Race Results for
South Eastern Regional Championship #6
Jackson, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/27/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Bryan   Barnesville, GA 247195  660 
2 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  664 
3 JUSTIN SOUTHER     661 
4 Axel Smith   Gainesville, GA 217969  658 
5 LOGAN SOUTHER     662 
6 WILL BENNETT     652 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regan Woodall   Ocala, FL 254912  603 
2 Brandon Curtis   Lone Tree, CO 232881  605 
3 CHRIS COREN     638 
4 ALLEN MCRAE     696 
5 JONATHAN PEREYO     682 
6 ERIC DAVIS     620 
7 Adam Lawrence   Leesburg, GA 242186  633 
8 ROBERT SMELTZER     632 
9 BRYAN HARRIS     695 
10 John Best   Saint Louis, MO 238066  676 
11 Michael Miles   Omaha, NE 151897  600 
12 ROSS MARTIN     678 
13 ROBERT CHRISTMAS     684 
14 JOSEPH IRWIN     606 
15 NICHOLAS GILL     688 
16 Kirk Lindquist   Dawsonville, GA 241900  690 
17 Jon Rayeski   Anderson, SC 260234  656 
18 William Evans   Marietta, GA 194374  693 
19 WADE HAWKINS     683 
20 JOHN MALEY     694 
DNF Joseph Grimes   Boone, NC 242647  674 
DNF Jonathan Moorehead   Seymour, TN 229775  604 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Smith   Atlanta, GA 204239  124 
2 BRIAN BOMBASSEI     136 
3 DAVID WEBSTER     129 
4 Mark Vickers   New Market, AL 247777  112 
5 Forrest Stover   Knoxville, TN 261014  110 
6 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  101 
7 Kevin Trent   Powell, TN 195825  121 

Men - SP - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jason Chapman   Lilburn, GA 196859  576 
3 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415  597 
4 GREGORY CLEMMER     550 
5 DARIN ENGLE     598 
6 DOUG PARKER     556 
7 ROBERT SPENCE     599 
8 Daniel Elzey   Athens, GA 241244  554 
9 WILLIE COPELAND     570 
10 TOBIN MCKNIGHT     555 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE VIETRO     816 
2 brandon stone   Lincoln, AL 254896  807 
3 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  849 
4 Michael Kolczak   Timnath, CO 239108  815 
5 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  800 
6 Tadd Peck   Oakwood, GA 238849  830 
7 MARK WHITTINGTON     832 
8 Jose Mendez   Columbus, GA 243343  834 
9 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  843 
10 ROBERT YESKE     914 
11 Peter Molloy   Atlanta, GA 236536  845 
12 SCOTT ALEXANDER     921 
13 Luis Silva   Duluth, GA 246203  811 
14 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  841 
15 GRANT BLANKENSHIP     850 
16 CHRIS MCCROCY     840 
17 SCOTT ZEDEKER     935 
18 Chip Purcell   East Brainerd 242389  806 
19 Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  808 
20 David Muse   Cumming, GA 161462  844 
21 Thomas Armes   Norcross, GA 213220  835 
22 LADD DUNWOODY     939 
23 CHAD LOSSIAH     833 
24 Richard Wilks   Atlanta, GA 224338  879 
25 Kevin Taylor   Limestone, TN 138272  859 
26 PATRICK WIGLEY     937 
27 GLEN SLATER     902 
28 Lee Yarnell   Calhoun, GA 209720  918 
29 Trey Gavin   Juliette, GA 263806  938 
30 SHANE SHARP     933 
31 JEFF COLLIER     936 
32 Lee Sebastian   Marietta, GA 230790  809 
33 JARROD PONDER     838 
DNF David Fairchild   Cape Coral, FL 257311  934 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  1005 
2 Joey Stanley   Mcdonough, GA 243108  1013 
3 James Scelzi   Paducah, KY 243809  1021 
4 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250  1015 
5 JIMMY POSS     1046 
6 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  1002 
7 David Hiott   Clanton, AL 223580  1079 
8 Asa Marshall   Macon, GA 223004  1034 
9 James Behning   Covington, GA 106306  1049 
10 Mitchell Brown   Marietta, GA 242727  1042 
11 Eric Latimer   North Port, FL 75208  1087 
12 Harvey Witt   Burns, TN 257318  1040 
13 Edward Hamilton   Montgomery, AL 173085  1044 
14 STUART RACKLEY     1081 
15 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  1041 
16 RICHARD HALTERMAN     1088 
17 RANDALL STAUFFER     1036 
18 JEFF DUCKWORTH     1032 
19 Tim Cheek   Woodstock, GA 243282  1083 
20 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  1054 
21 Russell Sandidge   Atlanta, GA 259963  1053 
22 Roger Dunn   Sharpsburg, GA 258987  1047 
23 Mitchell Hayes   Cohutta, GA 225298  1033 
24 JEREMY DONLEN     1091 
25 Jim Bailey   Covington, GA 209669  1089 
27 Paul Firnschild   Atlanta, GA 110687  1055 
28 Jay Cochran   Macon, GA 245899  1078 
29 JOHN LAVENDER     1098 
30 TRACEE POLCIN     1037 
31 William Feier   Canton, GA 203619  1099 
32 Richard Smith   Gainesville, GA 207350  1011 
33 Jay Halgat   Monroe, GA 14674  1084 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stanley Wills   Brush Creek, TN 179899  49 
2 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832  
3 Mike Stabler   Gainesville, GA 185354  26 
4 JAMIE ENRIGHT     33 
5 Randy Conner   Knoxville, TN 7569  17 
6 Steve McAuley   Lancing, TN 190451  
7 STAN ETHRIDGE     23 
8 William Whidden   Gainesville, GA 238007  21 
9 Chuck Whited   Decatur, GA 112259  47 
10 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  28 
11 Philip Cheek   Marietta, GA 137704  48 
12 STEVE COLLINS     
13 Joseph Botsch   Fancy Gap, VA 248932  
14 JOHN BIRCH     51 
15 JOHN DORMINEY     38 
DNF DWIGHT HUNSBERGER     50 

Men - PR/SM - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall (1 - PR)   Ocala, FL 153440  
2 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  
3 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084  12 
4 Robert Bounds   Newberry, FL 211734  28 
5 Peter Joski   Decatur, GA 192560  29 
6 Shey Lindner   Covington, GA 195152  27 
7 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  13 
8 Justin Raynes (2 - PR)   Bozeman, MT 197456  38 
9 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  47 
10 Troy Adams   Sylva, NC 157975  15 
11 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  
12 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  
DNF Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806  54 
DNF Michael Cummings   Snellville, GA 189325  23 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Nelson   Carmel, IN 217294  152 
2 Martin Cox   Gainesville, FL 185995  108 
3 Seth Kemp   Campobello, SC 226556  107 
4 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  127 
5 Jerrod Dorminey   Montgomery, AL 123787  142 
6 Marcus Seymour   Gainesville, GA 238420  143 
7 Cesar Jerez   Canton, GA 245888  125 
8 Cory Rimmer   Friendsville, TN 235910  159 
9 Matthew Ellett   Atlanta, GA 261388  129 
10 Nicholas Dale   Athens 142769  110 
11 Cody Chandler   Mount Airy, NC 238387  135 
12 Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674  120 
DNF Todd Daprano   Atlanta 145715  126 
DNF MATT GENTRY     141 
DNF Sam Haskett   Asheville, NC 180652  171 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361  295 
2 John Martin   Decatur, GA 22681  299 
3 Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  213 
4 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  237 
5 James Wiant   Atlanta, GA 245882  235 
6 Mark Gerard   Braintree, MA 159210  284 
7 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  221 
8 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186  279 
9 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  218 
10 Sean Harper   Fayetteville, GA 110155  288 
11 CHRIS HOVATTER     297 
12 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028  251 
13 Theral Mackey   San Mateo, CA 209724  241 
14 Scott Cugno   Boca Raton  154900  298 
15 Tim Owens   Roswell, GA 210234  227 
16 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298  214 
17 John McElroy   Griffin, GA 200678  229 
18 CRISPIN DEL NERO     296 
19 Charles Oswald   Duluth, GA 139291  256 
20 Jason Crosby   Decatur, GA 148361  281 
DNF Robert Kendall   Georgetown, IN 117036  294 
DNF Daryl Sawyer   Marietta, GA 41967  232 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  400 
2 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716  433 
3 John Hoover   Mc Donald, TN 127337  424 
4 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  405 
5 Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352  441 
6 Gary Brown   Cumming, GA 160089  426 
7 Joe Dunlop   Athens, GA 43212  432 
8 Douglas Mathews   Decatur, GA 211883  425 
9 Mark Poore   Cookeville, TN 94493  402 
10 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701  427 
11 Larry Crook   Talking Rock, GA 8192  428 
12 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691  440 
13 Peter Uher   Marietta, GA 208274  434 
14 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456  437 
15 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  430 
DNF Robert Bagans   Fort Myers, FL 247197  439 
DNF Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935  463 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Scelzi   Paducah, KY 244651  763 
2 Jesse Zimmerman   Lake Worth, FL 259338  750 
3 Logan Bryan   Barnesville, GA 261408  768 
4 Austin Audette   Margate, FL 254362  752 
5 EVAN SOUTHER     772 
6 CAMERON SINGLETON     783 
7 DUSTIN ZIMMERMAN     755 
8 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  784 
9 Matthew Whitaker   Madisonville, TN 239570  760 
10 GRAHAM OWINGS     776 
10 AUSTIN LEE     785 
11 ZACHARY JORDAN     769 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  751 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 R Colin Quainton   Ocala, FL 253821  718 
2 John Scelzi   Paducah, KY 244652  706 
3 Austin Berger   Ocala, FL 243846  703 
4 Robi Johnston   Buford, GA 260196  720 
5 LUKE FRANKLIN     717 
6 Dustin Broadaway   Vienna, GA 254617  710 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL SHUBERT     214 
2 Paul Nesmith   Clarkston, GA 235565  231 
3 RICH DOBSON     259 
4 DJ Petry   Kennesaw, GA 261390  235 
5 Mark Cianciosa   Auburn, AL 258771  256 
6 NATHAN KINCAID     260 
7 CARSON WICK     257 
8 GEORGE FRYE     258 
9 MICHAEL MANN     252 
10 JOE TUCKER     243 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Elrod   Fort Payne, AL 243833  374 
2 KENT WHITTINGTON     429 
3 RONALD FIELDS     418 
4 Adam Crews   Auburn, AL 261396  377 
5 FREDDIE RICHER     430 
6 MICHAEL VALERIO     420 
7 WILLIAM AGRICOLA     426 
8 DENNIS MCKINLEY JR     382 
9 Jimmy Bronstein   Augusta, GA 261389  388 
10 CHRIS HOUGHTLING     431 
11 David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449  428 
12 JOHN SPENCER     434 
13 KEN DENNARD     387 
14 Shane Crowder   Springhill, FL 208513  355 
15 MIKE BONN     358 
16 DAVID CONWAY     390 
17 TIM BURT     435 
18 RICHARD WILLIAMSON     386 
19 Ian Kennedy   Athens, GA 257315  416 
20 DALE EWALD     383 
21 TIM BEECHING     410 
22 Keith Kudlac   Roswell, GA 261923  413 
23 PRESTON YORK     425 
24 David Smith   Bremen, GA 156700  432 
25 ERIC BURKE     433 
26 GROG CUMMINS     427 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allen Phillips   Hampton, GA 245884  501 
2 JESSE GOULD     544 
3 JOE PHILLIPS     569 
4 ERWIN BRYAN     566 
5 daryl ellis   Pfafftown, NC 255897  502 
6 TONY HINSON     500 
7 FRANCISCO ALBA     506 
8 BO EDMONDS     517 
9 WILLIAM ORTIZ     513 
10 BILLY JAMES     531 
11 RICHARD BARRETT JR     567 
12 MICHAEL COOK     523 
13 BOB SWANSON     563 
14 Jackie Souther   Flowery Branch, GA 243781  541 
15 Keith West   Wetumpka, AL 257514  582 
16 Steve Johnston   Buford, GA 259738  533 
17 CHRISTOPHER FULTON     575 
18 BARRY KING     537 
19 JACK SHAPIRO     535 
20 MIKE COLEMAN     546 
21 Darren Swanson   Wetumpka, AL 242746  539 
22 STEVE COLLINS     540 
23 BENNY WATSON     547 
24 Bobby Burdette   Conyers, GA 242928  515 
25 RICHARD JORDAN     538 
26 REED RAWSON     578 
27 Wedrel Broadaway   Vienna, GA 244501  564 
28 TERRY STIMSON     577 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  1223 
2 Emily Parker   Corryton, TN 243860  1202 
3 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  1228 
4 Kyley Cross   Candler, NC 261671  1254 
5 Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645  1252 
6 Beth MacFadyen   Macon, GA 259917  1225 
7 Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  1200 
8 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  1224 
9 VICTORIA MCHUGH     1221 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natasha Cowie   Pisgah Forest, NC 175349  510 
2 PAULA BURKS     547 
3 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  500 
4 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  504 
5 Rachel Massey   Shamilar, FL 139331  544 
6 Julie Whitaker   Madisonville, TN 174116  528 
7 Norma Rainwater   Oakwood, GA 243133  508 
8 Constance Kurash   Fort Myers, FL 247196  542 
9 Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685  513 
DNF AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN 217836  543 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TARA PIZZA     801 
2 JENNIFER HORN     852 
3 CHELSEA WEST     849 
4 LISA HAGER     848 
5 TERRI LATIMER     853 
6 Donna Broughton   Griffin, GA 245891  815 
7 Sunny Sandidge   Atlanta, GA 259960  811 
8 MELISSA CALDWELL     834 
9 SHARON DEAN     810 
10 STACEY ZIMMERMAN     800 
11 LEE ANN NASH     851 
12 ASHLEY WITTER     854 
13 BECKY GREEN     847 
14 Corrie Whitaker   Madisonville, TN 244696  806 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFCUORESpyOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee