Race Results for
Bald Mountain Challenge
Deer Valley, UT
(Event Information)
View By:
Downhill on 07/01/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Casey Fassett   5.20.14  78 ODI/Replay Sports
2Chris Geaslin   5.21.54  75 
3Jordan Hopewell   6.06.65  93 Reed Cycle
4Jacob LaRocque   5.26.22  68 DOD Racing
5Christoph Lentz   5.32.56  53 Brother's Bikes
6Micah Hintze   5.38.38  85 
7Jordan Gibson   5.43.07  79 
8Sam Fernstedt   6.00.02  67 
9Jack Bowen   5.22.74  91 YoungRiders/Brother's Bikes
10Colton Street   6.06.98  69 OGD Mfg.

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Wehmanen   4.53.59  121 Wild Style
2AJ Swenson   4.53.72  64 Bingham Cyclery
3Jacob Ringquist   4.54.62  113 
4Adam McMurray   4.57.29  84 
5Stevie Bamgartner   5.00.79  88 OldMillRealty.com
6Kade Salisbury   5.05.51  119 
7Michael Clark   5.21.94  82 
8Brodie Greer   5.22.02  96 
9Tyson Henrie   5.24.32  116 Park's/Sundance/RockCanyonPharmacy/Bluef
10James Wilson   5.25.88  94 Shuntavi Bikes/661
11Joss DeWaele   Salt Lake City, UT5.27.70 198551  87 Go-Ride.com
12Justin Reimers   5.31.06  62 Bingham Cyclery
13Graham Wagner   5.31.40  71 
14Marty Denna   5.32.11  65 Bingham Cyclery
15Josh Jensen   5.34.12  111 
16Joey Papazian   Midvale, UT5.39.71 264296  55 Versus Cylces
17Vic Stroia   5.44.98  118 Cole Sport
18John Maxwell   5.46.86  89 
19Colton Lee   6.12.85  99 Azonic
20Brendan Strain   6.22.93  92 
21Robert Maynard   6.23.83  117 
22Tashonnie Touchin   7.19.74  48 
23Bennett Washington   7.31.71  44 Laced

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Holder   5.29.53  76 
2Mat Derrick   5.30.59  66 
3Aaron Kruger   5.42.86  70 
4Edwin Zabonik   5.43.14  95 Z-Team
5Brendan Brinkley   6.00.00  98 Z-Team
6Scott Cranney   6.02.68  63 Bingham Cyclery
7Ryan Stringham   6.04.71  112 
8Hank Cobb   Salt Lake City, UT6.15.18 264908  121 Hold Fast
9Shane Begay   6.36.76  50 
10Richard Jensen   7.47.87  97 
DNFDonald Sturkey   DNF  51 Skyline Cycles
DNFTorey Jackson   Sandy, UTDNF 277795  58 Flyin\' Fossils

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Picchietti   5.50.58  57 Park City Riders
2Randy Earle    Tacoma, WA5.54.97 101858  80 
3Rolf Hebenstreit   Moab, UT6.02.92 174427  60 Flyin' Fossils
4Clint Bullock   Salt Lake City, UT6.08.51 228738  61 Flyin' Fossils
5Gary Uzzell   Midvale, UT6.14.53 265337  52 
6Robert Fullerton   6.31.62  90 

Men - SM - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carl Marcum   Meridian, ID4.38.16 183002  Tamarack Resort
2Ben Craner   Kaysville, UT4.40.17 215565  Go-Ride/Fox
3Sean Richins   Centerville, UT4.42.61 249637  Go-Ride.com
4Von Williams   West Valley, UT4.49.35 175950  Go-Ride
5Chance Wright   Rockville, UT4.54.96 215771  Brodie Bikes
6Damon Kirchmeier   Farmington, UT4.57.75 19248  14 Fezzari/Maxxis
7Nick Van Dine   Park City, UT10.27.31 139412  Go-Ride

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Butler   Payson, UT4.48.75 265065  28 
2Riley Barlow   4.54.37  43 DOD Racing
3Robbie Bamgartner   Heber City, UT4.54.67 265064  39 oldmillrealty.com
4Spencer Moyers   Eagle Mountain, UT4.54.83 180885  34 Brother's Bikes
5Chad Bryce   Salt Lake City, UT4.59.69 205635  40 UnboundEnergy/Ogio/Spy/SunRingle
6Riley Tucker   American Fork, UT5.16.48 233151  45 Park's Sportsman
7Clint Larsen   Saint George, UT5.16.96 172606  35 
8Jeffrey Potts   Salt Lake City, UT5.25.73 266471  16 Team Disfunctional

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Harold (Lee) McGuffey   Salt Lake City, UT5.01.40 264026  23 
2Mark George   Kamas, UT5.02.99 265063  29 Brother's Bikes
3David Eller   5.07.27  27 C.O.G.
4Cole McMillan   Ogden, UT5.11.42 230635  42 McMillan Chiropractic
5Clint DeMill   Salt Lake City, UT5.14.65 250085  77 DJ Jeffe on KRCL
6Timmy Pendergrass   Springdale, UT5.15.22 216454  25 
7Anthony Sams   Farmington, UT5.20.98 228778  26 Flyin' Fossils
8Joshua Wright   Sandy, UT5.23.64 230660  18 
9David Clark   Clearfield, UT5.25.53 231170  19 
10Shane Sidwell   Sandy, UT5.52.20 263142  21 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Cuillia   5.31.79  41 Z-Team
2Craig Skinner   Sandy, UT5.38.78 175051  30 
3Kirk Meyer   Orem, UT6.00.62 24204  115 Park's/Sundance/RockCanyonPharmacy/Bluef

Men - EX - Junior - JuniorX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordon Culp   Park City, UT4.34.44 249639  33 Brother's Bikes
2Naish Ulmer   Hood River, OR4.39.03 175253  24 Go-Ride.com
3Taylor Reed   Eagle, ID4.47.96 249638  36 Reed Cycle
4Chris Hadley   Salt Lake City, UT4.49.75 191171  32 Go-Ride.com
5Nic Hadley   Salt Lake City, UT4.58.73 200990  31 Go-Ride.com
6Aaron Mendoza   Hurricane, UT4.59.40 262448  38 Shuntavi Bikes
7Casey Swenson   Kaysville, UT5.02.43 255874  22 Biker's Edge
8Tyler Condie   Cedar City, UT5.14.08 266226  13 Shuntavi Bikes
9Zach Hardin   Draper, UT5.17.29 266223  47 Shuntavi Bikes
10Bryce Twitchell   Cedar City, UT5.19.01 266469  46 
11Daniel Lee   Sandy, UT5.24.25 266225  17 661/Shuntavi/Spy/Odi/SunRingle/Azonic/Ro
12Daniel Reed   Eagle, ID5.36.97 262067  37 Reed Cycle

Men - BG - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitchell Rucker   5.58.86  125 Team Rucker
2Cody Butler   6.04.08  110 
3Miles Dunford   6.24.53  106 
4Scott Stybe   6.30.27  105 
5Jeremy Hottinger   6.38.19  103 
6Damon Jr Kirchmeier   10.13.84  124 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Skyler Holder   5.43.82  108 
2Steve Miller   5.47.54  109 Ghetto Slider Clothing
3Travis Bowdle   6.12.28  114 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Migliore   5.59.09  102 
2Brett Scarbrough   6.06.13  101 
3Barry Burns   6.59.87  104 

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Logan Binggeli   Saint George, UT4.34.68 213148  
2Stephen Darcy   North Conway, NH4.41.30 201872  Go-Ride.com

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stacey Parker   6.29.33  54 
2Ana Rodriguez   6.43.72  83 Park's/Sundance
3Joy Senske   7.00.51  59 
4Zoe Robbins   7.39.80  100 Team Disfunctional

Women - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aponi Hancock   Virgin, UT5.44.41 250225  Brodie Bikes/Bike Zion
2Addie Stewart   Roy, UT5.50.70 163673  Go-Ride.com

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee