Race Results for
12th Annual Hodges Village Dam Race
Oxford, MA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/12/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 evan mallory   Hensonville, NY0.072708333 267331  575 
2 Zachary Williams   0.074953704  574 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Rynkiewicz   Worcester, MA0.054976852 257587  623 
2 Steve Godlewski   Saratoga Springs, NY0.060555556 224786  624 
3 Chris Zablocki   0.061712963  625 
4 Fred Howland   0.062673611  630 
5 Daniel Fama   Westfield, MA0.065381944 226286  628 
6 Chris Cheverie   0.067141204  629 
7 Sean Drew   Stratford, CT0.07087963 210920  626 
8 Andrew Clark   0.071030093  627 
9 Michael Pickens   Littleton, CO0.075949074 261238  622 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Burton   Madison, CT0.054548611 247954  471 
2 Harry Stover   Brooklyn, CT0.056666667 211872  461 
3 Matthew Myette   Sutton, MA0.057025463 208969  460 
4 Scott Hood   0.059548611  467 
5 Craig Kennedy   Suffield, CT0.060023148 65969  470 
6 Chuck Nguyen   Providence, RI0.0609375 182794  465 
7 Matt Ballard   Belchertown, MA0.060983796 92416  457 
8 Jonathan Ruftus   0.061990741  472 
9 Mike Cove   0.064780093  469 
10 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI0.065856481 114646  474 
11 Joe Kesh   0.066122685  466 
12 Jacob Harris   Swanzey, NH0.068194444 249276  462 
13 Jason Selwitz   Rensselaer, NY0.071168981 216632  459 
14 Doug Dayhoff   0.07255787  473 
15 Chris Chapion   0.072696759  463 
DNF Michael Zanconato   Sutton, MA 82612  468 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Bove   Windham, NY0.05568287 148593  756 
2 Randy Kirk   0.056111111  757 
3 Royce Yeomans   Springfield, MA0.058125 143685  752 
4 Matthew Scherp   E Hampton, CT0.058206019 202068  750 
5 John Foulston   0.059548611  755 
6 John Beaupre   0.061377315  751 
7 Garth Bean   Ashford, CT0.061550926 175179  758 
8 Gerry Lafleur   Enfield, CT0.062141204 87557  747 
9 Bill Boonan   0.064236111  743 
10 Michael Metcalfe   Waterbury, CT0.06494213 155614  748 
11 John Allen   East Berlin, CT0.06568287 239954  753 
12 Thomas Thomson   North Attleboro, MA0.067928241 132886  745 
13 Robert Wheeler   Simsbury, CT0.06900463 223384  744 
14 David Fitzgerald   Middlebury, CT0.071157407 263787  749 
15 Peter Howard   0.074131944  754 
DNF Philip Brault     742 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Musgrove   0.059976852  804 
2 Michael Toelisao   0.06150463  809 
3 Ron Grandchamp   0.06150463  807 
4 Raymond Martin   Boston, MA0.064525463 161373  806 
5 William Bonin   0.072141204  805 
6 John Weferling   0.073946759  808 
DNF Alan Gauthier   Shrewsbury, MA 203691  810 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Dunn   Bedford, MA0.063310185 158887  100 

Men - PR/SM/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mooradian (1 - PR)   Saratoga Springs, NY0.085277778 79201  31 
2 Thom Carr   0.085810185  33 
3 Mike Joos (2 - PR)   Reston, VA0.090208333 136615  30 
4 Matthew Domnarski   Ware, MA0.100046296 9762  32 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Humberto Alvarada   0.02380787  321 
2 Bill Lucas   0.037037037  161 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerome Townsend   Princeton, MA0.06837963 196503  714 
2 Ethan Gilmour   Ludlow, VT0.06875 175603  715 
3 Gregory Carpenter   Durango, CO0.070613426 191158  719 
4 No Name   0.072094907  713 
5 Noah Tautfest   0.075138889  716 
6 James McNab   Maplecrest, NY0.078310185 266993  720 
7 Tom Davidson   Burlington, VT0.087337963 259203  717 
8 Nathan Fuchs   Brimfield, MA0.0978125 228017  718 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Clechenko   Saratoga Spgs, NY0.071527778 7107  837 
2 Andrew Thompson   Winchendon, MA0.072800926 189770  848 
3 Ben Corbalis   Portland, OR0.0728125 184819  834 
4 Andrew Grabarek   Clinton, CT0.073784722 151246  843 
5 Eric Carlson   Bristol, CT0.07443287 233018  839 
6 John Kinnee   Ayer, MA0.074826389 175391  841 
7 Miles Erikson   0.075173611  849 
8 Kevin Sweeney   Medford, MA0.075289352 245271  835 
9 Anthony Santamaria   Davis, CA0.075300926 199152  836 
10 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA0.076701389 136666  847 
11 Jeff Landfried   Amherst, MA0.078900463 245747  845 
12 Pierre Vanden Barre   0.078912037  842 
13 Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA0.078946759 143505  850 
14 Katriel Statman   Lexington, VA0.082071759 239294  844 
15 Colin Rowan   Falmouth, MA0.082326389 94079  838 
16 James Honda   East Hartford, CT0.083229167 160946  840 
17 Nathan Pepin   Seattle, WA0.088425926 249643  846 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   Litchfield, CT0.069791667 6022  934 
2 Brian Pierce   Longmont, CO0.071122685 175575  940 
3 Robert Carmen   Simsbury, CT0.072789352 111810  935 
4 Jeffrey Robert   Worcester, MA0.075324074 107565  933 
5 Robert Cruz   Weymouth, MA0.075347222 144424  939 
6 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT0.076921296 38209  937 
7 John Meyerle   Monroe, CT0.077534722 174385  941 
8 Robert Czepas   Middletown, CT0.077546296 236438  942 
9 Steven Morse   Pawtucket, RI0.082291667 212172  936 
10 James Bilodeau   Easthampton, MA0.083275463 50634  938 
11 Larry Lutz   Southborough, MA0.084131944 210417  943 
DNF Arthur Roti   Granby, CT 30703  932 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Gunsales   0.068912037  363 
2 Steve Witkus   Northbridge, MA0.068969907 38714  373 
3 Stuart Jensen   Windsor, CT0.071296296 94818  364 
4 Brian Rutter   Belchertown, MA0.071990741 168738  370 
5 Scott Paine   Greenfield Center, NY0.072175926 229859  365 
6 Kenny Shardlow   Johnston, RI0.07349537 146208  360 
7 Michael Sarnblad   Whitinsville, MA0.073842593 31321  361 
8 Gray Eldridge   Falmouth, MA0.076388889 103758  371 
9 Matthew Carpenter   Canton, CT0.080601852 6213  372 
10 John Nobile   Guilford, CT0.082280093 26169  374 
11 Richard Desmarias   0.090972222  367 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Muffatti   Bethel, CT0.079201389 174438  143 
2 Mark Virello   Boston, MA0.079409722 171561  140 
3 David Schachte   Woonsocket, RI0.081909722 169209  144 
4 Karl Schachtner   Marlborough, CT0.086296296 190114  142 
5 Jerry White   Auburn, NH0.0865625 71270  145 
DNF Christopher Logan   Keene, NH 21464  141 

Men - EX - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Giglio   Manchester, CT0.075787037 13215  682 
2 Rich Brown   0.076388889  362 
3 James Harmon   Fort Collins0.076921296 265280  683 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Steyer   0.043738426  15 
2 Zachary Nichols   0.04375  13 
3 Angus Galbway   0.045011574  14 
4 Greg DiSanto   0.04568287  
5 John Maguire   0.049131944  12 
6 Evan Tims   0.053761574  10 
7 Tate Colbert   0.053773148  11 
8 Daniel Meibaum   0.057905093  
9 Clayton Brockerbaugh   0.058287037  
10 Jeff Narus   0.062106481  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Tomasino   0.037835648  214 
2 Jorge Vargas   0.040601852  209 
3 Michael Haskell   0.043668981  211 
4 Vinnie Allard   0.044398148  210 
5 Steve Benoit   0.046145833  213 
6 Jonathan Sawn   0.050416667  215 
7 Benjamin Adams   0.051898148  212 
8 Graig Judge   0.052291667  208 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Hanna   New Britain, CT0.040046296 241697  308 
2 John Leger   0.041678241  315 
3 Dan Biscugo   0.042430556  318 
4 Michael Whitfield   Etna, NH0.043171296 216414  310 
5 Robert Mikittrid   0.043668981  319 
6 Colin Heward   0.046041667  311 
7 David Keppler   Rowe, MA0.049756944 271586  312 
8 Brian Lavaley   0.051215278  313 
9 Marc Seta   0.052141204  314 
10 Stephen Sekelsky   Northford, CT0.052152778 239350  317 
11 Chris Fetterly   0.055023148  316 
12 Edward Atwell   Wolfeboro, NH0.060821759 178112  307 
13 Norman Spring   0.07130787  320 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Szlachetka   0.04244213  407 
2 James Marshall   0.042673611  405 
3 Mark Padula   0.04681713  408 
4 Kenneth Fitzpatrick   0.0484375  409 
5 Craig Thomas   0.050081019  532 
6 Juan Cardenas   0.050347222  410 
7 Armand Arekian   Averill Park, NY0.050358796 86411  406 
8 No Name   0.053877315  404 
9 Michael Narus   0.06349537  402 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kerr   0.044502315  528 
2 Charles Clark   0.050034722  534 
3 Dan Griffin   0.052939815  530 
4 Jeff Hattem   0.057002315  533 
5 Larry Timm   0.070763889  531 
DNF Peter Friedman     529 

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Girroir   0.023796296  669 
2 Dave Lynch   0.023842593  162 
3 David Cabana   0.026631944  670 
4 Tyler Daley   0.032650463  667 
5 Scott Smith   0.033391204  668 
6 Hunter Daley   0.048368056  671 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Powell   Round Top, NY0.069872685 241962  902 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Payne   0.073506944  990 

Women - PR/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA0.080289352 103270  73 
2 Meggan Flaherty (1 - PR)   Oneonta, NY0.080787037 193071  70 
3 Sarah Kaufman   0.082037037  72 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA0.093576389 2763  82 
2 Laura Jensen   Windsor, CT0.094259259 190960  84 
DNF Pauline Frascone     85 
DNF Susan Lynch   Medfield, MA 225308  83 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Harkness   0.050844907  186 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natalia Boltukhova   0.049768519  601 
2 Aleksandra Rokita   0.049826389  604 
3 Brandi Atwell   0.057638889  602 
4 Lisa Marshall   0.068391204  606 
DNF Ashley Pierce     603 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theresa Carilli   Lexington, MA0.053020833 176884  126 
2 Gail Provost   0.053229167  125 
3 Linda Hood   Auburn, NH0.060069444 220299  124 
4 Catherine Womack   Belmont, MA0.066053241 243364  123 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerSpyOSMOCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee