Race Results for
Subaru Cup (2007 WORS #8)
Wautoma, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/18/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hurst   Lake Geneva, WI1:46:23.0 229172  1117 Skinnys/NDC/RRB
2 Kelby Shaw   Milwaukee, WI2:01:27.2 232522  1066 
3 Kagen Mantz   2:02:55.8  1121 Team Extreme
4 Josh Gazdecki   2:05:02.1  1110 Alterra Coffee
5 Cody Shaide   Rice Lake, WI2:24:20.8 229145  1102 Adventures/Spectrum
6 Evan Hartig   Dubuque, IA2:30:25.3 219225  1391 Borak
7 Joshua Rupnow     2151 Team Extreme
8 Joseph Maloney     2056 
9 John Kummer     2145 Fat Tire and Beer
10 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2087 MARS
11 Nicholas Reese     2157 Extreme Ski & Bike
12 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2003 Gear N up
13 Caleb Lenss     2054 Bellin Health
14 Austin Hook     2085 
15 Kyle Warras     2007 Muddy Cup Cafe
16 Joel De Witt     2115 Fond du Lac Cyclery
17 Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  2716 Village Bike
18 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  2034 Stadium Bike
19 Ted Sobotta     2221 Mountain Outfitters
20 Michael Dutczak     2730 So Chicago Wheelmen
21 Alan Johnson     2059 Fattires N Beer
DNF Zachary Geyer   Green Bay 230075  1013 Stadium Bike
DNF Ryan Kann     1103 Adventures/Spectrum
DNF Brad Peterson     2091 Wheel and Sprocket
DNF Ryan Voss     2130 GenX
DNF Calvin Schellinger     2720 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Teaters   1:32:38.2  1120 Beans and Barley
2 John Fang   Milwaukee, WI1:45:34.0 256151  1067 Bare Knuckle Brigade
3 Erik Carlson   1:56:56.5  1965 Quick Stop Bikeshop
4 Kyle Guerra   2:04:49.0  1089 Brookstone Homes / Guerra
5 Andrew Miller   2:05:13.2  1966 Quick Stop Bike Shop
6 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI2:05:46.2 241021  1011 UW-Whitewater
7 Zachary Giffey   2:05:59.3  1969 UW Platteville
8 Marc Ano   2:17:22.1  1387 
9 Jason Shong   2:22:39.5  1909 Bike Doctor
10 Brian Braun   2:23:52.3  1151 Bad Cat Racing
11 Ben Koenig     2202 
12 Alex Bird     2137 
13 Ben Neubauer     2718 
14 Joseph Nolan     2725 UW Platteville
15 Christpher Mohr     2159 
16 Taylor Bogdanske     2031 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
17 Mike Sherven     2100 
18 Jay Millin     2175 Mountain Outfitters
19 Neil Dekarske     2709 
20 Nick Sabel     2124 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
21 Matt Millin     2210 Mountain Outfitters
22 Chad Glisch     2198 WORS
23 Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
24 Russ Goesl     2735 
25 Andy Borell     9016 
26 Adam Goeden     2176 Team Pedal Moraine
27 Wallace OConner     2727 
DNF Bill Street     1064 PCW Cycling/ Fattires N Beer
DNF Andrew Wilcox     1092 Magnus
DNF Tony Benusa     1384 Pirate
DNF Luke Pence     1389 
DNF Daniel Eiten   Peru, IL 237182  1967 
DNF Kyle Ebbe     2710 Momentum Bikes
DNF Jeffrey Reiter     9074 Team Extreme

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Lueck   1:33:56.1  1055 Glyde Clothing/TREK
2 Aaron McCombs   1:42:44.6  1115 Bosch/Norway Cycles
3 Shawn Hoppe   1:57:47.7  1042 Fond du Lac Cyclery
4 Justin Lund   Tomahawk, WI2:02:01.0 216962  1005 SPY Optic FDL/ Osh Cyclery
5 Nick Caliva   River Falls, WI2:02:24.7 227751  1025 Sock Guy/Motortabs/ODI/Hayes
6 James Huber   2:07:41.8  1914 Muddy Cup
7 Brian Abraham   2:10:30.9  1017 Team Brown Bear
8 Wesley Frame     2236 
9 Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  2116 UW-Sheboygan cycling/PCW
10 Spencer Strigel     2180 Team Polska FDL Cyclery
11 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  2329 Team Pedal Moraine
12 Josh Giffey     9010 
13 Jake Komosa     2147 
14 Brian Thompson     2729 Crank Daddy's
15 Jeremy Mitoras     9075 Darcy Racing
16 Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
17 Paul Kekstas     8014 Bellin Health
18 Isaiah Schroeder     2153 Wors
19 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
20 Brandon Kaminski     2133 Bellin Health
21 Luke Utecht     2030 Bellin Health
22 Timothy Clavette     8020 Monkey Bar Gym
DNF Jason Gosse     1085 Team WORS
DNF Nate Jasperson     1152 fdl/oshkosh cyclery-mtn dew
DNF Erich Ponath     1904 Fattires-n-Beer.com
DNF Anthony Ferrara     2106 
DNF Andrew Stewart     2186 Unfunded Racing
DNF Russell Bayuk     2712 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Schult   1:34:27.6  1045 
2 Chris Solan   Antioch, IL1:41:44.1 204340  1191 Skinnys/NDC
3 Doug Bailey   1:42:30.5  1081 Alterra CoffeeRoasters
4 Tim Scanley   1:43:08.0  1100 Alterra Coffee
5 Ron Knutowski   1:47:35.9  1056 TEAM WHEATON
6 Devin Curran   Onalaska, WI1:51:13.0 211576  9072 Drunk Cyclist / Wily Cycles
7 Richard Mezo   Crown Point, IN1:52:02.7 246376  1149 
8 Benjamin Swart   1:58:40.0  1051 Team Pedal Moraine
9 Chris Ames   2:00:05.2  1968 
10 Krystian Pac   Chicago, IL2:03:00.7 149853  1129 Ola-Miodu-Mama-Dom.-Polska
11 Kerry Drake   2:07:20.1  1913 WORS
12 Craig Baumann   2:07:25.2  1109 
13 Marcin Nowak   2:14:28.6  1147 Team Polska/FDL Cyclery
14 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:14:59.5 228524  1019 Bosch/Norway Cycles
15 Mike Repyak   2:25:13.1  1386 
16 Michael Waisbrot   2:37:46.6  1808 Chainsmokers
17 Michael Kohnle     2015 Extreme
18 Eric Luebke     2066 
19 Tyler Jahn     2139 
20 Peter Cherchian     2002 Chainsmokers
21 Glenn Kirst     2713 Crank Daddy's
22 Eric Pompeo     9073 Team Extreme
23 Anthony DiPiazza     2233 
24 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  9014 Team Extreme
25 Chad Klaus     2019 
26 Ben Leach     2165 
27 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
28 Martin Zizka     2146 Endeavour Cycling
29 Mike Mennenoh     2152 Skinnys Club Tread
30 Jason Lilyquist     2711 
31 Karl Tillman     2200 
32 Chris Emden     2723 
33 Matthew Forst     8023 
34 Michael Olm     2016 Gen X/ Joe BikeLer Cycling
35 Darrin Kolka     2732 
36 Jason Roggenbauer     2131 
37 Alan Jahn     8015 Inertia
38 Robert Mautz     2142 Mountain Outfitters
39 Kyle Krasilnikov     2708 
40 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8013 Michaels Cycles
41 Adam Dowling     2728 
DNF John Brown     1139 Point Pursuit
DNF Mike Shklovski   San Jose, CA 246488  1381 Colayita Racing
DNF Joel Coon     1903 BKB/BelGioioso/Stadium
DNF Justin Latham     2022 Gen X Cycling
DNF Steve Kuchenberg   Green Bay, WI 208719  2158 Muddy Cup
DNF Wade Gurski     2350 Athletes by Design
DNF Ryan Shiroma     9003 BKB/BelGioioso

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Schutte   1:46:14.7  1052 Polska-Masterlock
2 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:51:14.5 256256  1146 Bosch / NorwayCycles
3 jess kruchoski   Hartland, WI1:53:02.3 261579  1023 Team Extreme
4 Jeff Hammond   Oswego, IL2:06:03.1 261201  1062 Bosch/Norway Cycles
5 Carl Voss   2:10:32.5  1801 Muddy Cup
6 Mike Worland   2:12:51.5  1970 
7 Chris Gabrielson   2:15:27.6  1807 Mooswjaw Pizza& Brew
8 Kenny Dretzka   2:24:39.8  1802 Team Cyclopath
9 Aaron Swanson   2:25:33.8  1136 Swanson Financial Services
10 Nathin Davisson   2:43:14.0  1912 ERB Racing
11 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  2715 Village Bike Shop
12 Joe Villalobos     2057 Hayeses
13 Rob Fuchsteiner     2006 Moosejaw
14 Roger Eckes     9008 Alterra Coffee
15 Sean Miller     2247 Michaels Cycles
16 Dave Volpentesta     9071 
17 Jeff Weyenberg     2141 
18 Shawn Hauser     8006 Stadium Bike/H.O.P.E
19 Bob Callaway     2234 Vernon Trails
20 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2128 Wheel Fast Racing
21 Travis Pagano     2726 Team Exstreme
22 Jason Martini     2042 Stadium Bike
23 Matthew Berg     2733 
24 Jason Ecclestone     2714 
25 Leif Hagman     2181 
26 Wade Flisram     2169 Team Extreme
27 Troy Olm     2118 chainsmokers/willys bike
28 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
29 Chris Hoyme     2041 mountain outfitters
DNF Ric Damm     1007 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Daniel Holsen     1044 
DNF Mike Budd     1090 Wheel and Sprocket
DNF Kevin Plato   Grafton, WI 211911  1096 MARS
DNF Greg Blake     1393 Mongoose
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  1809 Spin Dr Cycleworks
DNF Benjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1908 Muddy Cup Racing
DNF Aaron Ament     2014 Alterra mountain bike Team
DNF Robert Roop   Grayslake, IL 244137  2018 North Branch Cycling
DNF Nic Mianecki     2113 BCBes
DNF Curt Demott     2214 Team Bellin Health
DNF Donald Lueck   Sheboygan, WI 259851  8003 
DNF Michael Peet     8079 Team Vesrah Brakes

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerome Daanen   Racine, WI1:49:18.5 164575  1910 Hayes Sun Ringle
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:50:03.9 210815  1015 Team Pedal Moraine
3 Glen Stroik   1:53:16.9  1036 Wheaton Franciscian Healthcare
4 Steve Pribek   1:53:49.5  1077 
5 John Miller   Madison, WI1:55:11.6 233978  1047 
6 Brian Petted   Cedarburg, WI2:02:53.8 58472  1133 Big Ring Racing
7 Michael Slade   2:03:37.0  1024 Bosch/Norway Cycles
8 Steve Miller   2:06:57.6  1046 skinny's
9 Paul Rainey   Mount Prospect, IL2:07:09.8 244381  1068 Bosch/Norway Cycles
10 Steve Jeske   2:12:36.7  1028 Pedal Moraine
11 Greg Jones   2:13:27.7  1200 Hayes
12 Scott Sumner   2:17:24.6  1806 Fattires and Beer
13 Sean Shields   2:18:47.6  1394 
14 Robert Schlegel   Janesville, WI2:20:26.8 265144  1116 Michael's Cycles
15 Tom Macone   2:33:04.9  1039 Alterra Coffee
16 Russell Jobs   Wauwatosa, WI2:37:20.2 92264  1803 Hayes/RPM Cycling
17 Chris Tamborino   Hubertus, WI 263786  2004 Expo Racing
18 Stuart Shelton     9001 Team Extremenglespeed
19 Tim Bates     9013 Bare Knuckle Brigade
20 Bob Phelps     8029 Alterra Coffee
21 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2083 hayes brakees
22 Mark Burkholz     2037 Gen X
23 Todd Bugnacki     2086 Skinny's Racing
24 Keith Wolf     8018 Extreme
25 Troy Sable     2044 
26 Rob Hofman     9015 Team Extreme SS
27 David De Witt     2114 Fond du Lac Cyclery
28 Greg Morrow     2070 Pedal Moraine
29 Rob Fredericks     2722 
30 Dave Geyer   Green Bay, WI 241228  2035 Stadium Bike
31 Edward Dutczak     2731 So Chicago Wheelmen
32 Jussi Snellman     2734 
33 Richard Mallicoat     8001 Clif Bar
34 Fred Young     2001 TeamFYR
35 Paul Compton     2021 Compton Bros. Racing
36 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2062 Alterra Mountain Bike Team
37 Bruce Borcherding     2082 Hayes Disc Brakes
DNF Jeff Aksland     1021 clif bar
DNF Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI 242243  1027 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Fred Hubley     1385 Wheel and Sprocket
DNF Pat Dowling     1388 Penn Cycle
DNF David Mennenoh     2188 
DNF Michael Arndt     2724 
DNF Douglas Burson   Cedarburg, WI 165994  9070 PCW Cycling

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   1:50:28.6  1063 RVO/Kegel's Kegel's
2 John Shull   Libertyville, IL2:01:22.0 259398  1001 Cliff
3 Ron Kay   Rice Lake, WI2:05:43.4 210985  1054 Hayes Disc Brakes
4 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL2:11:44.9 224373  1082 Bosch/Norway Cycles
5 Marcum Martz   2:16:19.5  1073 Mountain Outfitters
6 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  2717 Village Bike
7 Bruce Leblanc     2150 Team WORS
8 Dale Konkol     2048 
9 Michael Giesen     2135 stadium bike
10 Anton Koenigsmann     2061 
11 Dustin Vande Zande     2319 Point Pursuit
12 Erick Braaksma     2092 
13 Steve Drecoll     2179 
14 John Senkerik     2017 Team Extreme
15 Tom Wendland     2036 
DNF Tony Pacini   Winfield, IL 27022  1020 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNF Jeff Seifert     1166 Bosch/Norway Cycles
DNF Michael Pliska     1392 
DNF Don Freitag     2012 Big Ring Racing
DNF Don Fischer     2050 Big Ring Racing
DNF Mike Borchardt     2078 team extream
DNF Arthur Spurlock     2117 Stadium Bike
DNF Jack Gresmer     2719 Niterider

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Derksen   Appleton, WI2:09:42.6 245217  1038 Wheel & Sprocket
2 Gary Meader   2:14:11.9  1138 
3 Keith Westendorf   2:14:48.7  1137 Alterra MTB
4 Steve Kapaun   Hudson, WI2:17:58.3 118725  1032 
5 Grant Zielinski   2:26:21.8  1383 The Bike Shop
6 Larry Reimer   3:47:35.3  1101 Michael's Cycles
7 James Sniadajewski     9011 Point Pursuit
8 Keith Kaufman     2220 Overdrive Cycling
9 Steve Ferguson     2154 
10 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
11 Ron Kubala     2026 
12 Brad Tennis     2125 Moosejaw
13 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2052 Skinny's Racing
14 Larry Fish     2049 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
15 Tom Moritz     2721 
16 Randy Feuillerat     2177 Michaels Cycles
17 William Peters     2067 STADIUM BIKE
18 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
19 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Wheel & Sprocket/TREK
20 Sterling Schmidt     2126 Wheel and Sprocket
21 Frank Lobello     2111 
22 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2132 Team Bellin Health
DNF Randy Pallex     1053 Stadium Bike/BelGioioso
DNF Sam Tobias     1148 Fond Du Lac Cyclery
DNF Dale Lenss     2060 Bellin Health
DNF Robert Langlois     2064 
DNF Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
DNF Bob Ferrara     2107 
DNF Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2119 
DNF Jim Shong     9007 Bike Doctor

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse LaLonde   Ely Mn2:05:17.0 203490  51 GF29 / BKB
2 Mark LaLonde   Madison, WI2:07:51.6 226412  Gary Fisher/BKB
3 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:09:50.0 135975  187 MomentumEndurance.com
4 Paul Hanson (1 - PR)   St Peter, MN2:11:50.6 118046  185 Bear Naked Cannondale
5 Jesrin Gaier   Hayward, WI2:12:17.7 232669  Specialized
6 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:12:32.4 145071  67 Trek / VW
7 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:12:55.1 212641  27 Hayes
8 Brian Matter   Sheboygan, WI2:14:56.0 85929  PCW/TREK
9 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:17:29.7 247082  17 Fond du Lac Cyclery
10 Nathan Guerra (2 - PR)   Oconomowoc, WI2:17:56.0 214936  50 Brookstone Homes
11 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:18:11.8 207074  71 Stadium Bike
12 Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:18:31.6 230273  24 Team Wheaton
13 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:18:48.4 182019  Bellin Health
14 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:21:00.7 242169  28 Team Pedal Moraine
15 Carlos Haeckel   Madison, WI2:21:11.2 227622  14 Alterra CoffeeTeam
16 Jason Wenk   North Mankato, MN2:23:21.3 238817  186 All 9 Yards
17 Nicholas Dale   Athens2:27:01.7 142769  192 
18 Tim Pacholski   Newberlin, WI2:27:05.8 246502  56 
19 Seth Eckert   Oregon, WI2:27:22.1 148803  194 
20 Nicholas Dornik   Champaign, IL2:28:15.7 226696  193 Turnin Barker+Mestor
21 Phil Ott   Marquette, MI2:32:46.3 227380  31 Quick Stop Bike Shop
22 Ryan Ruhland   Madison, WI2:36:13.0 209987  26 Fond du Lac Cyclery
23 Nathan Johnson   La Crosse, WI2:46:03.5 263266  43 Muddy Cup
24 Michael Hemme   Chicago, IL2:55:03.7 153182  182 
DNF Anthony Ettmayer Jr (SM)   Jackson, WI 211689  Team Pedal Moraine
DNF Luke Batchelor-Clark   Madison, WI 93290  35 Magnus

Men - PR/SM/EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peariso   Amherst, WI2:14:55.0 139566  Titus / Muddy Cup
2 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:20:42.9 151397  PCW Cycling/Hyundai
3 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:24:01.0 227406  53 Moosejaw
4 Chris Pagels   2:24:47.3  63 Bike Hub
5 John Gatto   Oak Forest, IL2:26:29.9 121461  33 MARS
6 Mark Walter   Rochester, MN2:26:48.1 203633  59 Muddy Cup Racing
7 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:27:10.8 175959  189 Darcy Cycling
8 Douglas Pietz   Milwaukee, WI2:28:47.6 138646  21 Polska-Master Lock
9 Matt Silvia   Chicago, IL2:30:05.3 208232  184 Killjoy
10 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:30:36.0 117449  34 Team MARS
11 Bill Nigh   West Bend, WI2:30:54.5 197745  30 Team Pedal Moraine
12 Mike Phillips (1 - PR)   Chicago, IL2:32:50.0 84647  Alterra/Specialized
13 Ray Nelson   Woodstock, IL2:32:52.8 193027  100 Skinnys Club Tread
14 Trevor Olson   Rochester, MN2:34:31.4 264356  46 Muddy Cup
15 Chris Strout   Hendersonville, NC2:34:57.3 177553  58 MetLife/The Pony Shop
16 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:37:00.8 16155  181 
17 Jason LaBella   Chicago, IL2:39:34.5 219648  75 Killjoy
18 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:42:19.0 194466  69 Muddy CupRacing
19 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:45:17.2 78139  55 Polska Fond duLac Cyclery
DNF Travis Brown   Durango, CO 5171  190 Trek FRS

Men - PR/SM/EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI2:19:26.8 166066  18 Team Pedal Moraine
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:23:04.2 259146  22 Hayes
3 Scott Cole   Stevens Point, WI2:23:40.6 7340  19 Specialized/ERGON
4 Bob Weintz   2:25:09.8  65 Skinnys Racing
5 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:26:18.3 98534  41 
6 Eric Peterson   Wausau, WI2:32:33.9 208618  89 Wheel & Sprocket
7 Stephen Kmecak   2:39:52.7  188 Alterra
DNF Michael Stanislaus   Wauwatosa, WI 260844  62 Muddy Cup/Crank Daddys

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI2:05:47.0 9947  195 Planet Bike
2 Dan Meyer   Lake Elmo, MN2:10:09.9 117486  183 Loon State
3 Bill Delaney   Madison, WI2:10:21.2 210055  13 Chainsmokers
4 James Grant   Fountain City, WI2:20:22.3 134086  11 Independent Fabrication

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Kay     6015 Riverbrook Momentum
2 Andrew Schirpke     6026 Team Extreme
3 Shane Holcomb     6003 Fattires-N-Beer
DNF Dustin T Zimmerman     6145 Village Bike Sh

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI0:44:15.5 210565  4014 Team MARS
2 Phillip Anschutz   0:47:12.1  4029 Moritz Tire/ Bikes N Boards
3 Andrew Senderhauf   0:50:35.7  4027 Wheel & Sprocket
4 Max Rainey   0:55:08.7  4068 Bosch/Norway Cycles
5 Leif Byrge-Liebig   0:56:13.6  4082 Team Cyclopath
6 Adam Kay   0:56:46.4  4071 Riverbrok Momentum
7 Jake Cummings   0:59:23.5  4660 
8 Conner Shelton   1:00:17.0  4002 Team Extreme
9 Tommy Fredericks   1:05:17.7  4657 
10 Jesse Zimmerman   Lake Worth, FL1:09:59.1 259338  4645 Village Bike
11 Ryan Kay     6014 Riverbrook Momentum
12 Riley Shelton     6005 Team Extreme
13 Samuel Martz     6020 Mountain Outfitters
14 Jeffrey Martz     6019 Mountain Outfitters
15 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6148 
16 Samuel Huang     6018 Hayes Disc Brakes
17 Matthew Dutczak   Crete, IL 245848  6147 So Chicago Wheelmen
18 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
19 Jack Jones     6050 
20 Aaron Hoyme     6009 Mountain Outfitters
21 Roman Kosarzycki     6021 
DNF Zach Peterson     4059 Wheel & Sprocket
DNF Dominic Pacini     6001 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNF Samuel Jansen     6024 Mountain Outfitters Junior Tea

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hinshaw   0:49:01.5  4084 
2 William Griesbach   0:49:16.4  4058 Point Pursuit
3 Johnny Chang   Green Bay, WI0:51:25.4 260380  4106 Bellin Health
4 Gabriel Boersma   0:53:24.0  4653 
5 Ted Rand   0:53:38.5  4078 
6 Nick Crocker   0:55:15.9  4064 
7 Gavin Hoeft   0:55:20.2  4060 Bike Hub
8 Chris Denny   0:55:55.9  4085 
9 Jonathan Bidlake   Naperville, IL0:56:24.1 208104  4099 
10 Taylor Otto   1:01:17.2  4013 Recyclist
11 Greg Krieger   1:02:36.3  4091 
DNF Ian Delaney     4123 Chainsmokers

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Coleman   0:47:15.4  4663 
2 Kyle Johnson   0:50:30.1  4043 Gear n Up
3 Adrian Icenogle   0:53:34.3  4124 
4 Jordan Miller   0:54:18.5  4643 Team Extreme
5 Manasseh Boersma   0:54:21.0  4654 
6 Mike Kubala   0:56:31.5  4015 
7 Craig Pulak   0:58:45.8  4102 Bellin
8 Christopher Jenson   1:02:18.5  4652 Team Momentum
DNF Bryan Rosinsky     4648 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Hoppe   0:46:08.4  4073 Fond du Lac Cyclery
2 James Schwindt   0:46:08.8  4001 Fond du Lac Cyclery
3 Robert Wiltzius   0:47:06.5  4040 Fat Tires and Beer
4 Michael Rosinsky   0:47:44.4  4646 
5 Justin Piontek   0:48:22.3  4128 
6 Ben Marchewka   0:50:34.1  4076 Team Pedal Moraine
7 Nick Janous   0:53:02.5  4650 
8 Dan Sochacki   0:54:31.3  4656 
9 Alex Neubauer   0:55:48.9  4665 
10 Marc Marshall   0:57:38.0  4661 
11 Paul Westberg   1:01:50.6  7008 Stadium Bike
12 Chris Thalacker   1:10:07.4  4658 
DNF Eric Boticki     4006 
DNF Joe Paczkowski     4030 
DNF Ashton Brackett     4108 
DNF Chad Strange     4109 
DNF Chad Ament     4130 
DNF Robert Shebesta     4651 
DNF Adam Gruetzmacher     4659 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Ziegler   0:44:07.7  4034 
2 David Bender   0:45:55.3  4197 
3 Eric Fossell   0:48:57.8  4126 Bad Ass Coffee/ Kegels
4 Shane Semrow   0:54:05.1  4655 
5 Michael Voight   1:00:42.5  4668 
6 Jacob Skibba   1:04:32.9  4004 
DNF Ryan Theel     4037 
DNF Greg Parker     4129 
DNF Eric Lightbody     4662 
DNF David Feuillerat     4104 Michael's Cycles

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Lentz   0:47:20.6  4093 
2 Scott Hietpas   0:51:04.1  4072 
3 Patrick Dowd   0:55:53.9  4649 
4 Nathan Wilke   0:58:49.8  7012 Power Bar TeamElite
5 Josh Clark   1:01:02.1  4647 
6 Aaron McGinnis   1:05:13.6  4067 Gen X/Joe BikeLer Cycling
7 Corey Hetzel   1:30:45.2  7014 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Alligood   0:46:31.2  4639 Over the Edge
2 Brian Hess   0:58:09.2  4044 
3 Jeffrey Jones   1:00:26.4  4150 
4 Jack Schirpke   1:05:39.4  4132 Team Extreme
5 Brian Suiter   1:07:50.8  7092 
DNF Jim Pekowsky     4020 Team Pedal Moraine
DNF Jeff Bublitz     4024 Gen X/Joe BikeLer Cycling
DNF Scott Yurjevich     4066 Gen X Cycling
DNF Joseph Fischer     4086 
DNF Randy Kays     4641 Over the Edge
DNF Andrew Smith     4642 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Esko   0:45:09.7  7017 
2 Dave Reich   0:46:55.2  4075 Team Extreme
3 Matt Luger   0:49:50.4  4011 Team Pedal Moraine
4 Patrick Johnson   0:52:44.8  4042 Gear n Up
5 Brian Gill   0:52:51.4  4090 TekBolt Titanium
6 Steve Beach   0:53:58.6  4023 
7 Jody Arlen   0:55:11.5  4666 
8 Jeff Wren   0:58:21.3  4667 Cobrates
9 Dave Dahlman   0:59:12.4  4041 Team Extreme
10 Edward Piontek   0:59:48.2  4127 
11 Phillip Kurz   1:14:13.6  7005 
12 Larry Hipps   1:45:54.7  4019 Pedal Moraine
13 Bob Anderson   1:56:40.1  4664 Barn Saws
14 Robert Falci   2:07:38.1  7009 
DNF Thom Brown     7006 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew White   1:01:27.5  4063 
2 Mike Hoeft   1:02:36.7  4010 Bike Hub
3 Greg Guenther   1:02:51.5  7093 City Bike Works
4 Greg Spencer   1:03:28.5  4142 
5 Steven Hoppman   1:03:57.8  4028 Attitude Sports
6 Dan Bucklaew   1:04:03.8  4644 
7 Steve Baumann   1:05:02.9  4074 Stadium Bike
8 Wally Sniadajewski   1:08:34.1  7003 Point Pursuit
9 Phil Oliveri   1:10:57.6  7013 
10 Russ Sobotta   1:12:35.8  7091 Mountain Outfitters
11 Christopher Voss   1:15:24.5  7018 Joe Bikelers
12 Dennis Westberg   1:27:56.5  7002 Stadium Bike
DNF Ronald Sanchez   Libertyville, IL 261294  4079 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Schuster   0:51:51.7  4003 
2 Jeff Pepp   0:53:59.7  4640 
3 Jerry Manta Jr   1:12:52.1  4057 
DNF Bruce Parker   Edina, MN 260693  4035 Freewheel BikeShop
DNF Glenn Aavang     4069 
DNF Ted Batzer     4105 
DNF Paul Anschutz     4118 Fish Nordic

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlynn Antonneau     3153 Nova Iscorp
2 Sarah Huang     3015 Hayes Disc Brakes
3 Megan Wolf     3021 Team Extreme

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Barber     3036 Team WORS
2 Nicole Fatla     3002 Momentum Bikes
DNF Maggie Digman     3151 
DNF Heather Herzfeldt     3152 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonia Dubielzig     3033 Alterra Coffee
2 Regina Livingston   Chicago 258314  3027 Michaels Cycles
3 Kirsten Kosloske     3150 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Cannon     3018 WORS
2 Lindsey Kriete     3035 PCW
3 rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3013 MARS
4 Karlene Olson     3019 Muddy Cup
DNF Amy Heart     3032 Point Pursuit

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh     3008 Team Pedal Moraine
2 Angela Theriault     3023 Team Pedal Moraine
3 Kathy Janda     3020 MADFORCS
DNF Amy Plato     9510 MARS

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3003 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Janet Schlegel     3034 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3007 Wheel & Sprocket/TREK
2 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
3 Wendy Burns     9502 Clif Bar
DNF Gretchen Montee     3026 muddy cup racing

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3017 MADFORCS
DNF Joanne Schmitz   Walla Walla, WA 178823  3149 HPNW

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:51:03.5 218422  515 PCW Cycling
DNF MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI 202278  519 muddy cup racing

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske (1 - PR)   Stanford, CA2:14:23.4 190109  503 Hayes Disc Brakes
2 Abby Strigel (2 - PR)   Madison, WI2:15:23.6 202434  501 Team Polska - FDL Cyclery
3 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:38:48.6 210713  507 Skinnys Racing

Women - PR/SM/EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:59:08.2 199274  520 Trek/VW
2 Susan Juedes   Madison, WI2:04:52.0 169773  557 Bike hub
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:27:58.2 227405  517 Moosejaw
4 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:46:30.9 223874  523 Wheel & Sprocket

Women - PR/SM/EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Grabowski   Minneapolis, MN2:18:10.3 57292  525 Nature Valley /PENNCYCLE
2 Lori Sable   Thiensville2:20:33.7 226461  504 Team Wisconsin
3 N/A   Colorado Springs, CO2:32:03.7 147306  558 Kenwood/OFS

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach   1:01:48.2  5019 Point Pursuit
2 Elizabeth Shull   1:04:16.2  5005 CLIF BAR
3 Lizzy Sobotta   1:19:57.6  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
4 Samantha Falci   1:28:08.4  5027 
5 Samantha Kosarzycki   1:28:11.9  5030 Alterra
6 Emily Shull     6006 CLIF BAR
7 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
8 Rachael Jenson     6146 Team Momentum
9 Cailey Jeske     6010 Pedal Moraine
10 Sarah Gill     6025 TekBolt.com
DNF Alyson Davis     6012 Mountain Outfitters

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Borell   0:58:44.1  5142 
2 Arin Lemke   1:06:26.2  5015 Team Pedal Moraine
DNF Sarah Henderson     5044 Hendu Rocket

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Mischka   1:12:58.7  5036 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Baumgardt-Kays   1:04:20.1  5140 Over the Edge
2 Sara Birdsall   1:10:23.6  5010 Bellin Heath
3 Sheri Byrge   1:12:03.4  5003 Team Cyclopath
DNF Olga Voss     5008 Muddy Cup

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Legaspi   1:30:13.2  5028 Fattires-N-Beer

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerstin Henry   1:20:32.8  5046 Gen X/Joe Bikeler Racing
2 Jo Durnin   1:23:52.1  5047 Alterra
3 Lori Bauman   1:27:55.6  5043 
DNF Angela Huang     5029 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynne Senkerik   1:03:30.8  5021 Team Extreme
DNF Cecile Labecki   Milwaukee, WI 250230  5017 RPM hayes Brakees
DNF Barbara Daanen     5025 MARS

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:17:18.3 10328  5050 Clif Bar Midwest
2 Sue Borchardt   1:33:40.8  5018 team extream
DNF Roxanne Rogers     5040 Big Ring Racing

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Rose Lenss     5012 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaOSMOCUOREBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee