Race Results for
Milltown Cycles Northfield Criterium
Northfield, MN
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/04/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   
2Jake Mittelstaedt   Northfield, MN 262194   
3Zach Scheuerman      

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Olson   Kasota, MN 245537   
2Colton Barrett   Indianapolis, IN 224589   
3David Hackworthy      
4Jens Brabbit   La Crosse 184406   
5Matthew Huseboe      
6Joseph Dubay   Coon Rapids, MN 225408   
7Kelin Dunfee      
8Addison Bain   Dexter, MN 217783   
9Bob Gerten      
10Alexander Meyer   Madison, WI 193722   
11Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669   
12Peter Hagerty   South St. Paul, MN 258621   

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   
2John Redmond   Carrollton, TX 203926   
3Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   
4Christopher Black      
5Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   
6Scott Flanders      
7Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   
8Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   
9Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   
10Todd King      
11David Pramann   Burnsville, MN 28606   
12Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   
13Bryan Joas   Eagan, MN 56745   
14James Cullen   Hudson, WI 107902   
15Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784   
16Paul Rennert   Minnetonka, MN 83289   
17Steven Hiebert   Saint Paul, MN 158237   
18Michael Tocko   St. Paul, MN 58052   
19Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   
20Alex Dobbertin   Minneapolis, MN 160147   
21Vincent Bernet   Fridley, MN 124925   
22Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   
23Ray Coyle   St Paul, MN 200899   
24Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
25Mark Dykes   Minneapolis, MN 10331   
26Matt Stein   Northfield, MN 221389   
27Scott Robertson      
28David Herbert   Rochester, MN 173959   

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Flanders      
2Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   
3David Pramann   Burnsville, MN 28606   
4Christopher Black      
5Robert Mairs   Mendota Heights, MN 76189   
6Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   
7Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486   
8Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   
9David Herbert   Rochester, MN 173959   
10Brian Abery   Apple Valley, MN 181594   
11Stephen Hunter   Saint Paul, MN 50772   
12Michael Spengler   Minneapolis, MN 134178   
13Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   
14Richard Weisbecker   Mendota Heights, MN 198869   
15Richard Spielberg   No City, MN 48903   
16David Hastert   Minneapolis, MN 15371   
17David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   
18Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   
19Tom Bengel   St Paul, MN 200781   
20Jack Stack   Minneapolis, MN 235474   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   
2Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   
3Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718   
4Terry Beenken   Mankato, MN 3163   
5Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   
6Andrew Minier   Anoka, MN 135556   
7Micah Moran   Waterloo, WI 145996   
8Duane Dickey   Cokato, MN 9437   
9Scott Flanders      
10Mark Skarpohl      
11Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   
12Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   
13Jeremy Sartain   St Paul, MN 69834   
14Christopher Black      
15Lane Anderson   Altoona, IA 54805   
16Peter Hanna   Minneapolis, MN 51211   
17Matt Williams   Bend, OR 207429   
18John Redmond   Carrollton, TX 203926   
19Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   
20Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   
21Jake Boyce   Duluth, MN 227560   
22Aric Hareland   Seattle, WA 172133   
23Yorgos Arambadjis   Minneapolis, MN 221717   
24Jason Snider   Wayzata, MN 33354   
25Andrew Dahl      
26Gregg Brandt   Winona 227165   
27Jay Henderson      
28Steve Rowntree   Boulder, CO 147566   
29Patrick Horrigan   Omaha, NE 238002   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Patrick Horrigan   Omaha, NE 238002   
2Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   
3Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   
4Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   
6Michael Lalla   Coon Rapids Mn, MN 201623   
7Jason Fife      
8Yorgos Arambadjis   Minneapolis, MN 221717   
9Colton Barrett   Indianapolis, IN 224589   
10Jason Wenk   North Mankato, MN 238817   
11James Lockwood   St Paul, MN 128526   
12Tim Girod   Minneapolis, MN 125968   
13Mathew Allen   Minneapolis, MN 200426   
14Nathan Hoffman   Annandale, MN 210564   
15Daniel Stahlmann   Minneapolis, MN 110521   
16Paul Harrison   Minneapolis , MN 94132   
17Mark Mettler   Grandin Nd 196896   
18David Schueller   St. Bonifacius, MN 120143   
19Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088   
20Rich Settergren   Duluth, MN 212093   
22David Muecke   Portland, OR 183628   
23David Hackworthy      
25Matthew Huseboe      
26Paul Hanson   St Peter, MN 118046   
27Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869   
28Kyle Chezik   Minneapolis, MN 260896   
29Benjamin Dubay   Otsego, MN 228266   
30Joshua Harper      
31Michael Bantle   Eden Prairie, MN 226488   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Jacob Hunt      
3Marc Wiken   Woodbury, MN 38193   
4Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869   
5Daniel Stocker   Minneapolis, MN 262150   
6Mark Byrnes   Minneapolis, MN 212373   
7Kyle Chezik   Minneapolis, MN 260896   
8Carson Christen   Boulder, CO 233801   
9Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080   
10Oliver Vrambout      
11Norbert Koenigfeld      
12Steve Bobusch   Savage, MN 134216   
13Jacob Owen      
14James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684   
15Samuel Oftedahl   Shoreview, MN 211093   
16Andy Clark      
17karl nelson   Coram, NY 263181   
18Douglas Klahsen   Pella, IA 191357   

Men - Cat 4/5 - Master 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Inkala   Apple Valley, MN 245256   
2Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   
3Steve Bobusch   Savage, MN 134216   
4Eli Anthony      
5Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791   
6Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   
7Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   
8Christopher Bretz   Roseville, MN 61540   
9Carlton Mitchell   Maple Grove, MN 212092   
10Dan Berhow   Cottage Grove, MN 242368   
11Chad Christenson   Cambridge, MN 100189   
12Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427   
13Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   
14Scott Robinson   Des Moines, IA 214721   
15Steven Robinson   Des Moines, IA 213399   
16Neil Hailstone   Denver, CO 126055   
17Jason Walters   San Antonio, TX 218465   
18Ted Siefkes   Burnsville, MN 181584   
19Gregory Gentle      
20Brett Ellanson   St. Louis, MO 228596   
21Thaddeus Neil   Cedar Rapids, IA 195675   
22Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   
23Kevin Berger (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 53836   
24Douglas Klahsen   Pella, IA 191357   
25Jonathon Kortebein   Minneapolis, MN 65492   
26Andrew Ruggles   Minneapolis, MN 251471   
27Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195   
28Charles Anderson   Blaine, MN 73373   
29Andy Clark      

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   

Women - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Danielle Barrett   North Saint Paul, MN 228674   
2Kasey Bacso      

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Patricia Bell      
2Cathryn Watson   San Antonio, TX 204807   
3Paula Plant   Chanhassen, MN 209376   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   
2Rebecca Grissom      
3Jeannette Sample   Minneapolis, MN 223137   
4Susan Swift   Eden Prairie, MN 188916   
5Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   
6Paula Bohte   Sierra Vista, AZ 226654   
7Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408   
8Sara Brokaw   Minneapolis, MN 197605   
9Margaret Sproat   Duluth, MN 223910   
10maria benson   Minneapolis, MN 240746   
11Danielle Barrett   North Saint Paul, MN 228674   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Seana Giardini   Hugo, MN 179174   
2Tracey Sides      
3Julia Mairs   Mendota Heights, MN 257976   
4Amber Schult      
5Jessica Wittwer   Saint Paul, MN 245325   
6Dano Barrett      
7Amy Hanenburg   Minneapolis, MN 262138   
8Amy Kline      
9Heidi Douglass   Minnetonka, MN 209524   
10Ashley Simon      
11Cheryl Barker      
12Amy Moran   Minneapolis, MN 263480   
13Sarah Pritzker      
14Kristy Lavigne      
15Angie Vasquez      
16June Sayers   Duluth, MN 149107   
17Sarah Stratton   Minneapolis, MN 206860   
18Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   
18Lynne Borarsky      
20Tori Boughton      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDFSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee