif Bar
41 Bruce Borcherding     2082 Hayes Disc Brakes
DNF Russell Jobs   Wauwatosa, WI 92264  1974 Hayes/RPM Cycling
DNF Jefferey Merkt     2825 
DNF Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   1:33:28.2  1063 RVO/ Kegel's Kegel's
2 John Shull   Libertyville, IL1:33:52.2 259398  1001 CLIF BAR
3 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:34:47.6 224373  1082 Bosch/Norway Cycles
4 Jeff Seifert   1:35:01.2  1166 Bosch/Norway Cycles
5 Ron Kay   Rice Lake, WI1:37:59.5 210985  1054 Hayes Disc Brakes
6 Jeff Chesmore   1:41:37.5  1124 Michael's Cycles
7 Marcum Martz   1:42:39.8  1073 Mountain Outfitters
8 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  2039 Stadium Bike
9 Scott Palmersheim     2245 cyclopath
10 Dustin Vande Zande     2319 Point Pursuit
11 Dvonn McNeill     9084 Bare Knucle Brigade
12 Steve Drecoll     2179 
13 Tom Wendland     2036 
14 Dale Konkol     2048 
15 Bruce Leblanc     2150 Team WORS
16 Don Freitag     2012 Big Ring Racing
17 Charles Kane     2144 Cronies
18 Rory Noonan     2821 Recyclist
19 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2839 Wheelfast
20 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
21 Craig Vierck     2836 
22 Jeff Schneider     2828 
23 Randy Borst     2077 Satdium Bike
24 Jeff Greatens     2818 
25 Michael Giesen     2135 stadium bike
26 John Senkerik     2017 Team Extreme
27 Erick Braaksma     2092 
28 Dennis Malmanger     2043 Michaels Cycles
29 Mark Sprangers     2820 
30 Ron Kapaun     2079 
31 Mike Borchardt     2078 team extream
DNF Tony Pacini   Winfield, IL 27022  1020 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNF Arthur Spurlock     2117 Stadium Bike

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Meader   1:41:26.6  1138 
2 David Wellskopf   1:44:21.2  1122 Pedal Morane
3 Peter Kot   1:44:54.8  1050 Bosch/Norway Cycles
4 Keith Westendorf   1:45:08.9  1137 Alterra MTB
5 Steve Kapaun   Hudson, WI1:45:39.2 118725  1032 
6 Larry Reimer   1:50:29.1  1101 Michael's Cycles
7 Larry Fish     2049 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
8 Keith Kaufman     2220 Overdrive Cycling
9 Gary Bender     2185 Team Wheaton Francisan
10 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
11 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
12 Mark Muraski     2230 Riverbrook
13 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
14 Steve Ferguson     2154 
15 Ron Kubala     2026 
16 Randy Feuillerat     2177 Michaels Cycles
17 William Peters     2067 STADIUM BIKE
18 Daniel Braun     2029 Team East
19 Bob Ferrara     2107 
20 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2052 Skinny's Racing
21 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Wheel & Sprocket/TREK
22 Dale Lenss     2060 Bellin Health
23 Michael McCluskey     2814 
24 Steve Manthe     2095 Chainsmokers
25 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
26 Bernie Parker     2129 Team Extreme
27 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2119 
28 Marvin Schmeiser     2837 
29 Robert Maloney     2846 
30 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
31 Sterling Schmidt     2126 Wheel and Sprocket
32 Frank Lobello     2111 
33 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2132 Team Bellin Health
DNF Randy Pallex     1053 Stadium Bike/BelGioioso
DNF Doug Tufte     3178 

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  16 Stadium Bike

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark LaLonde   Madison, WI1:40:44.4 226412  Gary Fisher/BKB
2 Jesse LaLonde   Ely Mn1:40:45.0 203490  51 GF29 / BKB
3 Cole House   Oneida Wi1:42:10.7 183112  211 wheel & Sprocket/ slingshot
4 Brian Matter   Sheboygan, WI1:43:32.3 85929  PCW/TREK
5 Landon Lueck   1:43:42.0  210 Glyde Clothing/TREK
6 Thomas Bender   Salt Lake City, UT1:45:24.9 230273  24 Team Wheaton
7 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:46:02.7 212641  27 Hayes
8 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:47:05.4 182019  Bellin Health
9 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:48:00.9 207074  71 Stadium Bike
10 Carlos Haeckel   Madison, WI1:49:11.3 227622  14 Alterra CoffeeTeam
11 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:49:17.6 247082  17 Fond du Lac Cyclery
12 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI1:50:52.4 214936  50 Mr. Tree Landscaping
13 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:53:39.8 242169  28 Team Pedal Moraine
14 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI1:57:59.2 93290  35 Magnus
15 Ryan Ruhland   Madison, WI1:58:10.1 209987  26 Fond du Lac Cyclery
16 John Beck   2:00:10.8  214 PCW Cycling
DNF Anthony Ettmayer Jr (SM)   Jackson, WI 211689  Team Pedal Moraine
DNF Gregg Brandt   Winona 227165  212 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips (1 - PR)   Chicago, IL1:41:35.7 84647  Alterra/Specialized
2 Chris Peariso   Amherst, WI1:44:22.5 139566  Titus / Muddy Cup
3 Jeff Melcher   West Bend, WI1:45:20.7 166066  18 Team Pedal Moraine
4 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:48:21.2 227406  53 Moosejaw
5 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:48:28.7 151397  PCW Cycling/Hyundai
6 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:48:55.5 83047  70 Ski Hut / TREK
7 Dirk Rettig   1:49:34.0  216 
8 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:49:47.3 259146  22 Hayes
9 Ray Nelson   Woodstock, IL1:51:00.0 193027  100 Skinnys Club Tread
10 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:52:35.1 98534  41 
11 Jeffrey Craig   Tomahawk, WI1:53:02.8 105436  74 Spring Street
12 Bill Nigh   West Bend, WI1:54:37.7 197745  30 Team Pedal Moraine
13 John Gatto   Oak Forest, IL1:54:55.3 121461  33 MARS
14 Chris Pagels   1:55:05.2  63 Bike Hub
15 Eric Peterson   Wausau, WI1:55:14.9 208618  89 Wheel & Sprocket
16 Joseph McGaver (1 - EX)   Duluth, MN1:57:07.2 160654  215 Ski Hut
17 Gregg Bednorski   Wausau, WI1:57:08.4 3146  29 Stadium Bike
18 Jason LaBella   Chicago, IL1:57:31.6 219648  75 Killjoy
19 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:59:39.1 194466  69 Muddy CupRacing
20 Mark Walter   Rochester, MN1:59:56.8 203633  59 Muddy Cup Racing
21 William Livingston (2 - EX)   Janesville, WI2:00:20.5 241814  60 Michael's Cycles
22 John Timm   Germantown, WI 209235  12 Trek/Extreme Ski and Bike
23 Bill Delaney   Madison, WI 210055  13 Chainsmokers
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  19 Specialized/ERGON
DNF Maciej Nowak   Waukesha, WI 182256  20 Team Polska FDLCyclery
DNF Douglas Pietz   Milwaukee, WI 138646  21 Polska-Master Lock

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Holcomb     6003 Fattires-N-Beer
2 Riley Kunstman     6168 PCW
3 Alex Kay     6015 Riverbrook Momentum
4 Andrew Schirpke     6026 Team Extreme

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif Byrge-Liebig   0:52:34.8  4082 Team Cyclopath
2 Garret Post   0:52:37.0  4087 Point Pursuit
3 Zach Peterson   0:54:49.2  4059 Wheel & Sprocket
4 Conner Shelton   0:57:06.6  4002 Team Extreme
5 Adam Kay   0:58:08.4  4071 Riverbrok Momentum
6 Zach Scholzen   0:58:28.1  4775 
7 Travis Johnson   0:59:55.7  4045 
8 Adam Merkt   1:03:32.1  4762 
9 Will Parnitzke   1:10:04.5  4758 
10 Freddie Oby   1:10:40.1  4756 Hayes
11 Max Rainey   1:13:41.1  4068 Bosch / NorwayCycles
12 Samuel Martz     6020 Mountain Outfitters
13 Ryan Kay     6014 Riverbrook Momentum
14 Riley Shelton     6005 Team Extreme
15 Garth Post     6017 Point Pursuit
16 Jordan Watkins     6013 EXPO Racing
17 Samuel Huang     6018 Hayes Disc Brakes
18 Aaron Hoyme     6009 Mountain Outfitters
19 Jeffrey Martz     6019 Mountain Outfitters
20 David Slickman     6166 Wheel and Sprocket
21 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
22 Dylan Griggs     6165 Muddy cup Racing
23 Roman Kosarzycki     6021 
24 Jack Jones     6050 
DNF Dominic Pacini     6001 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNF Samuel Jansen     6024 Mountain Outfitters Junior Tea

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hinshaw   0:50:37.3  4084 
2 Ted Rand   0:51:06.5  4078 
3 Taylor Otto   0:51:26.1  4013 Recyclist
4 Chris Harrison   0:51:27.1  4761 Bike Hub
5 William Griesbach   0:52:56.2  4058 Point Pursuit
6 Nick Crocker   0:53:12.6  4064 
7 Greg Krieger   0:55:04.4  4091 
8 Shawn Nelson   0:57:01.6  4101 Fond Du Lac Cyclery
9 Chris Denny   0:57:10.0  4085 
10 Jonathan Bidlake   Naperville, IL0:58:03.3 208104  4099 
11 Erik Hofferber   0:59:10.8  4773 
12 Alex Mayer   1:02:34.2  4759 Hayes
13 Adam Lange   1:04:25.9  4768 
14 Brian Schoewrock   1:13:12.2  4767 
15 Ian Delaney   1:55:29.6  4123 Chainsmokers
DNF Johnny Chang   Green Bay, WI 260380  4106 Bellin Health

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendon Coleman   0:50:32.6  4133 
2 Adrian Icenogle   0:50:42.8  4124 
3 Kyle Johnson   0:54:57.3  4043 Gear n Up
4 Sean McCaughlin   0:55:33.6  4744 
5 Jordan Miller   0:58:53.1  4752 Team Extreme
6 Mike Kubala   1:00:24.5  4015 
7 Craig Pulak   1:00:35.6  4102 Bellin
8 Matthew White   1:12:28.3  4763 
9 Rolf Marty   1:17:54.0  4774 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Marchewka   0:52:06.8  4076 Team Pedal Moraine
2 Chad Ament   0:52:10.8  4130 
3 Robert Wiltzius   0:52:28.3  4040 Fat Tires and Beer
5 Chad Hoppe   0:53:52.7  4073 Fond du Lac Cyclery
6 Zoltan Darko   0:55:29.1  4765 
7 Joe Paczkowski   0:55:55.0  4030 
8 Christopher Smioth   1:00:25.0  7113 Fetish
9 thomas Cutts   1:01:13.7  4753 
10 Chad Strange   1:05:35.8  4109 
DNF Ashton Brackett     4108 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bender   0:50:26.3  4197 
2 Nick Desrochers   0:51:33.5  4122 
3 Michael Ziegler   0:51:33.8  4034 
4 David Feuillerat   0:53:31.2  4104 Michael's Cycles
5 Shane Semrow   0:53:50.6  4754 
6 Eric Fossell   0:54:54.4  4126 Bad Ass Coffee/ Kegels
7 Eric Harrmann   0:58:54.5  4764 
8 Eric Steffen   1:01:09.8  7106 
9 Ryan Theel   1:01:27.8  4037 
10 Charles St Henry   1:05:11.2  4777 
11 David Vanderloop   1:05:37.2  4048 Gen X/Joe Bikeler Cycling
12 Tony Romano   1:12:40.8  4757 
13 Ben Cleveland   1:15:42.1  7109 Fattires-N-Beer / PCW Cycling
DNF Greg Parker     4129 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Amman   0:46:33.2  4005 Team Extreme
2 Scott Hietpas   0:52:40.2  4072 
3 Erin Sikora   0:53:53.0  4120 Stadium Bike
4 Jeremy Lentz   0:55:19.0  4093 
5 Josh Clark   0:56:00.8  4749 
6 Eric Klister   Appleton, WI1:01:18.1 252005  4746 
7 Aaron McGinnis   1:01:28.5  4067 Gen X/Joe BikeLer Cycling
8 Jeremy Jonas   1:02:44.0  4748 
9 David Levine   1:04:45.6  4750 
10 Corey Hetzel   1:30:21.0  7014 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Hess   0:53:59.3  4044 
2 Mark Haessly   0:55:34.5  4121 Fond du Lac Cyclery
3 Brian Zinda   0:55:45.5  4083 Fond du Lac Cycle
4 Randy Kays   0:57:31.4  4740 Over the Edge
5 Jeff Bublitz   0:59:28.3  4024 Gen X/Joe BikeLer Cycling
6 Jason Ruesch   0:59:58.9  4779 Pedal Moraine
7 Chris Babbith   1:02:23.7  4778 
8 Jason Melby   1:03:04.2  4770 
9 Jack Schirpke   1:05:36.5  4132 Team Extreme
10 Steven Strobel   1:05:45.8  4742 
11 Randy Johnson   1:11:23.9  4046 
DNF Jim Pekowsky     4020 Team Pedal Moraine
DNF Joseph Fischer     4086 
DNF Jeffrey Jones     4150 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Reich   0:54:01.2  4075 Team Extreme
2 Jesse Kusserow   0:54:24.3  4769 
3 Brian Gill   0:54:47.7  4090 TekBolt Titanium
4 Eric Schoenberg   0:57:21.3  7110 
5 Jeff Wren   0:57:31.0  4760 Cobrates
6 Michael Kasper   0:58:28.8  4755 
7 Patrick Johnson   0:59:22.6  4042 Gear n Up
8 Larry Hipps   0:59:26.8  4019 Pedal Moraine
9 Gary Esko   1:00:12.0  7017 
10 Paul Ihde   1:00:17.7  7108 
11 Dale Crowell   1:00:19.1  7111 
12 Dave Dahlman   1:00:24.4  4041 Team Extreme
13 Steve Beach   1:07:49.7  4023 
14 Phillip Kurz   1:09:26.7  7005 
15 Robert Falci   1:19:04.2  7009 
DNF Thom Brown     7006 
DNF Bart Hickenlooper     7107 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Christofalos   0:52:31.4  4039 
2 Steven Hoppman   0:55:58.5  4028 Attitude Sports
3 John Devroy   0:57:33.8  4061 Stadium Bike
4 Greg Spencer   0:58:57.9  4142 
5 Craig Scholzen   0:58:59.1  4776 
6 Dan Bucklaew   0:59:22.0  4741 
7 Mike Hoeft   0:59:24.0  4010 Bike Hub
8 Thomas Huffer   1:00:19.4  4081 Stadium Bike
9 Russ Sobotta   1:01:20.6  7112 Mountain Outfitters
10 Matthew White   1:02:36.9  4063 
11 Mark Corrigan   1:03:55.0  4751 
12 Joseph Gitter   1:04:07.7  4089 
13 Todd Thorn   1:04:09.1  7007 MooseJaw Brewpub
14 Phil Oliveri   1:04:28.8  7013 
15 Wally Sniadajewski   1:06:55.2  7003 Point Pursuit
16 Christopher Voss   1:08:45.9  7018 Joe Bikelers
17 Daniel Cantele   1:34:37.0  4743 STC Racing Team
DNF Ronald Sanchez   Libertyville, IL 261294  4079 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Schuster   0:54:14.7  4003 
2 Bruce Parker   Edina, MN0:58:06.2 260693  4035 Freewheel BikeShop
3 James Simmons   1:00:10.4  4771 
4 Jerry Manta Jr   1:03:16.8  4057 
5 Jeffrey Luebben   1:05:25.6  4772 
6 Richard G Finch   1:15:35.9  4009 
7 Jay Hoppe   1:16:13.2  4052 Fond du Lac Cyclery
8 Ted Batzer   1:18:54.1  4105 
9 Richard Wenborne   1:22:35.0  4007 Stadium Bike
DNF Glenn Aavang     4069 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang     3015 Hayes Disc Brakes
2 Megan Wolf     3021 Team Extreme

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Barber     3036 Team WORS
2 Katie Trapp     3172 
3 Ashley Simon     3176 UW-Madison
DNF Maija DiSalvo   Cable, WI 239872  3177 Grazen Drop outs

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regina Livingston   Chicago 258314  3027 Michaels Cycles
2 Elizabeth Baumgardt-Kays     3171 Over the Edge
DNF Sonia Dubielzig     3033 Alterra Coffee
DNF Alison Brooks   Madison, WI 128957  3175 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffani Walter     3031 Muddy Cup Racing
2 rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3013 MARS/Twin Six
3 Lindsey Kriete     3035 PCW
DNF Amy Heart     3032 Point Pursuit

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Theriault     3023 Team Pedal Moraine
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
3 Brenda Zimmermannthorp     3025 
4 Jeanne Craig     3179 

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3003 Alterra CoffeeMTB Team

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3173 
2 Laura Laurenzi     3174 Mad City Velo
3 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3007 Wheel & Sprocket/TREK
4 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
5 Cheryl Post     3005 Point Pursuit
DNF Wendy Burns     9502 Clif Bar

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3014 Point Pursuit
2 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3017 MADFORCS

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:00:04.2 202278  519 Muddy Cup Racing
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:07:33.9 218422  515 PCW Cycling

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI1:37:43.9 202434  501 Team Polska - FDL Cyclery
2 Holly Liske (2 - PR)   Stanford, CA1:39:41.1 190109  503 Hayes Disc Brakes
3 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:50:19.3 210713  507 Skinnys Racing
4 Gabriela Baranova   Zion, IL1:54:33.5 223988  516 Skinny's
5 Jamie Buske (1 - EX)   Wauwatosa, WI2:09:33.1 218387  526 Team Extreme

Women - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:33:28.0 199274  520 Trek/VW
2 Susan Juedes   Madison, WI1:37:36.3 169773  213 Bike hub
3 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:41:30.9 57292  525 Nature Valley /PENNCYCLE
4 Claire Cannon   1:49:31.1  527 WORS
5 Lori Sable   Thiensville1:50:08.3 226461  504 Team Wisconsin
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:57:17.8 223874  523 Wheel & Sprocket
DNF Lisa Krayer   North Freedom, WI 227405  517 Moosejaw

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach   1:02:24.3  5019 Point Pursuit
2 Elizabeth Shull   Libertyville, IL1:04:09.1 264453  5005 CLIF BAR
3 Lizzy Sobotta   1:17:07.4  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
4 Samantha Falci   1:27:43.7  5027 
5 Samantha Kosarzycki   1:27:54.7  5030 Alterra
6 Alyson Davis     6012 Mountain Outfitters
7 Rachael Jensen     6164 Riverbrook Momentum
8 Maja Holcomb     6169 Fattires-n-Beer
9 Sarah Gill     6025 TekBolt.com
10 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
11 Cailey Jeske     6010 Pedal Moraine
12 Anna Merkt     6167 Wheel and Sprocket
13 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  6006 CLIF BAR

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Borell   1:01:10.5  5157 
2 Arin Lemke   1:07:38.0  5015 Team Pedal Moraine
DNF Sarah Henderson     5044 Hendu Rocket

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Nolan   1:13:32.0  5045 Gen X/Joe Bikers
2 Ann Mischka   1:19:25.3  5036 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Byrge   1:16:44.1  5003 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Holsen   1:00:48.8  5023 
2 Kerri Swart   1:04:49.8  5022 Team Pedal Moraine
3 Krista Klanderman   1:06:30.1  5159 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Huang   1:08:16.6  5029 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynne Senkerik   1:04:27.4  5021 Team Extreme
2 Kelly Boettcher   1:08:33.7  5155 
3 Connie Holcomb   1:09:44.9  5158 Fattires-n-Beer
4 Barbara Daanen   1:26:10.0  5025 MARS

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roxanne Rogers   1:04:54.3  5040 Big Ring Racing
2 Shelia Christofalos   1:15:46.5  5156 
3 Sue Borchardt   1:24:22.5  5018 team extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss   1:17:27.4  5012 
2 Sue Blankenheim   1:17:31.2  5034 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyCUOREBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee